resim
Arda Turan
Görev:Teknik Direktör
Takım:Eyüpspor
Yaş:37
Uyruk:Türkiye
 • 6119
  artık arda hakkında yazmam diyordum. yeter sıkıldım diyordum ama buraya kadarmış. sözlüğün büyük bir çoğunluğunun düşünüp tartmadan rüzgarın estiği yöne savrulmalarına bir yere kadar tahammül edebiliyorsun. bu arada çok şükür ki millet ne yazarsa tersini yazıp ilgi çeken trollcüklerden de olmadık. şimdi konuşuyorsak böylesini daha delikanlıca bulduğumuzdan.

  önce karşındakini kalıplara sokma. arda turan'ı savunan adamlara kafatasçı, yeniçeri yaftası yakıştırma. sana yabancı hayranı dendiğinde karşındaki adam hakkında sen ne düşünüyorsan benim de senin için onu düşüneceğimi unutma. bu kalıplarla eleştireceksen muhatabını, kendi silahınla vurulmaya hazır ol;

  - ben rijkaard'ı savunurken, asıl suçlunun başka yerlerde olduğunu söylerken sen nerdeydin? ağzından köpükler saça saça rijkaard istifa diyordun.

  - her ne kadar sanal da bulsam bir taraftarın gerekirse bir futbolcuyu gülüşü için bile sevebileceğini savunurken, sen kewell'ın dünya kupasında oynamak için galatasaray'da oynamadığını söylüyordun.

  - ben insua'nın saçma gerekçelerle eleştirildiğini söylerken, sen adamın tivitırını bile eleştiriyordun.

  - ben hagi'nin eline bomba bırakıldığını söylerken, sen 3 mağlubiyetten sonra küfürlere başladın.

  şimdi ben mi kafatasçıyım sen mi?

  nasılmış kalıplara sokup eleştirmek, öyle değilsen böylesindir demek?

  arda'nın 3 gün önce bir röportajı çıktı. röportajda 3 konu hakkında konuştuysa 23 konu üzerinden eleştirildi adam. bazıları o kadar saçma ki asıl söylemek istediklerimi söylemeden önce bir kaç kelime etmeden duramayacağım.

  neymiş efendim arda galatasaray'a ne vermiş, milli takımda oynuyormuş da galatasaray'da oynamıyormuş. bre balık hafızalı(edilebilecek en naif sıfatla seslendim sana) bu adam ilk sezonunda formayı söke söke gerets'ten almadı mı, ikinci senesinde feldkamp ile şampiyonluk yaşarken en büyük paylardan biri onun değil miydi, 43 maç kim oynadı. bir sonraki sezon skibbe ile 45 maç, rijkaard'ın ilk sezonunda 43 maç oynamadı mı? lincoln için istatistik tutarken arda'nınkini de tutsaydın keşke. 20 küsür asistle, 10 gol ortalama ile oynadığı sezonların da istatistiklerini verseydin. rijkaard'ın altını oydu değil mi arda. sol kanatta oynamadığında yerini beğenmiyordu. beğenmediği yerde oynayan, rijkaard'ın altını oyan adam en iyi performansını o dönem göstermeseymiş keşke. argümanın daha sağlam olurdu. geçen sene 20 maçta oynayabilince müzmin sakat oldu maalesef. milli takımda oynuyor, galatasaray'da oynamıyor oldu. ulan altyapıdan çıkıp pubis olmayanı dövüyorlar, sonra da milli takımda sakatlandı bu adam. böyle düşünüyorsan gökhan gönül'ün milli takım şoklarıyla dalga geçme, fatih terim'in 20 oyuncumuz olsa hepsini milli takıma gönderiririz lafıyla övünme hakkın yok. hani çok hassassın ya. arda galatasaray'a hiçbir şey vermedi tabi. kafası büyük olduğu için bize öyle gözüktü:(

  gelelim o meşhur röportaja..ne demiş acaba bakalım bu kadar yangın çıkaracak.

  daha iyi uğurlanmak istemiş. yahu de ki o vakit olmayacak zamanda gittin arda. katılırım katılmam ama yemin ederim hak veriririm. kendi içinde tutarlılığın var, hayal kırıklığına uğramışsın. ama bizdeki yanıtlar "bu taraftar hasan şaş'ı, bülent korkmaz'ı, h.şükür'ü nasıl uğurlamış arda, sen kimsin ulan" şeklinde. ulan bir taraftar hiç mi kendinde aramaz şuçu, bu kadar mı burnu büyük olur. her şeyin en iyisini bildiğini zanneder. bayrak adamlara yaptığımız muameleye bak. birini hem futbolculuğunun hem teknik direktörlüğünün sonunda yuhladık, diğerinin kafasına laptop geçirdik, birini halaaa yerin dibine sokuyoruz. biz bunlara bunu yaptık arda sana niye plaket verelim allah aşkına!!bu adamlara sahadaki biz diyorsan, bayrak adam diyorsan, en çok onlara bağıracaksın, en çok parayı onlara vereceksin, en çok onları seveceksin. evet saksı değiller, bu adamlar sadece en galatasaraylı oldukları için bayrak adam olmadılar, bu adamlar aynı zamanda en iyi futbolculardı da. hayır amına koyim hakan şükür ile arda'yı kıyaslamıyorum. arda'yı eleştirmek için meşru kılmaya çalıştığınız davranışları gözünüze sokuyorum.

  bir de helikopter meselesi var ki üzerinden ancak bu kadar demagoji yapılır, karikatürize edilir. söylediklerini para mevzuna çekmek işgüzarlıktır. acaba adalet duygusundan bahsediyor olabilir mi? yeri geldiğinde boş mukaveleye imza atan, yeri geldiğinde parasını alamayan ama mücadeleden kaçmayan adamları ıslıkla, deplasmanlara türlü bahanelerle gitmeyip kulübü sömüren bazı adamlara toleransın kralını ver ve hala adını ağzından düşürme. nasıl sadece galatasaraylı olması bir yerli futbolcunun galatasaray'da oynamasına yetmezse, bir yabancı futbolcunun da sadece yetenekli olması onu benimsememe, yapacağı her şeye eyvallah çekmeme yetmez. baros nasıl sahipleniyorsa takımı, diğerleri de etmek zorunda. yerli yabancı ayrımı yapmamak böyle olur. hı hı evet misimovic sakız çiğnedi diye gitti, lincoln gelmiş geçmiş en ak kaşık. galatasaray son 10 senede yerli problemi yaşadığı kadar yabancı problemi de yaşamıştır. yabancıların istenilen oyunu oynamamasının suçunu sadece arda'ya atmak vicdansızlık.

  bir de nankör diyorsunuz adama. arda'yı galatasaray'ın adı var etti doğrudur ancak arda galatasaray'a olan sevgisini dile getirince de tribünlere oynuyor diyorsunuz. galatasaray sevgisini anlatmasını yok sayıyor, vurmak için fırsat kolluyorsunuz.

  bazen kızıyordum sana fazla konuştuğunu düşündüğüm için ama konuş kardeşim. konuş ki bazı şeyleri tartışabilelim. hakan şükür'e, bülent korkmaz'a konuştuğu için kızmak yerine neden konuşma ihtiyacı duyduklarını soralım artık. ben de düştüm bu hataya ama bu adamları da anlamaya çalışalım artık. hep mutsuz bu adamlar. arda da mutsuzdu. ben demiyorum bunu, ben kafatasçıyım ya. kewell dedi bunları. biz bizi anlatınca kıymet görmüyor, keşke kewell gelse de bizi bize anlatsa.

  evet arkadaşım hata yaptılar bu adamlar. arda da hata yaptı. ki arda kulübün efsane oyuncusu da değildir. gidişi zamansız olmuştur bana göre. yuhlanmasını belki de gereğinden fazla kafaya taktı, kaptanlık için çok erkendi, belki futbolunu daha da ilerletmesi lazımdı (bak arkadaşım arda'nın 13 yaşındaki fanboyu da değilmişim) ancak hiçbir zaman itin götüne sokulmayı hak etmedi bu çocuk. bir okuyun neler yazılmış adam hakkında, ne hakaretler edilmiş. el insaf, el allah korkusu.

  böyleyken böyle. şimdi tivitırında entry'in linkini verip "arkadaşa oksijen dokunuyor galiba:)" diyebilirsin, menşınla dalga geçip iyice pekiştirebilirsin takıntını arkadaşlarınla. nasıl olsa çift anadaldan 2 üniversite okuyup 4 anadal bitirmiş adamsın. ne de olsa her şeyin en doğrusunu sen bilirsin.
App Store'dan indirin Google Play'den alın