• 327
    4 takımla katıldığımız 5. takımın da verilmeyen net penaltı ile katılamadığı (bkz: 15 ağustos 2019 yeni malatyaspor partizan maçı) sezonda bu kadar başarısız performans hakikaten beklemiyordum.

    3 takımımız gruplarda kalan son 2 maçını oynamadan gruptan çıkamamayı garantiledi ve bu 3 takım ülkenin lokomotif takımları. başakşehir şu an en iyi performans gösteren takım, grup lideri ama çok zor 2 maç oynayacak. galatasaray brugge'yi içerde yenemezse avrupa ligi'ne dahi gidemeyecek. yani katılan 4 takımımızın 4'ünün de şubat ayını görememe ihtimali yüksek. bu takımlar, bizden mali durumu daha kuvvetli olan portekiz, rusya, belçika gibi takımların aksine yüksek maaş bütçeleriyle kuruldu ve şu anki durum hakikaten rezillik ötesi.

    spor basınının, yöneticilerin, futbol ailesi içinde yer alan insanların hatta devlet büyüklerinin bu durumu masaya yatırması gerekiyor. bu saatten sonra ya rusya gibi düştüğü durumdan ders çıkarıp, yatırımları doğru yerlere yapıp kendimizi yukarı atacak yola gideriz veya daha da dibi görürüz, arkadan gelen yunanistan, avusturya, danimarka, hırvatistan gibi ülkelerin dahi gerisine düşeriz. ikinci yolu tercih edersek zaten sınır ötesinde izlenmeyen ligimizi yerelde de izleyen kimse kalmayacak. büyük kulüpler bir bir kayyuma gidecek veya satılacak. bu kadar aptal yöneticiler varken de 2. yol daha bize yakın görünüyor açıkçası. tabi bu yönetimlere, her transfer sezonunda 30'luk emekli yıldızlar için baskı yapıp bu duruma çanak tutan taraftarın payı azımsanamaz. yabancı sınırını "istiklal marşı" üzerinden yorumlayan akıl fukarası her yorumcu, teknik adam ve futbol insanlarının asıl konuşulması gereken konulara ayıracak vakti olmaması bu kötü gidişattaki payede bir yer tutuyor.

    bunca sorun ve çıkmaz önümüzdeki yaz dönemini önemli hale getiriyor. nihat özdemir ve destekçilerinin rezalet başladığı sürecin nasıl bir gidişata sahip olacağını, önümüzdeki sezonun evvelinde alacakları kararlar gösterecek.

    belki başlıktan alakasız bir yere gittim ve konuyu uzattım ama içinde bulunduğumuz durumun fotoğrafını çekmek önemliydi. ülke puanı konusuna ciddi kafa patlatan, ülkemizdeki her takımın avrupa macerasını düzenli ve dikkatli bir şekilde takip eden naçizane bir yazar olarak gelinen nokta benim için acı verici ve can sıkıcı. bakalım ligin seyrini belirleyecek olan sözde "akil" insanların canını bu durum ne kadar sıkıyor ilerleyen süreç gösterecek.