• 2825
  ekşi yazarı abel76 tarafından yazılan entryi paylaşmak istedim. tanıyan eden varsa gözlerinden öpmek isterim kendisini.

  --- alıntı ---

  şimdi efendim fenerbahçe'lisi bu kulübü sevmez.. çünkü fenerbahçe yıllarca türkiye'de tekti.. misal 1986-97 sezonu başlarken, fenerbahçe'nin 11 , beşiktaş'ın 5, trabzonspor'un 6, galatasaray'ın ise 6 şampiyonluğu vardı.. yani öyle bir şey olmalıydı ki galatasaray anca fenerbahçe şampiyon olmadan 6 sene şampiyon olmalıydı ki fenerbahçe'yi geçsin..

  1980'li yılların sonunda federasyonun yayınladığı yayınlarda lig şampiyonları 1959-1960 sezonunda beşiktaş'ın şampiyonluğu ile başlardı.. 1986'dan 2000'e sadece 14 sene geçti ve galatasaray, şampiyonluk sayısında fenerbahçe'yi geçti.. ve o zamandan sonra 1959 şampiyonluğu resmileşir oldu.. federasyonun 1980'li yıllarda çıkarttığı, çıkartma albümleri bunun kanıtıdır.. ayrıca cenk koray2ın verdiği çaba da buna kanıttır. hatta beşiktaş'a 2002 yılında 2 şampiyonluk hediye edildiğinde, o zamanın yetkilisi beşiktaşın 9+2, fenerbahçe'nin 13+1 şampiyonluğu olduğunu söylemiştir..

  düşün seni ciddiye almayan bir takımı geçiyorsun ve 2000'den beri en fazla 1 şampiyonluk gerisine düşüyorsun ya da 1 şampiyonluk ondan fazla oluyorsun ama genelde şampiyonluk sayıların hep eşit..

  1960'larda, 1970'lerde ülkenin neredeyse tamamı fenerbahçe'liymiş.. bu yüzden hababam sınıfı komple fener'lidir, cilalı ibo fenerli'dir.. hatta ali poyrazoğlu'nun " galatasaraylı" olarak yarattığı karakter ali uyanık'ta bu nedenle fenerbahçe'li yapılmıştır..

  şimdi oralardan son 25 yılda, galatasaray'ın 12, fenerbahçe'nin 7 şampiyonluğunun, galatasaray'ın 5, fenerbahçe'nin 1 türkiye kupasının, galatasaray'ın 8, fenerbahçe'nin 4 türkiye süper kupasının, galatasaray'ın avrupa şampiyon kulüpler'de yarı final, şampiyonlar liginde 3 kez çeyrek final, kupa galipleri kupasında çeyrek final oynadığı, avrupa uefa ve süper kupasını aldığı bir duruma geliyorsun..

  bunu her camianın kaldırması kolay değildir.. bir zamanların tek büyüğü fenerbahçe2nin, hala en büyük olduğunu ispat etmeye çalışması normaldir..

  gelelim beşiktaş'lıya.. onlar zaten fenerbahçe'nin büyüklüğü karşısında ezilmiş ama en azından galatasaray'dan iyiyiz diye düşünüyorlardı.. 1992-93 sezonu başlarken beşiktaş'ın 8, galatasaray'ın 8 şampiyonluğu vardı.. bugün ise beşiktaş'ın 11, galatasaray'ın 19 şampiyonluğu var.. onların da bunun altında ezilip, bahaneyi teşvikte , şikede bulmaları normal...

  galatasaray kulübü kurulalı, 108 sene oldu.. 108 yıldır galatasaray'ın " şike" yaptığını ispat edenler sadece ve sadece 1987 yılında malatyaspor'a giden teşviği örnek veriyorlar..

  peki teşvik priminin 2011 yılından beri cezası olduğunu bilmiyorlar mı? bal gibi biliyorlar..

  şike ile teşvik priminin anlamını bilmediklerini sanmıyorum..

  1986-87 sezonunda galatasaray, malatyaspor'a teşvik yolladı. ne yapacaktı malatyaspor peki? beşiktaş'a maçı mı verecekti?

  beşiktaş o gün malatyaspor'u yenebilseydi o zaman teşvik gitmemiş mi olacaktı! sizin için o maçın "temiz" olabilmesi için malatyaspor'un beşiktaş'a maçı vermesi mi gerekiyordu..

  malatyaspor'un teşviğinden büyük bir teşviği vardı beşiktaş'ın.. o da " şampiyonluk" . çıkıp alsaydı maçını..

  sonra efendim mirsad ve dündar türk yapılmışmış.. galatasaray'a bir ayrıcalık mı yapılmış o zaman? hayır.. o zamanki kanunlar bunu mümkün kılıyordu ve galatasaray bu futbolcuları, hatta basketçileri türk yapıp oynattı.. hatta bu uzun yıllar sürdü.. jay jay okocaha, uche okechukwu'da , elvir baliç, boliç de türk vatandaşı olup oynadı.. peki sead halilagiç de galatasaray'ın bir gecede türk olan futbolculardandı.. beşiktaş, bu futbolcuyu yanılmıyorsam 1999'da aldığında bunun etik olmadığını düşünmüş müydü..

  önce 90'larda türk vatandaşlığına bazı kriterler getirildi, sonra 2000'lerde 5 sene oynamak ve milli olmamak kriterleri getirildi.. sonradan olan düzenlemeler o zamanlar olsaydı ve galatasaray'a ayrıcalık yapılsaydı diyecek lafımız olmazdı..

  üstelik beşiktaş'lı olan başbakan turgut özal ve eski mitçi seba'nın bjk başkanı olduğu dönemden, beşiktaş'ın tarihinde yapamadığı ve o döneme denk gelen 3 sene üst üste şampiyonluklarının alındığı bir zaman diliminden bahsediyoruz.. ne hikmetse o beşiktaş türkiye'de namağlup şampiyonluklar alırken, edirne'den öteye gidip, 4'leri, 5'leri yiyip gelkiyordu. aynı dönem galatasaray ise avrupada çeyrek finaller oynuyordu..

  1992-93 sezonuna gelecek olursak.. yıllardır söylkenen ama 20 senedir hala ispat edilemeyen bir oalydır.. ne hikmetse zalad denen adam yugoslavya'ya geri dönmüştür, türkiye ile ticari hiçbir ilişkisi yoktur ama 20 senedir hala "şike" yaptım demez..

  ne hikmetse gençlerbirliği'nin maçtan önce3 5 oyuncusunun kadro dışı kaldığı hiç konuşulmaz!

  ne hikmetse galatasaray'ın 1-0 yense bile şampiyon olacağından bahsedilmez..

  ne hikmetse galatasaray'ın o sene beşiktaş'ı, ligde, kupada, cumhurbaşkanlığında, tsyd'de her maç yendiğinden bahsedilmez..

  8-0'lık maç şike olmaz! 3-1 yenen beşiktaş anca averajını eşitlerken, galatasaray 1-0 yense bile şampiyondur.. o maç şike olsa beşiktaş, 4-1 yaptığında 2-0, 5-1 yaptığında 3-0 olur, maç galatasaray'a yetecek skorda tutulurdu..

  artı, beşiktaş ankaragücünü aynı sene 2-3 hafta evvel de aynı sahada 6-0 yenmiştir!

  kubilay türkyılmaz'a gelince.

  portekiz'de yabancı sınırlaması varken bile brzilyalı futbolcular yabancıdan sayılmazdı.. bunun gibi aslen türk olan futbolcunun da türk statüsünde oynaması kadar doğal bir durum olmaz.. zaten bunun bir sakıncası olsaydı bugün veli kavlak yabancı statüsünde oynardı di mi?

  2006 yılı ile alakalı da söyleyeceklerim var..

  galatasaray ve fenerbahçe aynı puanda son haftaya giriyorlar.. o sezon hangi sezon hatırlıyor musunuz? fenerbahçe'nin her maçında penaltı çalınan, nobre'nin elle samsun'a, anelka'nın faulle konya'ya gol attığı, galatasaray'ın erciyes maçında elle çizgiden çıkartılan topuna penaltı verilmeyen, futbol federasyonun şubat ayına kadar disiplin komitesinin başında şikeden ceza alan şekip monsturoğlu'nun olduğu sezon..

  yani fenerbahçe'nin pürü pak olduğu sezon!

  galatasaray, kayserispor'u 3-0 yenerken, denizli'den gol haberi geliyor.. ama ne hikmetse maç 16 dakika uzayacak kadar duruyor..

  kümeye düşecek olan denizlispor'un bundan buyuk motive olacağı durum ne olabilir?

  peki kümeye düşecek olan takım malatya'dan haber beklerken, maçın 16 dakika durması kime yarar?

  malatya'nın mağlup olduğu ve denizlispor yenilse bile ligde kalacak olduğu haberini son on dakikada alınca bu galatasaray'ın mı fener'in mi işine yarar?

  appiah'ın vurduğu top direkten dönmesydi ne olacaktı bugün??

  tanım: türkiye'nin en çok kupa toplayan, avrupa'eda en çok başarısı olan, kupası olan, devlet üstün hizmet madalyası sahibi takımı.. 2 malatyaspor'lu futbolcu " teşvik'in" suç olmadığı zamanda gelen arabalardan bahsetmiştir.. doğrudur ama şike ile alakalı tek bir dayanak yoktur ve 2 yıldır her türlü çabaya rağmen ortaya çıkmamıştır..

  --- alıntı ---