• 1
  evvelce böyle bir başlık açılmışsa oraya nakledilmesi dileğiyle;

  yıllardır hep makul seviyede olan, makul seviyede açıklanan borç.

  galatasaray ve beşiktaş gibi kulüplerin borçları için rahatlıkla milyar tl ve üzeri telafuz edilirken fenerbahçe'nin bugün açıklanan borcu neredeyse sadece 100 milyon dolar.

  bu nasıl iş, birisi aydınlatabilir mi?
 • 3
  #2215210

  aydınlatayım. fenerbahçe'nin borcu diye açıklanan para, dikkatli okursanız fark edersiniz, fenerbahçe spor kulübü "derneği"nin borcu. yani profesyonel şube olan futbolun borcu dahil değil.

  bu çakallık fenerbahçe'nin yıllardır uyguladığı bir çakallık. geliri sportif aş'lerinde, gideri dernekte gösteriyorlar. dernekler kanunu dolayısıyla da bir dernek zarar etmesiyle bir şirketin zarar etmesi aynı şey değil (bir hukukçu daha iyi açıklar) dolayısıyla fenerbahçe yıllardır kar elde ediyormuş gibi gözüküyor.

  oysa ki birleştirilmiş tablolarda (konsolide edilmiş) durum tam tersi şekilde. fenerbahçe'nin borcu şu anda galatasaray'dan 50-60 milyon dolar daha az, beşiktaş'tan da 20-30 milyon dolar daha fazla.

  beşiktaş kuruluş aşamasından beri gelirlerini konsolide şekilde açıklıyor, galatasaray da sportif aş ile futbol aş birleştiğinden beri (bu yüzden yıllarca bu iki aş birleşebilsin diye uğraştı kulüp). gelir-gider tablosunu konsolide olarak açıklamak, sağlıklı bir ekonomik yapı kurmanın ilk koşulu. riva-florya projesiyle, galatasaray'ın nerdeyse tüm borçları sıfırlanacak.

  bundandır ki, geleceği en parlak kulüp galatasaray, orta vadede tüm borçları kapanacak (8-10 yıl). beşiktaş daha yönetilebilir bir borca sahip, iyi projelerle gidiyorlar, uzun vadede (20 yıl) onların da borçları kapanmasa bile makul seviyelere gelebilirler, hele de bu sportif başarı trendini sürdürebilirlerse. oysa ki fenerbahçe'nin gerçekten kullandığı mal-mülklerini satmak dışında, borçlarını azaltmak (kapatmak değil azaltmak) için hiçbir yöntemleri yok. çünkü yatırım için alınmış veya hazırda bekleyen bir projeleri yok. ayrıca deli gibi zarar eden bir erkek basketbol şubeleri var ki üzücü.(takımın yıllık gideri 30m euro)

  financial fair-play kriterleri daha sert bir şekilde kulüpleri vurmaya başlamadı bile, emin olabilirsiniz. her geçen sene daha da sıkılaşan kriterlerden bahsediyoruz. fenerbahçe hala bu ufak çakallığı ile, en azından ülke içinde, kendi kıçını toparlayabiliyor. oysa ki uefa konsolide bütçeden ceza kesmeye başladığında, yaptıkları ertuğrul taşkıran çakallığı gibi ufak hareketler bile yetmeyecek. 10-15 sene içinde, uefa tarafından, rangers'ın düştüğü hale düşürülebilirler bile...

  bu yazdıklarım bir tahmin veya fikir değil, bilgi kaynaklı. spor hukuku veya spor yönetimi alanında bilgi sahibi insanların çoğu da benzeri şeyleri söyleyecektir. yani fenerbahçe'nin borcu "göstermelik olarak" azdır. yoksa çok fenadır.

  http://fenerbahcemalidurum.blogspot.com.tr/...nin-9-aylk-mali.html şu link size biraz daha yardımcı olacaktır. linktedki dosyayı indirirseniz, sadece futbol aş'nin zararından bahsetmektedir, ona derneğin borcunu da ekleyin. elde ettiğiniz toplam rakam fenerbahçe'nin gerçek borcudur. aşağı yukarı 960 milyon tl, yani 240 milyon dolar.
 • 4
  http://www.ntvspor.net/...5ef59df97416c82317cf

  yandaş medya olarak devam eden ntvspor her zaman yaptığı gibi fenerbahçe'nin toplam borcu diye manşet atıp insanları kandırma ve salak yerine koymaya devam etmektedir.
  bu verdiğim link sadece örnekti tüm yayın organları aynı başlık altında bu haberi yapıyorlar.gerçekte fenerbahçe'nin borcu 1 milyarın üzerinde olduğunu biliyoruz.madem borcuna yer ayırıyorsun haberinde şirket borcundan da bahsedin görelim.