• 61
  oo böyle bir meslek vardı. bizde uzun süredir olmadığından unutmuşum tabi.

  önemine dair biraz da ben yazayım; ocgunsson fransız olanlarına değinmiş ben de italyanlar'a değineyim. biraz parçalayıp en sonda toplayacağım bu ne anlatıyor demeyin.

  büyük iskender'in bir sözü var; söyleyen o mu tam bilmiyorum ama; "it's better to have an army of sheep led by a lion, than to have an army of lion's, led by a sheep."
  yani "bir aslanın başında olduğu koyun ordusu; bir koyunun başında olduğu aslan ordusundan daha iyidir".

  2017 yaz ayları; milan yeni bir grup tarafından satın alındı ve transferde 200m € civarında para harcadı, neredeyse komple 11'i yeniledi. montella 4-3-3 oynamak istediğini fakat bunu oynayacak oyuncuları olmadığından şikayet etti. adama sorarlar almıyorum diyemedin mi diye; bilmiyorum belki de yetkisi yoktur transferde. aralık ayına kadar dayanabildi hem o milan'a, hem milan ona.

  sassoulo serie a daki ilk maçlarını 2013 yılında oynadı. 2013'den beri de serie a'dalar. durumları kulübe göre gayet başarılı. iyi oyuncular ürettiler hatta avrupa ligi bileti bile aldılar 3 sene gibi kısa süre içinde. en önemlisiyse bunu abartılı transferlerle yapmadılar. stefano sensi, domenico berardi, alfred duncan, sime vrsaljko, 2 sezon önce san marino'da takılan stefano sensi..

  roma yazın totti'sini kaybetti. ancak sadece totti değil salah ve rudiger de gitti.

  inter, mourinho real madrid'e gittikten sonra pek dikiş tutturamadı. şakaydılar 2010'ların ilk yarısında. ne kimlikleri ne de isimleri kalmıştı. benitez, ranieri, leonardo, de boer, pioli, mancini.. aslında kötü transferler yapmadılar. para harcadılar, genç oyuncular denediler fakat teknik direktörle bir türlü dikiş tutmadı. kötü sonuçlar, sürekli değişen rüzgar hem oyuncuları hem kulübü etkiledi.

  bu sezon ne değişti? sezon başında gördüğüm inter taraftarları hep şampiyonlar ligi bileti alabilirsek sezon çok iyi sonuçlanır, yeni dönemde oyuncuları ikna etmemiz kolaylaşır, transferler kolaylaşır vs diyorlardı. değişen ise spalletti oldu. şu an serie a'da liderler. performans bakımından beklenenin çok üstündeler. savunma - hücum.. çok fazla transfer falan olmamasına rağmen önceki senelerdeki çöp denen oyuncular ve "icardi + 10 odun" denen kadro canavar gibi oynuyor. spalletti tutmuş görünüyor. inter'in formu korkutucu: https://i.hizliresim.com/Dya5Dz.png puan kaybı yaşadıkları evlerindeki torino maçı biraz nazar boncuğu da sayılabilir.

  sassoulo'nun eusebio de francesco olmadan ilk sezonları. 15. sıradalar ve düşme hattının 2 puan üzerindeler. eusebio'nun yerine getirdikleri teknik direktörü kovdular. bu 2. teknik direktör, pek işe yarayacak gibi durmuyor. ligden düşerlerse oyuncularına çökebiliriz bu arada transfer döneminde. kasap et derdinde galatasaray taraftarı biz de hala transfer işte.. :d

  roma.. geçen sezon bir maçlık özel bir forma çıkarmışlardı. öyle güzel bir formayı uzun zamandır görmemiştim. spallettiyle güzel bir sezon geçirdiler. bu sezon başlarında eusebio var. izleyebildiğim şl maçları ve milan maçında çok iyi oynadılar. şöyle https://i.hizliresim.com/POgalv.png beklentinin üzerinde bir performansları var. 2 yenilgi ve yorgunluk bahane edilebilecek kaza eseri 2 beraberlik.

  ve milan.. montella bence kötü teknik direktör değil ama biraz büyük takım için değilmiş gibi sanki. yeni teknik direktörleri gattuso'nun pek kurtarıcı olacağını düşünmesem de çok çabaladığı ve çabalayacağı aşikar. doku uyuşur mu bilinmez fakat puan kaybı yaşadığı maçlardan sonra sorumluluğu tamamen üstlendi; kaza demedi, haketmedik dedi. içine sinmeyen, arkasında durmayacağı bir kararı uygulamaktansa, kendi istediğini ve aklına yatanı yapacağını söyledi. milan için uzun vadede ne kadar yeterli olur bilinmez fakat günü kurtarabileceğini, kulübü tekrar ateşleyebileceğini düşünüyorum. ama dün donnarumma olayı patladı tekrar patladı onlarda da.

  spalletti'ye 3 gün önce sormuşlar juventustan kimi alırsın diye, allegri'yi demiş. allegri.. bir türlü kimsenin kanının ısınmadığı bir teknik direktör. 3 sezon da 3 kez şampiyon oldu, 2 kez şampiyonlar ligi finali oynadı takımıyla allegri. uzatmadan, aslında haginin topugu çok güzel özetlemiş burada allegri'yi. (bkz: #2150140)

  teknik direktör önemlidir yani. ama sadece ismi değil; takımla uyuşması da, kadro'nun yönetebileceği, kendi stiline uyan ya da en azından biraz daha fonksiyonel bir kadro olması da önemlidir.