• 24052
  lord of the rings izleyenler bilir. orada rohan kralı theoden kara büyü altında olduğu zamanlarda ne yaptığını bilmez, her kararı hatalıdır ve aksine hep doğruyu yaptığını düşünür. uzun süredir fatih hocaya baktığımda aklıma theoden geliyor. umarım bir galdalf çıkar içindeki büyüyü söker de tekrar teknik direktör olduğunu hatırlayıp futbolun doğrularını uygulamaya başlar. gördüğüm kadarıyla hiç umudum yok ama umut fakirin ekmeği derler.
 • 24053
  2019-2020 sezonu kış transfer döneminde, ligin zirvesi ile arasındaki 10 puanı nasıl eritebileceğini, takımı nasıl gençleştirebileceğini, 17 maçlık bir seride nasıl çelik gibi bir oyun planı kurabileceğini düşünmekten kafayı yemesi gerekirken; kendisi bu süreyi gelmiş geçmiş en ahlaksız, en terbiyesiz futbolculardan biri olan arda turan'ı takıma kazandırmak için taraftarından, başkanına tüm camiada yangın çıkararak geçirmeyi seçmiştir.

  2019-2020 sezonunun ilk yarısını tamamen fatih terim'in keyfine harcadık. anlaşılan ikinci yarısını da arda'yı takıma kazandırmak için harcayacak. kesinlikle güzel, istikrarlı, sistemli oyun hedefi yok. şampiyonluk gibi bir hedefi de yok. burada yazılanlar gibi o da aynen içinden "8 tane şampiyonluk kazandırmışım amk, o kadar da olacak herhalde" diyor. bu senenin tamamında akşam akşam eniştemle delirmeceler modunda takılıyor.

  arda ısrarının en geç sene sonunda kendisini bitireceğinden emin olmakla beraber olur da bitiremezse önümüzdeki sezon büyük ihtimal ile ilk 11'de hocanın unutamadığı ilk aşkını, askerlik arkadaşlarını, ilkokul öğretmenini falan göreceğiz. artık işi tamamen tek kişilik şova döktü.
 • 24055
  ah be hocam daha önce yazdım; itin köpeğin ağzına doladın durup dururken yine takımı. eğer istiyorsan başkanlık için çalış, yok teknik direktörlükse niyetin lütfen artık sahaya odaklan, canın sıkıldığın anlarda alt yapıya önem ver. ama artık futbol harici demeç verme. ne kadar kafasını kuma gömen kimse varsa hepsi tek tek başlarını çıkardılar. benim anlamadığım bu derece teknik direktörüne değer veren, oynattığı futbolun hesabını bile sormayan, istediğin transferleri yapan yönetimle ve de taraftarınla niye inatlaşırsın. artık güzel oyun istiyoruz. işaret ettiğin ay geldi gelmesine de senin işaret ettiğin yeni bir kaos muydu? ben anlamadım. ersun yanal yerinde olsan ben yapacaktın acaba. başkanı tınlamıyor bile kendisini.
 • 24056
  kendisini severiz ederiz ama şu son 4 aylık süreçte hem selçuk ısrarı, hem arda konusunda başkanı bile karşısına alan tutumu bıkkınlık vermiştir. arda futbol açısından iyi durumda olsa bir nebze hak vereceğim ama inanılmaz bir şekilde geldiğinde hiçbir katkısı olmayacak, futbolu neredeyse 3 sene önce bırakmış adamı neden galatasaraya getirmeye çalışıyorsun hem de kulübün 1 numarasını zor durumda bırakarak. bu başkan ve yönetim sana neredeyse istediğin her topçuyu aldı, mali anlamda seni sıkmadılar, senin hiçbir konuda önüne geçmediler; nedir bu ben başkandan büyüğüm egosu. bir an önce işine odaklanıp belki önümüzdeki 3 sezonu etkileyecek bu transfer dönemini doğru isimlere yönelerek ve takımı 2. yarıya iyi hazırlamak için çalışmalı. arda gibi fasa fiso topçularla başkana atar gider yapmaya devam ederse bu takım tökezlemeye devam ederse zaten önceki dönemden kızgın olan taraftarı karşısında bulmaya başlayacaktır.
 • 24057
  iki sezondur kendisinin oynattığı futbolu zerre sevmem, beğenmem. derli toplu oynamıyoruz, atak geliştiremiyoruz, topu ileri taşıyamıyoruz. üstelik bunları yapamayan takımdaki bir çok oyuncuyu hoca kendisi istedi.

  birden fazla gitmesi gerektiğini, takımım bu kötü oyunla şampiyon olamayacağını yazdım ama kendisinin atmış olduğu şu http://gss.gs/QMf tivitten sonra kendisine olan inancım tam. yine kötü oynayacağız, yine rakip kaleye bir ki şut atıp maçları tamamlayacağız belki ama şu şartlar altında takımı idare edebilecek en iyi hoca fatih terim'dir.
 • 24059
  galatasaray taraftarının çoğunluğunun kendisini sevmediğine artık emin olduğum hoca. bu vefasızlığın, bu hadi bir koz versin elimize de deşelim türünden fırsatçılığın başka açıklaması yok. yahu tarihin en iyi hocalarından kabul edilen ve takımlarında uzun süre kalan ferguson, wenger bu şampiyonluk rate'ine sahip olmadı, belki de tarihin en iyi hocası pep bu sene devasa fark yedi, kimse bir şey demiyor. arkadaş bir de hocaya yapılan ithamlara bak: evlatçı, başkanı sallamayan, egosu galatasaray önünde, altyapıdan çok arda turan'ı önemseyen, siyasilere biat eden vs vs. ayıptır ya. sanırsın son 2 senedir başkası şampiyon da ondan bu tahammülsüzlük. yaymayın artık şu negatif enerjiyi.
 • 24060
  "arda, bir kez bile sözleşme için talepte bulunmadı. ben de kimseye ne alın, ne de almayın dedim." açıklamasını kendi ağzından canlı olarak izlediğim teknik direktörümüz. bu kadar fırtına çıkartılmasının sebebi, arda konusunda isteği olmamasını mümkün olduğunca kırıcı olmadan ifade ediyor olması mı acaba?

  antalya maçı sonrası biraz da basının ve "ardaseverlerin" gazlamasıyla "ardayı istiyor" algısı oluşturuldu. istiyormuş gibi gösteren cümleler ile verildi açıklamaları. ama aynı konuşmada "burada edilen kelamlarla alınmasını da istemiyorum" da demişti. "anılmasını" değil, "alınmasını". "kişisel ilişkimiz ile teknik direktör olarak ilişkimiz farklı" ifadesi üzerinden istiyor manası çıkarıldı. belki de "kişisel olarak affetmiş olabilirim ama teknik direktör olarak işime yaramaz" demeliydi.

  açıkçası antalya maçı sonrasından itibaren yaptığı tüm açıklamalarda ben arda'yı istiyor manası çıkarmadım. benim tek çıkardığım mana; "beni çok kırdı ama onu affettim. galatasaray bu dakikadan sonra bir faydası olmaz ama bunu da açık açık söyleyerek kırıcı olmak istemiyorum. daha yaşı genç futbol oynaması lazım ancak birgün futbolu bırakmak için (futbolu bırakmak... bırakmak...) evine dönmesini isterim...

  burada, ağzından alev püskürtme yeteneği olan arkadaşlara tavsiyem içlerindeki nefreti mümkün olduğunca bastırarak fatih hocanın açıklamalarını "yaaa belki de gelmesini istemiyordur" düşüncesiyle tekrar dinlemeleri. (mümkünse a spor'dan olmasın)

  yok ben yanılıyorsam, arda ejderhasına taraftarı kurban ediyorsa, daenerys targaryen'ın jon snow'u ilk ben olurum...
 • 24061
  şu alt yapıyla ilgilenmiyor diyen arkadaşlar var ya, heh onların biraz galatasaray'ın resmi youtube kanalıyla haşır neşir olmaları gerek.

  hani sen sıkılıp da evinde kahven/biran elinde sıcak odanda oturup akademi maçlarını izlemiyorsun ya, izlemek gibi bi sorumluluğun da yok yanlış anlaşılmasın, bi açıp bakarsan hocanın istanbul'daki neredeyse tüm galatasaray akademi maçlarını, u14 de dahil olmak üzere, yerinden takip ettiğini görürsün güzel kardeşim.

  buradan "yeaaa ama atalay çok iyi, süleyman luş harika sol bek" diye atıp tutmak kolay. biraz oturup izlersen anlarsın kim ilgileniyor, kim ilgilenmiyor.
 • 24062
  arda konusunda farklı düşündüğünü umuyor, tahmin ediyorum. fakat hocam gerek yok, lütfen.

  muhtemelen şu an arda'nın camiasız kalmış olmasına sebep olan adam olmak istemiyor. arda futbolu bırakacak yakın zamanda, ve futbolla ilgili bi iş yapması mümkün olmayan bir şekilde bırakacak. hani anadolu takımlarında falan çalışabilir de, baya baya ne galatasaray'ın, ne de diğer büyüklerin kapısından girebilecek bu şekilde futbolu bırakırsa. tahmin ediyorum, arda'nın hayatının mahvolmasını istemediği için, nasıl olur bilmem ama galatasaray'da bıraksa iyi olur diye düşünüyor hoca.

  zira hoca'nın da, emre b.'nin de hataları çoktur. ama bu tatta sansasyonel isimler ancak camiası olursa piyasada var olabilir.

  örneğin tanju çolak, silinip gitmiştir.

  ama hocam, şunu söylemek istiyorum. anlıyorum seni ve gerçekten çok seviyorum, fakat arda camiasız olmayı sonuna dek haketti. onu sevenleri o kadar üzdü ki, emin ol geri dönüşü yok. sen söz verdin, içerden dışardan kim gelirse gelsin 5 yıl bir yere gitmiyorum diye. arda'yı biz sildik, galatasaray sildi, rica ediyorum silmiyorsan da sessiz kal.
 • 24063
  galatasaray futbol takımının arda turan'a ihtiyacı var mı diye kendisine sorması gereken teknik direktör.

  onyekuru ile gelen şampiyonluktan sonra o tipte bir adam yerine babel'de ısrar edip yanlış yaptı şimdi o babel'i göndermeye uğraşıyoruz. hayır bir insan hiç mi ders almaz arkadaş. ne yapacaksın sen arda'yı ? en büyük sorunu tempo yapamamak olan takıma arda gibi bir adam ne yapacak ?

  birinin hocaya dur deyip sen bu camiadan büyük değilsin demesi lazım. arda kuyusunu kazarken yüzüne bakmıyordu bir elini öptü diye neredeyse ömürlük kontrat verecek. burada senin şahsi çıkarın değil kulübün çıkarı önemli. kulübün çıkarına göre de arda turan külfetten başka bir şey değil. valla yönetim iyi sabrediyor bu olanlara, lig ve avrupa'daki rezillikten sonra başkası olsa çoktan gönderilmişti ya taraftar tepkisinden bir şey yapılamıyor.
 • 24064
  ne başkan arda bu kapıdan giremez dedi, ne de fatih terim ben arda'yı istiyorum hemen alınsın dedi. arda gelmek istiyorsa taş koymam, florya'da yetişmiş(florya bayrağını barcelona'ya kadar taşımış) burada bırakmak isteyebilir ben taş koyacak açıklama yapmaktan imtina ederim dedi. ancak bazı sözlük yazarları kendi kendilerine başkanı çiğnedi şöyle oldu böyle oldu başkan konuşmuş sana laf düşmez gibilerinden garip bir kaos ürettiler. sözlük dışında da pek bir kaos göremiyorum o da işin başka bir boyutu.

  tekrar hatırlatmakta fayda var. galatasaray futbol takımının sadece teknik direktörü değil aynı zamanda divan kurulu üyesidir kendisi.

  taraftarı dinlemiyormuş. taraftarı dinleseydi badou ndiaye'yi sattığımız, fernando'nun sakatlandığı 2017-2018 sezonu ocak transfer döneminde ryan donk'a gelen maaşının 300.000 eurosunun ödeneceği kiralama teklifini kabul ederdi. biz de o sezon şampiyon falan olamazdık.* kendisi her zaman haklı olmayabilir. peki yazın itin götüne soktuğu adem büyük başlığında 3 aydır günah çıkartan taraftar her zaman haklı mı?
 • 24065
  hocama galatasaray'a kattıkları için ve kazandırdığı değerlerden dolayı her zaman minnet duyarım. çaylak dönemim de hakkında şöyle bir entry girmiştim (bkz: fatih terim/#2712405). sadece kendisinden tek isteğim bir an önce yakalandığı evlatçılık tutkusundan kurtulsun. çakallara fırsat yaratmamak adına allah seni başımızdan eksik etmesin o ayrı konu tabi.
 • 24066
  fatih terim yıllardır duygularıyla hareket eden bir insan oldu. kazandığı başarılarda da bu duygu yoğunluğunun etkisi var. arda turan konusunda da her zaman olduğu gibi duygularıyla hareket ediyor. senelerdir fatih terim'in alametifarikası olan futbolcuların sahada bir asker edasıyla savaşmasını sağlayan bu duygusal yoğunluğa 'evlatçılık' demek bana nankörce geliyor.

  emre çolak, engin baytar, semih kaya, onyekuru hayatlarında tek iyi performansı bu adamın yönetimi altında gösterirken 'fatih terim babamızsın', arda turan'ı evladı gibi görüp geri dönmesini isteyince 'evlatçı'.

  kabul edin arkadaşlar fatih terim hep buydu. duygularını hep zirvede yaşayan, aklının ve mantığının önüne koyan bir adamdı. örnek verecek olursak, ergin ataman'la aralarındaki temel fark da bu duygusal yoğunluktur. ergin hoca sakin kalmayı başarabilen, aklını duygularının önüne koyabilen bir adam.

  edit: (bkz: duygularım darmadağın anlayamazsın)
 • 24067
  galatasarayın büyük başarılara imza atmış hocası.
  tekrar söylemek gerekirse galatasarayın teknik drektörü, başka bir deyişle galatasarayın çalışanı.
  kendi keyfine göre müşterilerinin istemediği bir adamı sırf kendi isteğiyle almamalı bence alamaz da.
  egosu ile kulübün seçilmiş yöneticilerini eleştirmemeli, galatasarayı tümden yönetmeye talip ve istekliyse maaş alan tarafı bırakıp başkanlığa aday olması gerekir.
 • 24068
  hocanın son haftalardaki özellikle de son günlerdeki hal ve tavırları ünal aysal-fatih terim gerginliği ve istifa dönemini aklıma getiriyor.
  çok garip durumlar.
  arda turan mevzusunda ben kimseden istemedim diye vurgulayarak konuşması, onyekurunun numarasını ben bilmeden bilenler vardı demesi falan bunlar hiç hoş açıklamalar değil. bir de arkasından çözeceğim bulacağım vs diyor.
  yani en basitinden yönetimi hedef almamış olsa bile neden galatasaraydaki açığı kamerada söylüyorsunuz ki? durum aynı lise müdürünün istiklal marşında önce "birileri wc de sigara içiyormuş onları bulacam" vs demesine benziyor. e bu müdürü gülünç duruma düşürürdü o zamanlar biz "bulursun bulursun ehü ehü ehü" yapardık, sistemde açık yaratmak bize haz verirdi adeta, çocukluk işte.

  ne bileyim arkadaşlar hoca son dönemde bir garip. bir zorlu tiviti atıp bizi gazlıyor, aha diyoruz yönetim futbolcu taraftar diyoruz, pat!! karakterini yitirmiş vasıfsız yaşı geçmiş hayattaki en büyük birkaç başarısından biri galatasarayda oynamış olmak olan bir topçu için iç karmaşa çıkıyor.
  hakkımızda hayırlısı.
 • 24070
  artık hakikaten arda’ymış, selçuk’muş, zorlu’ymuş vs bunları bırakıp da saha içine kanalize olsa ne kadar iyi olacak. bu takımın sahaya konsantre olmuş bir teknik direktöre ihtiyacı var. sene başı alınan emre mor, nzonzi, falcao, andone, babel, seri, taylan, jimmy gibi oyuncuların tamamından sıfıra yakın verim alındı. bu bir rastlantı değil. fatih hoca lütfen artık bırakınız bu bomboş olaylarla vakit ve enerji kaybetmeyi. bu konularla biz galatasaray sevenleri de üzmeyi. takımı seviyoruz, saçma sapan polemikler, işimizi ve konsantrasyonumuzu negatif etkiliyor hepimizin.

  arda denen zampara sizin milli takım kariyerinizi mahvetti. imajınızı yerle bir etti.
  milli forma ile para ve alacak konularını aynı masaya koydu. insanları, milli takım izleyen milyonları rencide etti. lütfen geçiniz. arda turan yaptıkları ve yapmadıklarıyla kendi hayatını kendisi mahvetti.
  bunun rehabilitasyonunu bu kulüp yapmamalı. bu kulüp değil arda’nın saçma sapan hayatının sorumlusu. bunun yükümlüsü biz seyirci veya taraftar da değiliz, başkan da değil, fatih hoca siz de değilsiniz. yönetim veya takım arkadaşları da değil. arda’nın kendisi. bunun sorumluluğunu alsın. alamıyor, bununla yaşayamıyorsa da tedavi olsun psikolojik olarak. yaptıklarının götürüleriyle başa çıkmaya çalışsın.
  terbiyesizliğin, yozluğun, görmemişliğin, cahilliğin, utanmazlığın da bir yaptırımı olmalı bu ülkede. hadi arda bir kaç defa tanıdıklarıyla hukuku atlattı. ama galatasaray kültürünü alt etmemeli. bu bize yakışmaz. aman fatih hocam nolur dikkat!
 • 24071
  son yaptığı açıklamalarla mustafa cengiz'e en hafif tabiriyle ayıp etmiş teknik direktör. kulübün başkanı son sözü söylemiş konuyu uzatmanın ne anlamı var? birde ''ben olsam öyle demezdim'' diyosun. tamam sen deme hocam. galatasaray başkanı ne diyeceğini sana mı soracak? hem ne dedi adam? arda'nın karakteri bize uygun değil mi dedi? ki diyebilirdi. arda 3 senedir top oynamıyor neden alalım mı dedi? ki diyebilirdi. adam çıktı gündemimizde yok dedi. yalan mı? arda gündemimizde mi? sen bu konuda ne dedin? şahsen ben anlamadım. istiyor musun istemiyor musun? çocuk gibi laf gevelemek yerine daha net olursan böyle olaylar yaşanmaz canım hocam.

  bu arada sivas'tan 10 puan fark yiyen, şampiyonlar liginde 1 golü olan, sahada futbol adına hiçbir şey ortaya koyamayan takımın arda turan'la da işi olmaz. böyle devam edersen liseliler mustafa cengiz'i devirip kendi adamlarını getirdiğinde ilk işleri seni kovmak olacak. işte o zaman katar'da bir takımın başına geçip arda'yı da alırsın, selçuk'la belhanda'yı da oynatırsın.
 • 24072
  antrenman sahasında gazetecilerle röportaj yapıyor. arda konusunda ben yeterince net açıklama yaptım diyor. hiçbir gazeteci de nasıl net, neresi net, istiyor musunuz istemiyor musunuz diye soramıyor. madem net neden hala gelecek-gelmeyecek diye konuşuluyor. koskoca galatasaray'ın ve fatih terim'in daha önemli bir işi yok mu da biz haftalarca arda'yı konuşuyoruz ayıp yahu. istiyorsa da söylesin, istemiyorsa da söylesin.

  galatasaray 10 puan fark yemiş. takımın geleceğini dizayn edeceğiz güya falan. ama yine arda konuşuluyor ve ortada net bir şey yok. çok ilginç ve yazık.
 • 24073
  arda turan konusuna neden bu kadar kafayı taktığını anlayamadığım teknik direktörümüz.

  yani gerçekten tek problemimiz arda mı? ne kadar gereksiz işlerle meşgul oluyoruz. adam futbolu bırakmış, iki senedir halı saha maçına çıkmışlığı bile yok.

  bir el öpmeyle; galatasaray formasını giyip, milyon euro'ları cukkalamak bu kadar kolay mı yani? bu adam senin babanın cenazesine bile gelmedi be hocam. bir başsağlığı tweeti bile atmadı.

  bırak hocam artık şu çöp tenekesi yüzünden yönetimle takışmayı, taraftarı üzmeyi. bizim düşünmemiz gereken; ikinci yarıda nasıl bir hücum planı ile oynamalıyız, defansı nasıl düzeltmeliyiz, fenerbahçe medyasına nasıl karşılık veririz vs. olmalı.
 • 24075
  hakkında yıllarca konuşabiliriz. hatta bu konuşmaların sonunda bir yere varamayacağımızın da tahmini zor değil. fakat tüm formsuzluğuna rağmen it gibi kendisinden korkuyorlar. bunun sebebini gözardı edemeyiz. tüm yanlış, eksik ve inatçılığına rağmen fatih terimli galatasaray'ın neler yapabileceğini, zannediyorum bizden daha iyi biliyorlar arkadaşlar.

  https://twitter.com/.../1214196040804507649