• 15
  bir çok yeni yazar tarafından ultraslan-cafe forumunun değişik konseptli bir kolu sanılmaktadır hala. forumdaki alışkanlıklarını birebir buraya taşımaktadır bu arkadaşlar. öncelikle belirtmek isterim ki, defalarca da belirttiğimiz gibi galatasaray sözlük bir forum sitesi değildir. arkadaşlarının başlığı altına "çok kral insan", "çok iyi biri" gibi düz ve basit yazılar yazılan arkadaşlık sitesi hiç değildir. rakiplerini hor gören, onlara garip garip lakaplar takan, kendi takımının başarısından çok rakibinin başarısızlığını takip eden insaların oluşturduğu 2. sınıf bir taraftar sitesi de değildir. ağır abi ayaklarına yatıp, tribün jargonuyla yazılar yazan, alayına gider tavırlarıyla ona buna sataşan insanların oluşturduğu bir tribün sitesi de değildir. sırf yazmak için yazılan, gereksiz bilgilerle döşenen bir sözlük sitesi de değildir.

  galatasaray sözlük, galatasaray'ı yaşayanların, gününün büyük bir bölümünü galatasaray oluşturanların, kısacası galatasaray'la yatıp galatasaray'la kalkanların, galatasaray'ın bugününü konuştukları, yarınını planladıkları ve hayal ettikleri ve geçmişi hatırlayarak andıkları bir oluşumdur. bunu belli kalıplar içinde yapmayı kendine amaç edinmiştir. eğer bu sanal alemde konuşan kelimelerimiz, yani entrylerimiz ise, bu entryler ana dilimiz olan türkçe, ve o ana dili ayakta tutan kurallar çerçevesinde olmalıdır. burada yazdığımızdan çok okuyoruz. sözlük sadece yazmak için kullanılan bir araç değil, dahası okumak ve öğrenmek için kullanılan bir araçtır. işbu sebeple noktalama ve imlaya özen gösterilmemiş, anlam kaymaları ve anlatım bozuklukları barındıran entryleri okumak bir çok insana göre eziyettir. dahası yazar payesi ana dilini güçlü bir şekilde kullanan ve dilbilgisi kurallarını harfi harfine uygulayan kimselere verilir. bu sebeplerden ötürü galatasaray sözlük'te bir entryde aranan en büyük nitelik, entrynin dilbilgisi kuralarına uygun olmasıdır. ardından gelecek ise; entryi içeriğinin galatasaraylı'ya bir şey verebilmesi ve galatasaray kültürüne yakışır bir şekilde yazılmasıdır.

  diğer bir konuya değinecek olursak; sözlüğün konusu ve sınırları hakkında bir çok görüş var. galatasaray sözlük'ün konusu sadece galatasaray'dır. yani kimsenin eski sevgilisi ya da siyasi görüşü ya da hayat felsefesi ya da sevdiği ve yaptıkları şeyler galatasaray'ı ve onu yaşayan insanları alakadar etmemektedir. bu vesileyle galatasaray'la uzaktan-yakından alakası olmayan şeyler sözlüğümüzün konusu olamaz. bu ihtiyacı karşılayacak çeşitli forum ve sözlük siteleri mevcuttur. yani kimse burada zorla tutulmamakadır. dileyen istediği yerde, istediği forumda yazabilir.

  sözlüğün konusu olan galatasaray sınırlarına gelince, sadece içerisinde galatasaray olan ve galatasaray'ı direk ilgilendiren şeyler olarak algılamamak gerek. galatasaray bir spor kulübüdür ve haliyle tüm spor dalları galatasaray'la uzaktan da olsa alakalıdır. kısacası, galatasaray'ı, spor olaylarını, spor alemindeki gelmiş-gemiş tüm kişileri sözlüğün konusu içine sokabiliriz. (bu konuda ayrıntılı açıklamayı kısa bir süre içinde yapacağım)

  sözlüğün konusuyla ilgili kısıtlamaya getirilen eleştrilerere de yanıt olarak diyebiliriz ki; belirttiğimiz gibi galatasaray bir futbol kulübü değil bir spor kulübüdür. ve bu spor kulübü çeştli branşlarda haftada en az 15-20 müsabakaya çıkmaktadır. ayrıca galatasaray'ın türkiye'nin en büyük spor kulübü ve markası olduğunu düşündüğümüzde, galatasaray'da gündemin hiç bitmeyeceği gerçeğine rahatlıkla ulaşabiliriz. üste de belirttiğimiz gibi, galatasaray'ı konuşmaktan sıkılanlar diğer zamanlarında alternatif forum ve sözlük sitelerini kullanabilirler.

  son olarak; biz bu sözlüğü, biz sözlüğümüz olsun, kişiler gelip burda yazsın, biz de admincilik oynayalım diye kurmadık. çok geniş kitlelere ulaşmak, herkese sesimizi duyurmak gibi bir amacımız da yok. kendi içinde kendine yetecek, galatasaray kültürüyle bezenmiş ve ona göre hareket eden bir avuçu milyonlara yeğleriz.

  haliyle yeni bir oluşum olmanın getirdiği zorlukları yaşıyoruz. en kısa sürede bu oluşuma yakışmadığını düşündüğümüz, kurallara uymayan, bize, bizlere, galatasaray'a ve galatasaraylı'lara bir şey vermeyen yazı ve kişileri aramızdan temizleyeceğiz.

  belirtiğimiz özelliklere sahip, koyulan kurallar çervevesinde hareket eden herkese dostluğumuz, kardeşiliğimiz açıktır. onun dışında bu yazıdan sonra, buradan daha farklı bir ortam aradığını düşünenler bize başvurarak üyeliklerini sildirebilirler.

  vesselam.
App Store'dan indirin Google Play'den alın