• 25
  orhun ene ve izzet türkyılmaz'lı bir yaz sonrası banvit'in euroleague ön elemesi gözden ırak cereyan etti. türkiye kupasında biraz izleme fırsatı bulduysak da banvit'in henüz bu yaz sendromundan çıkıp hazır olduklarını söylemek zor.

  orhun ene'nin son 2 yılda 2 defa yarı final oynamış takımı ve işleyen bir altyapı organizasyonu gözardı edilmeden fakat geçen yıl yarı final serisinde oktay mahmuti'den deyim yerindeyse tokat yediğini unutmadan banvit'i analiz etmeliyiz.

  - geçen yıl biterken chuck davis ve keith simmons harici yabancılarla devam edilmesi beklenmiyordu. ama piyasadaki uzun sıkıntısından olsa gerek lance williams'ı da kadroda tuttular.
  - takımda mevcut 4 yabancı + 1 devşirme oyuncu tercihleri tamamen ligi tanıyan oyunculardan oluşuyor. lance williams 4, keith simmons ve chuck davis 3 yıldır banvit'te. kenan bajramovic'in telekom, cliff hammonds'ın ise darüşşafaka ve efes pilsen tecrübeleri var.
  - yerli kalitesini ciddi biçimde artırdılar. genç oyuncuları bandırma kırmızı'ya kaydırdıkları için serkan erdoğan, erkan veyseloğlu ve cemal nalga takviyeleri nokta atışı oldu.
  - altyapıdan elde tuttukları oyuncular ise erolcan, yiğitcan ve izzetcan oldu.

  - guard konusunda tercihleri barış ermiş ve cliff hammonds. hammonds'un geçen yıl asvel'de yaptığı istatistikler biraz yanıltıcı olabilir. oraya daha iyi bir takviye gelebilirdi.
  - pota altında mevcut 5 oyuncuları yeterli gibi görünüyor. ama cemal nalga'nın cezası nedeniyle özellikle 5 numarada ciddi bir sıkıntıları var. chuck davis, kenan bajramovic ve izzet türkyılmaz 4 numarayı paylaşacaklar ama 5 numara için lance williams şu an için tek. ki lance williams'ın savunma özürlü bir oyuncu olduğu da düşünülünce orhun ene'nin lokavttan ömer aşık'ı getirme hayallerini doğurdu. cemal nalga dönene kadar çok ciddi sıkıntı yaşayacaklardır.
  - dış oyuncu rotasyonunda keith simmons'ın türk olması ve serkan erdoğan ve erkan veyseloğlu takviyeleriyle beraber ciddi bir genişleme söz konusu en rahat oldukları yer burası. yiğitcan ve erolcan'la beraber.

  - oyun olarak hucumda birçok alternatifleri mevcut. lance-chuck-kenan hatta cemal pota altında çok ciddi sayı potansiyelleri. burada önemli nokta onları besleyecek olan barış-hammonds ikilisinin performansları olacaktır.
  - keith ve erkan'ın dış savunmacı kimliği ve hucumda serkan erdoğan'ın performansı onlar için bilinmeyeni daha az olan noktalar.
  - fakat pota altı savunması ve guardların baskıya göstereceği tepki ciddi bir soru işareti.

  sezona hazırlık dönemini orhun ene'siz geçirdiler. euroleague ön elemesinde ise cez nymburk'a elenip türkiye kupasında ise beşiktaş'la kafa kafaya oynayıp ligin kadro olarak en tip takımı trabzon'u son saniye basketiyle yendiler. pek iyi işaret verdikleri söylenemez. takım serkan erdoğan ve lance-chuck-keith ekseninde göründü. barış ermiş belli standartı olan bir oyuncu ama hammonds daha takıma adapte olmuş gibi görünmedi. cemal nalga'nın dönüşüne kadar sıkıntılar devam edecektir ama takım beraber oynadıkça ve cemal'in de dönmesiyle daha iyi olacaklarını düşünüyorum.

  orhun ene'nin geçen yıl hatta eurobasket11'de ön alanda baskı ve alan savunmasına karşı çözüm üretememesi, maç sonlarında hucum setlerini uygulatamaması bu sene orhun ene'nin üzerine çalışması ve takımla beraber kendisini de geliştirmesi gereken noktalar.

  bu sene yine yarı final yapmaları onlar için başarı olacaklardır. ligi bilen yabancılar ve artan yerli rotasyonuyla geçen yıldan bir tık daha iyi bir takım.

  2011-2012 kadrosu

  (bkz: barış ermiş)
  (bkz: cliff hammonds)
  (bkz: serkan erdoğan)
  (bkz: erolcan çinko)
  (bkz: yiğitcan turna)
  (bkz: tufan önen)
  (bkz: erkan veyseloğlu)
  (bkz: keith simmons)
  (bkz: chuck davis)
  (bkz: izzet türkyılmaz)
  (bkz: kenan bajramovic)
  (bkz: cemal nalga)
  (bkz: lance williams)

  coach: orhun ene