• 539
  türk futbol tarihinde şampiyonluk kazandıran iki kaleciden birisidir. 2001-2002 sezonu öncesi hazırlık maçlarında çuvallayıp, beğenilmese de sezon içerisinde takımın şampiyonluğunda ön plana çıkmıştır. o sezon şampiyonlar liginde son 16’ya kalmamızı ve roma, liverpool, barcelona’ya karşı skoru koruyup, direnmemizi sağladı. her ne kadar sami yen'de roma’dan hatalı gol yesede gruptaki iddiamız mondi sayesinde oluştu.

  galatasaray’a transfer süreci’de sıradışı bir şekilde gerçekleşti. bildiğim kadarıyla taffarel sonrası bir yabancı kaleci arayışı içerisindeydik ve bir yöneticimizin küçük yaşlardaki oğlu “ baba, metz’de mondragon diye bir kaleci var, çok iyi kaleci, onu alabiliriz” demesiyle radarımıza girdi. o sezon fransa’da yılın kalecisi olan mondragon, sahte yunan pasaportu ile fransa’da bulunduğu anlaşılınca elden çıkarılmak zorunda kaldı ve kiralık olarak transferi gerçekleşti.

  sezon sonu lucescu beşiktaş’a geçer geçmez siyah beyazlı yönetim mondragon’un bonservisini metz’den aldılar. bu durum galatasaray camiası ve taraftarında şok etkisi yarattı ancak mondragon beşiktaş’a gitmemek içi elinden geleni yaptı. mondragon’un tavrı karşısında metz’de pest etti ve galatasaray ile anlaşma sağlandı. tabii bu sayede ülkeye bir başka efsane kolombiyalı eldiven oscar cordoba gelmiş oldu.

  galatasaray ile 6 sezon forma giyen mondragon iki lig şampiyonluğu yaşadı. fazla duygusal karakteri ve çocukluktan galatasaraylıymış gibi kulübü benimsesiyle fenerbahçe maçlarında heyecanına kapılıp bir çok hata yaptı. galatasaray’ın fenerbahçe’ye 6-0 kaybettiğinde kaledeydi fakat 5-1 kupa zaferinide onun kritik kurtarışları getirdi. 2007 yılında takımdan gönderildikten sonra basın toplantısında gözyaşlarıyla florya’ya veda etti. kimseye sitem de bulunmadı. kalsaydı muslera gelene dek dört sezon daha oynardı.

  bana galatasaray'ı sevdiren hatta çocukken kaleye geçip mondragon olmamı sağlayan adamdır. galatasaray gol yediğinde daha çok mondragon gol yediği için üzülürdüm. takım gol attığında tribünlere, yedek kulübesine koşar ve coşkulu bir biçimde haykırırdı. benim kendi görüşüm muslera ile çok iyi anlaşır ve taffarel sonrası kulübemizde bulunması gerek bir değerdir. zaten karakteristik olarak kenarda fatih terim ve hasan şaş'ın yanına cuk oturacaktır.

  bir de mondragon’un efsane kaleci chilavert ile arjantin yıllarından kapışması var. belki bir çoğumuz bilmez kendisine penaltıdan gol atan chilavert’e cevabı ona penaltıdan gol atarak vermiştir. ayrıca bir frikiğini de 90’dan çıkartıyor.
  https://www.youtube.com/watch?v=grP38uBK1G4