• 2016
  skora katkı anlamında (gol+asist) ezeli rakiplerin forvetleri:

  cenk tosun 8+1, negredo 5+2, love 2, fernandao 4, soldado 3, janssen 2, rvp 0 = 27

  gomis 20+5 = 25

  öncelikle yaşı henüz 32 ve dün akşam * itibariyle kariyerinin en iyi lig istatistiklerine ulaştı (ki malumunuz ligin bitimine daha 11 hafta var).

  yalnız ne hikmetse hala bu adam hakkında sezon sonu gitmeli bıdı bıdı yazanlar var. yapmayın güzel kardeşim, yapmayın çocuğum. bakın, 22 haftada 20 gol+5 asist yapmış bir adamı (muhtemelen 30'u görecek) önümüzdeki yıl sırf 33 yaşında olacak diye 9-10 milyon euroya göndermek akıl kârı değildir. 9 milyona gönderir, 19 milyon harcar yerini dolduramayabilirsin. yukarıda ezeli rakiplerin forvetlerinin istatistiğini boşuna vermedim. love hariç hiçbirisi geldikleri andan beri kendilerinden bekleneni veremedi. bazıları yılın bidonu adayı. böyle bir durumda bu adamın gitmesini düşünmek delilikten başka bir şey değil. futbol kendisine iyi bakan profesyoneller için 33-34 yaşında biten bir spor olmaktan çoktan çıktı. 2 hafta sonra 37 yaşında olacak eto'o hala bu ligde katkı veriyor, 34 yaşındaki adebayor bir takımı şampiyonluğa götürüyor, antremanlarda hala en çok çalışan oyuncu olup gencecik türk oyunculara tur bindirdiğinden bahsediyor. gomis'in bu iştahını sürdürmesi halinde (sürdürecek gibi de görünüyor) 2-3 yıl daha bu seviyelerde oynaması son derece büyük bir ihtimal. adam skorun 4-0 olduğu maçın 90. dakikasında hala deli-dana gibi pres yapıp gol kovalıyor. ne kadar atarsa atsın daha fazlasını istiyor gole, başarıya açlığı bitmiyor. kaç tane böyle adam gördünüz hayatınız boyunca da sezon sonunda gitmeli, 9 milyon euro diye bıdı bıdı yapıyorsunuz?

  eleştirilecek özellikleri var mıdır, elbette. takımın performansına paralel olarak o da henüz büyük maçlarda pek bir fark yaratamadı. bazı maçlarda aşırı gol atma isteğiyle bencillik yapabiliyor vsr. ama bunların hiçbiri verdiklerinin yanında fazla konu edilecek şeyler değil. 32 yaşında hala kendisini geliştirmeye çalışan bir adam bu. yarın kadıköy'de fener'e, arena'da da başakşehir'e, beşiktaş'a 2'şer tane sallayacak kapasitesi fazlasıyla var.

  rakip taraftarların bile büyük sempati duyduğu böyle bir profesyoneli bulmak öyle kolay iş değil. daha dün elindeki tek forveti umut bulut olan bir takımı desteklediğinizi unutmayın. beşiktaş demba ba'yı gönderip gomez'i aldı, kumar tuttu. gomez sonrası aboubakar'ı aldı, gomez'in bıraktığı etkinin yarısını bırakamadı. en sonunda da yavaştan ciddi katkı vermeye başlayan aboubakar'ı da tutamayıp negredo'yla sıçıp sıvadılar. fener'i yazmıyorum bile, komedi. sezon sonunda gomis'i bu iki takımdan birine kaptırsan herifler ülkeyi ayağa kaldırır, siz neyin derdindesiniz yahu?

  poposuna kurban olurum onun ben :(

  umarım 2 yıl daha bizimle olacak ve başarıdan başarıya koşacak. (bu süre zarfında elbette yanına kendisiyle rekabet edecek, daha genç oyuncular da alınmalıdır. o ayrı mesele)