Türkiye Süper Lig 26. Hafta Karşılaşması
19:00 Şükrü Saracoğlu Stadyumu
0 - 0
 • 675
  maalesef ciddi tercih hatalarına imza attığımızı düşündüğüm derbi. kadıköy'de kazanamamanın sendroma dönüşmesinden sonra yaşadığımız en büyük problem de bu sanırım. sahaya çıkan oyuncuların hepsi takımın kazanma isteğiyle dolmuş-taşmış haldeler, buna şüphe yok ama işin ucunda tarihe geçme ve kahraman olma isteği; en kritik yerlerde sağlıklı karar vermelerini engel oluyor gibi geliyor bana.

  örneklerle anlatmaya çalışacağım;

  1- rodrigues: http://i.hizliresim.com/BLdzmM.jpg

  ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi; belhanda oldukça müsait kaleyi cepheden görür halde, feghouli ise biraz dar açıda olmasına rağmen köşede iyi birer pas opsiyonları olarak elleri havada pas bekliyorlar. ancak rodrigues, rakibini geçip kendini şut atmaya öyle bir kenetlemiş ki; kafasını bile kaldırmadan epey cılız bir şutla son derece iyi bir pozisyonu hiç ediyor. burada "belhanda'nın şutu iyi değil, verse nolcaktı ki" diye düşünebilirsiniz ama top belhanda'ya gelse feghouli'yi volkan'la karşı karşıya bırakması işten bile değil.

  2- feghouli: http://i.hizliresim.com/5Dvyr5.jpg

  belki bu sene bu özelliğini çok fazla gösteremedi ama feghouli normalde süratli bir oyuncudur. burada josef'i arkasına almış, nöştader-skrtel ikilisi de açık vermemek için geri geri giderken topu daha fazla sürebilir ve soldan şimşek gibi gelen rodrigues'i görebilirdi. rodrigues görselde biraz arkada gibi gözüküyor ama bildiğiniz üzere açık alanda inanılmaz süratli biri oyuncu ve pozisyonu tekrar izlerseniz gomis'ten çok daha iyi bir opsiyon olduğunu/olacağını öngörebilirsiniz.

  3- feghouil: http://i.hizliresim.com/2JlavE.jpg

  öncelikle burada görsele bakıp biraz abarttığımı düşünürseniz yine pozisyonu tekrar izlemenizi öneriyorum. feghouli topla buluştuğu sırada son derece rahat ve iyi bir zamanı var. rodrigues de soldan şimşek gibi içeri giriyor; hatta öyle ki "ulan volkan bu şutu nasıl çıkardı" diye düşünüp hayallere dalan şener ve dirar donup kalmış vaziyette, arkada son sürat gelen rodrigues'i görmüyorlar bile. ancak feghouli de ilk yarıda rodrigues'in düştüğü hataya düşüp son derece dar açıdan olmayacak bir şut deniyor ve bir pozisyon daha bu şekilde hiç oluyor.

  4- tolga ciğerci: http://i.hizliresim.com/W7PDrQ.jpg

  dünden beri hakkında çok konuşuldu, edildi. fazlasına gerek yok aslında. o pozisyonda sanırım kim olsa şut çekerdi, sadece köşe tercihleri ve topa vurma şiddetleri farklı olabilirdi. yalnız rodrigues'in de bomboş durumda olduğunu ve top ayaktan çıkarken kesinlikle ofsayt olmadığını belirtmek zorundayım.

  bonus: burada teredütte kaldım ama gomis'i de belki bu oyuncuların arasına koyabiliriz. rodrigues'in volkan'dan dönen şutunda topu kontrol etse, etrafında pek bir kimse olmadığından ve hatırı sayılır bir süresi olduğundan daha iyi bir şut çıkarabilir ya da arkasından gelen selçuk'u düşünebilirdi (çok zor ama). ancak bu tip vuruşları da iyi yapabilen bir oyuncu olduğu için bir şey diyemiyorum. kendine güvendi ve defans öyle dağılmışken şansını deneyip işi bitirmek istedi.

  bu maç 17 mart 2012 galatasaray fenerbahçe maçıyla birçok yönden benzerlik taşıyor. o maçı da tekrar bi' izlerseniz; şu maçta yapılan tercih hatalarının çok benzerlerine rastlayacaksınız. umarım hoca bu duruma da bir çare bulabilir.