• 126
  fener'le anlaştılar haberlerine inanmıyorum ama yine de düşüncelerimi yazayım; daha fazla para kazanmak için galatasaray'ı ve fatih terim'i reddedip, 6 yıldır kupa alamayan, 12 yıldır şampiyonlar ligi'ne katılamayan, an itibariyle teknik direktörü bile belli olmayan takıma gidecek kadar vizyonsuzlarsa bize gelmesinler zaten.

  kaliteli futbolcular mı? evet ikisi de gayet yetenekli futbolcular ama vizyonsuz futbolcu bir işimize yaramaz.
 • 127
  iki tane birbirinden vasat futbolcu. asla galatasaray'a gelmemeleri ve boşuna yer işgal etmemeleri gerek. galatasaray'a transfer olacak futbolcular 2020 senesinde artık özel futbolcular olmalı. yok eğer değillerse tecrübeli olmalılar. özellikle avrupa veya milli takım tecrübesi gerek. bu iki kardeş iki konudan da mahrum. özel değiller, tecrübeli değiller. üç dört maç iyi oynamış sıradan anadolu topçuları. ayrıca bu iki ismi emre akbaba ile kıyaslamamak gerek çünkü özel bir futbolcu emre.

  bakıyorum milyon eurolar dönüyor o paraları kimse bu iki futbolcuya vermez. ederleri maksimum 300-500 bin tl yıllık. fazlasını veren batmaya mahkumdur. böyle isimlere paraları vere vere bu hale geldi türk futbolu. yazık. insanlar milyon euroları verelim 5 yıllık sözleşme yapalım vs. diyor şaka mı bu? ver kardeşim ver. borçla harçla ayakta duran kulübün parasını bu iki vasat futbolcuya ver. devam et. sonra da 250 yıl daha avrupa'da başarıyı unut.
 • 128
  takımımızın yerli kadro kalitesine bakılmadan beğenilmemelerini anlayamıyorum. ikisi de oyunun iki yönünü hemen hemen eşit düzeyde belli standartlarda oynayabilen nadir yerli oyunculardan, üstelik de bonservis ücretleri yok.

  keza, iki tane birbirinden vasat oyuncu da olsa muhtemelen gelecek yabancı sınırı için mecbur yerli oyuncular almanız veya yetiştirmeniz gerekiyor. mert hakan yandaş ve emre kılınç da olası bir yabancı sınırında 2012-2015 arası selçuk inan ve burak yılmaz ikilisi gibi fark yaratabilecek yerli oyuncular ve yine belirtiyorum üstelik de bonservis ücretleri yok.

  ayrıca galatasaray'da, 2020 senesinde özel futbolcular oldu, yok eğer değillerse de tecrübeliler oldu. (ryan babel ve steve nzonzi başta olmak üzere) ancak, transfer döneminde gönderilse kimsenin sesi çıkmayacağı, avrupa veya milli takım tecrübesi olmayan, üç dört maç iyi oynamış sıradan anadolu topçusu ömer bayram, orta sahada steve nzonzi'den ve kanatta da ryan babel'den daha çok katkı verdi.

  bize gelmelerini isterim ve fark yaratabileceklerini düşünüyorum. özellikle, başımızda fatih hoca gibi ömer bayram'da olduğu gibi yerli oyunculardan çok ekstra verim alabilen bir teknik direktör varken, bonservis ücreti olmayan yerli ve sivrilmiş oyuncuları en azından mevcut yerli oyuncuların kalitesinin yükselişi için kadroya katabilirsek iyi olur.

  onlar için de en doğru karar galatasaray gibi dursa da, sonuçta karar kendilerine ait ve vedat muriqi ile alper potuk gibi fenerbahçe'yi tercih edebilirler. fatih hoca da yeni ömer ve adem'ler bulur, oynatır, parlatır.
 • 131
  stjepan tomas, fenerbahçe'den galatasaray'a geldikten sonra belki de türk futbol tarihinim en anlamlı şampiyonluklarından biri olan 2005-2006 sezonu şampiyonluğunu yaşadı ve şimdi kendisine sorsak kendini galatasaray'a ait hisseder. colin kazım richards, 2010-2011 sezonu devre arasında fenerbahçe'den galatasaray'a transfer olarak kariyerine şike lekeli bir şampiyonluk eklemekten son anda kurtuldu. miroslav stoch, şampiyonlar ligi için fenerbahçe'yi tercih etti, sonucu biliyorsunuz. alper potuk fenerbahçe'yi tercih etti. bu tercihten sonra 1 şampiyonluk yaşarken, 3 tane galatasaray şampiyonluğunu televizyondan seyretti, 4.sü muhtemelen yolda. serdar aziz, tolga ciğerci, garry rodrigues gibi takımda tutmayı düşünmediğimiz oyuncuları yolladığımız rezerv takımımız gibi fenerbahçe. en taze örnekler olarak deniz türüç ve vedat muriqi tam bir kaosun içindeler şu an. çıkan haberlere bakılırda vedat zaten gitmeye yer arıyor. sportif direktörü emre belözoğlu olan ve beklere caner erkin ile gökhan gönül'ü transfer etmeyi düşünen teknik direktörsüz bir takım ile başında fatih terim, kadrosunda fernando muslera, christian luyindama, sofiane feghouli, radamel falcao gibi yıldızlar bulunan bir takım arasında tercih yapmak çok zor olmamalı. çok kafaları karışık ise benzer tercihleri yapan selçuk inan ve emre akbaba'ya danışabilirler. emre daha sakatlıklardan doğru düzgün oynamadan bir şampiyonluk kazandı. selçuk'un kazandıkları her anlamda buradan köye yol olur. hele ki kendi mevkilerinin oyuncuları jean michael seri ve henry onyekuru kiralık iken (ayni tarz oyuncu olduklarından değil, kadrodaki yer bakımından söyledim.) yanlış bir tercihte bulunurlarsa kendi bilecekleri iş.
 • 132
  takımımıza katılacağını düşündüğüm ikili. açıkçası katılmalarını da çok istiyorum. kadro kalitemiz açısından önemli bir hamle olacak.

  mert hakan yandaş 8/10 oynayabilen, şut çekebilen, dripling atabilen, istatistiki olarak da en çok şut pası veren ve gerektiğinde skor üreten bir orta saha. keza emre kılınç' ta hem sağ hem de sol açık oynayabilen, aynı şekilde etkili şut çekebilen ve skorer bir kanat. fatih terim' in kanat futbolcularını bir iki seviye üste çıkardığı da bilinen bir gerçek.

  1. her ikisi de yükselişte ve seviye atlamaya müsait futbolcu,
  2. yabancı oyuncu sayısının değişikliği sonrası doğuracağı sorunlara çözüm,
  3. takımın şut problemine çözüm,
  4. hareketli ve dikine futbol ile önemli bir hücum alternatifi olacaktır.
 • 134
  2019 -2020 sezonuna başlarken kağıt üstünde kaliteli yabancı oyunculardan kurulu bir kadromuz vardı, son 2 yılın şampiyon takımıydık ama ligin ilk yarısında takım uyumu sağlanamayınca ve özellikle avrupada kötü sonuçlar alınınca bazı yabancı oyuncuların saha içi ve saha dışı performansı tartışılmaya; ömer bayram, adem büyük gibi oyuncuların ise saha içindeki özverileri ve çabaları takdir edilemeye başlamıştı.
  nitekim galatasaray hala süper lig 2019 -2020 sezonunun bitimine 8 hafta kala kala şampiyonluk yarışındaysa bunda kuşkusuz ömer ve adem'in payi büyüktür.
  keza sakatlıktan dönen emre akbaba'nın ikinci yarının hemen başında takıma sağladığı maksimum katkı da unutulmamalı.

  buradan gelmek istediğim nokta takım içindeki türk oyuncuların bazı yabancı oyunculardan (muslera ve donk'u ayırarak) daha fazla sorumluluk alarak, daha fazla özveri ile arma için mücadele etmesidir.
  bu bağlamda kadroda direk 11'de oynayabilecek türk oyucuların sayısı artıtılmalıdır. emre kılınç ve mert hakan da bu noktada önemli birer figürdürler ve mutlaka takıma katılmalıdırlar.
 • 137
  mert hakan yandaş ilk 11 i zorlayabilir ama emre kılınç ın zorlayabileceğini sanmıyorum. alınırsa büyük ihtimalle devre arası veya sezon sonu başakşehir veya kalbur üstü bir takıma kiralanır.

  olmuyor arkadaşlar galatasaray da böyle kanat oyuncuları iş yapmıyor hala anlayamadınız. şut çekiyormuş falanmış filanmış bunu diyen tarafların hiçbiri hayatında bir kere samiyen de maç izledi mi acaba. ilk şutu tam atağa çıkarken atarsa vay onun haline homurdanmalar başlar hele maç içinde iki üç şutu gol olmadan aut a falan çıkarsa küfür kıyamet geçmiş olsun ona, ne şut atar ne teşebbüs eder. galatasaray ın şut atmama sorunu tamamen psikolojik herkesle sabaha kadar tartışırım.
 • 138
  şu sıralar fener medyası tarafından isimleri çıkmaya başlamış ikilidir. ben de ali koç gibi bir vizyonsuzun direkt galatasaray'ın talip olduğu oyunculara yönelen ya da galatasaray'ın artıklarını toplamak gibi bir transfer politikası olduğundan dolayı ben fenerbahçe'nin bu iki oyuncu için epey bir zorlayacağını düşünüyorum. ikisini birden almaya çalışacaklar.

  kendi açımızdan bakarsam bu ikisini alırsak gelecek sezonlar gelmesi yüksek ihtimal olan yabancı sınırına dair elimizi çok kuvvetlendireceğiz. kaybedersek de bir o kadar zayıflayacak elimiz.

  bu ikisi ya da içlerinden herhangi biri fatih terim'le çalışmayı, kupalar kazanmayı ve o sürede de iyi şekilde kazanmayı 500 binlik bir kazanç farkı için sürekli utanç verici şeyler yaşayan, başarısı olmayan, giren her futbolcunun öğütüldüğü, başarısızlık abidesi bir camiaya katılmayı tercih ederlerse de tercihlerinin bedelini zaten kariyerleriyle ya da gelecekleri ile öderler. çok da sıkıntı etmeye gerek yok.
 • 139
  (bkz: beşiktaş futbol takımı/#2901500)

  (bkz: fenerbahçe futbol takımı/#2901491)

  her iki oyuncu da, başlıklarında detaylı görüşlerimi yazmış olduğum fenerbahçe ve beşiktaş'a ilaç olur. sırf bu yüzden bile bize katılmaları gerekir. yabancı sınırına karşı elimizi rahatlatacak olmaları, takım yaş ortalamasını düşürecek olmaları, bonservis ödenmeyecek olmaları falan da önem derecelerini artırıyor.

  sadece abartılı maaşlar vermeyip, performans bazlı sözleşme imzalamamız gerekiyor. ayrıca bu ikiliden mert'in galatasaray'la çoktan anlaştığını düşünüyorum. yalnızca emre'nin durumu muallak bana göre.
 • 140
  galatasaray'a gelip gelmeyeceklerini bilemeyiz. ancak şu kesin ki galatasaray kompleksine aşağılık kompleksi katarak yoğrulmuş, içinde biraz hazımsızlık bolca yüzsüzlük bulunan, şikeci, ırkçı kulübün vizyonsuz galatasaray düşmanı başkanı, sırf kendi taraftarının vizyonu da kendisi gibi olduğu için yani var oluş amaçları kendi evlerinde galatasaray'ı yenmek (ki artık bu da yok ;)) ve galatasaray'a transfer çalımı attık diyebilmek olduğu için ölümüne uğraşıyordur bu iki oyuncunun transfer için. bunun için de ırkçı, saha içinde gazetcilere kafa kesme hareketi yapan, saha içinde hırçın ama saha dışında melek olan futbolcularını kullanıyordur. benim için ise bu iki oyuncunun transferi çok da önemli değil. çünkü bize gelmeyerek tercih edecekleri kulüp olarak adı geçenler ile rakip bile değiliz, aynı şeyleri hiç yaşamadık, aynı yoldan yürümedik, aynı yollardan geçmedik, benzer başarılarımız da yok, üstüne üstlük rütbemiz de farklı.
 • 141
  kendilerinin durumu alper ve muriqi'den farklı çünkü o ikisini istediğimizde kulüpleriyle sözleşmeleri vardı. emre ve mert hakan'da ise böyle bir durum yok, yani inisiyatif tamamen kendilerinde. orada muhatap olduğumuz adamların halil ünal ve hasan kartal olması da oyuncuların kararlarını nasıl değiştirdiği hakkında az çok fikir verir.

  emre ve mert hakan, tuttukları takımdan bağımsız olarak kariyer planlamasını nasıl yapacak, önemli olan bu. fenerbahçe, her halükarda bizden daha fazla para vermek zorunda çünkü son yıllarda başarı kozu yok. para mı kariyer mi, bunun da cevabı sadece kendilerinde. önlerindeki en iyi örnek de 2011 selçuk inan.