• 43
  her takımda anatomisinin farklı olduğu, süper lig'de edinilebilecek en yüksek unvan.

  mesela galatasaray, genelde fenerbahçe ile çekişir. zaten 22 şampiyonluğumuzun 12'sinde fenerbahçe 2. olmuş. puan farkı da yüksek boyutlara ulaşmaz çok yüksek olasılıkla. hep hedefe x kaldı, konsantrasyon temalı, son haftalarda seri * yakalanan şampiyonluklar. fenerbahçe şampiyonluklarında ise, fenerbahçe eğer galatasaray veya beşiktaş ile çekişiyorsa erkenden büyük bir puan farkını yakalar, ligi psikolojik olarak haftalar öncesinden koparır. fark yüksek boyutlara ulaşmıyorsa, bir anadolu takımı ile * çekişir, galatasaray da beşiktaş da ya yarışı biraz uzaktan takip eder ya da çok kötü olurlar. fenerbahçe de trabzonspor'u genelde alt eder şampiyon olur. beşiktaş ise ya galatasaray ya fenerbahçe ile çekişir ama ya galatasaray ya fenerbahçe, hangisi yarıştan uzaktaysa o sezon nal toplar, çok kötü olur. istatistiki olarak da irdelemek gerekirse;

  galatasaray şampiyonluklarında;

  12 kez fenerbahçe,
  7 kez beşiktaş,
  2 kez eskişehirspor,
  1 kez de başakşehir ikinci olmuş.

  bu durum 34 maç ve 3 puanlı sistemde daha da belirgin. şimdiki sistemdeki 12 şampiyonluğumuzun 8'inde fenerbahçe 2. olmuş.

  fenerbahçe şampiyonluklarında;

  7 kez beşiktaş,
  6 kez trabzonspor,
  5 kez galatasaray,
  1 kez de eskişehirspor ikinci olmuş.

  3 şampiyonluk önde olmamıza rağmen, fenerbahçe bizden 43 puan önde tüm zamanların puan durumu'nda. bu da fenerbahçe'nin şampiyonluklarında galatasaray ve beşiktaş ile erkenden büyük bir puan farkı yakaladığını ispatlıyor. şimdiki sistemdeki 7 şampiyonluklarında da durum benzer, 4 kez trabzonspor, 2 kez galatasaray, 1 kez de beşiktaş ikinci.

  beşiktaş şampiyonluklarında;

  6 kez galatasaray,
  5 kez fenerbahçe
  2 kez trabzonspor,
  1 kez istanbul başakşehir,
  1 kez de sivasspor ikinci olmuş.

  şimdiki sistemdeki 6 şampiyonluklarında ise, 2 kez fenerbahçe, 1 kez istanbul başakşehir, 1 kez sivasspor, 1 kez galatasaray ve 1 kez de trabzonspor ikinci olmuş. şimdiki sistemdeki şampiyonlukların, puan olarak da analizini çıkarırsak;

  galatasaray:

  80+ puan: 2 şampiyonluk
  77-79 puan: 6 şampiyonluk
  74-76 puan: 2 şampiyonluk
  70-73 puan: 1 şampiyonluk
  70- puan: 1 şampiyonluk

  fenerbahçe:

  80+ puan: 3 şampiyonluk
  77-79 puan: 0 şampiyonluk
  74-76 puan: 3 şampiyonluk
  70-73 puan: 1 şampiyonluk

  beşiktaş:

  80+ puan: 1 şampiyonluk
  77-79 puan: 3 şampiyonluk
  74-76 puan: 1 şampiyonluk
  70-73 puan: 1 şampiyonluk

  buradan çıkan sonuç çok net: galatasaray iyiyse çok yüksek olasılıkla şampiyon oluyor. fenerbahçe ancak, galatasaray ve beşiktaş'ın kötü olduğu sezonlarda şampiyon olabiliyor. 74-76 puan ortalama bir puan, şampiyon yapsa da genele vurduğumuzda pek de yeterli bir puan değil. 77-79 aralığında şampiyonluklarının olmaması fecaat bir şey kendileri açıdan. yani galatasaray ya da beşiktaş 77'yi görebiliyorsa, fenerbahçe şampiyon olamıyor. zaten 80+ puan aldıkları 3 sezonda da trabzonspor 2. olmuş. *

  şampiyonluklardan önce ve sonra, kimin şampiyonluğu gelmiş, ona da bakalım;

  galatasaray şampiyonluklarından önce: 10-galatasaray 9-fenerbahçe 3-beşiktaş
  fenerbahçe şampiyonluklarından önce: 3-fenerbahçe 7-galatasaray 6-beşiktaş 2-trabzonspor 1-bursaspor
  beşiktaş şampiyonluklarından önce: 6-beşiktaş 4-galatasaray 4-fenerbahçe 1-trabzonspor
  trabzonspor şampiyonluklarından önce: 3-trabzonspor 3-fenerbahçe
  bursaspor şampiyonluklarından önce: 1-beşiktaş

  galatasaray şampiyonluğundan sonra: 10-galatasaray-7 fenerbahçe-4 beşiktaş
  fenerbahçe şampiyonluğundan sonra: 9-galatasaray-4 beşiktaş-3 fenerbahçe-3 trabzonspor
  beşiktaş şampiyonluğundan sonra: 6-beşiktaş-6 fenerbahçe-3 galatasaray
  trabzonspor şampiyonluğundan sonra: 3-trabzonspor-2 fenerbahçe-1 beşiktaş
  bursaspor şampiyonluğundan sonra: 1-fenerbahçe

  bu da bize galatasaray şampiyon olduktan sonra hiç de az olmayan bir oranda sonraki sezonda da şampiyon olduğunu gösteriyor. fenerbahçe'nin şampiyonlukları ise anlık çıkışlar olarak kalmış genelde, sonraki sezonda unvanını koruma başarısı gösterememiş. bizim ise sonraki sezon şampiyon olamadığımız şampiyonluklarımızda, hep olağanüstü durumlar varmış;

  2001-02: uefa şampiyonu kadroyu dağıttığımız, hagi'nin futbolu bıraktığı, jardel'in satıldığı, kiralık futbolcularla ve lucescu yönetiminde alınan efsane şampiyonluk.
  2005-06: trömso'ye elendiğimiz yıl, fener'in appiah, alex ve anelka'lı, belki de tarihlerinin en iyi kadrosuna karşı, fenerbahçe'nin son maçta denizlispor'a takılmasıyla ve gerets yönetiminde elde edilen 83 puanlı şampiyonluk.
  2007-08: feldkamp yönetiminde ve yine fenerbahçe'nin r.carlos, lugano, deivid, alex, kezman'lı ligin üstünde kadrosuna karşı alınan, son 6 haftada teknik direktörsüz kalıp, cevat güler yönetiminde çıkıp 6'da 6 yaparak elde ettiğimiz şampiyonluk.
  2014-15: yine sezon içinde başkan ve teknik direktör değiştirdiğimiz, prandelli yönetiminde başlayıp çok kötü gittiğimiz sezonda hamza hamzaoğlu ile toparlayıp, son haftalarda da sneijder, muslera ve yasin'in ekstra eforlarıyla elde edilen şampiyonluk.

  bu şampiyonluklar, diğerleri gibi önceden bir yapılanmayla şekillenen, iyi yönetim, idari ve teknik kadro ve iyi futbolcu kadrosu bütünlüğüyle oluşmadığı için ardışık yıllarda bu başarı tekrarlanamamış. zaten hepsinde sezon ortasında seçim olmuş, 3 tanesinde başkan bir tanesinde de yönetim kurulu değişmiş. 2017-2018 şampiyonluğumuz da şu an bu klasmandaki bir şampiyonluk, ama teknik ve idari istikrarı koruyacağımızdan * ötürü gelecek sezonda da * şampiyon olacağımızı düşünüyorum.

  edit: bazı eklemeler yapıldı.