• 1
  7-20 eylül tarihleri arasında polonya'da düzenlenecek olan 36. avrupa basketbol şampiyonası. ev sahibi polonya, eurobasket 2007'de ilk yedi sırayı alan rusya, ispanya, litvanya, yunanistan, almanya, hırvatistan ve slovenya eleme oynamadan turnuvaya katılma hakkı kazanmışlardır. 2008 yazında oynanan eleme maçları sonucu gruplarını birinci olarak tamamlayan sırbistan, makedonya, türkiye ve ingiltere ile grup ikincileri arasındaki sıralamada ilk üçe giren bulgaristan, letonya ve israil de turnuvaya katılmaya hak kazanmıştır. fransa, belcika, bosna hersek, italya, portekiz ve finlandiya ise kalan son bilet için turnuva öncesinde ilave bir eleme mücadelesi yapacaklardır. çekilen kuralar sonucu turnuva grupları da şöyle oluşmuştur.

  (a) grubu: yunanistan, hırvatistan, makedonya, israil
  (b) grubu: rusya, almanya, letonya, fransa
  (c) grubu: ispanya, slovenya, sırbistan, ingiltere
  (d) grubu: litvanya, türkiye, polonya, bulgaristan

  ukdeyi veren: lamore del calcio (22/5/2009 08:26)

  edit: fransa.
 • 5
  ntv ve ntvspor'da yayınlanacak maçların programı söyledir:

  ntv
  (gbkz:
  7 eylül pazartesi )

  eurobasket polonya - bulgaristan 19.15 canli
  eurobasket türkiye - litvanya 22.15 canli
  (gbkz:
  8 eylül sali
  )
  eurobasket litvanya - polonya 19.15 canli
  eurobasket türkiye - bulgaristan 22.15 canli
  (gbkz:
  9 eylül çarşamba)

  eurobasket türkiye - polonya 19.15 canli
  eurobasket litvanya - bulgaristan 22.15 canli

  ntv spor
  (gbkz:
  7 eylül pazartesi )

  eurobasket makedonya - yunanistan 17.30 canli

  8 eylül sali

  eurobasket sırbistan - ispanya 00.30 bant
  eurobasket almanya - rusya 17.30 canli
  eurobasket yunanistan - hırvatistan 20.15 canli

  9 eylül çarşamba

  eurobasket rusya - fransa 17.30 canli

  10 eylül perşembe

  eurobasket ispanya - slovenya 00.30 bant
 • 6
  iddaa tarafından açıklanan sampiyonluk oranları söyledir:

  ispanya: 1.55
  yunanistan 6.00
  litvanya 7.50
  fransa 8.50
  hırvatistan 12.00
  slovenya 12.00
  sırbistan 14.00
  rusya 18.00
  türkiye 18.00
  polonya 75.00
  letonya 100.00
  almanya 150.00
  israil 200.00
  bulgaristan 400.00
  makedonya 400.00
  büyük britanya 400.00
 • 7
  şampiyonaya gidecek 12 dev adam şu şekilde:

  barış hersek (banvit), engin atsür (beşiktaş cola turka), ender arslan, kerem tunçeri, sinan güler (efes pilsen), oğuz savaş, ömer faruk aşık, ömer onan, semih erden (fenerbahçe ülker), ersan ilyasova (milwaukee bucks), hidayet türkoğlu (toronto raptors), bekir yarangüme (türk telekom)
 • 8
  normal şartlarda türkiye'nin açık ara şampiyon olması gereken turnuvadır. nasıl böyle bir tahlile vardım? açıklayalım.

  turnuvanın en büyük favorisi olarak görülen ispanya'nın en önemli oyun kurucusu jose calderon turnuvaya katılmayacağını çoktan açıkladı. pau gasol'un sakatlık durumu hala muamma. ispanya eski gücünde değil.

  almanya takımı yüzde 80'nini oluşturan dirk nowitzki gibi bir yıldızdan yoksun mücadele edecek. nowitzki'siz almanya'nın wade'siz miami'den bir farkı yok bilindiği gibi.

  yunanistan diyoruz. ekol diyoruz. adamların en büyük guardları diamantidis ve papaloukas turnuvaya katılmayacak. yunanistan'dan bu oyuncuları çıkardığımız zaman vasat bir kadro kalıyor elimizde.

  fransa takımını söylemeye gerek yok. tony parker gibi bir yıldıza sahip olmalarına rağmen takımın geri kalanı çok vasat. turnuvada fazla söz sahibi olmaları zor. elemelerde haşat ettiğimiz bir takım aynı zamanda.

  litvanya'da olan eksikler ise daha dramatik. jasikevicius ve siskauskas gibi dünyaca ünlü yıldızları yok. aynı zamanda nba'de forma giyen songaila'da bu turnuvada forma giyemeyecek. zaten bu litvanya'yı yenemezsek turnuvada başarıyı unutalım.

  slovenya'da beno udrih sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkartıldı. gene de jaka lakovic 'in olduğu bir takımdan her zaman korkmak gerekir. zaten udrih'in eksikliğine rağmen bana göre bu turnuvanın favorisi slovenlerdir. efes pilsen'in bu yıl transfer ettiği bostjan nachbar ve lorbek kardeşleri düşünürsek slovenya şu şampiyonaya en hazır takım konumunda bana göre. udrih'de olsaydı zaten slovenler kesin kazanır derdim.

  rusya'da ise kirilenko ve holden yok. bundan önceki turnuvada şampiyon yapmıştı bu ikili rusya'yı. rusya'dan fazla beklentisi olmasın kimsenin.

  neyse efendim göründüğü gibi neredeyse bütün ülkeler en vasat kadroları ile gelmişler bu turnuvaya. zaten avrupa basketbol şampiyonası'nın tadı ve ruhu kalmadı artık. nerede eski bodiroga,divac,peja gibi isimlerin boy gösterdiği şampiyonalar. iki yıl önce oynanan turnuvada ki kaliteyi ve tadı kimse beklemesin derim.

  bizim takım açısından değerlendirirsek; bu turnuvayı çok rahat kazanabilecek potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum. ama milli takımı rezil bir şekilde yöneten tanjevic ve demirel fenerasyonu olduğu sürece daha çok hüsranlar yaşayacak bu takım. tanjevic'in rotasyonuna, sistemine ve sözde disiplinine asla güvenmiyorum. en yetenekli türk jenerasyonunu berbat eden, gençleri deneyecegim diyerekten, bir sürü tecrübeli ve kaliteli oyuncuyu küstüren tanjevic bu turnuvanın da içine edecektir. denedigi gençlerin de bir iki yıl sonra esamesi okunmuyor zaten. kahroluyorum ulan sözluk. tarihin en kötü şampiyonasına aday olacak bir organizasyonda rahatlıkla şampiyon olurduk. yazık gerçekten. herşeye rağmen bastır türkiye.
 • 10
  a ve b grubu ile c ve d grubunu ilk üç sırada tamamlayan takımlar yeni bir grup oluşturacak. a ve b grubunu ilk üç sırada tamamlayan 6 takım e grubunu; c ve d grubunu ilk üç sırada tamamlayan 6 takım ise f grubunu oluşturacak bir nevi. a grubundan gelenler b grubundan gelenlerle; c grubundan gelenler d grubundan gelenlerle birer maç yapacaklar. ilk dört sırayı oluşturan takımlar yani e ve f grubunun ilk dört sırası kendi aralarında çapraz eşleşmeyle çeyrek final mücadelesi verecekler. işin (bizim için) güzel tarafı ilk grubu 3 galibiyetle tamamladığımız için aldığımız puan ve averaj yeni oluşan grupta alınacak puanlara eklenecek yani yeni grubumuzda slovenya, sırbistan, ispanya ve polonya'nın ikişer galibiyeti olduğu için bir galibiyet fazlasıyla avantajlı başlayacağız yeni grup mücadelelerine.
 • 11
  ilk grup maçlarının tamamlanmasının ardından yeni oluşan gruplarda görünüm;

  e grubu

  takım galibiyet mağlubiyet puan
  1- yunanistan 2 0 4
  2- fransa 2 0 4
  3- hırvatistan 1 1 3
  4- almanya 1 1 3
  5- rusya 0 2 2
  6- makedonya 0 2 2

  f grubu

  takım galibiyet mağlubiyet puan
  1- türkiye 2 0 4
  2- slovenya 1 1 3
  3- sırbistan 1 1 3
  4- ispanya 1 1 3
  5- polonya 1 1 3
  6- litvanya 0 2 2

  not1: türkiye 3 maç kazandı, lan hödük neden 2 maç kazanmış gibi yazdın diyen olursa; gruptan çıkamayan takıma karşı kazanılan puan ve averaj hesaba katılmıyor. zira litvanya, bizim gruptan sadece bulgaristan ı yendiği için puansız olarak başlamaktadır. (keyfimden öyle yazmadım yani, statü öyle)
  not2: copy paste değil alınteri olur yukarıdaki tablo, şahane bir tablo hazırlayamadım farkındayım, elimden gelen budur. *
 • 16
  4'lü grupları kayıpsız geçen 12 dev adam'a çeyrek final vizesi için 1 galibiyet yetiyordu ancak onlar kafalarına madalyayı koymuşlar bir kere, durdurabilene aşk olsun. önce dünya devi ispanya, şimdi de avrupa'da ekol olan eski gücünde olmasa da bir basketbol ülkesi sırbistan diz çöktü millilerimiz karşısında. 11 resmi maçtır yenilmiyor ay yıldızlılar şimdi rakip slovenya kazanan grubu lider bitirecek.

  işte tam bu nokta da ince hesap yapma vaktidir dostlar. diğer grubun bizden 1 gün önce maçlarını tamamlıyor olması büyük avantajdır türkiye için. sıralama belli olacak. yani türkiye lider olursa kimle, 2. olursa çeyrek finalde kimle eşleşeceğini bilecek. bu şu açıdan çok önemli sen istersen 6'da 6 ile grubu lider tamamla çeyrek finalde yenildin mi iş biter. birden kendini ilk 4'ün dışında bulursun, madalya da uçup gider, herkes kahrolur. diğer grubun şekillenmesiyle türk milli takımı iyi bir strateji geliştirmeli ve daha dişine göre bir rakiple eşleşmelidir ki bu kadar gelmişken emekler heba olmasın. zaten bu çeyrek final maçı beni en çok korkutan maç dostlar bu maçı alırsak final de oynarız belki de şampiyonluk gelir neden olmasın?

  çeyrek finale bütün takımlar yorgun çıkacak kolay değil üst üste üst düzey basketbol ve yoğun efor sarfettiler ve seyir zevki yüksek, heyecanlı maçlar izledik şimdiye kadar bu nedenle hepsini tebrik etmek lazım.

  çapraz grubumuza baktığımız zaman rakibimizin fransa olmayacağı kesin aynı şekilde yunanistan'ın da fransa'ya yenilse dahi grubu 2. tamamlayacağını düşünüyorum averajları çok iyi. geriye kalıyor 3 muhtemel rakip bunlar da hırvatistan, rusya ve almanya. 3'ünden 2si grubu 3. ve 4. olarak tamamlayacak almanya-hırvatistan ile rusya da makedonya ile karşılaşacak. kanaatim rusya ve hırvatistan kazanır ve 3. ve 4. olarak çeyrek finale kalırlar. bu nokta da milli takımımız rusya ile mi eşleşmek isteyecek yoksa hırvatistan'la mı? bana göre tercih rusya olmalıdır çünkü muazzam bir hocaları olmasına rağmen en önemli oyuncuları turnuvada yok ve skorer bir takım değil iyi savunma yapıyorlar ki artık zaten kötü savunma yapan kalmayacak. hırvatistan ters takım almanya'yı yenmek durumundalar çeyrek final için. almanlar da yetenekleri sınırlı ama taş gibi takım çok çetin bir maç olacak hırvatistan çok yıpranacak o da ayrı. gene de şahsen ben hırvatlardan korkuyorum adaş sağı solu belli olmaz, inanılmaz şutör bir takım her ne kadar savunması zayıf da olsa... son 2 maçtır biz de hücumda pek üretken sayılmayız.

  biraz uzun bir entry oldu ama olayı tam anlamıyla anlatmak istedim sözlük. slovenya maçında diğer gruba göre bir kadro ile sahaya çıkılacaktır. önemli oyuncular dinlendirilebilir, çeşitli stratejiler görebiliriz. tabii slovenler de salak değil bizim düşündüğümüzü onlar da düşünecekler garip bir maç olacak bekleyip göreceğiz.
 • 18
  son katıldığımız efes cup'dan sonra hiç ümidimin olmadığı turnuvaydı. ama sanırım taktik yapmış bizim çocuklar göstermemişler gerçek güçlerini rakipler ürkmesin diye. bildiğin koptuk gidiyoruz. bu yolun sonu madalya falan değil, kupa mı veriyolar ne veriyolarsa birinciye biz onu bi alalım mümkünse. madalya da takacaklarsa allah bereket versin. *
 • 24
  turnuva içerisinde mağlup ettiğimiz 2 takımın yarı final oynayacağı şampiyona. hatta bu iki takım finali de oynayacak gibi geliyor bana. izlediğim diğer avrupa finallerine göre bu sene takımlar genel olarak kötü. turnuvanın şöyle kendini izletecek doğru düzgün bir kaç yıldızı yok. benim gözüme en çok batan isim son maçı hariç ersan oldu. ha bir de yunanistan'ın şu guardı var sıpanak gibi bir isme sahip olan ipne.