• 1
  futbol sahalarında ender görülen bu olay 3 mart 2019 erzurumspor galatasaray maçı'nda gerçekleşmiştir. https://streamable.com/xa482

  normalde bununla uğraşmayacaktım ama "önce futbol oynayalım sonra hakem konuşuruz" diyen taraftarımız yüzünden mecburen bu pozisyonu masaya yatırıyorum. maçın 38. dakikası, cezasahasına gelen ortada ibrahim akdağ topla alakasız biçimde luyindama'yı düşürüyor, cüneyt çakır net penaltıyı görüyor ama vermiyor, oyunu devam ettiriyor.

  luyindama'dan seken top mitroglu'na geliyor, mitroglu'nun dizinden seken top açık durumdaki eline çarpıyor. aynı top egemen'in açık durumdaki eline, vücudundan sekmeden doğrudan çarpıyor. yediği haltı fark eden egemen anında kollarını havaya kaldırarak "valla penaltı yok hocam" diye koşmaya başlıyor. cüneyt hoca soğukkanlı biçimde mitroglu elle oynadı diyerek topu erzurumspor'a veriyor, tereyağından kıl çeker gibi meseleyi hallediyor.

  aynı pozisyonda bir kontrolsüz giriş, bir doğrudan elle oynama, bir de vücuttan seken top sebebiyle elle oynama var. üçü de faul ama cüneyt çakır nedense bunlardan yalnız birine faul çalıyor. aynı gün oynanan başakşehir maçında* ise arda şöyle bir penaltı alıyor: http://tr.beinsports.com/...emre-belozoglu-22581

  adamları kayıra kayıra şimdiden 8 puan önümüze geçirdiler hala "biz futbol konuşalım kendi oyunumuza bakalım" diyen taraftarımız var. bu kardeşlerimizin ellerini bağlayıp boks maçına çıkarsalar "ama rakip iyi dövüşüyor tebrik ederim" diyecekler sanırım.
 • 2
  penaltı olmadığını düşündüğüm pozisyonlar.

  ilgili maçta penaltı beklentisi olunan herhangi bir pozisyonun bana göre penaltıyla ilgisi yoktu. benim aklıma 4 pozisyon geliyor.

  feghouli’nin ceza sahasında beklenti yaratan/yaratabilecek olan pozisyonunda serkan gelmeden feghouli’nin ayağı kaydı düşmeye başlamıştı zaten. bir engelleme yoktu.

  egemen’in badou’yla olan pozisyonunda egemen arkadan gelip topa çıkıyor badou çıkmadığı için kalıyor. egemen topa vururken elleri badou’nun omzunda duruyor. ellerini önce koyup sonra yükselmiş olsa engelleme var derdim ama bu pozisyon pek engelleme gibi de durmuyor. beni muallakta bıraktı ama verilmemesine şaşırmadım. he şöyle bir şey var aynı pozisyon orta sahada yaşansa her hakem yüzde doksan faulü çalar diye düşünüyorum. tam net yorum yapamadım.

  luyindama gelen topa vurmak istedi ve ıskaladı. devamında rakibin topa uzatmaya çalıştığı ayağına vurmuş oldu.

  luyindama’nın pozisyonu sonrası mitroglu’dan seken top doğal pozisyonda olmayan eline çarpıp net bir şekilde yön değiştirdi ve egemen’nin eline çarptı.

  (bkz: 3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçı)
 • 3
  şu anda türkiye’de şampiyon olmamızı istemeyen hatta engellemek için uğraşan çok lobi var. dolayısıyla arda’ya çalınan ve benzeri pozisyonlarda penaltı almamız kolay değil. egemen’in ndiaye’ye hareketi %60 penaltı ama çalınmamasına şaşırmadım. neden penaltı? çünkü topun düşeceği noktada ndiaye var ve pozisyona hakim olan ndiaye. egemen geriden gelip yükseliyor ama bu anda hem ndiaye’yi bozuyor hem de topa yükselmesini engelliyor. yani hakim olmadığı bir pozisyona faul yaparak hakim oluyor.

  tabi penaltı verilseydi spor medyasındaki bütün şeytanlar hep bir ağızdan bağırmaya başlayacaktı. o nedenle ne cücü verebilecek cesarete sahipti ne de galatasaray hakkını alabilecek güçteydi. bu sezon resmen ve alenen bir takım şampiyon yapılıyor ve bunu herkes uyanık gözlerle izliyor. yapacak bir şey yok gibi duruyor. federasyon, mhk, pfdk, tahkim ve spor medyasının %75’i galatasaray’ın şampiyon olmasını engellemek için kenetlenmiş gözüküyor. tabi bu güçleri harekete geçiren motivasyonun ne olduğunu da herkes biliyor.

  bizim ah vahı bırakıp, 2.likten şampiyonlar ligine katılmanın planlarını yapmamız gerekiyor. yani ikincilik ve kupa hedefini yakalayıp, iki ön elemeyi geçerek şampiyonlar ligine gitmeyi hedef olarak koymalıyız. kadromuza iki-üç isabetli takviye yapabilirsek şampiyonlar ligi ön elemelerini geçebileceğimizi düşünüyorum.

  bırakalım kuşlar gibi ağlamayı, kenetlenelim yeni hedefimize. tabi bu arada nefesimizi başakşehir’in ensesinden eksik etmeyelim.*

  (bkz: 3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçı)
 • 4
  öncelikle kostas'ın pozisyonunda önce top kostasın eline çarpıyor. zaten eline bakın hareket ediyor top çarpınca cisim geldiği beli. luyindama pozisyonu için ise ayağı adamın ayağına gidiyor. yani adam luyindamaya değil. tam olarak orada adamı düşürmekten ziyade top ayak uzatıp rakibin ayağının gelmesi var. penaltı verilir mi daha önce benzer verildi. verilmeyebilir mi verilmeyebilir. kısaca ağlanacak pozisyonlar değil. asıl ağlanacak şey galatasraay'ın kolay rakibi karşsıında 3 top yapamaması.
 • 6
  her ikisi de bana göre penaltı değildir. aynı pozisyon bizim kalemizde gerçekleşseydi ve aleyhimize penaltı çalınmış olsaydı eminim ki hepimizin tepkisi çok sert olurdu.diğer taraftan karşımızda da lige tutunmak için uğraşan bir takım vardı ve hakkı yensin istemezdim açıkçası.galatasaray hakkıyla mücadele eder ve hakkı olandan fazlasını istemez. hakkımızı yiyenler, bizim olanı bizden hileyle, hurdayla almak isteyenler elbet gün gelir hesabını verirler.
 • 8
  tamam, ba$ak$ehir kayiriliyor bizim yolumuzu ise ta$ üstüne ta$ koyuyorlar fakat 3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçındaki pozisyonlar penalti falan degil. bunlar gibi bir çok ucuz pozisyonlarda fener'e, bjk'ye, ba$ak$ehir'e penalti çalindi ama ben istemem arkada$. bilegimin hakki ile $ampiyon olacagim ben! herkesin adaleti $a$ar, allah'in adaleti $a$maz!!!

  her$ey'e ragmen $ampiyon yine biz olacagiz!
 • 10
  benzer başlıklar taktik analizler için de açılsa keşke. feghouli mesela ilk yarı semih'ten vebadan kaçar gibi nasıl kaçtı diye analiz yapılsa, ikinci yarı selçuk çıkınca top rakibe nasıl verdiğimiz incelense, kostas - mbaye kıyası yapılsa. erzurumspor'un ligde merkezden en çok gol yiyen takım olmasına rağmen neden gol harici merkezden güzel hücum geliştiremedik diye incelense... işiniz gücünüz sansasyon.

  http://gss.gs/sA4.jpg (turuncu erzurum, mavi galatasaray)

  ağustos ayındaki dolar grafiği gibi hücum ediyormuşuz, fatih hoca şakkadak piyasaya bir mbaye sürmüş, galatasaray ne olduğunu anlamamış mesela bakın.

  (bkz: 3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçı)