• 37344
  "futbol bir oyun, hatalarıyla, doğrularıyla... türkiye'de mesaj verdik, 'birlikte bu işi başaralım' dedik. bundan asla vazgeçmeyeceğiz. euro 2020'ye gitmek istiyoruz. bir tek izlanda mağlubiyetimiz var. 6 puan bekliyorduk ve aldık. milli takım, herkesin milli takım'ı. benim üzerimden milli takım'a vurmak iyi bir şey değil. anlamayanlara söylüyorum, bu ülke güzel bir ülke, bize hakaret edenleri de seviyoruz. daha fazla gol atabilirdik bu yönde eleştirileri kabul ediyorum ama birlikteliği bozmak için nifak tohumları bize yakışmıyor. ben burada görevliyim. benim üzerimden milli takım'a, oyunculara ve federasyona yüklenmesinler. bu hepimizin milli takımı... bu kültürü değiştirmemiz lazım.

  herkes dışarıdan bakarak görebiliyor. bazıları güzel görüyoruz, bazıları değil. futbol bir oyun, kazançları ve kayıpları var. biz birlikte bu işi başaralım dedik. 2020 avrupa şampiyonası'na gitmek istiyoruz.

  pas seçimlerini iyi yapıp, öne hızlı gittiğimizde istediklerimizi yapıyoruz. herkesi oynatamıyoruz, herkes oynamayı hak ediyor.
  bugün abdülkadir'i aldık ama enes de hak ediyordu. 3 gün önce ağır eleştirdiğimiz oyuncuyu bugün övüyoruz. andorra maçında oyun vardı, skor gelmedi. geçen maçta eleştirilen cenk, bugün övgüyle bahsedilecek belki. futbolda bu var. ama kendi kafalarına kalıp koyanlar için çok şey değişti. o gün zor kazandık, bugün 4-0 kazandık. biz şampiyonaya gitmek istiyoruz. bunu hep birlikte yapacağız dedik ilk günden beri. halk, medya, takım... halktan destek görüyoruz.

  ama nifak tohumu ekmeye çalışanlar var, hakarete varan yorumlar var. kötü oyuna eleştiri olacak tabii. bütün bunları görüyoruz. birlikte yapalım düşüncemize biraz destek istiyoruz. arnavutluk maçında ihtiyacımız var. sezon başında oyuncularımız performans olarak üst seviyede değil.

  hatalar oluyor ama genel olarak iyiyiz. eksiğimiz de var. andorra maçında 3 dakikada 3 net pozisyon kaçırdık. zeki atmadı, çağlar atmadı. bunları konuşabiliriz. oyuncu seçimlerimizi seviyorum, sevmiyorum diye yapmıyoruz. oynamayan çağlar da önemli, geçen maç oynamayan kaan da önemli oyuncu. buradan malzeme çıkarıp 'vur abalıya' yapmak doğru değil.

  hakan o gün çok süre aldı iyi değildi. bugün az oynadı, iyi oynadı. cenk hala çok iyi değil. enes oynamayı hak ediyor, bugün alamadım. abdülkadir'i aldım ilk kez milli olsun diye... bugünkü yerimizi tesadüf görmüyoruz. biz iyi durumdayız. geçen maç söyledim. takım iyi oynadı ama daha devam ediyor. iki maçı kayıpsız geçtik, önemliydi. sezon başı kayıpsız geçmek önemliydi. ekimde oynayacağız, biraz zaman kazanacağız.

  tüm oyuncular iyi çalışıyor. burada aile havası var. bu havayı herkese yaymak istiyoruz. burası milli takım... milli takım hakareti hak edmiyor, lütfen kimse yapmasın. iki maç yapıyorsunuz. bazen fiziksel düşüşler olabilir. oynadığınız rakibe göre, görmeniz gereken oyuncular var. hücumda oynamayan bir tek enes kaldı.

  stoperde 3 oyuncumuz da oynadı. emre bugün oynamayı çok istedi, ama koymadık. iki maç üst üste sıkıntı olabilirdi. dorukhan sakatlıktan döndü, yusuf iyi durumda. tüm oyuncuları oynatıp görmek istiyoruz. hakan'ı beğenmeyebilirsiniz ama hakan gibi oyuncuya saygı duymak gerekir. 3 oyuncu değişti, 4 oyuncu değişti. bu tip durumlar olduğu için değişiklik yaptı. bir tek cenk'i zorladık. fizik olarak iyi değil eleştiriyi hak ediyor ama görüyorsunuz cenk golcü. biz en iyisini düşünerek sahaya koyuyoruz, en iyisini bekliyoruz. andorra maçında da böyleydi. çok pozisyona rağmen golü bulamadık.

  bugün fransa 3-0 yendi, biz de 5-0 yenebilirdik. bugün 4-0 kazandık, pozisyonlara bakarsak o maç 7-0 olabilirdik.
  tekrar başa dönmek istiyorum. türkiye milli takımı, başarılı olduğunda da, başarısız olduğunda da, tökezlediğinde de hepimizin takımı... lütfen bunu düşünelim. bu kadro yeni oluşuyor, şampiyonaya gidene kadar değişiklikler olabilir.''

  şenol güneş