resim
Milot Rashica
Takım:Beşiktaş
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:27
Boy:1.78
Uyruk:Kosova
 • 1712
  diğer oyuncularla kıyaslanırken "rashica ile sadece ligde başarı kazanırsın" deniyor ya, bu bakış açısı beni mahvediyor.

  zaniolo ile kıyaslayıp zanio'yu gömmek de mantıklı değil, o da bizim aslanımız. ikisi de bizde olursa, maça göre ikisi de epey süre bulur eminim. ancak taraftarımızda futbola olan bakışın bu kadar esneklikten uzak, bu kadar katı olması yıllardır bu spora şahit olmanın bize pek bir şey öğretemediğini gösteriyor bence.

  futbol müthiş bir öğretmen aslında. mesela ıcardi konusunda bana da öğretti. gelir goygoy yapar gider diyordum, soyunma odasında arkadaşlarını haşlayan bir lidere dönüştü. o yüzden fikrimiz ne olursa olsun çok coşmadan dile getirmek lazım. hele ki bu fikrimiz "rashica ile sadece yerel başarı gelir" ise...

  1- ilk olarak, futbol sadece kadro kalitesini artırarak başarıyı yakaladığımız bir oyun değil. öyle olsa sene başında kağıda yazılıp "bu kadro avrupada çeyrek final yapar" dediğimiz takımlar çeyrek final yapar, derbi maçları öncesi bolca ">" ve "<" kullanılarak yapılan analizler bize maçların sonucunu çok önceden verirdi.

  doğru takım kurmanın, en iyi en yetenekli 11'i bir araya getirmekle olmadığını milyon defa gördük. 3 yetenekli adamın arkasına 8 tane hamal koymak olmadığını da gördük. gördüğüm iyi takımlardaki en mühim özellik, takım olmaları. birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için diyecek ekibi bir araya getirmeleri. bunun için çalışkan oyuncunun yeteneğine, yetenekli oyuncunun çalışmasına da ihtiyaç var. böyle takım olunuyor, avrupa'da ses getirdiğimiz nadir anlar da bu sağlanınca gerçekleşiyor.

  biz avrupa kupasını sağ kanatta robert pires'le değil okan buruk ile aldık. ön liberoda scholes değil suat vardı. böyle yıldızlar topluluğu bir kadro olsak avrupa'da kupa alır mıydık? belki yine alabilirdik. ama işte okan buruk'la da, kariyerinde edirne dışını görmemiş suat'la da alabileceğinin örneği müzede duruyor.

  üstelik muhtemelen yıldız karması olası bir takımdan daha iyi takım oldu suatlı, okanlı takım. hagi efsane. takımda 2 hagi olsa, bu büyük yetenek x2 avantajını kullanmak için ayarlamaya çalışırsın. orta sahada 3 hagi, epey zorlar. orta sahada 4 hagi, geçmiş olsun. hagi'den çok daha yeteneksiz oyunculardan kurulu kadrolara teslim olursun. aynı durum 4 okan, 4 suat, 4 ümit için de geçerli.

  savunmada 2 popescu sıkıntılı, 2 bülent korkmaz da sıkıntılı. futbolun denge işi olduğunu defalarca idrak ettik, o yüzden bin kere de söylemek lazım. hamza hamzaoğlu'nun sıkça telaffuz etmesi bu cümleyi haksız yapmıyor. böyle ele alınca her kavramı kişisine, maçına, anına göre değerlendirip fenerbahçeli twitter fenomenlerine dönüyor insan.

  2- ikincisi, rashica öyle yeteneksiz, düz bir adam değil ki? vitesse sonrası bremen'de yaptıklarıyla avrupa'da epey ses getiren, 2020 yılında leipzig, liverpool, milan ve bayern gibi takımların ciddi hedefi olan biri. açın izleyin o dönemde yaptıklarını. münih'e, dortmund'a attığı gollere bakın. bizde çok çalışkan ve takıma oynayan bir görüntü vermesi yeteneksiz olduğunu düşündürmesin. futbolcuların tahmini bonservis değerlerini belirlemesi ve türkiye'deki sorumlularının sarı lacivert aşkıyla alev alev yanmasıyla bilinen transfermarkt sitesinde 2020 ocak ayında piyasa değeri 35 milyon euro'ya kadar çıkıyor. hatta oyuncunun yurt dışı için olan 38 milyon euro olan serbest kalma bedeli almanya içinde geçersiz olmasa, muhtemelen oyuncuyu çok isteyen nagelsmann kullandıracak ve biz bugün oyuncuyu daha fazla adam yerine koyacaktık.

  bir sene önce de almanya ligini yakından takip eden orhan uluca transferi için 50 milyon istense yeridir diyor kendisi için.
  https://twitter.com/.../1149252632093036544

  diyeceksiniz bu adam 38 ya da 50 milyonluk adamsa bugün neden 5'e almaya çalışıyoruz? 2020 yazında bremen'in tavizsiz tavrı nedeniyle transfer olmuyor. 2020-2021 sezonu ilk yarısını sakatlıklar nedeniyle neredeyse tamamen kaçırıyor, sonrasında da bremen'in aşırı kötü performansla küme düşmesi bir fırsat yaratıyor.

  bu fırsatı ise o sezon premier lig'e yeni çıkan ve yıldız oyuncusu buendia'yı aston villa'ya satan norwich kullanıp kendisini 11 milyona alıyor. norwich'in çok çok kötü premier lig sezonu da rashica'nın sonraki sezon bize gelmesini sağlıyor.

  yani kişisel performans açısından majör bir vaka yaşamadan bonservisi 6'da birine kadar iniyor rashica'nın. verimli yaşında, tıpkı torreira gibi çok uyguna alma şansımız olan bir fırsata dönüşüyor ve rashica ihtimalini "alırsak yerel oluruz, almazsak kral oluruz" tarzı ezberlerle asla küçümsememek lazım.

  bu senenin hala en çok beklediğim hamlelerinden biri, umarım gelir ve aynı çalışkanlığı ile daha fazla yetenek sergilediği, double-double yaptığı bir sezon izletir bize. hadi kardeş katıl takıma da şu entry'yi sildirtme bana.
App Store'dan indirin Google Play'den alın