• 65
  galatasaray basketbolu adına ciddi bir iş başaran adam.

  birkaç yıl önce oktay mahmuti belli başlı konulardan ötürü galatasaray'a oyuncu çekebilmenin çok zor olduğunu, galatasaray isminin basketbolda kötü bir repütasyon edindiğini dillendirmişti. neydi bu kötü repütasyonun sebebi? her şeyden önce 8-9 aylara varan maaş gecikmeleri vardı şubede ve bu bundan dolayı birçok oyuncu sözleşmelerinden çıkmıştı tek taraflı olarak. aynı şekilde menajer ödemeleri konusunda da durum benzerdi, koskoca kıta avrupa'sında galatasaray'la iş yapan menajer sayısı 2'ydi. amatör branşlara yeteri kadar önem göstermemelerinden ötürü ve/veya muhtelif nedenlerle mustafa cengiz yönetimini eleştirebiliriz -ki çok da haksız sayılmayız- lakin mevzubahis kötü imajın düzeltilebilmesi sağlayan faktörlerden biri de bizzat kendileri. pandemi* öncesine kadar erkek basketbolda geçmişe dönük tüm menajer ve oyuncu alacaklarını sıfırlamıştı bu yönetim. bildiğim kadarıyla ise şu an için 2 aylık alacakları var takımdan ayrılan isimlerin ama bu tolere edilebilir bir sıkıntı. pandemi kaynaklı olarak 20-30 milyon euro'luk bütçelere sahip organizasyonların bile oyuncularına 4-5 aydır ödeme yapmakta zorlandıklarını hatta yapamadıklarını düşünürsek...

  ertuğrul hoca neyi başardı peki?

  sportif anlamda kendisini beğeniyorum. daha iyisi olabilir miydi? 2 sezonda en azından bir eurocup çeyrek finali ya da bir türkiye kupası zaferi belki? öte yandan hocayı özel kılan detay şu; zorunluluktan gidilen jaka klobucar ve lazeric jones tercihleri dışında sıfır karavana, marko arapovic dahil. daha basit haliyle ifade edersem:

  https://twitter.com/.../1283739662457147392

  koç an itibarıyla galatasaray'ı euroleague'e oyuncu sunabilen bir yapı haline dönüştürdü. dibi gören bir organizasyonu tekrar euroleague ile anılabilir bir seviyeye çekebilmiş olması bana kalırsa başlı başına büyükçe bir iş.

  peki bu durum şaşırtıcı mı?

  kesinlikle değil. ertuğrul hocanın alametifarikası iyi scouting, iyi kimya ve iyi maç önü hazırlığıdır. maç içindeki hamleleriyle insanı delirtebilir ama işin planlama kısmında parmakla gösterilen bir basketbol adamıdır. zaten biraz da bu yüzden yeniden yapılanmaya giren zalgiris kaunas'ın hedefindeki koçlardan biriydi kendisi.

  zeljko obradovic'in ayrılığı sonrası adı fenerbahçe beko ile anıldı. açıkçası ben kendisinin fenerbahçe ile direkt bir diyalog kurduğunu zannetmiyorum, yine kendisinin "ah keşke fenerbahçe'ye gidebilsem" gibi bir düşünceyle fenerbahçe'ye yanladığını da düşünmüyorum. konuyla alakalı kaynak da belirteyim hatta:

  https://twitter.com/.../1276487822581526529
  https://twitter.com/.../1278752107487727618

  entry'i bitirmeden önce şunu ifade etmek isterim; an itibarıyla 100 koçtan 95'i "galatasaray koçluğu vs fenerbahçe koçluğu" versüsünde boğazın karşı yakasını seçer. kalan %5'in içinde ise challange arayan birkaç isim, ergin ataman gibi galatasaray'la bağı bulunan birkaç figür falan vardır. bütçe, imkanlar, maalesef taraftardaki basketbol sempatisi vesaire. kısacası galatasaray basketbolunun koçlar özelinde bir cazibe merkezi olmadığı bariz, en azından şu an için. haliyle ertuğrul hocanın zihninde bu yönde bir yönelim olmuş olsaydı dahi ayıplamazdım, garipsemezdim.

  ilaveten, "fenerbahçeli damarı var" falan deniyor kendisi için? 2019-20 sezonunda ligde içerde dışarda tokatladı bu adam fenerbahçe'yi, böyle fenerbahçe damarlılığa can kurban...
 • 54
  socrates dergi'ye dopdolu bir röportaj vermiş.

  https://www.socratesdergi.com/...l-erdogan-roportaji/

  galatasaray'la ilgili dikkat çekici kısımlar:

  --- alıntı ---

  geçen yıl 2,2 milyon dolar, bu yıl da 2,7 milyon dolarla başlayan oyuncu bütçesi sezon içi sakatlıklarıyla birlikte 3 milyon doları buldu. galatasaray tarihinin en düşük bütçeleri bunlar. ben kulübe geldiğimde 5,5 milyon dolardan fazla borcu vardı kulübün. fiba'da bekleyen altı dava görüldü. bunlardan şikâyet etmiyorum, zaten durum böyle olmasa galatasaray bana teklif yapmaz. ama insanların anlaması lazım; geçen sene eleştirildim "bir tane transfer yapamıyor" diye… yahu transfer yasağı var, nasıl yapayım? ağustos başında göreve geldim, alelacele geçmişte takip ettiğim oyuncuların olduğu listeyi taradık ve transferleri yaptık. bir haftadan daha az süre vardı transfer yasağının olmadığı, o aralıkta tüm transferler bitti ve sene sonunda o takımla yarı final oynadık.

  okuyorum işte, "hoca bir tane carlos arroyo bulamadın" yazıyorlar. evet, bulamıyorum ben. 1,8 milyon euro'luk oyuncular bulamıyorum çünkü bütçemiz 2,2 milyon dolar. o zaman işte hayatında oyun kurucu oynamamış, buna rağmen "oynaman lazım" denildiğinde görevden kaçmamış tai webster çok iyi oyuncu. aaron harrison ya da nigel hayes keza öyle. yani gerçekten anlayamıyorum; biz abd'den ciddi bir scouting ekibiyle çalışıyoruz, benim menajerim yok, menajer listelerinden bağımsız transfer yapmayı başarabiliyoruz ama ben ay'dan geldim ve bu takımın oyun kurucuya ihtiyacı olduğunu görmüyorum, öyle mi? mümkün mü böyle bir şey?

  bilhassa jaka* buradaki baskıyı kaldıramadı. ama bu bahsi geçen oyuncular**, hiçbir zaman ilk tercihlerimiz arasında yer almadılar ki… biz geçen sezon başında mantas kalnietis'le anlaştık. hatta saras'la* olan ilişkimi kullanıp oyuncuyu ikna yoluna gittim. galatasaray'ın eski bir oyuncusu bozdu transferi. "manyak mısın, oraya gidilir mi? para ödenmiyor, bir sürü problem var" dedi ve başka takıma gitti adam. chasson randle, jerian grant, corey walden, derrick walton jr, alex perez… bu oyuncuların hepsiyle imza aşamasına geldik. perez transferi bitmişti, adam los angeles'ta yaşıyor. deprem oldu la'de. "ay pardon" durumunu yaşadık. bir gün geçti, gönderilmiş kontrata formaliteden imza atacak adam, leo westermann fenerbahçe'ye gidince domino etkisiyle zalgiris'in* yolunu tuttu. saras da vicdan azabından beni arayıp yine "kalnietis'i arayayım mı?" falan diyor. "aman" dedim saras. "sen girme…"

  tekrar konuştuk kalnietis'le, biz teklif ettik 300 bin dolar; ki o bile çok zorlayacaktı bizi, kuban 450 bin euro'ya çıktı ve aldı. bakın burada oyuncuyu bulmak, transfer girişiminde bulunmak yetmiyor, istisnai bir durumu vardı galatasaray'ın. birincisi, iki menajer dışında hiçbir menajer bu kulüple çalışmak istemedi. biz ilk sezonun sonunda nigel hayes'in profilini yükseltip euroleague oyuncusu olmasını kullanarak, saygınlığımızı yukarı çekmeye çalışıyoruz. harrison, zach auguste; bir gün euroleague yaptıklarında repütasyonumuz daha da yukarıya çıkacak.

  böyle bu işler çünkü biz nba ile euroleague arasında sıkışmış abd'li oyunculara oynuyoruz. ben de isterim türk oyuncu portföyümüzü genişletmek, temel oyun bilgisi yüksek avrupalı oyuncuları kadroya almak ama maddi imkânlarımız yeterli değil. en azından 2020'ye kadar değildi. taksitlere bölünmüş halde, iki yılda 5,5 milyon dolarlık bir borç ödeme yapıldı ki bu bizim bütçemizden daha fazla. galatasaray erkek basketbol takımının 10 ekim 2019 tarihi itibarıyla bir oyuncuya, menajere ya da başka birine borcu kalmamıştır. bunu temize çekmeye çalıştık biz, davaları kapattık. buraya gelirken ödemelerde gecikmeler olacağını biliyordum, bize gelme ihtimali olan her oyuncuya da bunu söyledim. dürüst olmaya çalıştık, hayal satmadık kimseye. galatasaray yönetimi gerçekten çaba sarf ediyor.

  --- alıntı ---
 • 53
  sportando'nun haberine göre; sözleşme yenileme görüşmeleri yaptığımız koç. açıkçası koç 2 senedir takımın başında. bu 2 senede eurocup'ta çok kötüydük. türkiye kupasında istediğimiz sonuçları alamadık. ligde de olmamız gereken yerde bitirdik.

  2 senede de iyi takım kurup, guard konusunda çuvalladık. genellikle maça iyi hazırlanan biri koç ama maç içinde oyuna müdahale konusunda zayıf. rotasyonu ezbere yapıyor.

  oyun anlamında ise son birkaç maç iyi işler yapılsa da, 1 buçuk senede çok düzensiz oynayan bir takım vardı.

  bütün bunlara baktığımızda, elimizde de daha iyi bir seçenek yoksa kalmasında bir sakınca görmüyorum. ama biraz erken davrandığımızı da söylemeliyim. daha iyi seçenekler varsa, önce onları değerlendirmemiz gerekir. ne diyelim; hayırlısı olsun.
 • 62
  çok şık bir açıklama ile takımızda kalacağını açıklayan erkek basketbol takımı koçumuz.

  ilk geldiğinde yok fenerli şöyle böyle diye çok eleştirilmişti ama takımda kaldığı sürece gerek oyuncuları eurolegue seviyesine çıkarabilmesi gerek elindeki kadro ile iyi işler yapabilmesi takdir edilmeli. umarım bu sezonda da bizleri gururlandıran bir takım kurabilir.

  başarılar koç.
 • 34
  27 ekim 2019 galatasaray fenerbahçe basketbol maçına takımı o kadar iyi hazırlamış ki, hayran kaldım. bir -rakamla 1- kez bile sete oturmadan hücum etmedik aktif (maçın son anlarındaki 1.30 dk'lık pasif süre dışındaki zaman) süre içerisinde. her hücumumuz öyle ya da böyle bir plana sadıktı. bir kez bile savruk transition'a başvurmadık veya ezbere isolation denemedik. ilk yarı istediklerimizi parkeye yansıtamamış olsak da ikinci yarı rakip bebelerin içinden geçtik bireysel performanslar tavan yapınca. koçun alametifarikasıdır zaten maç öncesi hazırlığı. aynı şekilde düşük bütçeyle iyi kadro kurmak da. kendisinin eleştirilen yanı maç içi hamleleridir genelde.

  emeğine sağlık hocam.
 • 63
  fenerli diyenler varmış.

  kendisinin başında çıktığımız 4 fenerbahçe maçının 3'ünü kazandık. böyle fenerliye can kurban. *

  takımda kalmasına çok sevindiğim koç. elindeki imkanlarla hiç fena işler yapmıyor bence. bu sezon ligde bir sürprize imza atıp final yapabileceğimize inanıyordum ama salgın nedeniyle kısmet olmadı. umarım kaldığı yerden devam edip bu sezon bunu başarır...
 • 80
  https://twitter.com/...192292059869184?s=19

  yollarımızı ayırmamızı doğru bir karar olarak görüyorum. avrupa kupalarında kendisi yönetiminde hep erken elendik, bu sene de elenmeden bu kararın alınması doğru oldu fakat şimdi de seçim var. biri ile anlaşmaları doğru olur mu bilemiyorum. orhun ene hep istediğim bir isimdi ama bu dönemde onu ikna etmek de pek kolay değil. bakalım zaman ne gösterecek. umarım takımımız için hayırlısı olur.
 • 27
  basketbol tarihimizin en iyi kadrosu kendisine verilmesine rağmen inatla bu kadronun yeteneklerine ihanet etmektedir. jaka klobucar, tai webster, can korkmaz gibi 3 tane elit oyun kurucusu bulunmaktadır. ozellikle jaka klobucar'ın bu sene gerek avrupada gerek ligde verdiği katkıları unutmak mümkün değil. goksenin koksal, ayberk olmaz, caner erdeniz, erolcan çinko ve tabii ki ege arar gibi türkiye liginde pozisyonlarının en iyileri olan türk oyunculara sahip olmamızı bi türlü avantaja çevirememiştir. bu kadroyla kendisinin sadece 10 katı bütçeye kurulan kadroları 10'a yatırması ise hakikaten göz ardı edilemeyecek bir ayıptır. eğer bu kadroyla şampiyon olamazsa derhal kovulmalı ve sözlükten rastgele seçilecek bir kişi göreve getirilmelidir.
 • 29
  2018-2019 sezonunda genç ve bir o kadar da tuhaf kadrosuyla çok başarılı diyemesek de pozitif basketbol oynatmaya çalışan ve ciddi anlamda emek harcayan koç. kendisini bu yönüyle takdir ediyorum. ayrıca beşiktaş’ı içerde dışarda, fenerbahçe’yi ise içerde oynadığımız maçta mağlup etmeyi başarmıştır, zaten onlarla henüz ataşehir’de oynamadık. takımına inanıyor, güveniyor. bir şeyler yapmaya çalışıyor bu adam ve saygıyı hak ediyor.
 • 72
  (bkz: 31 ekim 2020 aliağa petkim galatasaray basketbol maçı)

  uzun zamandır bu kadar plansız bir takım izlememiştim, tersten tebrikler.

  aliağa'ya ve fethiye'ye* yenilmenin izahı yok, bu iki takım düşme olasılığı en yüksek olan takımlardan. refere maçta takımın görüntüsü o kadar statikti ki, daha kötüsü çin 2. liginde falan görülür muhtemelen. sıfır akışkanlık, sıfır şablon, sıfır... halimiz adeta düşecek bir takım hüviyetinden halliceydi. bunun sorumlusu ertuğrul hocadır zira oyuncu grubu her ne kadar yeterli olmasa da aliağa'dan 19 sayı fark yiyecek bir ekip değil.
 • 45
  15 ocak 2020 galatasaray rytas vilnius basketbol maçı direkt kendisine yazar nezdimde. rezalet bir maç önü hazırlığı, kötü maç içi coaching. bu iki olumsuz faktöre oyuncular da eşlik edince sonuç müthiş tatsız oldu. yahu, haftalar hatta aylar sonra galatasaray taraftarı iyi kötü ilgi gösterip sinan erdem spor salonu'na takımı desteklemeye gitmiş, sosyal medyada öyle veya böyle bir hava oluşmuş, galip gelmen halinde grup liderliğini perçinleyebileceğin bir ortam söz konusu; ancak takımın haline bak. sonra "insanlar neden ertuğrul hocaya mesafeli", e biraz da bundan işte.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!