• 415
  zamanında winner bir takım olmadığından özüne dönmüş diyebiliriz. bir orta sıra takımıyken berlusconi'nin kulübe para enjekte etmesiyle gelen kupalar sonrasında yapay bir kazanma geleneği olduğu sanılmakta. 90ların italyasında günümüzün ispanyası gibi olmasının temel sebebi mafyatik başkanların kulüplerde çatır çatır para aklaması. sonra gördük tabi, napoli battı, parma battı, lazio battı vs vs

  ben parayı basıp kupa aldılar diyorum siz bana kupa gösteriyorsunuz. fenerbahçe de euroleague winner'ı o zaman.

  bu arada bu entry kişisel yorumdu. futbolun istemesekte parayla dönen bir endüstri olduğundan, dolayısıyla hep kazananın haklı olduğundan ve winner'lığın böyle sayılabileceğinden bahsederseniz haklısınızdır diyerek kabul ederim.

  berlusconi para akıtıp 89 kuşağını transfer etmeden 20 yıl önce başarılı bir takımdı ama 80'lerde milan serie b'de oynuyordu. diyelim ki-örnek olarak- psg yapay gelirlerle neymar'ı aldı sonra ligue 1'e ambargo koyup şl aldı; şimdi psg "ergenler bilmez efsanevi neymar, mbappe burada oynadı lige ambargo koyup şl aldılar çok winner bir kulüp" mü diyeceğiz 40 yıl sonra, veya bu cümle ne kadar haklı olacak? yukarıda zaten söyledim eğer winner'lığın böyle kazanılabileceğini söylerseniz, futbol bir endüstri oldu derseniz eyvallah buna denilecek bir lafım yok. neyse uzun lafın kısası winnerlık tartışmalı olsa da parayla 89 takımını kurduğunu düşünüyorum hala berlusconi'nin. bu yaz psg neymar'ı alınca herkes sövmüştü psg'ye ve katar'a ama milan'ı çinliler alında "efsane geri döndüüü" moduna girmişti; benim tezatlık bulduğum nokta burası.

  kısaca söylemek istediğim: 1986'dan 15 sene geriye baktığımda milan'ın serie b'ye düşmüşlüğü varken, son 15 senesinde lig sıralaması tersten okuyorum (6,7,6,8,14,3,1,4,10,3,5,7,2,2,4) (serie b sıralamaları yok) gibi iken 87'den sonra bir anda sonraki 20 sezonun şampiyonluklarına ağır ambargo koymaya başlaması. 87 sezonundan sonraki sıralamaları -günümüze doğru okuyorum- (1,3,2,2,1,1,1,1,4,1,11). bu arada o ünlü cl şampiyonlukları ve yıldızlar geldi işte. winner'lık terimini kaldırıyorum ancak bana göre bu berlusconi'nin kulübü alıp parasını aklamasının sonucu.
  sonuç olarak hatalı, yanlış olabilirim. eksik olduğum gözden kaçırdığım noktaları söyleyenlere teşekkürler. ortadaki durum sadece yukarıdaki tabloyu farklı yorumlamamdı. ben bunu "fenerbahçe ülker" 'in birleşmesine ve euroleague winnerlığı yapmasına benzetirken bazı arkadaşlar "şimdi bizim takımı yabancı biri alsa ve gerçek gücümüze dönüştürse bu suni bir gelişim mi olur" şeklinde düşünce ve yorum kattılar. dediğim gibi olayı farklı yönden ele almıştım, yoksa niyetim sözlükteki ac milan sempatizanlarını sinirlendirmek değildi.
  60lar civarı ve öncesi milan başarılarını göz ardı etmek de taraflı bir algıda seçicilik yapmamın sonucu.