• 6
  bir sağlık çalışanı olarak, tüm vatandaşlarımızdan acil ve kritik durumları olmaması kaydıyla gerçekleştirmesini tek tek herkesten rica ettiğim istek. şuan tek bir kişinin sağlığı bile bizim için çok değerli, sizin için görevlerimizin başında bulunuyoruz. bizde tıpkı sizin gibi her an sevdiklerimizi düşünüyoruz. toplu alanlar ve hastaneler gelinen bu aşama da covid-19 risk faktörünün en yaygın olduğu alanlar. lütfen kendinizi ve çevrenizi düşünün. evinizde, sevdiklerinizle kalın.

  edit: sözlüğümüzün bu başlıkla ilgili, ince düşüncesi için teşekkürlerimi iletiyorum.
 • 8
  üzgünüm ama ülkemiz için ütopik olan bir istektir. biz görevimizi yapalım bilinçlenme için çalışalım tamam iyi güzel hoş ama türkiye gerçekleri var ve maalesef bu istekler çok romantik.
  izin alabilen personeller çok zor izin alıyorlar kimse sizin canınızı düşünmüyor herkes kendi derdinde. büyük çoğunluk sokaklarda işbaşında her sabah metrolarda otobüslerde. evde yaşlılardan kendinizi izole edin... nasıl edelim lebi derya ayak altında yüzlerce metrekare evlerde ebeveyn banyolu dairelerde oturmuyoruz genelin maddi durumu belli nasıl aynı evde izole olacağız?
  o bizi çok kıskanan avrupa devletleri beğenmediğimiz trump parayı biz size getireceğiz kimse batmayacak evden çıkmayın derken bizden soluduğumuz havadan yürüdüğümüz adımdan vergi alan devletimiz bize anca akıl verdi. zamanında ihtiyat akçesi diye kenara koyduğu parayı müteahitlere olan borcunu ödeyebilmek için kullanmasaydı belki bana harcayabilirdi ama yok. işe git çalış ama aynı zamanda evde otur (!).
  evde kalalım da nasıl kalalım?
 • 9
  doğru ve olması gereken bir istek ancak uygulaması maalesef ülkemiz gerçeklerinde çokta mümkün değil, belli sektörler dışında özel sektörün büyük kısmı çalışmaya devam ediyor, bununla birlikte insanların ekonomik gerçekleri böyle bir şeye el vermiyor.

  bu tarz talepler insanların insiyatifine bırakıldığında çokta etkili sonuçlar vermeyeceğini düşünüyorum, her şeye rağmen uyanlara saygı duyuyorum. herkesin elinden geldiğince uyması gerektiğini düşünüyorum.
 • 10
  insandan insana temas yoluyla bulasan boyle bir virus icin, temasi kesmek adina alinacak en onemli toplumsal onlem. buna hem fikiriz, lakin bunu insanlarin bilincine birakmak, lutfen demek, hele bizim toplumumuz icin hic bir sey ifade etmeyecek. konunun uzmani olmaya gerek yok, biz istedigimiz kadar evde kalalim, disarda temasi surduren insanlar oldugu surece (mecburiyetten veya beyinsizlikten farketmez) bu is sonlanmayacaktir, akil var izan var, herkes virusu kapana kadar devam edecek. anlamakta gucluk cekiyorum, neyden korkuluyor? ekonomi vs zaten dagildi, sadece bizde de degil tum dunyada zararlar var kabul, lakin 2 hafta bile olsa sokaga cikma yasagi neden uygulanamiyor, neden salterlerini kapatamiyoruz hep beraber kurdugumuz bu medeniyetin?

  turkiyede hangi bolgedeyse bu resmi vakalar, en azindan bolgesel sekilde uygulanabilir diye dusunuyorum, her gecen saniye risk artiyor. atiyorum corumda afyonda, veya herhangi bir sehrin kirsalinda yurtdisi baglantisi gorece az, yurtdisi baglantisi olanla baglantisi olan da az hatta, yani o bolgeye hastaligin gitme olasiligi azken, bu serbest dolasim ile gitmeyecek yere de hastalik gitmesine sebep olacagiz, korkum bu.
 • 13
  biraz ailemiz ile vakit geçirmenin zamanı. hem fiziksel ve biyolojik sağlığımız için hem de ruhsal sağlığımız için. evinizde çocuklarımız ile doya doya zaman geçirelim. onların bize, bizim de onlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu çocuklarımızın gözlerindeki mutluluktan anlayabiliriz.
 • 15
  sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden, tam randımanlı olmayacak hashtag.

  yaşlılar korunmasız dışarda, af buyrun çükü kalkmayan hastaneye koşuyor, uykusu gelen hastaneye koşuyor.

  işverenlerin çoğu kendini ve personelini düşünmekten aciz, tek dert para.

  sayın yetkililer, komik kriz paketlerinden bahsediyor.

  sağlık bakanlığı, önlem almakta gecikiyor.

  biz de altı gün işe gidiyoruz. aynen paşam evde kalırım.

  önce kendime, sonra aileme ve topluma karşı sorumluluklarım çerçevesinde attığım adıma dikkat ediyorum ama toplumla yaşamayı bilmeyen, işin ciddiyetinin farkında olmayan neandertaller yüzünden geriliyorum her an. bu sebepler neticesinde hashtag'imiz zayıflıyor.

  iyi ki diyorum dünyada virüsün en son bulaştığı ülkelerden biri oldu ülkemiz. ilklerden olsaydı, felaketi tahmin bile edemezdim.
 • 16
  öncelikle riskli yaş grubu içerisinde kalan yakınlarımızın evden çıkmaması için gerekeni yapmaya çalışmamız gerekiyor. onların mu virüse maruz kaldıklarında karşılaşacakları durum bizimkinden daha riskli. etrafınızda bu tanıma uygun kişiler var ise mutlaka temel ihtiyaçları için dahi olsa dışarıya çıkarmayalım.

  ayrıca çevremizde de bu yaş kategorisine giren eş dost komşu var ise ki bazılarının kimsesi olmadığından dışarıya çıkma zorunlulukları olabilir, bu kişilere de yardımcı olmak bu virüsün yayılmasını ve daha az kişiyi etkilemesi konusunda bir önlem olabilir.
 • 18
  en azından yayılım hızını azaltması için 14 günlük karantinayla resmi hale gelmesi gerekendir. ailemdeki yaşlıları son 5 gündür, kendimi ve eşimi de dün itibariyle eve kapattım, ancak ben 14 gün dursam bile 15. gün sokağa çıkınca karşımdaki insanın ne yaptığını karantina gelmediği sürece bilemeyeceğim ve bütün bu önlemler boşa gidecek. çalışanlarımızı da evlerine göndererek vicdanen de rahatladım, ancak çözüm daha katı önlemler olmalıdır.
 • 21
  maalesef insanlar hala durumun ciddiyetinin farkında değil. vaka sayıları ve ölüm oranları üzerinden değerlendirme yapıp kendilerinin bu hastalığa yakalanmayacaklarını düşünüyorlar. vakalar 4 haneli ölümler 3 haneli rakamlara eriştiğinde durumun ne kadar ciddi olduğunu görecekler ama iş işten geçmiş olacak. mecburi haller dışında hala sokağa çıkanlar, sosyal alanların içinde yer alanlar var inanılır gibi değil. sanırım çevrelerinden birileri karantinaya alınınca yahut ölünce tedbir almaya başlayacaklar. devletin bunca örneği görüp sokağa çıkma yasağı ilan etmemesi akıl alır gibi değil. maçları bile rica minnet iptal ettiler. italya'da ki gibi ölenleri askeri araçla taşıdıkları zaman heralde fark edecekler ama o zaman da geçmiş olsun artık.
 • 23
  ciddi manada özveri gerektiren ve gerçekleştirilmesi gereken uygulamadır.

  özel sektörde özellikle evden çalışma imkanı olmsına rağmen patron veya yönetimin ısrarıyla ofise gitmeye devam eden arkadaşlarımdan ricam ekonomi ve sosyal hayat eski düzenine geri döndüğü anda iş aramaya başlasınlar. kendilerinin bir ofis mobilyasından farksız gören zihniyetlerle çalışmaya göz yummasınlar.
 • 24
  özel sektörde üretimle doğrudan bağlantılı insanlar olarak mecburen işe gidip geliyoruz. sokağa çıkma yasağı bile gelse mecburen iş gereği çıkmam da gerekebilir özel izinle :(
  bu arada elimizden geldiğince tedbir alıyoruz.
  işe servisle değil hususi arabamla gidiyorum. yaşadığım yer küçük yer olduğundan sorun yok.
  gün boyu her fırsatta ellerimi yıkıyorum.
  eve girer girmez üstümü başımı çıkarıp duş alıp çocukların yanına öyle gidiyorum. büyük kız içeri girer girmez üstüme atlayamadığından biraz şikayetçi olsa da mecburen :)
  işten eve dönünce dışarı çıkmamaya gayret ediyorum.
  başka da yapacak birşey kalmıyor maalesef.

  işiniz yoksa #evdekalmanız son derece önemli.