• 1661
  2014 senesinde, bir internet sitesine konması üzerine hazırladığım, her biri apayrı tatlar vadeden 15 filmlik bir liste.
  sizlerle de paylaşayım...

  --- alıntı ---

  “bugüne kadar ben bunları nasıl izlememişim?” diyeceğiniz 15 harika film:

  15) waltz with bashir
  senarist, yönetmenlik ve başrolünü ari folman’ın üstlendiği, alışılagelmişin dışındaki bu belgesel animasyon filmi; savaş sonrası ileri yaş bunalımı ve hafıza kaybı yaşayan eski bir israil askerinin, hafızasındaki boşlukları doldurma çabasını anlatan, antimilitarist bir görsel şov.
  http://www.imdb.com/title/tt1185616/

  14) the sunset limited
  siyah ve beyaz’ın, inanç ve inançsızlık temeline dayanan sonsuz sohbetine tanık olacağınız ve tek mekanda geçen the sunset limited’ın kuvvetli senaryosu corman mccarty, yönetmenliği ise başrol oyuncularından tommy lee johns’a ait.
  http://www.imdb.com/title/tt1510938/?ref_=nv_sr_1

  13) big nothing
  kendinizi başından sonuna bir aksiyon içersinde bulacağınız, friends dizisinin ross’u david schwimmer ve yıldız ingiliz aktör simon pegg’in başrollerini paylaştığı bu kara komediyi soluksuz izleyeceksiniz.
  http://www.imdb.com/title/tt0488085/?ref_=nv_sr_1

  12) paha maa
  2005 finlandiya yapımı bu filmin yönetmeni aku louhimies izleyiciyi; zincirleme olaylara sebebiyet veren basit bir davranışın, insanların hayatlarına olumsuz etkilerini gözler önüne sererekten sürüklüyor, alt metninde de sistemi yermekten kaçınmıyor.
  http://www.imdb.com/...318/?ref_=fn_al_tt_1

  11) the good heart
  hayatta kalmak için savaş veren, yaşlı ve aksi bar sahibi ile yolları hastanede kesişen, ölümü isteyen, evsiz bir genç. paris doğumlu izlanda’lı yönetmen dagur kari’nin, izlanda soğuklarını new york’a taşıdığı the good heart; izleyiciyi hem gülümsetip hem hüzünlendiren sıcacık bir film.
  http://www.imdb.com/title/tt0808285/?ref_=nv_sr_1

  10) 11:14
  greg marcks, yazıp yönettiği bu kara komediyle, birbirinden bağımsız beş farklı hikayeyi birbirine bağlarken; “heyecanla filmin başından sonuna sürükleneyim aynı zamanda da keyifli vakit geçireyim.” diyen izleyiciye “buyursunlar...” diyor.
  http://www.imdb.com/title/tt0331811/?ref_=nv_sr_2

  9) interstate 60
  robert zemeckis ile beraber back to the future efsanesinin yaratıcılarından olan bob gale’in yazıp yönettiği şahane bir film.
  http://www.imdb.com/title/tt0165832/?ref_=nv_sr_1

  8) 13 tzameti
  gürcü yazar ve yönetmen gela babluani filmin başrolünde kardeşi george babluani’ye yer veriyor. dakikalar ilerledikçe izleyiciyi adeta koltuğuna çivileyen, enfes bir suç ve gerilim filmi 13 tzameti.
  http://www.imdb.com/title/tt0475169/?ref_=nv_sr_1

  7) stuart: a life backwards
  madde bağımlısı, alkolik, evsiz ve psikopat stuart shorter’ın hayatını geçmişe doğru kaleme almış alexander masters. tom hardy’nin muhteşem oyunculuğuna sherlock dizisinin yıldızı benedict cumberbatch eşlik ediyor.
  http://www.imdb.com/title/tt0853153/?ref_=nv_sr_1

  6) the darjeeling limited
  babalarının ölümünün ardından, owen wilson, adrien brody ve jason schwartzman’ın canlandırdığı, birbirlerinden çok farklı üç kardeşin hindistan’a doğru gerçekleştirdikleri ruhani yolcululuğun hikayesi anlatılmakta filmde. başarılı yönetmen wes anderson yine tarzını konuşturmuş ve filmin hemen her sahnesine kendi kokusunu işlemiş.
  http://www.imdb.com/title/tt0838221/?ref_=nv_sr_1

  5) down by law
  izleyicinin yüzüne aptalca bir gülümseme yerleştiren enfes bir jim jarmusch kara komedisi. filmin başrollerini tom waits, john lurie ve roberto benigni paylaşıyor.
  http://www.imdb.com/...967/?ref_=fn_al_tt_1

  4) confessions of a dangerous mind
  senaryosu charlie kaufman’a ait filmin yönetmen koltuğunda, ilk yönetmenlik deneyimi olan george clooney bulunuyor. çoğu tv şovunun yaratıcısı olan chuck barris’in hayatını işleyen filmde, sam rockwell’in müthiş oyunculuğuna drew barrymore, julia roberts ve george clooney’de eşlik etmekte.
  http://www.imdb.com/title/tt0270288/?ref_=nv_sr_3

  3) the world’s end
  edgar wright, simon pegg ve nick frost imzalı, shaun of the dead ve hot fuzz’dan sonra gelen, the blood and ice cream üçlemesinin son filmi. yerinde metaforlarla beraber sistem eleştirilerine fazlasıyla yer veren çok sıkı bir ingiliz komedisi.
  http://www.imdb.com/title/tt1213663/?ref_=nv_sr_1

  2) la haine
  fransız senarist, yönetmen ve oyuncu mathieu kassovitz’in 27 yaşında çektiği la haine; paris’in kenar mahallelerinde yaşayan, fakir gençlerin hikayesini çarpıcı bir şekilde anlatmakta. başarılı aktör vincent cassel’e hubert kounde ve said taghmaoui eşlik ediyor.

  http://www.imdb.com/title/tt0113247/?ref_=nv_sr_1

  1) a guide to recognizing your saints
  80’lerden günümüze taşınan, hikayesini, senaryosunu ve kitabını dito montiel’in yazdığı ve aynı zamanda ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı amerikan bağımsız filmi. robert downey jr. , rosario dawson, shaia labeouf ve channing tatum’un başrollerini paylaştığı film astoria new york’da geçmekte.
  http://www.imdb.com/title/tt0473488/?ref_=nv_sr_1

  --- alıntı ---