• 102
  fatih hoca'nın türkiye'nin en iyi teknik direktörü olduğu tartışmasız bir gerçektir. ama dürüst olmak gerekirse milli takımda şenol güneş daha başarılı çünkü fatih terim gibi sürekli olarak bazı oyuncularla kavga eden sivri bir kişiliğe sahip değil. bu sayede şenol güneş fatih hoca kadar iyi bir teknik direktör olmasa da, oyuncu havuzundaki her oyuncuyla iyi anlaşıp toplamda daha yüksek verim alabiliyor.

  fatih hoca 2008 avrupa şampiyonası'na o dönem çok iyi oynayan ümit karan'ı, fatih tekke'yi ve yıldıray baştürk'ü almadı. egemen korkmaz'ı fenerbahçe'de harikalar yarattığı dönemde bir kez bile milli takıma çağırmadı. gökhan töre yüzünden ömer toprak'ı küstürdü, arda'nın yaptığı terbiyesizliğin faturasını selçuk-caner-burak-gökhan gönül dörtlüsüne birden kesti. milli takımın zaten dar olan oyuncu havuzu fatih hoca'nın her kavgasından sonra biraz daha daraldı.

  kısacası fatih hoca'nın kulüp takımında başarılı olmasını sağlayan bu agresifliği milli takımda tam ters etki yaptı. galatasaray'ı yönetirken serdar aziz'i takımdan kovup yerine başka bir oyuncu transfer edebilirsin. ama milli takımda bunu yapamazsın. elindeki adamlarla iyi geçinmek zorundasın, fatih hoca ise bu kritere uymadığı için milli takımda hep yapabileceğinden daha azını yaptı.

  şenol güneş ise çok daha kalender ve sabırlı bir adam. beşiktaş yönetimi'nin iki senedir güneş'e yaptığı mobbing'i fatih terim'e yapsan dakikasında istifa eder mesela, ya da fatih terim'in takımındaki bir oyuncu quaresma'nın beşiktaş'ta yaptığı şımarıklıkların iki tanesini denese bir daha forma yüzü göremez. kişiliklerindeki bu farklar yüzden türkiye ligi'nde fatih terim şenol güneş'i ezer geçer ama milli takımda şenol güneş daha iyi iş çıkarır.
 • 103
  teknik taktik olarak şenol güneş, fatih terim ile kıyaslanabilecek seviyede. kimine göre daha iyidir, kimine göre daha kötü. futbola bakış açınıza göre değişir.
  ama konu teknik taktik dışına çıktığında şenol güneş bir hiçtir.
  ne milli takımdayken ne kulüpteyken camiasını arkasına alamamış, işler kötü giderken bir açıklamayla bir hareketle bütün rüzgarı değiştirebilecek bir karakter ortaya koyamamıştır.
  eğer trabzon değil de daha güçlü daha stabil bir futbol ülkesinde daha rahat bir kulübün efsanesi olsa terim kadar başarı kazanabilirdi belki de.

  ancak türkiye içinde terim teknik taktik bilgisinin yanına (bence bu konuda da terim daha iyi güneş'den) koyduğu alfa* karakter ile fazlasıyla üstün geliyor.
 • 106
  -fatih terim olimpik milli takımıyla akdeniz oyunlarında 1991'de final oynadı, 1993 yılında şampiyon oldu. o dönem için büyük başarıydı.
  -türk futbol tarihinde bir ilki başarı ve milli takımı 1996 avrupa şampiyonasına götürdü.
  -fatih terim'ın altyapısını hazırladığı, çoğunluğu galatasaraylı oyuncuların oluşturduğu milli takım mustafa denizli ile avrupa şampiyonası çeyrek finali ve şenol güneş ile de 2002 dünya kupası yarı finali gördü.
  -türk milli takımı fatih terim ile 2008 yılında avrupa şampiyonası yarı finali gördü.
  -türk milli takımı fatih terim ile 2016 avrupa şampiyonasına katıldı.

  şenol güneş 2002'de fatih terim'in mirası üzerine kondu ve dünya kupasında yarı final oynattı. ama aynı şenol güneş 2004 yılında o güzelim milli takım kadrosuyla üstelik tarihinde ilk defa 1. torbadan elemelere katılmasına rağmen o kolay gruptan bile çıkamayıp grupta 2. oldu. sonra gitti eleme maçında letonya'ya rezil bir şekilde elendi. bunu nedense kimse konuşmuyor.

  neye göre fatih terim ile şenol güneş milli takım performansı olarak aynı görülüyor anlamıyorum. fatih terim'in hem galatasaray ile hem de milli takım ile türk futbolu için yaptıklarının onda birini yapmamış adamı kıyaslamak çok saçma. fatih terim türk futbolunun çehresini değiştirip basamak atlatan adamdır.

  düzeltme: fatih terim'in sadece milli takım için yaptıkları bunlar. kulüp takımı performansını şenol güneş ile karşılaştırmaya gerek yok diye düşündüm.
 • 107
  8 haziran 2019 türkiye fransa maçı sonrası ne alaka?

  ayrıca fatih terim’in getirdiği sistem sonrası şenol güneş başarı yakaladı, fatih terim’in kurduğu kadronun ekmeğini yedi demek bana göre büyük saçmalık.
  şenol güneş değilde başka bir teknik direktör olsa yine 3. olurduk yani 2002’de bu mantığa göre. lucescu neden yakalayamadı milli takımda o başarıyı? kaç tane teknik direktör geldi yönetti bu takımı ama yapamadı.

  fatih terim’in türk futboluna katkısı yadsınamaz derecede fazla fakat o kadrodan yararlanabilmek için iyi bir teknik direktör olmak lazım.
 • 108
  fatih hoca, 60 yılda 4 kere gidilen şampiyonaya 3 kere götürmüş takımı. diğerinde de takımı gitmiş. 4 seferde de bizzat katkısı var. birinde de yarı final oynatmış.

  diğeri de üç maç üst üste kazanmış. daha gidip gitmeyeceği belli değil. gidince ne yapacak belli değil. ama sorsan güneş milli takımda daha iyi. sebep?

  akıl var, izan var. allah akıl fikir versin ne diyim.
 • 109
  ikisi de çok iyi teknik direktörler.

  fatih terim, süper lig'in kurdu olmuş. psikolojik savaş vermekte, taraftarı oyunun içine dahil etmede, motivasyon konusunda belki dünyanın sayılı hocalarından. ayrıca büyük maçları ve finalleri oynama konusunda da türkiye'de üstüne yok. cv'sine bakarsanız da tartışmasız bir şekilde türk futbol tarihinin en başarılı teknik direktörü ve belki en baskın figürü.

  bununla beraber, şenol hocanın da başka başka meziyetleri var. bitmiş denilen oyuncudan canavar çıkarıyor adam. defalarca ispatladı bunu. güzel futbol oynatıyor. ancak fatih terim'in aksine gerginlikten daha hırsla çıkmayı beceremiyor; gerginlik şenol güneş'i aşağı çekiyor. bu açıdan fatih terim kadar kazanan bir karakter değil.

  fatih terim, türk teknik direktörler içinde kuşkusuz bambaşka bir yere sahip. onun gibisi gelmedi, kolay kolay da gelmez. ancak fatih terim'i öveceğim diye şenol güneş'i yerden yere vurmanın alemi yok. şenol güneş de son derece başarılı, yetenekli bir teknik adam. dilerim türk futbolunda daha çok fatih terim, daha çok şenol güneş görürüz.
 • 113
  inanılmaz gereksiz, yazmaya bile değmeyecek bir başlık aslında da. burada değil ama başka mecralarda gördüğüm bazı yorumlar yüzünden yazma gereği hissediyorum. fatih terim'in kulüp başarılarına yaklaşan başka bir hoca çıkaramadıkları için buradan yürüyorlar da, ulan hadi kendileri aptal veya unutmuşlar, herkesi öyle sanıyorlar. ülkemiz tarihinde 4 defa avrupa şampiyonasına katılmış, bunun 3 tanesini fatih terim önderliğinde görmüşüz, hatta birinde yarı finalde almanya ile kafa kafaya oynayıp son dakika golüyle elenmişiz. bugünkü fransa maçından önce ne zaman böyle 1. seviye takımını devirdik diye bakıyorsun, 2015 yılında hollanda'yı 3-0 devirmişiz, takımın başında terim. yani cidden şunları yaşamadıklarını sanıyorlar, sanki bomboş gelip gitti milli takıma hoca, inanılır gibi değil. çok saçma salak bir fatih terim düşmanlığı güdülüyor ülkede, maalesef bomboş argümanlarla üstelik. facebook'da futbolla alakası olmayan teyzeler bile link paylaşıyor ara ara, terim'in tazminat almasını vs eleştiriyor, halkın vergisini cebine indirdiğini düşünüyor, çünkü ne hikmetse bu sunuluyor insanlara. karşılaştırma falan gereksiz ama şu olayın cevabını her zaman vermek gerek, hatırlatmak gerek bu beyinsiz gruba...
 • 115
  şenol güneş'in 2 başarısı; fatih terim'in kurduğu 2000 yılı galatasaray kadrosuyla dünya 3. olması ve slaven biliç'in kurduğu sistemle 2 sene major takımlarla yarışmadan şampiyon olmasıdır.

  fatih terim'in başarıları saymakla bitmez.

  kısaca türk futbolunun en büyük 2 hocası arasındaki bu kıyaslamayı açık ara imparator fatih terim alır.
 • 116
  son yıllarda şenol güneş’in oynattığı futbolun hocaninkine nazaran göze daha hoş geldiğini belirtmek gerekiyor. terim’in sonuç odaklı hırslı futboluna karşılık güneş’in oyununu wenger’in arsenal’de 2014 öncesi estirdiği havaya benzetiyorum. göze hoş gelen futbol tek başına karın doyurmuyor tabii. bunun dışında iki isim arasında teraziye konulabilecek bir kıyaslama kıstası da yok zaten.
 • 117
  kazananı fatih terim bu çok açık...

  bunun dışında aklımda 2016 sezon sonunda bursaspordan ayrılan şenol bizim başımıza geçse ne olurdu? diye düşünmeden edemiyorum. fatih terimsiz ligde şenol ile muhtemelen 4 senelik bir seri bile yakalayabilirdik. ortalık hiç tiner kokmayabilirdi... sonuç olarak fatih terimsiz ligin kralı şenol güneştir. fatih terim ise kendi deyimi ile mekanın sahibidir. mekan dediğimde futbol.
 • 118
  bunu yapmayalım arkadaşlar. milli takım harika bir zafer kazanmışken olayı beşiktaş galatasaray kavgasına çevirmeyelim.
  bırakın ülkenin şampiyon takımının hocası ile milli takımının hocası birbirlerine takılmadan işlerini yapsınlar. el ele kol kola bu ülke futbolunu nasıl ileri taşırıza baksınlar.
  şimdi tabiri caizse sidik yarıştırmanın değil beraber zaferlere yürümenin vaktidir.
  ülke olarak gerçekten ruhen dinlenmeye ve mutlu olmaya ihtiyacımız var.
 • 119
  koca sezon şenol güneş'i gömmemiş, necip takıntısı yüzünden onu yerden yere vurmamış, bir anlamda milli takım' a kaçmasını içten içe istememişler gibi, fransa maçından sonra utanmadan fatih terim vs. şenol güneş başlığı açıp, yalan şeylerle fatih terim'i gömüp, şenol güneş'i yücelten gerizekalı taraftar topluluğunun gündeme getirdiği karşılaştırma.

  sanki aynı kulvarlarda yarışmaya başladıkları 2017 aralık ayından bu yana kimin ne aldığı belli değilmiş gibi, bizim şampiyonlar ligi grubuna bok atarken, şenol güneş'in bu sezon uefa'da hangi takımlar arasında nal topladığı unutulmuş gibi konuşuyorlar. bir de her ikisinin de milli takım kariyerleri karşılaştırılıyor, allahım kayayı yiyeceğim. biri dünya üçüncüsü olurken, öbürü kebapçı tarafından dövülmüşmüş. lan yarrak, bir kere selonun dayak yediğine dair darp raporu var bu bir, ikincisi milli takımın gittiği son 5 turnuvanın 3'ünde bu adam teknik direktördü. (euro 96-08-16) euro 2008'de yaptığı derece ve turnuvanın en iyi hocası seçilmesi falan da var tabi.

  bir de sırf fatih terim komplekslerinden ötürü şenol güneşçi çıkan fenerli tayfa var. sanki iki sezon önce kafasının zımbalanmasına neden olacak şeyleri hiç yapmamışlar gibi.

  bana göre şenol güneş fatih terim kıyaslamasının galibi fatih terim'dir, ancak bu şenol güneş kötü hoca demek değildir. ikisinin de katıldığım ve katılmadığım görüşleri olmuştur. her ikisi de türk milli takımına ve futboluna çok şey katmış, hatırı sayılır hocalardır. her ikisi de kıymetli insanlardır. birini överken öbürünü yermeye gerek yok, kompleksiniz gereği saçmalamayın amk.
 • 120
  izlanda mağlubiyeti sonrası unutulan başlıktır. fransa maçı sonrası, konuyla hiç alakası yokken medyada, terim'i gömenler de nedense sus pus oldular. güneş'ten önce lucescu vardı halbuki ama ona laf yok. bir anda unutuldu ne hikmetse.
  not: şenol güneş de oldukça iyi bir hocadır. burada tepki gösterdiğim şey her fırsatta terim'i yerme çabasınadır.
 • 124
  saha dışında şenol güneş'in yine beceriksiz olduğunu gösteren bir maç daha izledik. 80 dakikalık beklemeyi 3 saate çıkartıp, 2 parfüm ve bir bulaşık fırçası yüzünden diplomatik kriz yaşadık. takımın başında fatih hoca olsa tamam da, şenol güneş gibi pozitif enerjiyi bile negatife dönüştüren bir insanla bu kadar olur. velhasıl hocalık sadece saha içiyle olmuyor.
  (bkz: 11 haziran 2019 izlanda türkiye maçı)