• 5
  ısrar değil mecbur kalmaktır. dünyada çoğu takım gibi bizim de defansif orta sahamız 2 stoperin arasına girmekte ve stoper özelliklerini kullanmakta. bu bazen hücumdayken* oluyor bazen de takım iyice çekilip komple savunmaya geçtiğnde*. bu özellik de tolga'da yok ama donk'ta var. fernando sakat olduğunda mecburi bir durum bu yani. fernando dönünceye kadar katlanacağız.
 • 6
  eğer sistem 4-1-4-1 olacaksa o defans ve orta saha arasındaki role en uygun oyuncu tartışmasız fernando ama o olmayınca o role en uygun oyuncu beğenseniz de beğenmeseniz de donk. 4-2-3-1 oynasak çift yönlü orta saha olarak da tabiki tolga daha uygun.

  burada olay tamamen sistemle alakalı. fatih hoca'nın oyuncuların yokluğuna bağlı olarak sistemi değiştirmesindense rollere en uygun kişileri oynatması daha mantıklı. hoca, bu konuda ne kadar ciddi olduğu belhanda'yı 8 numara merkez orta saha gibi oynatmaya gerçekten ikna edene kadar kenarda bekletmesinden anlaşılıyor.
 • 8
  fatih hoca'nın 4-1-4-1 de defansın önündeki oyucu olarak donk'u kullanması bence de doğru. benim için asıl sorun donkun önündeki ikilinin neden belhanda- tolga olmadığıdır. defanstan ilk topları çıkarma görevi donkun, hücumları yönlendirme görevi belhandanınsa bu selçuk ne işe yarayacak ? orta sahada rakibi karşılayıp, fizik gücü ve dinamizmiyle boşlukları kapatabilecek bir tolga varken neden selçuk tercih ediliyor ?
 • 9
  bence fatih terim donk'u sadece ''ben yaptım oldu'' demek için oynatmıyor. kaçırdığımız çok önemli bir nokta var. tolga-selçuk-donk-fernando-belhanda beşlisinde en harcanabilecek adam donk.

  kötü de oynasa olur, hata da yapsa olur. en kötü sezon sonunda sözleşmesi de biteceği için gönderilir. yılda 2 milyon euro alan tolga? 3 milyon euro alan selçuk? fatih terim 4. döneminde bu adamlardan faydalanmak zorunda. hadi belhanda'yı bir şekilde sattın. selçuk ve tolga'ya kimse bu parayı vermeyeceği için bir yere gitmezler. e yılda 5 milyon euro maaş verdiğin bu iki adamı da a2 takımına gönderemezsin.

  doğru düzgün bir fark yaratmadıkları sürece belhanda=selçuk=tolga=donk. hoca donk'u banko ilk onbire yazarak diğerlerine formanın ucuz olmadığının mesajını veriyor. son maçta belhanda'da bunun işe yaradığını gördük. bakalım bugün sekçuk'da bir şeyler görebilecek miyiz? tolga da haftaya görücüye çıkacak:)
 • 11
  --- alıntı ---

  donk’u oynatmasındaki mantığın, ben kendi açımdan şu olduğunu düşünüyorum, ‘hahaha ben öyle büyük bir hocayım ki başka hocaların oynatamadığı adamlardan ben yıldız yaratırım. bir laf var da söyleyemem, zor yaratırsın. donk’la ilgili galatasaray’ın yapması gereken tek şey var, birisi eline odun alacak, bunu dövecek.

  fatih altaylı

  --- alıntı ---
 • 13
  as oyuncun sakatsa birkaç ihtimal var bence:
  1- dizilişini değiştirir, formda bir oyuncun varsa kulübede, onu sahaya sürerek yeni bir sistemde oynarsın. risklidir.
  2- doğrudan o pozisyonun yedeğiyle oynarsın. takımın iyiyse, idare edebilir seni.
  3- puan farkıyla lidersen, altyapıda yüksek potansiyelli bir genç varsa o pozisyonda sahaya sürersin. tutarsa kral olursun.

  fatih terim de ikinci şıkkı seçti. tolgayı üçlü orta sahanın gerisinde oynatmak biraz riskli olabilir, çok koşan ve pozisyon almada hata yapabilecek biri tolga. orada çapa olarak donk oynayacaksa, olur. önünde iki sekiz numara izleriz. ancak donk'u iki orta saha oynatırsak 2018 senesindeki sivas deplasmanı gibi, sıkıntı olur. donk iki orta sahalı sistemlerde orta saha oynayabilecek bir futbolcu değil kanımca.
 • 14
  fatih terim için ''ben yaptım olducu'' diyenlerin acilen başka spora veya tarih sayfalarına yönelmesi gerektiğini gösteren, fernando'nun yokluğunda yapılmış mecburi bir hamle hakkında yapılmış safsatadır.

  aynı renklere gönül vermiş kardeşlerimin bu kulübün yaşayan en büyük efsanesine kazandığı tüm kupalar ve sahip olduğu statüyü bir kenara bırakarak farklı takım taraftarı gibi davranmasına anlam veremiyorum. fatih terim ne zaman böyle bir davranışa girmiştir? elindeki kısıtlı rotasyondan bir şeyler çıkartmaya çalıştığı çok belli hocamızı böyle yaftalayanlar, neye göre ve geçmişte girdiği hangi ısrara göre konuşmaktadırlar?

  (bkz: #2349115) bakınızını verdiğim entryde yazıldığı gibi, yedek kulübesinde fernando sakatken naingolan yok, casemiro yok. donk var, tolga var. oynadığımız oyuna en uygun ve defansif meziyetleri en yüksek futbolcumuz da ne yazık ki donk. beğensek de beğenmesek de alternatifsiz bir kadroyla bu sene bu yola çıkıldı, ndiaye'de ayrılınca o alternatifsizlik iyice ayan beyan ortada. destek olmamız lazım. elimizden bu gelir.
 • 15
  donk, fernando'nun yokluğunda o bölgede* oynayabilecek tek isimdir. tolga ciğerci'yi bir merkez orta saha olarak beğenirim ancak tek başına defansif orta saha olarak oynatmaya güvenemem şahsen. sanırım hoca da böyle düşünüyor. takıntılı bir durum olduğunu zannetmiyorum.

  şizofrenik mode on:

  donk geldiğinden beri isteneni veremedi. hiç bir teknik direktör kendisinden faydalanamadı. fatih hoca'nın egosal yaklaşımları olduğunu düşünürsek; ben bu donk'u oynatırım, tutarsa bana büyük hoca derler, ben yaptım ben yaptım derim.

  şizofrenik mode off.
 • 17
  fernando'nun yokluğunda eldeki tek ön libero özellikli oyuncunun donk olmasından kaynaklanmaktadır. tolga hiçbir zaman stoperlerin arasına giren, boşlukları kapatıp top kesen bir oyuncu olmadı. bize şuanda tolga'nın dinamizmi değil, daha statik oynayıp gerektiğinde merkezi üçleyecek bir oyuncu lazım. o da bu şartlar altında donk oluyor malesef. ezbere eleştirilerle sadece kendimize zarar veriyoruz.
 • 18
  donk mu tolga mı sorusunun cevabı bende yok. ikisi de fifty fifty. tolga çok koşan ama çok iyi pas atamayan ve de bazen olmadık yerde hata yapan oyuncu. donk ise ayağı daha düzgün ama çok koşan bir futbolcu değil. ancak son kupa maçında donk formunu kazanmış/kazanıyor görüntüsü verdiğinden fatih hoca tarafından tercih edilmiş olabilir. ayrıca ali sami yen’de oynuyorsan savunmadan önce hücumu düşünmen gerekir.

  bu nedenle fatih altaylı’nın “fatih terim’in egosu” fikrini komikten öte maksatlı buluyorum.
 • 20
  geldiğimiz noktada donk'u onbire koyabilecek tek kariyer fatih terim'de var. hatta daha da ileri gideyim. carrasso bugün* orta sahada başlasa, fatih hoca koyduysa vardır bir düşüncesi diyecek bir dolu insan vardır.

  benim düşüncem ise futbolcu tercihlerinin onlarla epey zaman geçiren teknik direktörlere bırakılması gerektiğidir. yapmak istediğini anlamaya çalışmak, olmuyorsa nedenleriyle birlikte argüman sunmak daha mühim.

  yani böyle bir önerme bizi hangi noktaya taşır bilemiyorum. mancini için ceyhun gülselam, yok mustafa denizli için donk, linnes ısrarı gibi garip duran yakıştırmalar uymuyor. ısrar etmek diye bir teknik direktörlük biçimi yok çünkü.

  aslında boşuna ısrar ediyor demek istiyor bunu diyen. yoksa olmadığını bile bile adam manyak mı ısrar etsin. bir derdi var ki oynatıyor. deli mi yahu bu insanlar? bence değil.