• 4879
  https://twitter.com/...089537357324291?s=19
  https://twitter.com/...462118841323522?s=19
  sizleri bilmem ama benim çevremde bu kafaya yakın çok fb taraftarı var.
  bu kadar olmayanlarda da bunun anlattıklarına inanma kapasitesi var.
  bu saçmalıklara inanmasalar bile yine benzer kulp arayanları da ekleyince yüzde 99'u buluyorum.
  bizde böyle saçmalayan olsa hemen itin mabadına sokuluyor. pclion bununla kıyaslanması mümkün olmayan birkaç çıkış yaptı adamı linç etti galatasaray taraftarı, fark çok açık.
 • 4880
  rakip takım taraftarlarına ve rakibe hakaret etmeden kendi takımını destekleyenlere(galatasaraya 6s, fetöcü diyen aveller hariç yani) büyük saygı duyduğum taraftar grubu. gerçekten kaç senedir şu başarısızlıklarına rağmen fenerbahçe'yi hâla gönülden desteklemeye devam etmek büyük iş. biz ve diğer büyük takımların bir şampiyonluğa giderken stad doluluklarına bakın bir de ligden kopmuş durumdayken stad doluluklarına bakın. neden böyle demek istediğimi anlarsınız. burdan 14 sene şampiyonluk bekleyen abilerimize de selam olsun.
 • 4881
  ekseriyeti şeker gibi insanlar aslında. en iyi arkadaşlarım gariptir ki fenerbahçeli. hani çubuklu tosun için deniyor ya “ dışarda tanışsan efendi çocuk” diye, aynen bunlar da öyle. fenerbahçe haricindeki konularda gayet böyle şeker gibi insanlar ama iş fenerbahçeye geldiğinde en ilber ortaylısı bile kadir mısıroğluna bağlıyor. çok enteresan...
 • 4884
  22-23 yaş üstü olanların büyük çoğunluğunun aklı başı yerindedir. ama ne yazık ki yeni nesil fenerbahçe taraftarını vasata alıştırdılar. çocuklara görmedikleri 6-0lık skoru, 20 yıldır galatasaray’a kadıköyde kaybetmemelerini öyle bir aşıladılarki yeni nesil bunlarla yetinmek zorunda kaldı.

  şimdide akıllarını 28 şampiyonluk bahanesi ile yıkıyorlar. sen bu çocuklara başarılı olmalıyız yerine zaten çok başarılıyızı aşılarsan geleceğini daha beter kaybedersin.

  benim çocukluğumda fenerbahçe bizden çok daha başarılıydı. 2006 ve 2008 yıllarındaki mucize şampiyonluklarımız olmasa şu anki rekabet çok farklı yerde olurdu. 2011 yılından sonra hegemonyayı yavaş yavaş elimize aldık ve benim yaşıtlarım o günden sonra galatasarayı vasata alıştırmadı. (yangıncı taraftar)

  fenerin bizden daha başarılı yıllarını gördüğümüz için o günlere tekrar geri dönmemek adına galatasarayı daha çok sahiplendik. 3 kupalı hamza hoca 3 ay sonra gönderildi, lider tudor gönderildi, 2 şampiyonluğun mimari feghouli ve belhanda gömüldü, hatta fatih hocanın bile eleştirildiği zamanlar oldu. bana göre doğrusuda bu zaten. başarısızlığı hissettiğin an yangın çıkarmak zorundayız.

  yeni nesil fenerbahçe taraftarı şu an galatasaraydan daha başarısız olduğunu bir türlü kabul etmiyor :) ahmet ercanlar gibi, 12 numara gibi, betçi fenomenler gibi hesaplar beyinlerini yıkıyor. her sezon aynı şeyleri yaşasalarda akıllanmıyorlar. 20 yıllık seri bitti şimdi de 28 şampiyonluk bahanesi ile kafaları yıkanıyor.

  e bu çocuklar o zaman neden isyan etsin ? 113 yıllık kulüplerinin rakibinin verdiği paranın 2 katını vererek yaptığı transferle en büyük olduğunu sanıyorsa neden isyan etsinler ? yukarıda saydığım saçma sapan insanların rakibimizden daha kaliteli kadromuz var saçmalıklarına inanıp neden transfer istesinler ?

  son 10 yılda fenerbahçe galatasarayın çok gerisinde kalmıştır. ne zaman bunu kabul edip bir şeyler yapmaya çalışırlar belki o zaman tekrardan kıyasıya mücadele veririz. ama onun dışında fenerbahçenin bu kafayla 5-6 yıl daha toparlanabileceğini düşünmüyorum.
 • 4888
  aklı başında olan bir ikisinin galatasaray taraftarına imrendiğini gördüm. yönetime biat kültürü, eleştirisizlik ve taraftarın her yeni transfere messi muamelesi yapması aklı başındaki bir avuç fenerliyi takımından soğutmuş durumda. hatta bir tanesi galatasaraylı olmayı denediğini ama her gs golünde istemeden sövdüğünü söyledi.*
 • 4891
  daldıkları derin uykudan uyanmak istemeyen, rüyalar aleminde yaşayan taraftar topluluğudur. örneğin; kötü günlerden/süreçlerden ders çıkarmak yerine unutmayı tercih ediyorlar, kafalarını meşgul edecek başka şeyler buluyorlar. (transfer, hayali şampiyonluklar)

  son 20 yıllık süreçte galatasaray ile olan rekabetlerini, evlerinde yenilmemek üzerine sorgularken avrupa başarısı, şampiyonluk vs gibi durumları değerlendirmeye almıyorlar. alsalar bile ütopik şekilde şikeyle bağdaştırıp galatasaray başarılarını görmezden geliyorlar.

  galatasaray taraftarıyla ayrıştıkları en büyük nokta asla kendilerini sorgulamıyorlar, başarısızlığı sürekli dış etkenlere bağlayıp sorumluluğu kulüplerinden uzak tutuyorlar.

  bu kafa yapısı yüzünden rekabetten uzaklaşıyorlar, haliyle yönetimlerinin başarı için her yolu denemesinden bir rahatsızlık duymuyorlar. örneğin; tff başkanı bugün ali dürüst olsa en çok ben istemem, fakat fb taraftarı nihat özdemir’in orada bulunmasından rahatsız değil, üstüne yapay bir düşman gibi gösterip üzerlerine oynadığı iddia edecek kadar tuhaf bir kafaya sahipler....

  başarısız olmalarının baş sorumlularından biri de bu taraftardır. sorgulamamaya devam...
 • 4892
  sorunu sürekli farkli yerlerde arama eğilimi olusturulmus taraftarlardir. hakem tff 3 temmuz kursunlanma vs vs.

  e siz hayatınizda ilk defa ucl ceyrek final oynamis adami sirf ligde galatasaray'a yenilip sampiyonluk verdin diye yollamadiniz mi? yine bir galatasaray kompleksi uğruna kendi elleriyle yapmış oldukları 2004-2008 arası yükselislerini baltaladilar ve taraftar da zico'nun gidisine 'a' bile demedi.

  son 10 senede bursaspor basaksehir beşiktaş fenerbahce ve galatasaray şampiyon oldu. yani 5 farklı şampiyon var. oynayan oluyor demiyorlar da o vardi su vardı.

  3 temmuz üzerinden 9 sene geçmiş hala yaraları sürüyormuş. juventus sike olayi 2006'da oldu 9 sene sonra ucl final oynadı (bkz: 6 haziran 2015 juventus barcelona maçı)

  elbette sizin ucl final oynayacak haliniz yok da bi doğru dürüst takim olabilin bari.

  en cok kupaya ihtiyacı olduklari donemde bile akhisar'a kupa veriyorsa takımınız sorunu artık kendi camianizda arayın.
 • 4897
  serdar ali çelikler başlığını görmem ile uğramayı borç bildiğim; değerli ezeli rakibimize gönül veren değeri muamma olan topluluktur.

  öyle ki, tükiye'de iki büyük olduğu herkesin malumudur. biri değerli fenerbahçe iken öbürü canımız ciğerimiz galatasaraydır. diğerleri ise kumda oynar. (bkz: beşiktaş) (bkz: trabzonspor)

  psikolojilerini anladığım bir garip güruhtur kendileri. lakin psikolojilerini anlamak, anlamsız tepkilere anlam vermek ile çok uzaktır.

  bu camiadır ki playstation 2 çıktığı vakit en son şampiyonlar ligi'nde boy göstermiştir. uzun süredir şampiyon olamadıkları doğru olmakla beraber sonrasında şampiyon olmuş olup, uzun uzadıya fikirlerimi yazacağım bir husus nedeniyle bu arenada bulunamamışlardır.

  çok sevdiğim, tribün dostumun bir lafı vardır: "fenerbahçelilik hastalıktır" der. ne gariptir ki pek yetkin, pek dolu kimseler de değerli rakibimize gönül vermiştir gerçekten de. fakat kaderin cilvesi olacaktır ki ne vakit futboldan bahis açılsa, çok yetkin, entelektüel açıdan pek dolu tanıdıklarımız fanatikler ise evvela akıllarını kaybetmektedir. sanırsınız ki az evvel aerodinami, insan hakları, siyasette popülizm üzerine konuşup pek çok değerli bilgi elde ettiğiniz kişi gitmiş, yerine rambo okan gelmiştir.

  demem odur ki; galatasarayımız allah korusun bu duruma düşse idi, pek çoğumuz böyle olurduk. bu noktaya kadar psikolojilerini anladık ise de tepkilere anlam vermek mümkün değildir. saygı duymak en doğrusudur. saygı duyalım lakin unutmayalım ki değerli fenerbahçe düştüğü durum itibariyle pek çok destekçisini hasta etmiştir. bu yüzden fenerbahçelilik hastalıktır. maalesef öyledir; öyle olmasa idi rakibimizin güçlü olması sayesinde kendimizi geliştirmek zorunda kalırdık.

  ezcümle, bu güruha mensup bir kimsenin spor hakkında ortaya koyduklarına gülerek yaklaşmak en doğrusu olacaktır.
 • 4899
  bu sezon* gerçekten artık zurnanın zırt dediği yerdeler;
  *federasyonu kendilerine düşman gibi gösterip bu sezon bütün kıyakların geçilmesinin önünü açtılar.
  *hakemleri fenerbahçe düşmanı olarak gösterip mhk'yı dizayn ettiler.
  *medya zaten ellerinde.
  *transferde ne hikmetse(!) italya'dan mükemmel bağlantılar kurup kadroyu yenilediler.

  şu an tüm şartlar kendilerini şampiyon yapmak için dizayn edilmiş durumda ve taraftar da diğer takımlar hakkında algı yapmak, en ufak fırsatı değerlendirmek için pusuda bekliyor. çünkü normal şartlarda fenerbahçe'nin kimse ile rekabet edecek bir güce sahip olmadığını kendileri de gayet farkında. o yüzden bu sezon hiçbir fenerliden mantıklı bir cümle duymayı beklemeyin derim şahsen. şu an "rus gizli servisi şampiyonluğumuzu engellemek istiyormuş" deseler bile şaşırmayıp "aynen kardeşim vatan millet sakarya son kale" diye savuşturmak lazım.
 • 4900
  süper lig 2020-2021 sezonu na çok umutlu bir psikoloji ile girmeleri pek de abes karşılanmaması gereken bir gerçeklik. bu, geçmiş zamanlardaki alışılmış, hayalci yaklaşımlardan farklı çünkü daha elle tutulur bir doneye dayanıyor bu sefer. zira, sunni umutlar beslemiş oldukları, yakın geçmiş dönem takım yapılanmalarına kıyasla 2 basamak önde bir takım oluşumuna gidebildiler. evet, sezonlar boyu devamlılığı olacak bir kadro kesinlikle değil. tek atımlık kurşun, bu takım yapılanması. yani; 'ya herro, ya merro' durumu etkin. diğer taraftan, her geçen sene başarı, daha da bir namus meselesi çerçevesi içine giriyor kendileri açısından; daha ciddiye alınması gereken bir sezon olmalı bizim adımıza.

  fakat, artık katlanılamaz hale gelen sabit başarısızlık furyasının da çok büyük etkisiyle sezon sürecinde takımlarını, olduğu çıtanın da üstünde görme ilüzyonuna kapılarak hadlerinden fazla havaya girecek ve en ufak tökezlemede 'eyvah eyvah' stresine kendilerini çekecekler. işte o anlarda, hem saha dışı psikolojisi hem de saha içi inanç ve ele geçen fırsat değerlendirmesiyle, karşı tarafın genlerine işlenmiş ve o tarafta paranoya haline gelmiş 'galatasaray yine hayallerimizin ortasına bayrağını dikecek' paniğini iyice körüklemekte hatasız biçimde başarılı olmamız gerekiyor. bu sene çok daha elzem bu konsantrasyon.