• 62
    ameller niyetlere göredir. müftü denilen adam eksik açıklamış tabi bizim insanımızın çoğu da sansasyon arıyor. medya da tık peşinde.

    islam için önemli olan vaktini nasıl harcadığındır. eğer satrancı biraz vakit öldürelim, eğlence olsun diye oynuyorsan haramdır. insanın şu parkta biraz bomboş oturup gelip geçene bakalım demesi de haramdır aynı nedenden. kumar ihtimali zaten ayrı satranç tavla zar fark etmez. ama satrancı bir beyin jimnastiği olarak oynamaya niyet ederse, kendini geliştirme, beynini kullanıp üç beş hamle ilerisini kullanabilme egzersizi olarak oynamak ise farzdır. yani sadece satranç değil müslümanın kendini bu şekilde geliştirmesi farzdır. helaldir. çünkü bu ilim/bilim öğrenmeye girer. her şeyde niyet önemli.

    anlatış ve sunum da çok önemli tabi bu işlerde. medya üç beş tık alsın, site coşsun diye nerde infial yaratan açıklama varsa onu getiriyor. ya da kırpıyor bir şekilde. sonra cahil insanlar birbirine giriyor. bi kesim de var bi yerden islama vuracak bi haber çıksın diye bekliyor. hoş müslümanlar da malzeme verme konusunda hiç boş durmuyor.