• 1
  1985 doğumlu amerikalı profesyonel boksör. wbc dünya ağır sıklet şampiyonu ve 2008 beijing olimpiyatları bronz madalya sahibi.
  profesyonel kariyerinde 35 maça çıkıp, yenilgi yüzü görmemiştir. 35 maçın 34 tanesini nakavt ile kazanmıştır.
  teknik ve savunma yönünden eksik olmasına rağmen güç ve dayanıklılık konusunda üst düzey bir boksör. 2 metre boyunda ve oldukça uzun kolları var, kanat açıklığı 211 santimetre. fiziğine rağmen ayakları da hızlı. teknik özellikleri ve başarıları haricinde boksa başlamasının arkasında şöyle bir hikaye var:

  deontay wilder küçükken amerikan futbolcusu olmak istiyordu, en büyük hayali buydu. o zamanlar aklında boks yoktu. büyüdüğünde ise amerikan futbolcusu değil, garson oldu. para kazanmak için bulaşık bile yıkadı. ancak 2005 senesinde doğan kız çocuğu ile hayatı tamamen değişti. o sıralar wilder 22 yaşındaydı, yeni doğmuş olan çocuğunun omurgası ayrıktı. eğer ameliyat olmazsa, yürüyememe ihtimali vardı. ancak ameliyat için de para lazımdı. bunun üzerinde wilder bir boks salonuna gidip "paraya ihtiyacım var, bana boks öğretin" dedi. salondaki ilk gününde, boks geçmişi olmamasına rağmen profesyonel bir boksörü antrenman maçında nakavt etti ve o gün boks kariyeri başladı.
 • 2
  35 maçta 35 galibiyeti varsa, olimpiyatlarda nasıl bronz alıyor anlayamadığım boksör. biri bunu pataklamadıysa neden altın almıyor ? bilen yazarlar bilgilendirebilir. :(

  edit : cahiliğimi giderdim. olimpiyatlar profesyonel sayılmıyormuş. yani bu arkadaşın eline verip göndermişler. yenilgisizim diye takılsın, kim bilecek ameke. cehalet giderici aseriousman ve galatamania'ya teşekkürler.
 • 3
  2016 yılında ilk maçını büyük ihtimalle yıldız boksör aleksandr povetkin ile yapacak. rus boksör povetkin yenilgisizlik unvanını vladimir kliçko karşısında kaybetmişti. ondan sonra çıktığı 4 maçı da nakavt ile kazandı. profesyonel kariyerinde 31 maça çıkıp sadece 1 kez yenildi. 22 kez rakibini nakavt etti. wilder yenilgisiz bir boksör, 97.1 nakavt oranına sahip. ancak povetkin gibi bir boksörle daha önce hiç karşılaşmadı. bana sorarsanız bu maçta nakavt olacak ancak kim kimi indirir orası belli değil.
 • 6
  https://www.youtube.com/...OpR8&app=desktop

  geçen ay katıldığı bir tv programında maskota yumruk atmış ve adamın çenesini kırmış. işin traji komik tarafı; "içinde insan olduğunu bilmiyordum, özür dilerim." diye de bir açıklama yapmış. hayır kardeşim sen nerde yetiştin, büyüdün. hareket eden bir maskotun içinde ne olabilir? yazık kimin çocuğuysa. kendisi bu zekayla, günün birinde, anthony joshua'yı yenerse joshua intihar eder muhtemelen.