• 27
  fatih terim'i futbol anlaminda eleştirenler nasıl terim düşmanı degilse hocanın geçmişte yaptıklarına saygı duyup, kendisini gururlandıran anları unutmadiklari icin elestiride kantarin topuzunu kaciranlara kizan bizler de terimci degiliz.
  sadece terim'i sevip terim gidince galatasaray'ı bırakacak kimsenin bu sözlükte olmadığını düşünüyorum. yani sözlükte terimcilik yoktur bence.
 • 29
  tam gelişmemiş, gerek doğa bilimleri gerekse de sosyal bilimlerde ortalamanın altında olan, sosyal dengesi oturmamış, hoşgörü ortamının olmadığı toplumların genel özelliği geçmişleri ile övünüp bugünlerini de avunarak geçirmektir.
  - fatih terim'i burda objektif eleştirenlerin söylemek istediği temel şey şu:
  geçmişte çokça başarılar kazansak da takım1.5 senedir futbol oynamıyor, sene başında transferleri de kendisi yapıyor, ligin ilk yarısı bitti hala sistem oturmadı. şampiyonlar liginde 2 senedir rezil oluyoruz, bu şekilde süremez.
  - fatih terim ile ilgili herhangi bir eleştiriyi duymaya tahammülü olmayanların söylemek istediği temel şey şu:
  fatih terim bize neredeyse 2 yıldız sayısı kadar şampiyonluk kazandırdı, uefa kupasını kazandırdı, varsın bu sene şampiyon olmasın, hocanın kredisi sonsuz.
  işte burda fatih terimcilik kavramı başlıyor çünkü bu bakış açısı fatih terim'i adeta ilahi bir kanaat önderine çeviriyor, oysaki fatih terim de galatasaray' ın parçası. galatasaray > fatih terim x 1.000.0000
  her galatasaraylı ister ki fatih terim sorunları çözsün, " sürdürülebilir " başarının temeli oluşturulsun.
  dünyada çok yalın bir hakikat vardır; her şey, eskir.
 • 30
  körü körüne bir adanmışlık. lisecilerden farkları yoktur, ha liseci ha terimci ikisi de galatasaray'a safi zarardır.

  • leş gibi kadro kurar, sorumlusu fatih terim'den başka herkestir.
  • genç oyuncular yerine sahada son nefesini verecek raddeye gelmiş adamları oynatır, sorumlusu fatih terim'den başka herkestir.
  • bundan sonra sahada gençleri göreceksiniz der, bir sonraki maçta takımın yaş ortalaması 30+ olur, sorumlusu fatih terim'den başka herkestir.
  • oyuncuların sahada yürüyecek halleri yoktur, sorumlusu fatih terim'den başka herkestir. kılıf hazırdır, "takımın kondisyoneri bartalli ama hoca ne yapsın?" sanki bartalli'yi, babam getirdi.
  • taylan antalyalı yerine bitkisel hayattaki selçuk'u oynatır, takım dökülür. sorumlusu fatih terim'den başka herkestir.
  • fatih terim çıkar, "hatalıyım." der, terimciler hemen öne atılır, başarısızlığın sorumlusu fatih terim'den başka herkestir.
  • taraftarın anasına avradına küfür eden adamı baş tacı eder, terimciler; "ama satmak için oynatmak zorunda" diye sıvama moduna geçerler.
  • oyuncuların geleceğine yatırım yapacağız deyip devre arası transfer döneminde arda turan'ın alınmasına dair muallak açıklamalar yapar. terimciler, "hocanın vardır bir bildiği" moduna girer.
  • hoca, taylan antalyalı'yı oynatmaz, "ne oynadığını gördünüz de oynasın istiyorsunuz?" der. terimciler taylan'a bok atmaya başlar. tek argümanları "galatasaray seviyesinde değil." olur.
  • nihayet eleştiriler sonuç verir, taylan ilk 11 oynadığı ilk maçta maçın adamı olur, terimciler zaman kaybetmeden "hoca faydalı olacağı doğru anı bekleyip oynattı." derler.
  şimdi de linnes üzerinden tıpkı taylan'a yaptıkları bok atma şenliklerine başlamışlar. linnes çıkıp iki maç oynasın, "hoca bilerek sezon başı kadroya almadı, hem oyuncuyu dinlendirdi hem de hırslandırdı." derler.
  maç kondisyonunu bitirilen linnes kötü oynarsa "işte hocamız bu yüzden almadı" diye zafer çığlıkları atıp kendilerinden geçecekler.
 • 31
  terim’in kazandığı 8 şampiyonluğa ve 1 uefa kupasına rağmen bunları yazıyorsanız ya kanatlısınız ya da gerçekten akıl sağlığınız yerinde değildir! kardeşim kimse eleştirilmez değil, keza terim’i de eleştirebilirsiniz. ama siz cidden bu işin bokunu çıkarttınız, ersun feneri 1 kere şampiyon yaptı diye adamın arabasını bile yıkadılar, fenerliler allahtan daha çok terim’den korkuyor. ama olur mu terim kötü transfer yapıyor, terim taktik çalıştırmıyor. ne kadar teknik bilginiz var? ne kadar antrenman bilginiz var? ben şahsen söyleyebilirim ki benim bu bilgilerim yok ama siz cidden bilgi sahibi olmadan fikir sahibisiniz. terim’in 8 şampiyonluğuna hürmeten galatasaraylıların saygılı olması gerektiğine inanıyorum. terim sayesinde bu kadar sevinç yaşadık, başarı yaşadık. en kötüsünden(bkz: onyekuru) bile terim olduğu için dönmek istedi. siz hala terimcilik falan deyin. allah terimi galatasarayımızın başından eksik etmesin. eğer terimden nefret ediyorsanız yallah antuya!
 • 32
  fatih terim giderse galatasaray'ı bırakırım diyen insanların felsefesidir.
  galatasaray sözlük bünyesinde böyle bir insan bugune kadar rastlamadım.
  terim'i savunanlar ise hocanın geçmişine saygısından dolayı hocaya sürekli saldıranlara karşı durmaktadirlar.
  hoca bu sözlükte çok elestirildi. çok tenkit edildi hele ki milli takıma gidiş sürecinde verdiği pozlar yüzünden bolca "ahımız var" dedik birlikte.
  geçmişteki başarılarını unutmadık ve hocaya saygısızlık yapılmasını istemedik hele yeniden takıma dönüp derbilerde utanç duyduğumuz o takımı alıp 2 sezon üst üste hem de tüm siyasi ve sportif engellemelere ragmen sampiyon yaptı ya. hah biz o noktadan sonra elestirsek de dozu kaçırmadık. kaciranlara da kimden bahsettiklerini unutmamalarını söyledik.
  bunu söylerken biz de hocayı futbol üzerinden elestirmeye devam ettik.
  hoca elestirilemez değildir ama hocaya hakarete varan sözler söylemek de en hafif tabirle ayıptır.
 • 34
  sürekli terim'in ikinci döneminden bahsediliyor ama ilk senesinde 77 puan toplamasına rağmen beşiktaş'ın arkasında kalmıştır. nasıl kaldığını da hepimiz biliyoruz. ikincisi taraftarın hocayı baskı altına alıp onun doğruyu bulduğunu sanmalari. türkiye de taraftarının baskısını hissetmeyecek ve bildiğinden sasmayacak bir hoca varsa o da fatih terim'dir. taylan'i oynatmak istediği için oynamıştır, siz sosyal medyada orda burda yazıyorsunuz diye değil. futboldan da anlar futbolcudan da. arda'yi takımda görmek isterse gelir, bu kararını destekleyecegimi gostermez, ama gelmezse biz istemedik de ondan gelmedi diye kendinize pay çıkarmayın. her yaptığı doğru değildir, sonuçta peygamber de değildir. hatasi ve doğrusu ile başımızda olması gerekmektedir. son bir sözde gidin taylan'a sorun hakkı yenmis mi yenmemis mi diye, yendiğini düşünen adam takımdan ayrılmak istediğini bildirir, golü atınca sanki 90. dakika da gol atip galibiyeti getirmiş gibi hocasına sarılmaya koşmaz. hocanın taktığını dusundugunuz bütün oyuncular hocayı sizden daha çok seviyor. zamanında sneijder de sevmezdi zaten, hocayı selçuk inan'i falan.
 • 35
  a- yine mi mariano? 30 maçtır istikrarlı şekilde kötü oynayan adam niye yine ilk onbirde?
  b- 8 defa şampiyon yaptı bizi. bir sezon başarısız olma hakkı var.
  a- selçuk inan sevgisi yüzünden kaç maç kaybettik. hala selçuk oynuyor. terim'in inadı yüzünden maç kaybediyoruz.
  b- 8 defa şampiyon yaptı bizi. bir sezon başarısız olma hakkı var.
  a- babel el freni, takım koşmuyor, daha dinamik olmalıyız.
  b- 8 defa şampiyon yaptı bizi. bir sezon başarısız olma hakkı var.
  a- takımın bir oyun planı yok. hücum yapamıyoruz. 6 cl maçında 9 isabetli şut atabilmişiz.
  b- 8 defa şampiyon yaptı bizi. bir sezon başarısız olma hakkı var.

  benzeri diyaloglarda, b'nin yaptığının adıdır, fatih terimcilik. terim'in selçuk aşkı, mariano inadı, ben bikirimciliği yüzünden, takım puan kaybettiğinde, takım önemli değil, terim sağolsun diyebilmektir, terimcilik. bunu da bir mantığa oturtamadığında, terim'i eleştirenleri ali koç ile aynı safta olmakla suçlamaktır.
 • 37
  şeyh uçmaz mürit uçurur cümlesindeki " mürit uçurması " durumunun, bir versiyonudur.
  üzerinde anlaşılacak bir kavram değildir, daha önce de söylediğim gibi galatasaray taraftarı fatih terim konusunda ikiye bölündü ve bu bölünme kesin.
  taraflardan biri aslolan galatasaray, ben takımımın durumunu sorgularım şahıslara sonra bakarım diyor; diğer taraf ise fatih terim geçmişte bunları bunları yaptı onu eleştiren hain, yalıçocuğunun adamı, kanatlı olarak nitelendiriyor. mevcut süreçte, üzerinde anlaşılacak bir kavram değil maalesef.
 • 38
  sözlükte özellikle galatasaray yetmezliği sonucu ortaya çıkan, fikirlerin ortadan ikiye ayrılması gerektiğine inanan yazarlarca desteklenen fikir bütünüdür. arkadaşlar hiçbirinize yanlış bir şey demek istemem ama, ülke kutuplara ayrılmışken neden birbirinize laf koyarsınız, ötekileştirirsiniz anlayamıyorum. bari burada gayesi bir insanlar olalım.
  merak ediyorsanız görüşümü, daha önce de belirttiğim gibi fatih hocamızı destekliyorum, ama hatalarını da görmüyor veya eleştirmiyor değilim ancak açıkça bize savaş ilan eden malum tipler varken de hocayı desteksiz bırakamam, kimse kusura bakmasın. armaya sevgimiz sonsuzdur, ancak armayı en güzel yerlere taşıyan insanlara da saygıda kusur etmeyelim lütfen.
 • 39
  en büyük mottosu “kimse eleştirilmez değil, terim de eleştirilebilir, ama... bikbikbik” dir.

  muhtemelen “eleştiri” den anladıkları “terim dünyanın en büyük hocası ama arada dikkati dağılıyor olur o kadar” filan olacak ki, daha “bakın bu eleştirmiş ama saldırmamış, bu tamam bunda sorun yok” dedikleri görülmemiştir.

  yahu madem saldırmak kötü eleştirmek iyi, bi de siz yapın eleştiriyi şu “2 senedir şampiyonlar liginin hem istatistik hem oyun olarak en geberik, en az pozisyona giren, en şuursuz takımı” için hocamıza da görelim saldırmadan “eleştirmek” nasıl yapılıyor.
 • 40
  "hoca hoca takım 138bin milyon euro değerinde kadro oynatamıyorsun devrin geçti hoca. futbolculara bile sözün geçmiyor artık! birak istifa et yeter artık."

  gibi kalıplar kullanılarak eleştirildiği düşünülen galatasaray tarihinde efsane statüsünü hak etmiş kendisinden başka maksimum 1 kişi olan adama böyle mesnetsiz, akıl ve bilimden uzak ifadelerle eleştiri kisvesi altında saldırıldığında karşı çıktığım için bazı elitist kitlelerce fatih terimci olmakla, özelden küfür yemekle karşı karşıya bırakıldım.

  tudor aynı ifadelerle eleştirilse(veyahut saldırılsa) kimse böyle tepki gösteremez size. saygısızlık yapma arkadaşım demez kimse. ancak konu fatih terim olunca gittiğiniz maçı aldığınız bileti, formayı sayarak saygısızlık yapamazsınız. 25-26 yaşında adam gelmiş hocanın başarısı yüzünden galatasaraylı olmuş adam gelmiş burda hocayı itin götüne sokacak yok ya. herkes her şeyi kendine hak görüyor. ben fatih terimi saygısızca eleştirenleri eleştirince fatih terimci oluyorum. mağlubiyetten hemen sonra pirlo başlığını hortlatan arkadaşlar var mesela büyük eleştiri yapmış oluyorsunuz fatih terim'e. işin ironik ve kötü tarafı bunu yapan adam da fatih terim uefa kupasını aldı diye gelmiş galatasaraylı olmuş adam. insan yaparken utanır. hoca başarısız olabilir, başarısız olduğunda nedenleri ortaya koyarız hep beraber anlamadığımız her şeyi dile getiririz saygı çerçevesinde sonra susar hocanın düzelmesini bekleriz, bu 1-2 sene olabilir çünkü fatih terimin buna kredisi vardır. teknik ve taktik anlamda kaideyi taciz eden istisna tarafından bol bol eleştiriliyor tenkit ediliyor hoca bir kere kendisinin suçlandığını nasıl saldırırsın hıı hocaya dendiğini görmedim, rahatsız edici gelmiyor, üslübu düzgün, saygılı, mabadından çıkarıp eleştiri diye yazmıyor altını bir bir dolduruyor. galatasaraylılık sadece galatasaraya değil onun değerlerine de sahip çıkmak olmalıdır. benim için açıklaması budur. bazıları için fatih terim şampiyon olursa ilk ben yazayım başlığına eğer olamazsa hoca mı be o. saygı duymak gerekiyor mutlaka.
 • 41
  biz galatasaray'lıyız, terim'i de galatasaray için seviyoruz.

  terim'de tıpkı ali sami yen,metin oktay gibi tarihe geçmiş, bizleri defalarca mutlu etmiş, göğsümüzü kabartacak başarılar elde etmiş bir isim.

  sadece sahadaki başarıları ile de değil; duruşu, tavrı, tarzı, söylemleriyle...sevinci, hüznü, kavgası ile hislerimize tercuman olmuş bir isim.

  galatasaray bir his takımı diyorsak bu hissi benim iliklerime kadar hissettiren isimlerin başında geliyor. hani bazı karaktersizler için "x takımı insan olsa şu olurdu" diyoruz ya bana göre terim de inadı, hırsı, yabancı takımlara kafa tutmamasıyla, vazgeçmemesiyle, dik duruşu ile galatasaray'ın ete kemiğe bürünmüş hali.

  nasıl ki her ülkenin değerleri varsa kulüplerin de karakterleri ve değerlerleri var. her sene şampiyon olacağız diye tutmuyoruz bu takımı, her gelen de uzay futbolu oynatmadı. eğer yaptığı hatalar için bayrak bir isme yarım sezon tahammül göstermek terimcilik oluyorsa ben de onlardanım.

  eleştirmekse ona kimse birşey demiyor, ben de defalarca eleştirdim. devam da edeceğim.
 • 42
  böyle bir şey yoktur. olduğunu iddia eden galatasaray taraftarıyım dememelidir. gerçek bir galatasaray taraftarı sadece ve sadece galatasaraylıdır. ali sami yen, gündüz kılıç, metin oktay ve fatih terim gibi isimleri de, aynen kendisi gibi bu kulübe aşık oldukları için, bu kulüp için çalışıp çabalayıp, armayı yukarıları taşıdıkları için sever, sayarlar. ancak aynen fatih terim'in dediği gibi "aslolan galatasaray'dır". kim ki galatasaray sözlük'te bir galatasaray taraftarına bu yakıştırmayı yapıyorsa, "sen galatasaraylı değil, fatih terimcisin." diyorsa ağır hakaret ediyor demektir. buradaki yazarların ortak paydası galatasaray iken, bir yazarı sen galatasaray'ı değil de fatih terim'i seviyorsun diye itham etmek ne kadar da çirkin bir davranıştır. bu çirkinlikler umarım yakın zamanda azalarak biter. benim gözümde bir yazara fenerbahçeli demek ile fatih terimci demek arasında çok fark göremiyorum. sonuçta her türlü galatasaray geri plana itiliyor. o halde bu mantığa göre fenerbahçeli olan insanların bu sözlükteki yeri olmadığı gibi, fatih terimci diye yaftalanan insanların da yeri yoktur. moderasyon gereğini yapsın o zaman. fatih terim'i savunan tüm yazarlar pilot edilsin. böylece rahatlayın.
 • 44
  galatasaray'ı galatasaray yapan en büyük değerlerimizden biri olan hocamızla ilgili bu tarz başlıklar görmek bence çok üzücü. ligde hemen hemen her girdiği yarışta ipi göğüslemiş kupalar üstüne kupalar kazanmış bir isimden bahsediyoruz. arkadaşlar başarıyı,inancı ve tutkuyu camianın içine kazımış bir galatasaraylıdan bahsediyoruz. formsuzluk olabilir, teknik ve taktik anlamda ilk yarı özelinde hatalar olmuş olabilir ancak fatih terim inadı ve inancı yine bize destansı mayıslar yaşatacaktır ve yine aynı şekilde eleştiren arkadaşlarda maalesef tekrar tekrar utanacaktır. affınıza sığınarak şunları eklemek isterim. ben 90'larda doğmuş büyümüş bir kardeşinizim. benden yaşça büyük abilerim daha geniş bilgi ve tecrübelere sahiptir muhakkak ve şimdi soruyorum: fatih terim bugüne kadar teknik direktörlük hayatına başlamasaydı ve bizi herhangi bir hocalar yönetmiş olsaydı? galatasaray şuan ulaşmak istediği 23.şampiyonluğa yürüyebilir miydi? ben hiç sanmıyorum. özellikle medya ve iş dünyasını arkasına almış bir fenerbahçe, fatih terimsiz yani figürsüz bir galatasaray'a şampiyonluk sayısında fark atardı. hataları vardır, egosu vardır hepsine tamamım ama takıma zarar veriyor artık olmuyor gibi yorumlara yokum. son olarak sevdiğim bir söz ile yazımı sonlandırmak istiyorum. "ata kızarak eşeği yol arkadaşı seçenin gideceği yer ahırdır."
 • 45
  anlamsız olduğunu düşündüğüm başlık.

  "neden?" diye soracak olursanız. çünkü galatasaray' ı galatasaray yapan insanların başında gelen bir kişiyi sevmek ve saygı duymak kadar normal bir durum yok.

  aile büyüklerinize sorabilirsiniz. insanların galatasaraylı olmasını sağlayan ilk* kişi metin oktay sonraki kişi ise fatih terimdir. galatasaray taraftarının sayıca artmasını sağlayan en önemli iki kişi. hatta burada yazar olan arkadaşların ağırlık 20 - 40 yaş aralığında olduğunu varsayarsak bende dahil pek çoğu fatih terim' in takımımız başında kazandığı zaferler sayesinde takıma gönül verdik.

  hocanın eleştirilemez olduğu görüşüne de kesinlikle katılmıyorum. yaklaşık 2 yıldır aranızdayım ve hocanın en ağır burada eleştirildiğini görüyorum. çok haklı eleştiriler de gördüm çok haksız ya da art niyetli eleştiriler de. forma adaleti, ilk on bir, formasyon, basına verdiği demeçler gibi pek çok konuda bizzat kendim eleştirdim. hocaya, bazı maçlardan sonra* o kadar çok sinirlendim ki statta maçları bitiremedim.

  kişisel olarak çok rahat bir şekilde terimci, x' ci, y' ci olmadığımı söyleyebilirim. fatih terim gider okan buruk gelir yine maçları izler, maddi imkanım yeterli olursa kombinemi alırım. hatta kendisini terimci olarak gören arkadaşların bile aynısını yapacağı konusunda eminim.

  ben dahil pek çok kişinin anlatmak istediği şey. bizi biz yapan, değerlerimizi temsil eden kişiler konusunda her zaman daha saygılı olunması gerektiğidir.
 • 47
  babel’in hocanın takıntıları yüzünden transfer edildiğini, taylan antalyalı’nın kendi baskıları neticesinde oynatıldığını, nzonzi son 4 lig maçında oynatılmamasına rağmen ondan ciddi oranda az süre almış belhanda’nın herkesten çok oynatıldığını düşünen tipler bunlar. evet istatistik önemli değil, bu arkadaşlar ne düşünüyor o önemli. ben de hocaya ahmet çalık’ı herkesten çok oynattın diye tepki gösterebilirim.*. neyse konumuza dönersek bu ve bunun gibi mesnetsiz iddia sahiplerinin hüsnü kuruntusundan başka bir şey değil.

  ya adam dün bana özelden linnes yerine belhanda, selçuk ve emre mor’u tercih eden adamın benim nezdimde bir karşılığı yok yazdı. bu nasıl bir gaza gelmedir. bu nasıl bir komedidir. sonra millet fatih terimci diye ağlıyorlar. napalım oturup sizinle beraber saçmalayalım mı?

  adamlatın fatih terim’e bile tahammülü yok ama alex ferguson, arsen wenger edebiyatı yapıyorlar. o da ayrı ironi.
 • 48
  galatasaray futbol takımı fatih terim ile en başarılı günlerini yaşamıştır. fatih terim, galatasaray'ın yaşayan efsanesidir. fatih terim'i sevmeyen galatasaray'lı olamaz.

  bizler, galatasaray'ın en güçlü dönemlerini fatih terim'le yaşadığı için destekleriz.

  yoksa, mancini varken de buradaydık, jor varken de, başkasi olacakken de. galatasaray'ı bıraktığımız gün, galatasaray'dan soğuduğumuz gün öldüğümüz gündür.

  ama dikkat edin, bu adamlar aynı zamanda "şu gelirse, galatasaray'ı bırakırım " , " bu giderse galatasaray'dan soğurum " diyen tipler.

  burada da hemen bu tarz başlıklara yazıp dikkat çekmeye çalışırlar, bunlar böyledir.

  şu noktada durum cok net aslında ;

  " ya fatih terimcisin, ya da galatasaray düşmanı "

  terimspor diye zırvalayan tipler, kendi koçsporluluğunu örtmek için saldırırlar.
 • 50
  kasada 150 milyon len olduğu için semih kaya transferi için suçlamak gereken akım...

  şu anda transfermarkt'a göre 600 bin eurocuk artıdasın.
  o yüzden çokta şe-etmemek lazım.. ffp üzerinden konuşacak olursak hata bu ocak ayında değil geçen ocak ayında başladı. diagne'yi aldığı an kulüpte bu transferi onaylayan herkes hatalıdır.

  terimcilik, cengizlik, aysalcılık filan hikayedir.
  bu kulübün, bu yaz elde ne var ne yok satıp sıfırdan kiralık oyuncuların az olduğu ucuz, maaş bütçesi 30 milyon sınırında bir takım kurup efor oyunu üzerine kendini oturtması gerekirken bambaşka maceralara girildi. bu sözlükte de savunuldu bu.. hatta çok güzel entry'ler vardı... nzonzi ile şöyle olur, bilmem ne ile böyle olur diye.. öyle olmadı..

  bu tip transferler son dakika ve parasızlık transferleri. bir transfer dönemi daha kötü bitmek üzere.. bunun sorumlusu herkestir. hoca, yönetim, taraftar... tek başına birini suçlamak çok saçma...