• 2981
  öncelikle haberi çıkaran gazetecilerin sicilinin kötü olması nedeniyle yalan haber olduğuna ya da bu haberin fenerbahçe-beşiktaş medyasının galatasaray’ı karıştırmak için yayıldığına inanmıyorum. aynı şekilde, yönetimin serdar’ı satmak istediği için serdar’ı kötülemek amacıyla bu haberlerin yapıldığını da düşünmüyorum. tüm bunların geçmişte örneklerini görmüş olmamız, her olayda aynı refleksle işin içinde galatasaray taraftarına karşı bir kumpas aramamızı gerektirmiyor.

  önümüzde kesin olan bilgiler var. serdar, son maçta otobüsle maça gelmesine rağmen kendisini iyi hissetmediğini söylediği için oynamadı. kulüp doktoru tarafından da kadrodan çıktığı doğrulandı. ertesi gün, serdar’ın eşi maldivlerden fotoğraf paylaşınca serdar’ın maç sonrasında uçağa binip tatile gittiğini öğrendik.

  istanbul-maldivler seferi 8 saat sürüyor. eğer kendisini kadrodan çıkartacak kadar ağır bir ishali varsa, onun yerinde hiç kimse maçtan hemen sonra 8 saat uçağa binmezdi, uçuşu birkaç gün ertelerdi. tatil ve uçuşun önceden ayarlandığının söylenmesi ise çok daha büyük bir sıkıntıyı gösteriyor. hayatını futboldan kazanan, galatasaray gibi büyük bir kulüpte, rekabetçi bir takımda oynayan bir futbolcu, tatilini ayarlarken maç gecesini seçmemeli. fikstür belli değilse, o akşam maç olabileceği ihtimali olsa bile o geceyi seçmemeli. futbolcular da insan, birkaç saat sonra 8 saat uçup eşiyle birlikte maldivlerde tatile gidecek adam maça zor konsantre olur. ya maç gecesi uzun bir uçuş yapması zor olacağından seyahatin gününü değiştirmeli ki zaten ishal olmuşsa da aynısını yapmalıydı, ya da hiçbir mazeret göstermeden çıkıp oynamalı. bu iki durum, serdar’ın durumunun çok ağır olmadığını ve seyahatini ayarlamasından itibaren bu tatilini galatasaray’ın önüne koymuş olduğunu düşündürüyor ki bunu anlamak yılların tecrübesi fatih terim için zaten hiç zor olmaz.

  futbolcuların boş zamanlarında tatile gitmesini, hatta gece çıkıp geç saatlere kadar içerek eğlenmesine bile karşı değilim. ancak ishal olduğunu söyleyip maçtan kaçtıktan hemen sonra herkesin gözüne sokarcasına eşiyle maldivlerden fotoğraf paylaşması hiç hoş karşılanacak bir davranış değil.

  olayın kahramanı serdar aziz olunca işler daha çetrefilli hale geliyor.

  bu serdar’ın ilk ishal vukuatı değil. geçen sene igor tudor’un sonrasında kovulacağı 17 aralık 2017 yeni malatyaspor galatasaray maçı’nda da ishal olduğunu söyleyerek oynamamıştı. iyi niyetle belki strese bağlı bağırsak sorunları yaşıyor olabilir diye düşünebiliriz ancak serdar’ın sicili medikal olarak tesbit edilemeyecek bahaneleri öne sürüp son dakikada kadrodan ya da maç içerisinde oyundan çıkmasıyla dolu. bunu yalnızca serdar değil, çoğu futbolcu kendisini iyi hissetmediği ya da oynamak istemediği dönemlerde yapar, futbolun içindeki herkes de bilir. bir savunma oyuncusu bunu yaptığında ise konsantrasyon ya da motivasyon sorunu nedeniyle maçta rezil olmak yerine hiç oynamamayı tercih ettiğini düşünürüm.

  öncelikle serdar’ın son zamanlarda milli takımdan şüpheli kaçışlarını sayalım. birçok kişi bunu fatih terim-federasyon kavgasına bağlıyor ama bu durum çok daha eskiden başlamıştı. 6 ekim 2017 türkiye izlanda maçı öncesinde son dakikada kadrodan çıktı, nedeni açıklanmadı. 27 mart 2018 karadağ türkiye maçı kadrosundan çıktı, 3 gün sonra dönüp ligde oynadı. 17 kasım 2018 türkiye isveç maçı’nda ısınırken sakatlandığını söyleyip maça çıkmadı, 20 kasım 2018 ukrayna türkiye maçı’nda da oynamadı, 3 gün sonra dönüp ligde oynadı. demek ki oynamak istemediği maçlardan önce bahane öne sürme alışkanlığı var ama milli takım olunca kimse fazla üzerinde durmadı.

  galatasaray’da ise sıkça maç içerisinde oyundan çıktığını gördük. 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı’nın başında 2-3 pozisyonda sıkıntılı duruma düştükten sonra sakatlanıp oyundan çıkmıştı, ben serdar’ı tanıdığım için sakatlığına inanmadığımı, konsantrasyonunu kaybettiği için oyundan çıkmak istediğini düşündüğümü söylemiştim. daha sonra kulüp doktorları önemli bir sorunu olmadığını söylemesine rağmen bir sonraki maçta yedek oturtulmuştu. benzer şekilde 18 şubat 2018 kasımpaşa galatasaray maçı’nın ilk yarısının sonunda penaltıya sebep olmuş, maçın devre arasında sakatlığı nedeniyle oyundan çıkmıştı, iki gün sonra sağlam şekilde antrenmanlara çıktı, yine üzerinde durulmadı. bunlardan başka birçok benzer örneğin daha olduğunu da hatırlıyorum.

  bu sezon ise 19 ekim 2018 galatasaray bursaspor maçı’nın başında sakatlanıp oyundan çıktı, bir sonraki hafta yine bir malatya deplasmanı olan 28 ekim 2018 yeni malatyaspor galatasaray maçı'nda sakatlığı nedeniyle oynamak istemedi, bunun üzerine fatih terim bir karar alıp tüm sakat oyuncuların malatya deplasmanına götürülmesini istedi, sonrasında ise ''bazı futbolcular''ın bu durumdan şikayet ettiği ve sakat haldeyken uçak ve otobüs yolculuğuna karşı çıktığı konuşuldu. eğer varsa krizin bu dönemde başlamış olabileceğini tahmin ediyorum.

  serdar aziz, takımdaki en beğendiğim futbolculardan birisi. bu sezon çok iyi oynadığı maçlar oldu, galatasaray'a yakıştığını da düşünüyorum, uzun yıllar takımımızda kalmasını isterim ve eğer giderse gerçekten üzülürüm, yerini de doldurmamız çok zor olur. ancak tüm bu olayları üst üste koyunca, fatih terim ne karar verirse versin kabullenirim.