• 16379
  2011 yazında "evladı" sabri yerine eboue'yi almış hocadır. hatta ve hatta 11-12 sezonunda eboue yokken ujfa'yı sağ bekte oynatıp sabri'yi düşünmemiştir. 2017-18 sezonunda ise diğer "evladı" selçuk'u 3-5 maç oynatıp kesip donku oynatmaya başlamıştır. kendisi öyle evlatçı mevlatçı değildir hamzayla karıştırmayın. gayet realist bir adamdır, yabancı sınırını kaldırtan adamdır. günümüz şartlarında çoğu yarım yamalak verim alabildiğimiz 3-4 tane yerli varken yerli oyuncu alınmasını saçma bulanlar bir daha düşünsün durumu. yabancı oyuncu da bakılıyor ahmed musalar, ndiayeler, joe allenlar, bennacerler, shaqiriler vs. ama bizim taraftar sadece muğdatı deniz kadah'ı falan görüyor sonra da hocaya sallanıyor. vallahi komiksiniz.
 • 16380
  öncelikle, kendisi sabri'yi adam akıllı takımdan kesen ilk teknik direktördü. ardından getirilen roberto mancini, ki kendisi klas bir insan olmasına karşın kötü bir teknik adam, sabri'yi kesmiş ama yerine veysel sarı'yı oynatmıştı... hoca ise eboue'yi.

  ayrıca takımı şampiyon yapacak, avrupa'da da adım adım başarılı kılacaksa isterse sağ bekte beni bile oynatabilir. kimle başarılı olabileceğini düşünüyorsa pek tabii onları isteyecek.

  "fatih terim taktik bilmez" bitti, bu transfer mevzusu çıktı başımıza şimdi... niye? yiğit gökoğlan'ı aldırdı diye. alex ferguson'ın hatalı transferlerinden iki tane 11 çıkıyor ama kimse de yok hocaya yaptırmayın transferleri falan diye zırvalamıyordu united'ta. her transfer başarılı olmaz.

  bir de muğdat yerine bonservissiz diye jonathan bamba falan önerilmiş... muğdat'ı kulübede oturtursun, bamba'yı muğdat kadar nasıl oturtacaksın? muğdat ile tl üzerinden anlaşıyorsun, bamba ile euro üzerinden anlaşacaksın. 600 bin euro'ya mı oynatacaksın?

  hayır her şeyi geçtim, hoca belki de bamba'yı beğenmiyordur. istemiyordur almak. ee? cristiano ronaldo mu adam, istememe hakkı yok mu fatih terim'in?
 • 16381
  jonathan bamba ile balotellinin bilmem kaç milyon euro maaş bilmem kaç milyon euro imza parası gibi uçuk bedeller isteyeceğini düşünemeyen kişilerce eleştirilen imparatorumuz canımız ciğerimiz. takıma yarın öbür gün maaş sınırı geleceği konuşulurken en az istese 3-3.5 milyon euro maaş isteyecek adamlar hiç düşünülmüyor sanırım. maaş sınırı geldiği takdirde eldeki yüksek maaşlı oyuncuları bile elden çıkarmak durumunda kalacağımız düşünüldüğünde kadro mühendisliği konusunda maaliyetleri de klübüde senden benden daha çok düşünerek iş yapacak hoca başta gözünüzü seveyim. eleştirmek için eleştirmeyin bir adam türk diye yerin dibine sokmayın, bir adam yabancı diye göklere çıkartmayın. türk futbolcular nezdinde eleştirmiyorum ben kötü futbolcuları eleştiriyorum gitsinler umut bozok’u alsınlar barış alıcı’yı emre akbaba’yı alsınlar vs gibi isimlerle gelmeyin lütfen para yok para o adamlar içinde ağzını açan 3-5 milyon euro’dan açıyor. biz nagatomo’ya ki çok iyi uyum sağlamamıza rağmen 3 vermeyelim 2 verelim diye yırtınıyoruz. uefa harcamayacaksın dişini sıkacaksın diyor elinde de türk futbolcu yokken kadronda en az 10 tane türk olacak kabul et veya etme olacak, bu yüzden mecbur gidip muğdatı alıyorsun işte. biz önümüzdeki en az 2-3 yıl taşı sıkıp suyunu çıkartacağız başka yolu yok bunu da yaparken en çok güveneceğimiz, inanacağımız adamı da eleştirmeyin.
 • 16382
  takımın başında olduğu 3 dönemin ikisinde ağızlardan su akıtacak kadar iyi kadrolar kurmuş teknik adamdır. "çöp kadro bırakıyor" diyenler var ki çarpılacaklar haberleri yok. ayrıca eboue için görüşmeye gidecek yöneticileri "3.5 milyondan 1 kuruş yukarı çıkmayın" diye ikaz etmiş neticesinde oyuncuyu söylediği tutara kadromuza katmıştık. bu örnekten de anlaşılacağı üzere modern düzene de hakimdir. sadece biraz sabır sonradan utanacağımız şeyler söylemeyelim.
 • 16383
  öyle bir teknik adamdır ki, fenere allah kadar parası olan, söyle vizyoner böyle vizyoner, yakısıklı, iyi sevisen, mavi gözlü bir adam geliyor ama hepimiz ‘sakin olun fatih hoca var alayınızın eline verecek sezon sonu’ diyebiliyoruz.

  büyük teknik adamdır. kurban bayramında kocu da halleder. mugdat’la sampiyon olur noldugunu anlamazlar aq.
 • 16384
  hayatımda duyduğum en saçma argümanlarla transfer ve kadro planlamasından anlamadığı savunulan hocam. bir tane elle tutulur ne örnek var ne mantıklı açıklama. başarısı kadrosu ayrı motivasyonu ayrı transferi ayrı değil komplike bir olaydır hocamın. sevdiği bazı yerli oyuncuları kadroda tutmasının bile bir manası vardır. benim şahsen nefret ettiğim sabri sarıoğlundan bile real madrid'e karşı verim almış bir adamdır. burada kimse boşa sallamaya çabalamasın engin baytar aydın yılmazlı kadroyla şampiyon yapmış, kadıköyde kupa aldırmıştır. yarın önemli bir finalim olmasa çok daha detaylı yazardım ya, neyse sakinim.
 • 16386
  kendisini hamza gibi evlatçı sananlar var. çok komik. kendisi hem evlatçı değildir hem de ırkçı değildir. bir futbolcudan verim alırsa oynatır almazsa oynatmaz. bunca yıldır fatih hoca’yı tanır biliriz hiçbir futbolcuyu da evlatçılığı veya memleketi sebebiyle oynatmaz. pragmatist adamdır. bunu kazandırdığı kupalara ve türk futbol tarihinin en iyisi olmasına bakarak anlayabilirsiniz. takıntılı zamanları çooook geride kaldı. onda bile ırk veya evlatçılık takıntısı değildi sadece o futbolcudan daha fazlasını almak için çok uğraşırdı. artık tamamen sonuç odaklı gidiyor ki bu de en mükemmeli. hocama güveniyorum.

  gazla çalışıyor’dan sonra bu çıktı şimdi başımıza. siz eğitilmezsiniz.

  abartmadan söylüyorum, amatör ligden 36 yaşında adam alsa sahada rezil oynadığını görmeyene kadar eleştirmem. bu seneki şampiyonluk ve geçmiştekileri düşününce kusra bakmayın da “vardır bir bildiği” demeyi öğrenelim.
 • 16387
  fatih terim'in ikinci döneminde yaptığı bazı hataları baz alarak konuşmak doğru değil.

  ondört yabancı kuralını getiren fatih terim'in şampiyonlar ligi ve ffp kurallarına uygun kadro oluşturabilecek en yetkin kişi olduğunu tartışmak bile abestir.

  bonservis açısından sattığın kadar al kuralının, kiralama yolu ile rahatça aşılabileceği ortada iken fatih terim'in bu fırsatı en iyi şekilde kullanacağından hiçbir endişem yok.

  allah yardımcınız/yardımcımız olsun hocam.
 • 16388
  ahımız var + parator döneminde devrim yapıp yabancı sınırını kaldırdı ama suçlu olmuştu. fenerbahçe istediği için sınır kalktı şeklinde komik dayanaklar ortaya atıldı.

  bu topraklarda işe değilde yapana bakılıp element üretildiği sürece adam olmayız.

  bir de tanım yapalım uzun süredir yapamamıştım; işini en iyi yapan, devrimci, çalışkan, mazeret üretmeyen yaşayan en başarılı türk vatandaşıdır. ortadoğu, balkanlar, kafkaslar’dan hint okyanus’una kadar da bu tanımı genelleştirmek mümkündür.
 • 16390
  iyi hocadır. bu net. elindeki oyunculardan da iyi verim alır. bu da net. kimse fatih hoca muğdat ile aydın ile sabri ile şampiyon olamaz demiyor zaten. donk ile şampiyon oldu adam. karıştırdığımız konular var. bu da ülke ve yabancı para durumumuz. biz yıl boyunca yellow friday yapalım belhanda'nın maaşını zor kazanıyoruz. takımın borcu neden tavan yapıyor ? çünkü girdimiz az. bu tabi ki sadece fatih hocalık durum değil ama güvendiğimiz için yazıyoruz. biz takımızda iyi oyuncu görmek istiyorsak para kazanmalıyız. bu da futbolcu satmak ile oluyor. biz manchester, barca, real değiliz ki forma satalım, gelir elde edelim. manu, barca, real futbocu mu satıyor diyebilirsiniz. satmıyor. ama yayın gelirleri, ülkelerinin refah durumları bizimle bir değil. yarışamıyoruz. bizim ürünümüzun futbolcu olması gerekiyor. e sen nasıl futbolcu satacaksın peki ? yetiştirerek. benim eleştirdiğim nokta bu. muğdat rotasyon oyuncusu olamaz demiyorum. olur. ama bize ne getirisi olucak. şampiyon olduk diyelim. şampiyonlar ligindeki rakiplerimiz ile aynı bütçede olma imkanımız var mı ? yok abicim. futbolcu yetiştirip satmalıyız. her sene en az 2 oyuncuyu okutmamız gerekiyor. takıma cengiz ünderler, çağlar söğüncüler kazandırmalıyız. rotasyonda 28 yaşında futbolcu oynatarak bu olmuyor işte. genç oyuncu oynatmalıyız. fatih terim yıllarca milli takımlar teknik direktörlüğü yapmış adamdır. eli ayağının uzun olması gerekir. genç yetenekleri takıma kazandırıp bunları rotasyonda kullanıp etiket yapmalıyız. 100 yıllık kulübüz şimdiye kadar sattığımız en yüksek fiyatlı oyuncu ndiaye. takımın bonservisten para kazanıp artan grafiği olmalı. yoksa bir sene drogba ile oynayıp ertesi sene parasızlıktan umut ile oynuyoruz. fatih hocayı eleştirdiğim tek nokta budur. bruma örneği gibi. bize brumalar kazandır ki geleceğimiz olsun. muğdat ile geleceğimiz yok.
 • 16391
  kadro planlamasında bütçeyi yormayan transferler yapan hocadır. bu adamın aldırdığı adamlar ile hamzalı dönemde bile şampiyon olduk. hele ki yabancı kuralını onun döneminde işletebilseydik asıl şovu o zaman izlerdiniz. uefa’nın bize verdiği cezalar malum. e euro’nun türkiye özelinde geldiği yer ortada. balotelli’yi transfer etmiyor diye eleştiriyorsunuz adamı. yahu balotelli’nin alacağı para belli ve gomis ile aynı kadroda tutmak da saçma galatasaray için. bir de balotelli bize gelir mi? adam hayvan gibi piyasa yapmış ve dünyada forvet sıkıntısı var.
 • 16392
  transfer olayının tamamen kendisine ve abdürrahim albayrak'a bırakılmaması gereken hocamız. tek başına yaptığı transferlerde hata oranı yüksek. bunu söylemek ayıp değil. ekip çalışmasına inanmalı. mustafa cengiz bu konudaki tüm yetkiyi kendisine verirse hem hata hem de terim'e haksızlık yapar. elbette son karar kendisinin olmalıdır.
 • 16393
  takımın teknik direktörlüğünü sözlük yazarlarından birine bırakması gereken teknik direktör. nasıl bir hale geldiysek hocaya nefes aldırmayacağız neredeyse. "onu alma bunu alma git şunu al". başka bir isteğiniz var mıydı efendim?
  yahu bu adam daha yeni geldi. 6 ay bile olmadı. hem yeniden yapılanalım, uzun yıllar takımın başında kalsın istiyorsunuz hem fırsat vermiyorsunuz. bir takım yapılanacaksa hatalar da olur, başarı ve güzel futbol yerden bitmez. kaldı ki daha ortada hata olduğunu gördüğümüz bir şey de yok. hem hocayı dinleyelim bakalım ne diyecek, niye aldırıyor bu adamları?
  daha haziranın 7'si, 2018 dünya kupası başlayacak. orada piyasa kaybedecek oyuncular olacak. ingiltere'de transfer 15 ağustosta bitiyor. belki bu durumlardan faydalanıp sağlam transferler yapacağız. tutturmuşlar muğdat da muğdat. transfer dönemi bitsin, kadro şekillensin, durumu o zaman değerlendiririz. yok aga bu yangıncı tayfa fatih hocaya da sabredemez, burada dikişi tutturduk tutturduk, yoksa siki tuttuk yine yılda 5 hoca gider gelir.
  en uyuz olduğum şey ise "fatih terim kimseyi dinlemez, kendi bildiğini okur". sanırsın hocanıın kankası. yazma o zaman amk buraya transfer önerisi. hatta sözlüğü kapatalım, transfer dönemi bitince açarız.
 • 16397
  12 oyuncuyla 2017-2018 sezonunu mucize bir şekilde şampiyon bitirtmiş teknik direktördür. kredisi sonsuzdur. kendisini eleştirenlere aykut kocaman mübahtır. veya melo’yu satıp bilal kısa’yı yerine monte eden hamza hamzaoğlu’da olabilir. o kadar iyi bir galatasaraylı olduğunu o kadar iyi biliyorum ki, kafam acayip rahat naparsa galatasaray için yapacaktır. kırmızı çizgim olduğu için eleştirilmesini hazmedemiyorum. bir teknik direktör başka ne yapabilir bilmiyorum. bilen söylesin.
 • 16398
  http://gss.gs/2438133 burada düşündüklerime ek olarak fatih hocanın mantalitesiyle hamza hamzaoğlu’nu karşılaştırmak çok absürt. örnek verecek olursak fatih hoca melo’yu istemiş adamken hamza hoca meloyu gönderip yerini bilal ve jem karacanla doldurmaya çalıştı. ha fatih hocanın transfer konusunda hiç mi hatası yok? tabi ki de var. yiğit gökoğlan, sercan yıldırım ilk aklıma gelen isimler. ancak yabancı sınırına karşı çıkan adamı yerli sevici diye eleştirirseniz orda bir durun derim. bence bazı yazarlar tarık çamdal, umut gündoğan gibi oyuncuları gördükten sonra komple yerli futbolculara düşman olmuş olabilir. ancak seneye yine yabancı sınırlaması geliyor ve şimdiden önlemleri almak gerek. bu konu üzerinden hocayı eleştirmek bana mantıklı gelmiyor.
 • 16399
  yarım sezon oynatıp şampiyon yaptığı takımda elinde alt yapıdan yetişmiş 0, türkiye’de yetişmiş sadece 33’lük selçuk, ahmet çalık ve serdar aziz varsa. maddi olarak da çıkmazda olduğumuzdan serbest kalmış muğdat’ı sırf maliyeti çok uygun diye almak zorunda kalıyorsak bu kendisinin değil kendisinden önceki hoca ve yönetimlerin kadro mühendisliği bilmemesindendir.

  kemdisinden öncekiler kadro mühendisliği bilseydi bugün muğdat’ı almaya mecbur kalmazdık.
 • 16400
  3 ay suren yaz transfer sezonunda 7 haziran tarihinde kadro planlamasi yapamamakla elestirilen teknik adam. ayni sekilde yerlilere pozitif ayrimcilikli ‘takintili’ tercihler yapiyor diye de elestirilen adam. elestirirken bizzat kendisine takintili davranildigi gercegini gor(e)meyecek kisiler tarafindan hem de. yabanci siniri serbestligini getirmesi, sabri varken eboue tercihi gibi pek cok dogru antitez yazilmis bu takintili elestiriye karsi ama faydasi yok. takintili davranan, yanginci tayfa mensubu, gercek hayati football manager sanan taraftara yaranmaya ihtiyaci yok. isine bakadursun, bizi basarilara tasisin ki tasiyacaktir da zaten hocam.