• 912
    gelirse takımımızın hücum anlamındaki eksik parçasını tamamlayacak oyuncu. öncelikle şunu belirmek gerekiyor. falcao klasik bir oyuncu değil bir dünya yıldızı. takımdaki kimse falcao neden 6 milyon euro alıyor diye şikayetçi olamaz. oluyorsa öncelikle kendisine bakmalı. falcao en formda olduğu dönemde en iyi 10 futbolcu arasında yerini almış, en iyi 2-3 forvet oyuncusundan birisiydi. şuan bile rezalet monaco'da en çok mücadele veren adamdı. yaklaşık 40 gol atmış bir takımın %40 gol yükünü çekmesi bile büyük oyuncu olmanın göstergesi.

    ikinci husus şu ki, takımımızın en büyük sorunu büyük maçlarda maçı koparacak adam olmamasıydı. 2018-2019 sezonu şampiyonlar liginde bütün maçları başa baş oynamış, maçların çoğunda daha fazla pozisyona girmiş, daha fazla şut atmış bir takımın guruptan çıkamamasının sebebi falcao tarzı bir adamın olmamasıydı. şimdi geçmiş maçları hatırlarsak hep hayıflandığımız, bulduğunu gole çevirecek, oyunun her dakikasında büyük tehdit olacak birisi olsa diye her maç sonu burada herkes yazdı. geçen sezon eğer falcao gibi bir forvetimiz olsaydı guruplardan kesin çıkacağımızı herkes biliyor sanırım. bu guruplardan çıkmanın da 10 küsür milyon euroluk bir gelir demek olduğunu, bunun da zaten senin yatırımını karşıladığını görebiliyoruz. sadece maddiyat olarak bakarsan bile bu tarz adamlar sana zarar ettirmez. çünkü sana maç kazandırır, şampiyonluk, tur kazandırır. yoksa eren derdiyok ile oynarız ve şampiyon olmak tesadüflere kalır üstüne 20 pozisyon bulduğun avrupa arenasında 3-5 gol zor atarsın.

    diğer faktör ise bu tarz adamlar raklam yüzüdür. bu adam seni sahiplenirse dünyada bütün gözler sana döner ve bunu milyon eurolar harcayarak yapamazsın ki galatasaray'dan ayrılan bütün yabancılar aidiyet duygusunu korur. avrupa arenasında korkulan, saygı duyulan, adı her ortamda anılan bir takım olmak her şeyin kapısını açar. bunu drogba örneğinde yaşadık ve her zaman yaşayacağız.

    kısacası şu ki bu falcao transferi basit bir kumardır ama kaybetme oranın %25 civarı olan bir kumardır geçmiş günleri baz alırsak. bu adam eğer sakatlanır, yaşlı, paraya geliyor diye bu adamı istemezsen %75'lik kazanma oranını da elinin tersiyle itersin. unutmamak gerekir ki genç veya ileride satabileceğin bir oyuncu alsan bile o da yaklaşık bu yüzdelerde bir risk taşıyacaktır. her transfer risklidir ama falcao tarzı transferler alınabilecek risklerdir.