• 5458
  lucescu'nun başkan corioni'yi kafalamasıyla 1992'de real'den brescia'ya transfer olur. tabii brescia deyip geçmemek lazım. sadece hagi değil; baggio, pirlo, guardiola gibi fenafillaha ermiş bir sürü yıldızın gelip geçtiği bir takım o zamanlar. doksanların hipster kulübü gibi bir şey. neyse, o yıllarda serie a'da üç yabancı sınırı var* ve takımlar bunu değerlendirirken bu üçlünün hemşehri olmasına dikkat ediyorlar. misal milan'ın üç hollandalısı*, inter'inse üç almanı var*. e lucescu durur mu? dolduruyor takıma rumenleri: hagi, mateut, raducioiu, sabau... zaragoza'dan getirilen mateut hariç üçünden iyi verim alıyor brescia ama tabii bizi ilgilendiren kişi hagi (r.a)...

  92-93 serie a'da ve 93-94 serie b'de olmak üzere hagi'nin brescia'da geçirdiği iki sezon var. ilk sezonu pek de parlak değil. real'den gelmenin etkisiyle ve yeteneklerinin farkındalığıyla takımı da luce'yi de sallamıyor. antrenmana geç geliyor, ceza yiyor, luce'yle takışıyor, tembellik ediyor... ve brescia serie b'ye düşüyor. işte orada hagi'ye dank ediyor. nakledildiğine göre o sezon serie b'de hayvanlar gibi oynamış. maalesef özet olarak dahi kaydı yok o maçların ya da ben bulamadım. liderliği, pasları, asistleri ve golleri* ile brescia'yı tekrar serie a'ya taşıyor ve bu performansıyla beraber ve barça gelip kapıyor.

  92-93 sezonunda attığı 5 gole gelince...

  ilki 4-1 kazandıkları foggia maçında. tipik bir hayvani hagi golü: https://youtu.be/qbPHKfic-ko?t=1m54s
  bu arada videoda ara ara geçen sarışın herif, o zamanlar foggia'yı çalıştıran zdenek zeman. videonun sonunda gözüken fox mulder imitasyonu da hagi'nin hemşehrisi, foggia'nın forveti petrescu.

  ikincisi 5-1 kaybettikleri ancona maçında. bir tipik hagi golü daha ama bu sefer o kadar sert vuruyor ki allah'tan kimsenin çüküne gelmiyor zira adamın zürriyetini keser o top yeminlen: https://youtu.be/D9IsnOGIrN4?t=1m32s

  bir de insan şunu fark ediyor ki hagi bize geldiğinde az da olsa güçten düşmüşmüş. yani o haliyle bile ortalığın anasını ağlattı da bir de şu brescia'daki hagi bize gelseydi acaba neler olurdu?

  üçüncüsü 1-1 berabere kaldıkları fiorentina maçında. kelimeler gene kifayetsiz... 35 metre civarı bir mesafeden kullandığı frikiği akıllara seza bir şiddetle yolluyor kaleye: https://youtu.be/on9Dz7c5tuE?t=22s

  görüldüğü gibi adamın brescia'da da normal golü yok. hiç de olmamış galiba. bazen kendisinin ne kadar iyi bir şutör olduğunu unutuyorum, allah affetsin. bu arada o sezon batistuta'lı fiorentina da serie b'ye düşüyor. ertesi sezon ranieri eşliğinde onlar da hagi'li brescia gibi tekrar serie a'ya yükseliyorlar.

  dördüncüsü 2-1 kazandıkları udinese maçında. bilin bakalım nasıl atıyor? https://youtu.be/GkZJFs399Mo?t=50s
  insan değilsin hagi.

  beşincisi 2-0 yendikleri lazio maçında. nromal bir insan gibi attığı tek gol bu sanırım ama bunda da organizasyonu kendisi kuruyor, sonra gidip kafayı çakıyor: https://youtu.be/RJ01GOOP5sQ?t=47s

  işte hagi'nin serie a'daki 5 golü. (aslında sadece gol attığı maçların özetlerini değil, bir gün hepsini taramak lazım. yaptığı asistleri, çektiği şutları da ayrıyeten tasnif etmek gerek.) hem serie a'yı hem hagi'yi seven biri olarak nostalji olsun diye başlamıştım entry'ye ama şu golleri gördükten sonra içimdeki hagi sevgisi ve hayranlığı bir nebze daha depreşti. dördüncü golden sonra şu tepkileri verdim zaten:

  https://i.hizliresim.com/VYnPnj.gif

  hatta bu yaşta telefonumun arka planına hagi wallpaper'ı koymaya niyetlendim an itibariyle. bir de şunu da tekrar idrak ettim ki bize ne kadar büyük futbolcu gelirse gelsin (kewell, sneijder, drogba, tarık çamdal vs.) hiçbiri hagi'nin seviyesinde değil, yeteneğinde hiç değil.