• 1
  varlığından şüphe ettiğim durum. bireysel olarak ara ara formsuzluk yaşanır. inişler çıkışlar olur. ama takım olarak komple bir düşüş nasıl olur anlamıyorum. aynnı anda 2-3 oyuncu çok kötü performans gösterebilir ama bu da gerek değişikliklerle tolere edilebilir.

  sırf çamur atmak için "iyi gidiyorlar ama erken form tutmak iyi değildir" diyerek ya kendilerini kandırıyorlar ya bizleri.
 • 3
  sanilanin aksine bireyleri degil takimi ilgilendiren durumdur.

  sporcularin 3-4 maclik performans düsüklükleri psikolojik ve o gün kendisini fizik olarak nasil hissettigine bagli degisikliklerdir. ama erken form tutmak bütün takim icin gecerlidir ve bir takimin form periyodunda etkili olan her sezon öncesi yapilan, sezonluk antrenman planlamasidir.

  antrenman planlamalari sanildigi gibi sezon öncesi full kondisyon, sezon ici teknik ve taktik antrenmanlardan meydana gelmedigi gibi takimlarin hedeflerine göre periyotlara ayrilarak, önemli müsabakalarin oldugu dönemlerde form durumunu maksimal seviyeye getirmeyi amaclar. bu her takimin hedefine göre degisir.
 • 4
  büyük takımlarda gözlenen bir durumdur. en bariz örnekler için; real madrid, barcelona, manchester united, manchester city, juventus, psg takımlarına bakmanız yeterli.

  elit takımlar sezona iyi girer ve dönemsel form düşüklükleri hariç -ya da kendilerinden daha iyi takımlarla karşılaşmadıkları sürece- çöküş yaşamazlar. istikrarlıdırlar.
 • 5
  türkiye'de şampiyonluğa oynayan takımların avrupa takımlarının aksine tercih etmediği durum.

  süper ligimizde avrupa kupaları için eleme oynamayan en büyük iki şampiyonluk adayı deplasmanda oynadıkları ilk hafta maçlarını gol bile atamadan kaybetti. transferlerin gecikmesi de bu durumda etkili tabi ama takımların sezona hazır olmadığı da belli oluyor.

  bizim aksimize premier ligin en büyük iki şampiyonluk adayı sezona çok hızlı giriş yaptı. liverpool ligde 2'de 2 yaparken hafta içinde chelsea ile 120 dakikalık bir süper kupa maçı da oynadı. manchester city ise ilk maçında deplasmanda 5 atarken, 17 ağustos 2019 manchester city tottenham maçı'nda büyük ihtimalle türkiye'de hayatımız boyunca göremeyeceğimiz kadar tempolu bir maç sonucunda puanlar paylaşıldı.

  bu noktada soru şampiyonluk için hangisi daha mantıklı, erken form tuttuktan sonra büyük bir form düşüşü yaşamak kaçınılmaz mı? yoksa erken form tutup bunu bütün sezon boyunca belli seviyede götürmek mümkün mü?