• 5
  kapalı kapılar ardında kulüp yönetirsen, halka açık şirket olmana rağmen yasal yükümlülüklerini yerine getirmezsen olacağı budur. spk derhal fenerbahçe kulübü ve ilgili eski yöneticiler hakkında işlem yapmalıdır. çünkü 570 milyon euro borcu kamuoyundan gizleyerek yatırımcıların zarar etmesine neden olmuşlardır.

  ancak bu ülkede ceza kanunlarının bile uygulanamadığı fenerbahçe yöneticilerine spk mı yaptırım uygulayacak. peh size be...

  https://twitter.com/...083616579956736?s=12
 • 10
  aziz yıldırım'ın bedelidir. illegal işlere bulaşarak takımı şampiyonluğa götüren aziz yıldırım'ı herkes sevmiştir. illegal yönünü önemsememiştir. takım başarısız olunca aziz kovalanmış ama acı gerçek gün yüzüne çıkmıştır.

  yakın zamanda muhasebeci fenerbahçe taraftarı popülasyonunda büyük bir artış bekliyorum. yıllardır hesap kitap yapmadılar. öğrenecek çok şeyleri var.
 • 11
  ya nolacağıdı ? türkiye'deki futbolun yavaş yavaş endüstrileşmeye başlamasından bu yana (2006) 1'i şaibeli 3 kere şampiyon olmuşlar, guiza'dan tut da soldado'ya kadar geri dönüşü olmayan bir sürü transfer yapmışlar. 570 az bile.

  4 senedir şampiyonluk yok, stad zaten dolmuyor, 2015-2016'da 75 milyon euro'ya takım kurmuşsun ama şampiyon olamamışsın. bu kadar zarar ziyana cidden sadece 200 milyon euro borcumuz var diye düşünen fenerbahçeli var mıydı acaba. :)
 • 12
  bu ekonomik çöküntü, aziz yıldırım döneminde hasır altı edilen olgulardan sadece biridir.

  medya manipülasyonlarıyla algıyı bir süre yönetebilirsiniz. ancak algı yönetimi gerçekleri değiştirmeyecek, yanı sıra denetimsizlik ve dalkavuklukların sebep olduğu kibir nedeniyle yönetsel zafiyet zamanla daha da artacaktır. nicel değişimler bir süre sonra nitel değişime evrilecek, sorunlar üstü örtülemez hale gelecektir. bu noktada ilk tepki, şakşakçılığınızı yapan kitleden gelecek, hınçla üstünüzden geçecektir.

  aziz yıldırım'ın önce taraftar, sonrasında genel kurul nezdinde yaşadığı hüsranın bu bağlamda değerlendirilebileceği kanaatindeyim.
 • 13
  önemli olan borç değil, borç-alacak farkıdır. bu borç miktarını herkes işine geldiği gibi söyleyebilir. fenerbahçe'nin borcu konusu açıldığı için söylüyorum. x kişi kendisini başarılı göstermek için borç alacak farkını söyler mesela, sonra başka biri gelir alacağı hiç karıştırmaz x futbolcuya önümüzdeki 3 yıl boyunca ödenecek maaşı bile borcun içine katar falan. karışık işler biraz.

  ama acı bir tablo var ki bu bizim için de geçerli; gelirin büyük bir kısmı tl, giderin büyük bir kısmı euro olduğu için kur arttıkça artmaktadır.
 • 16
  çok ciddi iddia. ispatlanması şart oğlu şarttır. çünkü 3 haziran 2017 tarihli son yaptıkları mali kongrelerinde ki o kongrede ali koç başkan adaylığını açıklamıştı, bizat o zamanki başkan aziz yıldırım tarafından açıklanan borç alacak farkı 300 milyon dolardı. bu bilançonun devamında oluşturulan bütçe de kabul edilmişti. eğer bahsedildiği gibi borç 570 milyon euro ise,spk mevzuatına göre işlem gören halka açık şirketin bilançoları ile oynanmış demektir ki cezası hapisle başlıyor, idari para cezaları ve şirketin durumunu yeniden gözden geçirmeye kadar gidiyor. adli bir vaka oluyor kısacası. uefa tarafını hiç saymıyorum bile.
  diğer taraftan da yine halka açık bir şirket hakkında yatırımcıyı etkileyecek asılsız haber yapmak da suçtur. iddia doğru değilse, ali koç’un ilgililerini mahkemeye vermesi gerekecek. çok sade, eğer bu hamle olmazssa iddia’nın doğruluk payı güçlenir. ister misin bizim dursun özbek efendinin yaptığı gibi akrabaya yedirilip içirilen sonra da kulube fatura ettirilen maliyetler çıksın?
  ne gülerim ama...
 • 19
  kulübün gayrimenkullerinin 700 milyon euro yaptığı söyleniyor. bir zamanlar galatasaray gayrimenkul zenginiyken durum tam tersine döndü. dursun özbek'in galatasaray'ın bitirilmesi için görevlendirilmiş bir ajan olduğu konusunda bir şüphem yok. 3 sene daha bu kulübün başında kalsaydı rangers'in düştüğü o acıklı hale düşecektik.

  fenerbahçe yönetiminin açıkladığına göre, kulübün toplam borcunun 370 milyon euro olduğu,
  alacak verecek yapıldıktan sonra borcun 200 milyon euroya indiği,
  fenerbahçe'nin ffp anlaşmalarının galatasaray ve beşiktaş'tan çok daha rahat olduğu düşünülürse,
  fenerbahçe'nin mağaza gelirlerinde rakiplerine fark attığı düşünülürse,
  bence fener'in durumu bizden çok daha iyi. ama mesele sportif başarıysa galatasaray rakiplerinden 10 adım önde şu an. ve şampiyonlar ligine her sene katılmak dışında elimizde başka hiçbir çaremiz yok.
 • 20
  fenerbahçe'nin şampiyonlar ligi gruplarına kaldığı son sezon olan 2008/2009 sezonundan bu yana yaptığı transfer harcamaları az çok aklımızda. bu süre zarfında meirelesler, skrteller, kjaerler, josefler, güizalar, nianglar, naniler, van persieler alındı. uçuk maaşları bir yana; geçmişe doğru sırasıyla monaco, shakhtar donetsk, arsenal, young boys ve lille'e elenildiği için (arada 1 kez de avrupa'dan men cezası var) girilemeyen şampiyonlar ligi gelirinden de mahrum kalınarak bu kadro yatırımlarının karşılığı da alınamamış oldu.

  şampiyonlar ligi'nde oynadıkları son sezondan bu yana transfer dönemlerindeki bilançoları şöyle:

  17/18 sezonu - 2 milyon euro
  16/17 sezonu + 1,40 milyon euro
  15/16 sezonu - 22 milyon euro
  14/15 sezonu + 6 milyon euro
  13/14 sezonu - 25 milyon euro
  12/13 sezonu - 30 milyon euro
  11/12 sezonu - 8 milyon euro
  10/11 sezonu - 23 milyon euro
  09/10 sezonu - 27 milyon euro
  08/09 sezonu - 20 milyon euro
  *

  yani toplam: - 150 milyon euro

  bonservise ciddi paralar harcadığı ve üstelik şampiyonlar ligi gibi önemli bir gelir kaleminden de faydalanamadıkları düşünülürse fenerbahçe'nin yaşadığı içler acısı hal zaten az çok tahmin edilebilir. bana göre asıl böyle bir dar boğaz yaşamamaları şaşırtıcı olurdu.
 • 21
  gülmeyim gülmeyim diyorum pısss diye gülüyorum.

  ha bu konuda çok iyi olduğumuz için parasal konularda fener'den daha iyi olduğumuzdan değil yanlış anlaşılmasın. gülme sebebim yıllarca en zengin kulüp biziz diye ortalarda gezinip caka satan fener taraftarına gülüyorum. aziz yıldırım her şeyi güllük gülistanlık göstermiş , pahalı transferler yaparak kulubü zengin kulubuz imajı yüklemiş. ama zenginlik, para pul kaf dağının arkasındaymış.

  20 senelik hikaye sona erdi artık gerçekler ile yüzleşme vakti. ama olsun ali koç para babası len mk, zidane'ı getirecek oğlum! dimi lan :(