• 1
  1 nisan 2011 yılında tbmm tarafından kabul edilerek yasalaşan sporda şiddet yasasının stadlara girişler için uygulanmasının şart olduğu uygulama.

  oluşturulacak elektronik kartta, kişinin adı, soyadı, kimlik numarası ve fotoğrafı olacak. seyircinin, izlemek istediği maçın bileti bu karta yüklenecek. stadyuma bu kart gösterilerek girilecek. uygulama 2012 yılında başlayacak.

  edit: ukdeyi veren arkadaşı yazmamışım. yazmadığım gibi de unutmuşum. bana pm atarsa buraya eklerim. kusura bakmasın lütfen.

  edit2: ukdeyi yearn kişisi vermiş. uyarı için teşekkürler.
 • 6
  müthiş bir uygulamadır. fakat tek sorun anadoludaki stadyumlarda koltuk numaraları derdi çıkartacaktır. bu uygulamayla artık sadece kendi koltuğunuza oturabileceksiniz. türk telekom arena'da böyle bi sorun yaşanacağını sanmıyorum çünkü 1 koltuk yana bile kaysan gelip "orası benim yerim" diye kaldırıyorlar sizi.
 • 7
  e-bilet ile ilgili mevzuatın resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte, 2013-2014 sezonundan itibaren geçerli olmak üzere spor müsabakalarında e-bilet uygulamasına geçilecek. e-bilet uygulamasına göre spor müsabakalarına giriş için alacağımız biletlerin üzerinde adımız, soyadımız, tc kimlik numaramız, telefonumuz, ev adresimiz ve fotoğrafımız bile olacak. böylece müsabaka esnasında çıkacak herhangi bir olaya karşı, sorumlular stad, salon vs. gibi yerlerdeki yüksek çözünürlüklü kameralardan tespit edilebilecek. yasa ne kadar uygulanır uygulanmaz orası tartışılır. bu yasanın getirdiği kadar götürdükleri de olacaktır. mesela;

  -biletlerin üzerinde koltuk numarası özellikle belirtilecek. belirtilen yer dışında bulunan seyirciler bulundukları yerlerden alınıp ( güvenlik güçlerinin yardımı ile ! ) olması gereken yerde maç izlemesi sağlanacak. özellikle bu durumu kale arkasındaki tribünlerde uygulamak zor. buradaki taraftarlar maçı ayakta izleyen "seyirci" olmayan kişiler. diyelim tribünde kimse bulunması gereken yerde değil ve bir olay çıktı. ama sizinle uzaktan yakından ilgisi yok. sadece bulunmanız gereken yerde olmadığınız için siz de suçlu duruma düşeceksiniz.

  -6222 sayılı sporda şiddet yasasına göre; tribünde rakip takımı, hakemi vs. protesto ve hakaret etmek suç sayılıyor. protesto etmek lafını biraz açarsak; ıslıklamak, münferit şekilde küfür etmek, yuhlamak da protesto eyleminin içine giriyor. allah aşkına kim gündelik hayatında küfür etmiyor. gündelik hayatta bunları yapınca bişey yok, maçta yapınca auvvv ! islıklamak ve münferit küfür etmenin karşılığı para cezası olacak yani !11!!1!

  işin bir de toplumsal ve endüstriyel boyutu var tabi. eskiden meşale vardı mesela tribünlerde. biletler maç günü gişelerden çıkardı. sonra meşale tehlikeli diye yasaklandı. sahaya atarlarmış, yangın çıkarmış vs. e şimdi de localardan zenginler içtikleri rakı şişelerini sahaya atıyor. karaborsanın önüne geçeceğiz diye kredi kartı, taraftar kart vs. çıkarıp parası olana öncelik verdiler. karaborsa yine bitmedi. sadece bu işi yapanların sosyal statüsü değişti. fenerbahçe maçlarında 100 liralık bileti 600 liradan satan kredi kartı sahibi üniversite öğrencileri değil, zenginlerdir. stadyumlarda zaten yeteri kadar zengin ve elit izleyici var. adam maça 10 dakika çayıyla, kahvesiyle geliyor. maç boyunca oturuyor.zaten bağırmasını beklemiyoruz kendisinden. iki elini birbirine çarpmaktan aciz bi şekilde bekliyor ki takım gol atsın ben de sevineyim. paramın karşılığını alayım. ama gol gelmeyince de o bağırmayan elit abimiz var gücüyle kendi oyuncusunu ıslıklıyor. skor ne olursa olsun maçın bitmesine 10 dakika kala da "yarın iş var, trafik yoğundur/metro kaçmasın" diye stadı terkediyor. ama bu abimizin her zaman önceliği var. çünkü onun parası var. o elit; meşale yakmaz, küfretmez vs.

  buna karşın takımını gönülden destekleyen, yaz kış demeden takımının maçına giden öğrenci, işçi kardeşimiz ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. stada girerken ayakkabı don ne varsa çıkartılıyor. çünkü o tehlikeli: mazallah meşaleyi donuna filan saklar aramak lazım. parası yok zaten onun borç harç bulduğu parayla bi ton eziyetle maça geliyor. gelmeyiversin efendim. bize müşteri lazım, dolar lazım... ama günü gelince "taraftarımızdan beklentimiz stadı cehenneme çevirsin, rakip oyuncuyu baskı altına alsın" diye bir beklenti oluşuyor bu yasayı çıkaranlar tarafından. o elit abilerle nası bi cehennem oluşturursun ? manu ve braga maçlarında batı tribününün halini gördük. herkes seyirci olsun isteniyor. tiyatro izler gibi arada alkış olsun isteniyor. ama unutuluyor ki, tiyatroda bile ara alkışı denen bişey vardır. bu elit abiler onu bile bilmiyor !

  haaa bir de, bu yasa ile herşeyden önce maçlara giden herkes fişlenecek. kim hangi takımlı, kaç maça gitti cart curt. kimileri ne mahsuru var diyebilir. tabi onlar da haklı telefonların dinlendiği bi ülkede yaşıyoruz. maç için fişlensen ne olacak canım !
 • 8
  türk vatandaşı olmayan taraftarların ne yapacağı konusunda soru işaretleri bulunan uygulama.

  eğer ki bir galatasaray taraftarı, türk vatandaşı değilse * takımını canlı canlı izleyemeyecek mi?
  tc kimlik numarası olmayan bir insan türkiye'de stadlara giremeyecek mi?

  bilgisi olan biri bilgilendirirse sevinirim.

  edit: arkadaşlar bilgilendirdi sağolsunlar. türk vatandaşı olmayanlar pasaport numaralarını vereceklermiş.
 • 9
  tüm kulüp taraflarının bir araya gelip protesto etmesi gereken uygulamadır. tribünde şiddeti engellemek için, tribün kültürümüzü yok ediyorlar. tribünlerde gruplaşmayı, aynı bölgede toplu bağırmaları, protestoları önlemek için bu uygulamayı getiriyorlar. tam anlamıyla kedi gibi gelip kedi gibi gitmemizi istiyorlar.
 • 10
  klüp yöneticileri eliyle yasalar yapılıp, yine onların çıkarı olsun diye değiştirilirken, onlardan görüş alınıp, fikirleri kaale alınırken binlerce lisanslı sporcu ve milyonlarca taraftar olan ülkede çoğunluğun sesi yine iplenmemiştir.

  ultraslan, gfb, çarşı ve diğer tafatar gruplarının artık sidik yarıştırmak yerine faşist bir baskıya maruz kalıcak tribünleri tek tipleştirecek ve tiyatro salonuna çevirecek yasalara karşı hep birlikte karşı çıkmaları gerekmektedir.

  tribünler sadece taraf olanlara, sadece taraftarlara aittir.

  birde rakip taraftarı protesto etmemek ne demek lan? french kiss mi yapıcaz amk?
 • 12
  on numara uygulamadır ancak takıldığım bazı yerler var ve nacizane önerileri mi yazmak istiyorum.

  para cezaları ömür boyu müsabakalardan men cezasına çevrilsin. müsabaka derken sadece futbol maçları değil bütün spor aktiviteleri.

  böylece yapılan o 50-60 bin kişilik stadyumlarda 5 bin kişiye oynayabiliriz. voleybol, basketbol karşılaşmaları sporcuların aile içi aktivitelerine dönüşür. düşünsenize bütün aile sporla ilgileniyor. ne kadar güzel olurdu.
 • 14
  her şeyine tamam da hani ne oldu abi özel hayatın gizliliğine sen kıçıkırık bir bilet üzerine benimle ilgili her şeyi yazacaksın ya oldu olacak pipimin boyunu da yaz.

  mesela benim ev adresim yazacak orada telefon numaram yazacak üniversite sınavlarına girdiğim zamanlardaki cemaatçi üniversitelerin postalarına cemaatçi yurtların telefonlarına ve daha birçok şeye daha farklı açıdan maruz kalıcam çünkü hepimiz biliyoruz ki bu tür bilgiler para eder. lan bu ülkede kullanıcı bilgilerini satmak isteyen bir ptt var ya!
 • 15
  herşeyi geçtim karaborsa biletin önüne geçmek adına mükemmel bir uygulamadır. artık o derbi maçlardan önce midemizi bulandıran poşet dolusu bilet resimlerini görmeyiz en azından bazı taraftar bozuntularının ellerinde.

  bu bilet transferi olayı var mı bilmiyorum fakat eğer varsa da aldığın fiyata satma şartı konulmalı. yani sen 40 liralık bilet almışsan adamla anlaşıp bilet satan firma üzerinden senin hesabına 40 lira yatırdığında senin biletini alabilsin. artık 100 liralık biletin kaç para olduğunu sorduğumda "1000 lira abi" diyen gerizekalılar görmek istemiyorum ulan. çok mu şey istiyorum. karabükte yaşıyorum ve öğrenciyim kombine alacak durumum olsa bile 2 haftada bir maça gitmek için harcayacağım para bile kombineden fazlaya geliyor. o yüzden arada bir maçlara gitmek istiyorum. onun da özel maçlar olması için küçük çaplı bir servet sahibi olmam lazım sanırım. yani sorduğum bilet fiyatları bunu gösteriyor...
 • 25
  http://www.gercekgundem.com/...ldinge-ebilet-asisti

  şu linkte anlatılan şekliyle çılacak ise, şakadan da öte kabus gibi birşey olur sanırım. ya herşeyi geçtim, yıllık kart ücreti ve turnikeden her geçişimizde 2 tl ödeyeceğiz öyle mi? millet yemeğinden, şuradan buradan kesip bilet alacak, üstüne bir de turnikeden geçiş parası ödeyecek ve o paralar da ne olduğu herkesin malumu insanların ceplerine gidecek. harbiden şaka gibi uygulama.

  bak turnikede oluşacak sıra falan demiyorum hiç zaten de bu şekli bence uygulanabilir birşey değil ve sanmıyorum haberdeki tarzda bir uygulama olacağını. e tabi, burası türkiye onu da gözardı etmemek lazım...