• 4464
  efsane diyemesem de çok sevdiğim galatasaray futbolcularından birisi. 11-12 engin baytar performansından beri de izlediğimiz en iyi sağ kanat olabilir.

  tarafsız olacağımı kanıtlayan satırlardan sonra kendisiyle ilgili anlık düşüncelerimi de yazabilirim.

  en iyi sezonu olan 18-19 da dahil olmak üzere kendisini hep taşıdık. 17-18 sezonunda hücum hattında savunma katkısı en zayıf olan oyuncuydu. 18-19 sezonunda feghouli'nin yanına diagne'yi de ekledik. başka liglerde hücum hattındaki iki oyuncudan savunma katkısı alamayan takımın şampiyon olması çok zor. süper lig standartlarında bunu başarabildik. 19-20 sezonuna geçtiğimizde ise diagne yerine falcao geldi ve sol kanada da babel eklendi ki artık savunma katkısı kötü olan bu üçlüyü taşımak süper lig şartlarında bile çok zor.

  tekniğine laf edemem. oyun zekasına laf edemem. fakat savunma eforuna fazlasıyla laf edebilirim.

  feghouli galatasaray'a geldiğinde 28 yaşındaydı. o sezon sakatlıktan yeni çıktı vs. derken kendisinden fazla savunma eforu beklemedik. 29 yaşına geldiğinde hocayla kavga etti, kilo aldı onu verecek vs. derken sezonun yarısını oynamadı. oynadığında ise takımı şampiyon yapan futbolcuların başında gelmesine rağmen savunmada yapması gereken tek iş olan bek takibini yapmadı. bu sezon 30 yaşında şimdi de afrika kupasından geç geldi diyoruz. afrika kupasının bittiği gün afrika'dan türkiye'ye yürüyerek gelen biri daha çabuk toparlanırdı.

  jesse'nin gelir gelmez feghouli'yi kesebileceğini sanmıyorum.sezonun ikinci yarısı ile ilgili ise görünene göre yine feghouli ile falcao'yu taşıyacağız. evet geçen sezon iki oyuncuyu taşıyarak şampiyon olduk. yine olabiliriz. fakat benim aklıma takılan soru şu: falcao'dan sonra taşımamız gereken ikinci adam gerçekten feghouli mi?

  yukarıda yazdığım gibi tekniğine ve oyun zekasına diyecek bir lafım yok. fakat feghouli en iyi sezonu olan 18-19'da bile topun üçüncü bölgeye ulaşmasında çok etkili olan, üçüncü bölgedeki etkinliği ise sahip olduğu tekniğin ve oyun zekasının altında olan bir oyuncu bence. ayrıca savunma eforu az diyoruz fakat hücum için gösterdiği efor da çok fazla değil. hücum eforunun azlığını gösteren en basit veri ise geldiğinden beri kafa golü olmaması. geldiğinden beri izlediğimiz feghouli'yi de şöyle bir gözünüzün önüne getirirseniz, feghouli'yi pek arka direk koşusu yaparken hatırlamazsınız.

  bu kafa golü verisi bir dönem sneijder'in hücum eforunun azlığını anlatmak için de kullanılırdı ki sneijder de sanırım türkiye kariyerini kafa golü atmadan bitirdi. (kafa golü atma meselesinin sadece boyla alakalı olmadığını yazmama gerek yoktur sanırım. sonuçta burası batalla'nın bile çatır çatır kafa golü attığı bir lig.) sneijder'in hücumda yeteri kadar efor sarfetmediğine ben de katılırdım. fakat feghouli hem bu eforu göstermiyor hem de asla sneijder kadar iyi bir top atıcı değil. "sneijder gitti belhanda geldi bu nasıl on numara" cümlesindeki performansından yakınılması gereken adam da belhanda değil, feghouli. çünkü biz zaten sneijder'i taşımamak için belhanda'yı getirmişken, sağa feghouli'yi koyup hem sneijder'in yerine başkasını taşımaya başladık hem de taşınılan futbolcunun kalitesini düşürdük.

  şimdi sorulara tekrar dönersek: falcao'dan sonra taşımamız gereken ikinci adam gerçekten feghouli mi? yoksa pas istasyonu olma konusunda feghouli'den kötü olan ama hem hava topu hakimiyeti hem üçüncü bölgedeki etkinliği hem de hücum eforu feghouli'den daha iyi olan, geçtiğimiz sezonu premier lig'de geçirmiş, hollanda milli takımında forma giyen babel mi? yoksa galatasaray iki oyuncu değil bir oyuncu taşıyan bir oyun mu oluşturmalı? transferine kesinlikle karşı olsam da mevcut fiziksel durumunun sadece biraz üstüne çıkacak arda turan'ı bile feghouli'nin yerine koymak bile şu durumdan ne kadar kötü olur?