• 1959
  d. w. griffith - birth of a nation

  sinema ile ilgilenenler bilecektir ki, sinemanın doğuşudur bu film. sinema, lumiere kardeşlerin sinematografın icadı ile başlamış olsa dahi; sinemanın bir dile kavuştuğu, sinemanın sanata dönüştüğü filmdir bu film. elbette günümüz ana akım sinemasına alışkın olan gözler için izlemesi zor olacaktır fakat sinemanın gücünü görmek için kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.

  film, en genel tabirle amerika'da yaşanan iç savaşı anlatıyor. abraham lincoln'ün köleliği kaldırma vaadinin de olduğu seçim çalışması sonuç verip başkan olduğunda, afrika'dan gelen siyahi işçileri köle olarak kullanan güney amerikalılar ayaklandılar. büyük bir yıkım sonucu kuzey -yani abraham lincoln- savaşı kazanarak vermiş olduğu vaadi yerine getirerek köleliğin kaldırıldığını yasa olarak kabul ettirdi fakat bu zaferden 5 gün sonra suikast sonucu yaşamını yitirdi.

  tüm bunların ışığında griffith, gerçekten ırkçı bir sinema yaparak güneylilerin safından bakarak çekmiştir bu filmi. o kadar ki; filmde siyahileri canlandıran oyuncuların büyük bir kısmı siyaha boyanmış beyazlardan oluşmaktadır. iç savaş döneminde sözde kaybolan düzeni sağlamak üzere kurulu ırkçı güneylilerden oluşan ku klux klan örgütü, filmin çekildiği yıllarda çok az üyeye sahipken, filmle birlikte iç savaş döneminden de çok üye sayısına ulaşmıştır. girffith'i griffith yapan da budur aslında. ırkçı olması apayrı bir yerdedir fakat sinemasal dili yaratarak kitleleri harekete geçirme gücünü keşfetmiştir.

  bonus: no to racism*
  https://twitter.com/.../1195418078559047680