• 114
  sigarayı bırakın. içmiyorsanız sakın başlamayın. sağlığınıza zarar vermeyin. benim bedenim benim kararım anlayışı dünyanın en büyük yalanı. daha dünyaya gelirken dahi sana sormuyorlar yaşamak istiyor musun diye. nereden senin bedenin oluyormuş? senin bedenin ve sağlığın üzerinde senden başka hak sahibi olan bir sürü kişi var. en başta allah var. inançsız biriysen; eşin, annen, baban, çocukların ve nicesi var. onları düşün!

  sigara içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun*. emin olun bırakılamayacak bir şey değil. fiziksel bağımlılık 1 haftada büyük ölçüde azalıyor. zor kısım psikolojik bağımlılık. çayla, kahveyle güzel gidiyordu, yurdun balkonunda hoş sohbetimizin bir parçasıydı gibi romantiklikler işin psikolojik kısmı. gerçekten isterseniz onu da aşabilirsiniz.

  unutmayın, bu sadece sigara ile yapılan bir savaş değil. iş fiziksel bağımlılık noktasında nikotin ile yapılan bir savaşa dönüyor. o yüzden sakın sigarayı bıraktım, arada bir puro veya nargile içiyorum, nikotin bandından veya sakızından yararlanıyorum demeyin! içeceğiniz bir fırt nargile, vücudunuza nikotini hatırlatır. sancılı süreci başa sarar. bunlardan uzak durun yoksa sigarayı bırakamazsınız.

  sigaranın yerine başka bir şey koymayın. kendinizi kuruyemişe, yemeğe vurmayın. kilo alırsınız ve kilo almak da en az sigara kadar sağlığa zararlıdır. ayrıca sanılanın aksine kuruyemiş, yemek, şeker, tatlı gibi besinler sürece olumsuz etki yapar. yediğiniz her şey kan şekerinizi artırır. kandaki şeker artınca nikotin oranı azalır ve canınız sigara çeker. yapmayın!

  sakın sigarayı bırakma sürecinizde kendinizi spor ile veya başka bir şeyle motive etmeye çalışmayın. zira gün gelir sıkılıp sporu bırakırsanız yüksek ihtimal tekrardan sigaraya başlarsınız. daima böyle olur.

  size sigarayı hatırlatan* hiçbir şeyden kaçmayın. üstüne giderseniz gerçekten bırakırsınız. aksi halde sadece ara vermiş olursunuz.

  defalarca* bırakmayı denemiş, en sonunda başarıya ulaşmış biri olarak tecrübelerim bunlar. nasıl bu sefer eminim, öncekilerde neden başaramadım? bunların cevabı entry'de saklı. fiziksel bağımlılığı her seferinde yenmiştim ama gerçekten bırakmayı istemediğim için psikolojik bağımlılığı bir türlü yenememiştim.

  canın sigara çekse de asla içmeyeceğinin farkına varmışsan bırakmışsındır. canın sigara çekmese bile içinden gelerek bir daha asla içmeyeceğim diyemiyorsan emin ol başlayacaksın. bu*, dışarıya söylenecek bir söz değil. içten gelen bir sestir. tecrübelerim bunlar. umarım herkes bırakabilir. sağlık hayattaki en değerli nimet.

  unutmayın, sigara yasal bir uyuşturucudan fazlası değil. uyuşturucudan dost olmaz.