• 949
  ben kendisinin başlığında dün yaşanan anayasa değişikliği referandumu hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. aklıma gelen her meseleye değinmeye çalışacağım. yazı neler getirir bilmiyorum ama ciddi hakaretler edebilirim sağa sola. başlayalım o halde.

  burda nerdeyse hepimiz kendisinin kurup şekillendirdiği ancak malesef ömrü yetmeyip yarım bıraktığı devletin, cumhuriyet'in insanlarıyız. senelerdir kendisi hakkında yazılan şeyleri okuyoruz görüyoruz. diyeceğim şu ki kendisi hakikaten büyük adammış. ancak ben bu halkın kendisiyle aynı saik doğrultusunda işbirliği yaptığını sanmıyorum. 90 senede cumhuriyetin adam edemediği bu toplumun osmanlı artığı dedelerini savaş esnasında vatan millet diyerek pekala motive edersin de işin yeni devlet kurma kısmında atatürk bu halkı olsa olsa kullanmıştır. halka rağmen halk için denir ya hani. işte atatürk'ün yaptığı budur.

  kendisinin geçmişten gönderdiği mesajların en duygulandıranı da akıl, bilim, eğitim ve gençliğin çağdaşlaşma ve sekülerleşmedeki yerine yaptığı vurgulardır. cumhuriyeti gençlere emanet ederken boş konuşmuyordu. bugün hangi yaş aralığının sandıkta hangi tercihleri yaptığını görünce bu mesajı daha iyi anlıyorsunuz. eğitim kısmında ise dedemi örnek vermek isterim. benim dedem bugün evet oyunun en güçlü çıktığı yer olan kayseri'nin bir köyünden çıkma. anneannemle beraber atatürk'ün kurduğu ve son yüzyılın en iyi şey projesi seçilen köy enstitüsünde eğitim almış emekli öğretmen olan dedemin verdiği oy ile bugün aynı köyde yaşayanların verdiği oy tahmin edeceğiniz üzere farklı. aradan geçen 70 koca yıl. bugün seçim yalnızca üniversite mezunları arasında yapılsa ki emin olun çoğu üniversite bile değil çıkacak sonuç ile dün çıkan sonuç farklı. bir ülke düşünün ki profesörün kaderini sütçü belirliyor. genel seçim olsa bu kadar söylenmem ama bu anayasa referandumu. devran bir gün döndüğünde sütçünün de haklarını korumak için oy verilmişti oysa.

  diğer konu iller. ne desem boş. bir kez daha söyleyelim. izmir'in, antalya'nın, muğla'nın, çanakkale'nin, ankara ve istanbul'un kaderini ilim irfan yuvası bayburt, yozgat, konya ve rize belirliyor. şaka demek isterdim ama türkiye diyorum.

  seçim sırasında kural değiştiren ysk mı dersin, baştan itibaren eşit şartlarda gitmeyen referandum süreci mi dersin, chp lideri kemal kılıçdaroğlu'nun sonucu kabul eden açıklaması mı dersin. ulan sandıktan belki hayır çıktı ama direnme gücümüzü en başta en büyüğümüz kırıyor. hadi malum parti ve zihniyeti atatürk'ü katiyen anlamamış da sen de mi be adam? sen kabul edersen biz ne diyelim?

  seçimin olumlu tarafları da oldu. kürt milliyetçileri ile türk milliyetçileri ilk defa aynı safta yer aldı. akp seçmeni ne diyeceksiniz. onlar olsa olsa tayyip milliyetçisi olur. bu kadar da netim. diğer olumlu tarafa gelirsek mhp seçmeni ben koyun değilim dedi. ekmeleddin'de birleşemeyen muhalefet bu sefer bütün olumsuz koşullara rağmen sandıkta ne aldı tam bilemesek de televizyonda %49 oy aldı. bunlar da seçimin artılarıydı.

  sonuç olarak sosyal hayatı olan, kendi hayatı ve benliği olan bizler üzüldük. dün sözlüğe uzun süre entry girişi yapılmadığını okudum az önce. vallahi mutlu oldum. çünkü bizler gerçeğiz. birlikteyiz. çoğunluk değiliz ama yalnız da değiliz. inşallah cehalet bir gün yenilecek. ilime yenilecek, mizaha yenilecek, demokrasiye yenilecek. bize yenilecek. eminim o gün galatasaray şampiyon olmuşçasına mutlu olacağız. bu kez yanımızda fenerbahçeliler de olacak tinerciler de. ülkenin gördüğü en büyük kalabalık denen yenikapı mitingleri halt edecek. biz taksimi taşıracağız. cumhuriyet meydanlarına akacağız. en çok entryi de o gün gireceğiz.

  ve atatürk'e dönüp diyeceğiz ki; gençliğin kazandı.