• 3292
  son zamanlarda içinde hayali kesişim kümeleri yaratılıp tezat fikirlerin aynı yazarlarca desteklendiğinin iddia edildiği sözlük. bu o kadar da rahatsız edici bir durum değil, en büyük derdim de bu değil ama neden yapıldığını hep merak etmişimdir.

  şöyle ki,

  şimdi diyelim sözlükte 50 yazar olsun, bunların bir kısmı (atıyorum 3, 12, 20, 27, 38 ve 45 nolu yazarlar) -tamamen sallıyorum- emre çolak başlığına girip iyi topçu, çok yetenekli, iş var bu çocukta gibi övgü dolu entry girmişler.
  başka bir kısım yazar da (diyelim 7, 11, 18, 25, 33, 42, 49 nolu yazarlar) -yine tamamen atıyorum- alex de souza başlığına girip koşmuyor, avrupa'da ne yapmış, küçük maçların büyük topçusu gibisinden alex'e sallamışlar.

  işte burda bu arkadaş devreye giriyor, çıkıp emre çolak başlığına "alex de souza'ya bok atanların methiye düzdüğü futbolcumuz, hayat ne garip" veyahut alex de souza başlığına girip "emre çolak'a methiye düzenlerin sırf fenerli diye bok attığı futbolcu" gibisinden bir entry çakıveriyor. bir diğer versiyonu da galatasaray sözlük başlığına girip "emre çolak'a iyi topçu deyip alex'i kazma ilan eden yazarları barındıran sözlük. vapur mapur" tarzı bişeyler bırakıveren yazar.
  güzel kardeşim, tamam sen ne emre çolak'ın göklere çıkarılacak bir futbolcu olduğunu düşünüyorsun ne de alex'in kötü futbolcu olduğunu, o yüzden iki grup entry'ye de katılmıyorsun, tamam, buna hiç itiraz yok, ama neden zart diye iki grubu kesiştirirsin? yahu 1625 tane yazar var sözlükte, bir kısmı onu demiş, başka bir kısım bunu demiş, sen ikisine de katılmıyorsun, tamam ama neden "ona böyle diyenin, buna şöyle dediği" tadında entry girersin? tek tek bakıp kim emre çolak'ı övmüş, kim alex'i yermiş diye liste çıkarıp bu adamların aynı olduğunu mu gördün nedir bu kesişim kümesi yaratıp içini tarama eğilimi allasen? *

  (bkz: venn şeması)