• 14651
  eski dönemlerde olduğu gibi her demecinde oyunculara mesaj vermektedir. herkese kapısının açık olduğunu, çalışanın, hak edenin formayı kendisinden alabileceğini söylemektedir. bir kaç yıldır yedek kulübesinde uyuyan oyuncularımız gerekli mesajı alıp karşılık vermezse sıradan anadolu topçusu olarak kariyerlerine devam etmeleri için hoca kapıyı gösterir.
 • 14652
  zerre kadar sevmediğim ve takımın başında gördüğüm için her saniye midemin bulandığı kişi. ancak bu aralar basında milli takım maaşını eleştirmeler başladı. bunun nedeni bize gelmesi ve yıpratılmak istenmesi. aldığı para direk tl olarak yazılmakta. 44 milyon tl 3 yılda kazandı. ulan futbolcularda o kadar alıyor niye yazmıyorsunuz. aykut bile neredeyse 2m alıyor zaten. hepsini geçtim özellikle tl olarak vurgulamak zamanında bazı spor yorumcuların yaptığı gibi algı yaptırıyor.

  örnek vermek gerekirse (bkz: uğur karakullukçu). sneijder için aynı algıyı yapanlardandır. maaşını tl olarak gösterirdi olmaz 36 maç oynatır, kupa aldırır, full prim yazar öyle gösterirdi. bunun aynısı terime yapılıyor. bunun nedeni sadece bizim başımızda olması ve siyasi erk ile arasının bozuk olması.

  çok kötü dönemde geldi başa. hem kendisi bitik durumda hem de klüp. daha çok hakem hatası göreceğiz. acilen yönetime siyasi erke yakın adamların girmesi lazım. yoksa çok ağlarız. malum türkiye burası.
 • 14653
  en basta kendisi arayı düzeltmeli akp ile. burası cagdas yasamı destekleme dernegi degil sonucta. ki o zihniyeti de görüyoruz cumhuriyet gazetesi ile. bastan asagı galatasaray düsmanı.

  allah askına hoca gitsin saraya cıksın bir sey yapsın. yoksa bu hakem hataları durmayacak.
  bunu iliklerine kadar tayyip nefretiyle dolu bir adam olarak söylüyorum.

  evet propagandasına katılmayarak hata yapan hoca.
 • 14654
  hükümet yalakası olmaması gereken hoca. çünkü karakter şampiyon olmaktan daha önemlidir. çünkü hükümetler gelir gider ama karakter koyan insanlar hatırlanır. bu ülkede çok az insan karakterlidir, ve belli bir duruşu vardır. hatta ülkenin %70i paraya ve güce tapar bir şekilde. bunun sebebi ise ciddi anlamda yozlaşmış olmamız ve kültürümüzü arap kültürü haline getirmiş olmamızdır. ülke olarak neredeyse son 300 yıldır ne eğitime önem verdik ne de kültür ve dilimizi korumaya. bunun sonuçları da bugün topluma yansıdı. ha bu ülkede eğitimli ve ülkeye değer katan insanlar zaman zaman çıkmıştır son 300 yılda ama bu sayı çok azdır. bunun sebebi de toplumun eğitimsiz olmasıdır. fatih hoca ülkeye kattığı şeyler verdiği zarardan daha fazladır. hata yapıp birileriyle kol kola girmiştir zamanında ama hatasını farkedip kurtulmuştur. umarım bundan ders çıkarır ve kendisine ve galatasaray kültürüne yakışanı yapar. ayrıca ülkeyi ikiye bölmüş, terör örgütlerini zamanında destekleyip sonra kandırılmış (kendi söylediklerine göre), çok az olan eğitimi bitirme aşamasına getirmiş, hakkında sürekli rüşvet ve yolsuzluk olayları patlak veren, biat kültürünü benimsemiş, ülkenin ve cumhuriyetin genleriyle sürekli oynayan, iktidar olduğu dönemde askerlerimizin diri diri yakılmasına göz yummuş, medyada sadece kendi sesi olan ve başka hiçbir görüşe cevap hakkı vermeyen bir iktidara yalakalık yapmasına gerek yoktur. sadece kendi yeteneklerini ortaya koysun ve bu taraftara ihanet etmesin yeterlidir. çünkü unutmayın bizim toplumumuz düne değer veren bir toplum değildir ya da geçmişten ders çıkarmayı bilen bir toplum değildir. bizim toplumumuz rüzgarın estiği yöne döner daima. bu son 300 yıldır böyledir ve bunu yapmayan belli kişiler sadece iz bırakmıştır bu ülkede ve böyle kişiler iz bırakacaktır. velasıl kelam sadece çalışıp, işini yapıp, sahada gereken dersi vermesi gerekmektedir. gidip iktidar yalakalığı yaparsa ki bu iktidar kullan at taktiği ile hayatını sürdürüyor, kendisini de kullanıp atacaktır. keza daha 3-4 ay önce bunun küçük bir örneğini fatih hocaya uyguladılar ve hocayı yemeye çalıştırlar. bir kere yapan ikincisini de yapar.
 • 14655
  son yıllarda o kadar çok yanlış yaptı ki, belki de içlerinde doğru yaptığı tek tük doğrulardan birisi, evet propagandasına katılmamasıdır.

  https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...3DkUg8lrLPQ3PG294gDy

  şu fotoğrafı gördünüz mü? hocanın milli takımdaki ipinin çekilmesine doğrudan olmasa da, dolaylı olarak start veren olaylardan biri bu olabilir. bunun yerine başka bir cumhurbaşkanının fotoğrafını koysa hala milli takım başında olur, dilediği kadar hata yapma lüksüne de sahip olabilirdi.

  sırf bunun için bile destek verilir. diyeceksiniz ki, neden o zaman reis belgeselinde en ön saftaydı. o dönem biraz eli mecbur yapmak zorunda kaldığını hissediyorum. zaten galatasaray yönetimi ile sıkıntılı, milli takım kariyeri de yeni başlamıştı. o dönem imkansız gibi bir şeydi bunun aksini yapması.

  fatih hoca'nın babası çok iyi bir atatürkçü ve cumhuriyetçidir.* dolayısıyla böyle bir ailenin, atatürkçü bir çocuğudur fatih terim.

  evet propagandasına katılmaması çok doğru bir şeydi. uzun dönemde bunu daha iyi anlayacağız. bayağı uzun bir dönemi kastediyorum. eğer bu soytarılığa katılsa, işte o zaman işler dönülmez bir noktaya gidebilirdi.

  siyasilere arasının düzelmesi gerektiğini ben de düşünüyorum. ama bunu hoca doğrudan yapmamalı. siyasi erke yakın diğer eski ve mevcut yöneticiler aracılığıyla yapabilir. ilk akla gelen abdurrahim albayrak. dursun özbek de zaten o taraflara yakın durmaya çalışan birisi. gizliden gizliye işler düzeltilebilir.
 • 14656
  kendisini elestirmek icin entry girilirken neden once sudur, budur, aslolan galatasaraydir vs gibi seyler yazilmak zorunda hissediliyor ki? daha onceki teknik adamlari nasil elestirdiysek terimi de rahat bir sekilde elestirebilmeliyiz. sezon sonu sampiyon olsa da hatalari, yanlislarini elestirmek gerekir ve bunun icin de ilk olrak yaptigi iyi seylerden bahsetmeye gerek yok.
 • 14657
  son 3-4 yılın transfer döneminde yurtdışına transfer olan 4 türk futbolcumuz var; burak, cenk gönen, emre çolak, semih kaya. cenk’i bu grubun dışında bırakırsak diğer 3 kişi de hocanın tedrisatından geçti. dilerseniz burak bize gelmeden önce de yurt dışına transfer olduğu için geride bırakabilirsiniz.
  zaten emre çolak ve semih kaya gibi bizde bile soru işareti bırakan oyuncuların yurt dışına transfer edilebilmesi zordur. her ikisinde de fatih terim effect bolca var.
  bu yüzden buca maçında bunu neden oynattın, bu maçta oynatmasan bunu ne zaman oynatacaksın olayı bence biraz tez canlılık.
  hoca bu sene için seneyi kurtarmak amaçlı bakıyor olabilir, önümüzdeki seneleri kurtarmak için ise yazdan başlayacağını ön görüyorum.

  ayrıca, 1. ile 6. arasında sadece 5 puan var 7 puan var, ligimiz harika, la liga’nın eline veririz, fransa ligi bizim u-18’den beter geyikleri ile kendinizi yayıncı kuruluş gazına kaptırırken şunu da ön görün lütfen. bu zevk bu çekişme yabancı sınırını kaldıran ve buna ön ayak olan kişinin eseridir;

  https://www.youtube.com/watch?v=xxWCygHQAXo
 • 14658
  fatih terim'in siyasilere yalakalık yapması isteniyor. bunları da okudum ya artık gam yemem.

  öncelikle sporcu adam siyasetle uğraşmaz, siyasilere alet de olmaz. kendisi evet kampanyasına katılmamıştır evet ama aykut kocaman'da, şenol güneş'de katılmamıştır ki bu en doğru olandır.

  üstelik fatih terim'i, şeytanın önde gideni ahlaksız ve tescilli fatih terim düşmanı ahmet çakar davet etmiştir. fatih terim'in başını kesseniz öyle bir iblise selam bile vermez.

  efendim siyasilere yakın yönetimmiş. işte dursun bakkal'da aynı kozu kullanıyor. siyasilere yakın pozlar vererek, on kere (!) spor salonunun imar iznini alarak, kenerburgaz tesislerini ileri sürerek sıfır futbol bilgisiyle o şerefli koltuğu işgal ediyor. böyle olunması isteniyorsa pes doğrusu.

  hiçbir kulüp siyasetin içinde olmamalı. spora siyaset karıştırılmamalı. karıştıranlar (fikret orman) ve karıştırma gayretinde olanlar hiçbir şey elde edemeyecektir. bunun örnekleriyle doludur tarih.

  siyasi iktidar, şu ya da bu nedenle otuz milyon taraftarı olan bir kulübü karşısına almaz/alamaz. alırsa zararını bizzat kendisi görür. galatasaray ya da fatih terim'e zarar verenlere sırf bu nedenle oy vermeyecek iki-üç milyon genç seçmen var bu ülkede. o nedenledir ki yönetime siyasilere yakın isimler değil, tam aksine futbolu bilen, sporu yaşam biçimi kabul etmiş, siyaset yüzünden kimseyle kavgası olmayan isimler gelmelidir.

  fatih terim'in hayatı futboldan ibarettir. bunun dışındaki uğraşları, zevkleri, siyasi görüşleri, fikirleri hep 4. planda kalmıştır. hayatının hiçbir evresinde futbol ve spor adamlığı sınırlarını aşmamıştır.

  fatih terim'e kişisel kıskançlık ve sürtüşmeler dışında hiçbir grubun, partinin ya da kurumun kin beslediğini düşünmüyorum. (türkiye futbol federasyonu da dahil) federasyonla davalı olabilir. bu tür anlaşmazlıklar baba oğul arasında bile olabilir. fatih terim tff'nin parasının peşinde değildir. nitekim kendisi istifa edebileceğini söylemiştir. ancak önce istifayı kabul etmeyip sonradan kovmak insanın gururunu inciticidir. fatih terim sırf bunun için açmıştır o davayı. bunda da hiçbir sakınca yoktur ve fatih terim allah indinde de insanların vicdanında da %100 haklıdır.

  fedrasyonun "fatih terim etik davranmadı" savunmasının komik olduğu çok açık ve kendileri de bunu biliyor. çünkü fatih terim'i etik bulmayan kurum, 65 yaşındaki adamın boğazına sarılıp yumruk atan, ana avrat küfreden (federasyon başkanına da küfreden) arda turan'ın ayağına gidip onu milli takıma davet etmiştir. bu olay bile tff'nin herhangi bir etik kaygısının olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. federasyon ile fatih terim arasındaki dava para davası değil, "onur" davasıdır. dolayısıyla yarın üç cümlelik bir dilekçe ile çözülmesi de uzak bir ihtimal değildir. ersun yanal trabzonspor'u icraya verdi, tekrar teknik direktör olarak anlaştı, ayrıldı tekrar dava açtı yarın yine gelmeyeceğini kimse iddia edemez.

  sonuç olarak, fatih terim'de galatasaray yönetimi de kurum olarak siyasete ne uzak ne yakın olmalıdır ve öyledirler de zaten. galatasaray türkiye'nin eğitim ve spor çınarıdır, fatih terim ise o çınarın en önemli dallarından biri olup yaşayan en büyük futbol efsanesidir. kimse onların kılına zarar vermez/veremez.

  komutan ordusunun başındadır ve avrupada kaldırılacak kupalar bizi beklemektedir.

  gerçekleri tarih yazar
  tarihi de galatasaray.
 • 14659
  kendisine kırgın ve kızgınım ama yine de kendisinin takımın başında olması bana huzur ve güven veriyor.

  galatasaray' ın çıkarları için yalakalık yapmasını isteyenler, ailelerinin çıkarları için yalakalık yapanları da eleştirmiyor, onları haklı buluyorlardır sanıyorum.

  burası türkiye ise sizin gibi düşünenler yüzünden türkiye işte.
 • 14661
  siyasi anlamda olabilecek en zor dönemlerden birinde hoca olarak görev alıyor.

  evet propagandasına katılmamalıydı, evet. en önce şunu itiraf etmek gerek, evet propagandasına katılmama doğrusunu yaparken bir yandan bu işin yanlışlığı da var, zor durumda bırakılmak noktası var. fakat bu noktaya getiren de kendisi. en baştan siyasi iktidarla içli dışlı olmak demeyelim de, siyasi iktidarın elinde tuttuğu bir kurumla anlaşması yüzünden siyasi iktidar kendisinden bu propagandayı istedi. zaten fatih terim'in bence de kendi kendine itiraf edebileceği en büyük hatası budur.

  çok savunurum kendisini, bu sürecin hazırlayıcısı olarak ünal aysal'ı görürüm ama denize düşüp yılana sarılan da fatih terim, bu hatayı kendisi yaptı. sarıldığı yılan da bi gün geldi dedi ki benim evet propagandama katıl.

  yani günün sonunda, o güne kadar yaptığı yanlışlar, o gün yaptığı doğruyu bir anlamda yanlışlaştırdı.

  şu an, olabildiğince uzak durması gerekiyor imparator'un o yılandan. yalakalık dediğimiz tabiri, saraya çıkmaları falan yapmamalı evet, ama bir yandan zıt da gitmemeli. susmalı, sükunetini korumalı. zaten en çok da bu yüzden normalde olduğundan bi kat daha fazla başarılı olmalı, olduğundan bi kat daha fazla silkelemeli rakiplerini.

  imparator'un karakteri dolayısıyla susabileceğini çok sanmıyorum. zor, biraz da sonuçlara bağlı. başarılı olursak, tartışmasız susturacağı başarıların geldiği noktaya kadar idare edebilirsek sonrasında onlar direnemez zaten. beni en çok umutlandıran bu taraf. çünkü imparator takımları genellikle haksızlığa başarıyla refleks verir. comeback dediğimiz tabiri bolca yaşarız bu takımlarda. işte imparator'un, bu refleksi verirken olabildiğince hırslı, ama reflekse sebep olan haksızlığı konuşurken olabildiğince itidalli olması gerek.

  böyle olursa kimse galatasaray'ı tutamaz, siyasi iktidar dahi.
 • 14662
  https://twitter.com/...s/945947360969900032

  donk, lato, de jong dururken carrasso'nun gönderilmesi hata olur. son maçlarda da kadroya almadı zaten.

  hadi diyelim fernando'nun durumu belirsiz donk, de jong kalsın. ama bizim ilk transfer edeceğimiz mevki bek iken lato gönderilsin bari.

  allah korusun muslera'ya bir şey olsa eray'ı mı çıkaracağız.

  edit: https://www.transfermarkt.com.tr/...spielbericht/2883931 bu bir örnek. o kural kalktı yani istenirse 2 kaleci birden bulundurabilirsin kulübede.
 • 14663
  şu carrasco konusundaki eleştirileri anlayamadığım hocamız, bilgisizlikten mi ileri geliyor bilmiyorum.

  şimdi sevgili arkadaşlar, yabancı oyuncu yönetmeliğinde şöyle bir şey var;

  -18 kişilik maç kadrosunda birden fazla yabancı kaleci bulunduramazsınız. bulundurursanız, yedek kulübesindeki en az 2 yabancı oyuncuyu yedek kulübesine koyamazsınız.

  bu şu demek, muslera kaledeyken lig maçlarında carrasco'yu yedek kaleci olarak tutamazsın.

  şimdi bana söyle sevgili her şeyin en iyisini bilen arkadaşım;

  oynayacağın 3-4 türkiye kupası maçı için carrasco'yu hazır tutmak, onu görmek mi, yoksa önündeki 17 maçlık maratonda yedek kaleci olarak tutmak zorunda olduğun eray'ı hazır tutup, onu görmek mi?

  edit: bu arada sanırım son yönetmelikte maç kadroları 21'e çıktı, dediğim gibi minimum 1 türk kaleci bulundurma zorunluluğu var. tudor döneminde de dikkat ederseniz tüm lig maçlarında yedek kaleci eray.

  edit2: cevap niteliğinde olsun dye söylemiyorum, fakat kural kalkmadı. şu ifadelerle yer alıyor, ben en başta kuralı yanlış biliyormuşum, yanlış bilgilendirme için özür dileyerekten:

  "müsabaka isim listesinde türkiye a milli futbol takımında oynama uygunluğuna ve
  yukarıdaki 2 nci maddenin b bendindeki şartlara sahip futbolculardan en az birinin
  kaleci olması zorunludur. kulüpler tarafından bu şartlara uygun kalecinin müsabaka
  isim listesine yazılmaması halinde müsabaka isim listesinin 1 futbolcu eksik verilmesi
  zorunludur."

  kaynak da şu şekilde; http://www.tff.org/...uper-Lig-Statusu.pdf

  yani aslında üç kaleci bulunduramazsın demiyor, en az birisi türk olacak diyor. bu da şu demek, eray'ı o kulübede her türlü tutacaksın, ister carrasco'yu koy, ister koyma. muhtemelen fatih terim'in bakış açısı da, madem eray her durumda kulübede olacak, 35 yaşındaki yabancı kaleciyi takımda tutmakta bir amaç görmüyorum, zaten maksimum 1-2 maçta ihtiyaç duyarım. eray'ı hazır tutarım, olmadı alt yapıdan bi kaleci çıkarırım demek daha mantıklı.
 • 14669
  fatih terim; hırsını olgunlukla, futbol bilgisini sakinlikle birleştirdiğinde ortaya muhteşem şeyler çıkıyor, bunu daha önce defalarca gördük.

  hocanın yeni dönemine de fazlasıyla hırslı ve motive girdiği her halinden belli. galatasaray'ı ve taraftarın desteğini koşulsuz şekilde arkasına almayı özlemiş. yarım kalan işinin yanı sıra; bir de almayı çok istediği intikamlar, rüştü gibi, ona o yazıları yazdıran mehmet arslan gibi adamlara da başarı sonrası vermek istediği mesajlar var.

  ''nerede kalmıştık'' ile başlayan, ardından göztepe maçındaki atmosferle devam eden o hava, sinerji eşliğinde kendimizi devre arasına atmak şahane oldu. devre arası kampında ince işçilik yaparak, mümkünse eksik noktalara doğru oyuncuları ekleyerek ligin ikinci yarısına girmemiz gerekiyor. devamında fikstür avantajını da kullanarak biz bu işi götürürüz kısmetse.
 • 14670
  geliyor dedikodularından geldiği güne kadar, hakkında yazılan tüm entry'leri okudum. manzara şu; daha önce fatih terim hakkında yazdıklarıyla tutarlı olmak uğruna eğilip bükülenler bir tarafta. eski olumsuz düşüncelerini değiştirmek için çaba sarf eden iyi niyetliler bir tarafta. fatih terimi nostaljik bir öğe olarak görüp onunla sağlam bağ kuranlar bir tarafta.başarı ve hedef bazlı olup, kim gelirse gelsin farketmeyecekler bir tarafta.
  bu kadar çok bölünmüşlük en ufak bir sarsıntıda su yüzüne çıkacaktır. emin olun rakip taraftarın hepsi bunun gerçekleşmesine dair şeytani bir beklenti içinde.
  tüm bunların üstüne diyorum ki ; kenetlenelim başka galatasaray yok.

  fatih terim, 80 ve 90 jenerasyonunun futbolu tanıması ve galatasaraya bağlanmasının majör nedenidir.