• 2
  asla ve asla turkiye'de calisamayacak olan profesor.

  kendisinin yazdigi why nations fail i bir bolum okursaniz, bu adamin basimizdaki adamlarla is yapamayacagini anlarsiniz. daron acemoglu'nu ekonomi basina getirmek istiyorsaniz sozde degil ozde liyakatli, kuvvetler birliginin ciddi bir bicimde ayri oldugu ve adaletin bagimsiz oldugu bir ulke olmaniz gerekir. o zaman prof. acemoglu sizi adam eder.

  tabi ben bu cumleyi yazana kadar 4 kere guldum. allah da sizi guldursun.
 • 6
  nobel ödüllü iktisatçı james buchanan'ın söylediği iddia edilen bir söz var ekonomi okumak hakkında; "iktisat eğitimi almış olmak sizi sosyal yardıma muhtaç halde yemek sırasında beklemekten kurtarmaya yetmez ama en azından neden orada olduğunuzu bilirsiniz." yani ekonomistler size mucize kurtuluş reçeteleri sunmazlar, neden o duruma düştüğünüz hakkında fikir verebilirler en fazla. zaten daha fazlasını yapabiliyor olsalardı, dünya ekonomisi sürekli krizler arasında sallanıp durmazdı. o yüzden bu ekonomi profesörlerinden beklentilerinizi ona göre belirleyin. ha bir de bir makroekonomi profesöründen batık bir işletmeyi kurtarmasını beklemek de bu konudaki cahilliğinizi ortaya çıkarabilir, benden söylemesi.
  not; bir iktisat mezunu.
 • 7
  sava$larin hiç bir zaman kazanani olmami$tir. örnegin 1. ve 2. dünya sava$larinda oldugu gibi. nitekim uzmanlara göre her sava$ bir ülkeyi en az çeyrek asil geriye götürür. almanya 2. dünya sava$indan sonra marshall yardimi ile sanayi altyapisi sayesinde kalkinabilmi$tir. fransa bu dönemde kendisini uçak üretimine verirken, italya otomotive yönelmi$tir. okyanusun diger tarafinda ise japonlar teknolojiye sarmi$lardir. dünyada bu geli$meler olurken türkiye de darbe üstüne darbe ya$anmi$tir. tarim ile ugra$anlarin ise büyük $ehirlere görçmesi ile her darbede en az bir jenerasyon geri giden ülke bir nevi kendi sonunu hazirlami$tir.

  velhasili kelam ülkemizle birlikte galatasaray'i daron acemoglu'nun kurtarsa kurtarsa ancak torunu kurtarabilir. daha önümüzde çok yol var..