• 1
  ali koç un tekrardan hortlattığı ütopyanın milli marşıdır.

  başlığa uzun uzun yazmak ya da tüm fenerbahçelilere mal etmek gibi bir niyetim yoktur. sadece 25.11.2018 tarihinde burhan felek spor salonunda oynanan fenerbahçe arhavi belediyespor voleybol maçında yaşanan bazı olayları anlatmak istiyorum.

  öncelikle hem arhavispor , hemde arhavili insanlardan bahsetmek istiyorum. arhavi doğu karadenizin doğusunda yer alan artvinin yemyeşil bir ilçesi. dağlarından denize dereler akan, türkiyedeki okuma oranının en yüksek olduğu, ağaçların cenneti, dağların başında ahşap evlerin olduğu, çayın, fındığın, üzümün nefis olduğu memleketim.

  arhavi şehri tarihinde ilk kez üst ligde * mücadele ediyor. voleybol takımı efeler liginin orta sıralarında yer alıyor. kendi evinde ve deplasmanlarda kapalı gişe oynayan, sevimli bir takım. 25.11.2018 tarihinde istanbul burhan felek de arhavispor un fenerbahçe ile maçı oynandı. salonun önüne gittiğimizde korkunç bir kalabalıkla karşılaştık. 11 aylık bebekten 88 yaşındaki dedeye kadar ne kadar istanbulda yaşayan arhavili varsa maça gelmişti. 1500 kadar insan maç öncesi biletlerini almış maçtan önce tulum eşliğinde horon tepiyordu. arhavili seyirciler kendisine ayrılan yeri * tamamiyle doldurmuştu. 1000 kadar fenerbahçeli taraftarda hemen sol kısmımızda yerini aldı. maç müthiş bir çekişmeye sahne oldu. müthiş bir destek vardı tribünde. ilk setin sonlarına doğru hakem yanlış bir kararla sayıyı fenerbahçeye verdi. arhavili antrenör itiraz etti ve fenerbahçe tribünü hep bir ağızdan arhavi tribününe dönerek "hepiniz orospu çocuğusunuz" diye bağırmaya başladı. tribün pek oralı olmadı ve sonrasında büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü. fenerbahçeli taraftarların bir bölümü arhavi tribününe doğru dökülmeye başladı. dökülmeye çalıştıkları tribünün sınırında 11 aylık bebekte vardı, 1 yaşında annesinin kucağında mamasını yiyen bebekte vardı, 3 yaşında çocukta vardı, anneanneler, dedelerde vardı. arhavi tribününün yetişkin kısmı eşlerini, çocuklarını korumak için bu kısma hareket etti ve gelen fenerbahçeli taraftarlar aynı hızda yerlerine döndüler.

  kısacası ailelerin, çocukların, şehirlerini desteklemek için geldiği basit bir voleybol maçında coşku, çocukların ağlamalarına dönüştü. hiçbir televizyon kanalı maçı yayınlamadığı için ve hiçbir basın görevlisi maçta olmadığı için hiçbir yerde bu olaylara yer verilmedi. maçtan geriye sadece bir daha maça gitmeyecek çocuklar kaldı.

  bu yaşanan olaylar tabiki tüm fenerbahçelilere mal edilemez sonuçta arhaviyi desteklemeye gelenler arasında koyu fenerbahçeli akrabalarımızda vardı. ancak; bunları finanse eden fenerbahçe klübü yönetimine bir çift lafımız var. fenerbahçe büyüktür küfür etmez diyorsunuzya; fenerbahçe isterse samanyolu galaksisi kadar büyük olsun, bu hareketle yaşını başını almış bastonla voleybol maçına gelen insanların gözünde fenerbahçeniz toz tanesi boyutuna küçülmüştür. rahmetli sefa kalya, alpaslan dikmen in cenazesinde otobüslere binen fenerbahçeli taraftarlara şöyle demiştir.

  "arkadaşlar önce büyüklerinize yer verin. büyüklere olan saygınız fenerbahçeliliğinizden daha değerlidir"
 • 4
  ali koç'u her aziz yıldırım'ın yakışıklısı olmaktan tek adım ötede görmüyorum. bu söylemi de samimi bulmuyorum. yine de böyle bir iddia ortaya atıp bu söylem üzerinden büyüklük tanımı yapması takdirimi kazandı. umarım söylem olarak kalmaz, arkasında dururlar. fenerbahçe taraftarı iyi de olsa kötü de olsa başkanının izinden giden bir camia. eğer başkanları doğru bir duruş sergileyip arkasında durursa onlar da buna uyar. bu, fenerbahçe taraftarının geçmişte yaptıklarını unutacağım anlamına gelmiyor. ama geçmişte yaptıkları gelecekte sağlam bir duruş sergilemeleri durumunda takdir etmemi de engellemez.