• 730
  anne tarafımın çok önemli bir kısmı münih te yaklaşık yarım asrı devirdiğinden ötürü şehre hakimiyetim fena sayılmaz. evimiz ise( ben yazları ve tatillerde giderdim) hem bayern ın hem 1860 münih in antreman sahasına çok yakın hatta aralarında sayılabilecek yerdeydi. dolayısı ile her iki takımı da çocukluğumdan beri takip ederim( yalan yok gönlüm 1860 a daha yakın, gs ın eğer almanya deplasmanları sonrası 1860 ın iç sahada maçı varsa direk münihe çeviririm rotayı) gördüğüm bildiğim anladığım bir kaç şey varsa ilki, bayern en güzel duyguların katilidir. bunu hep bilelim.

  biraz parlayan topçunu alır elinden, 30 saniye daha dayansa rakip, sen şampiyon olacak iken şapkadan gol çıkartır şampiyonluk tabağını kaldırır, senin en anlamlı gününde onlarla hazırlık maçı yaptığında tüm as kadro gelir 8 atarlar, 9. gole giderken hakem bitirdi diye beckenabauer çıkar hakemi azarlar. bunlar gibi bir çok daha uyuzluk hikayeleri vardır.

  öte yandan garip ve beklenmeyecek şekilde vefalı ve yardımsever bir kulüp zihniyeti vardır. özellikle eski topçularına karşı. 1 sene bile oynamış olsa o topçularına sahip çıkarlar. osmanlıspor da ve çeşitli anadolu takımlarında oynayan erdal kılıçaslan bayern alt yapısından çıktığı için 2 sezon önce takım bulamayınca, sezon başı antremanlarına bayern a takımı ile çıkmıştı. şansa benimde orada olduğum haftaydı(2017-18 sezon başı) ne kadar da erdal a benziyor bu eleman demiştim. eleman erdal ın kendisi çıktı :))

  sağlam alt yapısında gelecek vaad eden topçularını ekonomisi çok iyi olmayan alt lig takımlarına(genelde baveyera bölgesi için bu dediğim geçerli) bedavadan biraz daha pahalı fiyata kiralar, hem topçusuna deneyim kazandırır hem de bölge hemşericiliği-abiliği yaparlar.

  kulüp çok mütevazidir. kulüp binasına girişler, antremanlar çok ekstra durum yoksa hep açıktır. 13-14 tane saha vardır. 2 tanesi hariç diğer sahalar eğer genç takımların antremanları yoksa halka açıktır. gir patlayana kadar oyna.
  stefan effenberg ile yanyana sahalarda koştum(meşhur 1996 yazı) yahu ötesi var mı ?

  2012-13 sezonu yaz başında tatil için münihte idik. eşim hamile idi ve sezon açılış idmanına onu "bak seni çok turistik bir yere götürecem" diye kandırıp sezon açılışına götürmüştüm :) mathias sammer( eski dortmund kaptanı, o sezon bayern sportif direktörü olmuştu) ile denk gelmemiz ise işin tuhaf ama güzel rastlantısı olmuştu. sezonu ş.ligi dahil 4 kupa ile bitirdiler.yani güzel ayak sürdük

  başladığım cümle ile bitiriyorum. bayern en güzel duyguların katilidir.