• 463
  sevgili galatasaray sözlük ailesi;

  maalesef bu gün nahoş bir duyuru yapmak zorundayız.

  sözlük yazarlarını hukuki sorunlardan korumak için sergilediğimiz çaba hepinizin takdiridir. bu arada sözlüğün yaşadığı ve size yansıtmadığımız bir çok adli mesele mevcut. mesela 2013 ve 2014 yılları arasında yazılan bazı entrylerden ötürü sözlük adminlerinden gs hakkında geçen sene içerisinde bir ceza davası açıldı. muğla asliye ceza mahkemesi’nde görülen davada beraat kararı almayı başardık.

  fakat yakın tarihte bahsettiğimiz davaya konu şikayetle bağlantılı olarak muğla il emniyet müdürlüğü'nden elimize bilgi ve belge talebi ulaştı. malesef 49 yazarımız ve çok sayıda entry hakkında yürütülen bir soruşturma daha var. bilgi talep edilen çoğu yazarın entrylerinin suç unsuru taşımadığı kanaatindeyiz. haklarındaki soruşturmanın takipsizlikle neticeleneceğini umuyoruz. ancak suç unsuru taşıdığını düşündüğümüz bazı entryler de mevcut.

  yine de kötünün iyisinden bahsetmek gerekirse, söz konusu entryler recep tayyip erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yazılmış. dolayısıyla yazarların hürriyeti bağlayıcı ceza konusunda endişe etmesine gerek yok.

  kanun bizden talep edilen bilgi ve belgeleri sunmamızı zorunlu kılıyor. dolayısıyla üzülerek de olsa bu bilgi ve belgeleri paylaştık.

  lütfen uyarılarımızı ciddiye alın.
  lütfen sadece galatasaray sözlük’te değil tüm sosyal medyada eleştirilerinizi yaparken kendinize doğru çizgiyi çekin.
  sansür uygulamak, sözlükte baskıcı bir tavır sergilemek istemiyoruz. ama söz uçar yazı kalır. maalesef kişilik hakları zedelenen insanlar seneler sonra bile sizi bulabiliyor.

  bizi daha fazla anlamanızı rica ediyoruz.

  üzüntüyle; galatasaray sözlük.
App Store'dan indirin Google Play'den alın