• 1
  uluslararası bisiklet birliği (uci- international cycling union) tarafından uci avrupa turu'nun ülkemizde düzenlenen ayağıdır.
  cumhurbaşkanlığı uluslararası bisiklet turu 45. kez 12-19 nisan 2009 tarihlerinde yapılacaktır.
  toplam 8 etapta koşulacak yarış,
  istanbul
  izmir
  kuşadası
  bodrum
  marmaris
  finike
  antalya
  alanya
  etaplarından oluşacaktır.
 • 4
  45.cumhurbaşkanlğı türkiye bisiklet turu, istanbul/sultanahmet meydanı’nda cumhurbaşkanı abdullah gül’ün start vermesiyle başladı.
  ’istanbul etabı sonrasında sarı mayoyu italyan mauro finetto kazanırken , sprint kategorisini temsil eden yeşil mayonun sahibi yine bir italyan ruggero marzoli oldu.

  takımların izmir’e havayolu ile transferinden sonra tur 13 nisan’dan itibaren izmir, kuşadası, bodrum, marmaris, fethiye, finike, antalya etaplarının ardından 19 nisan’da alanya’da sona erecek.

  45. cumhurbaşkanliği türkiye bisiklet turu etaplar

  2. etap: izmir-kusadasi: 132.5km
  3. etap: kusadasi-bodrum: 166.1km
  4. etap: bodrum-marmaris: 166.9km
  5. etap: marmaris-fethiye: 130km
  6. etap: fethiye-finike: 194km
  7. etap: finike-antalya: 114.5km
  8. etap: antalya-alanya: 166km
  toplam 1.212km
 • 6
  etaplar boyunca şatolar, kaleler, eski zaman malikaneleri sık sık göze çarpmadığı için tour de france'a alışmış bünyelere farklı gelebilmektedir. fakat türkiyemizin doğal güzelliklerinin reklamı açısından çok önemli bir organizasyon olduğu kesindir. eurosport'da söylediğine göre 35-40 ülkeye canlı yayın yapılmaktadır çünkü.

  şu ana kadar ki etap galipleri de şu şekildedir;

  1. etap: mauro finetto
  2. etap: david garcia
  3. etap: andre schulze
 • 7
  45.cisi fakat ucı takvimine girdikten sonra düzenlenen ikincisi bugün antalya- alanya etabıyla sona ermiş olan yarıştır.
  8. ve son etabın galibi sebastian siedler'dir fakat sarı mayoda klasman birincisi yani yarışı birinci bitiren bisikletçi son metrelerde geçirdiği ve yüzünü gözünü kanlar içinde bırakan kazaya rağmen barloword takımından dayrl impey olmuştur. dayrl impey ayrıca sprint etabı genel klasman birincisi de olmuştur.
  king of the mountain etabı genel klasman birincisi galicia takımından gonzalo rios rabunal, türkiye güzellikleri etabı genel klasman birincisi ise acqua sapone takımından alessandro fantini olmuştur.
  genel klasmanda şampiyon olan takım ise barloword'dür.

  umarım seneye yine eurosport'dan yayınlanarak bütün dünyanın izlemesi sağlanır ve her sene gittikçe profesyonelleşerek klasikler arasına girer türkiye bisiklet turumuz.
 • 8
  (bkz: 45 nci cumhurbaşkanlığı türkiye bisiklet turu)
  45. cumhurbaşkanlığı türkiye bisiklet turu, 3.5 milyon euro bütçesiyle sadece televizyon yayınlarında yaklaşık 260 milyon euro değerinde türkiye tanıtımını gerçekleştirdi. organizasyon, mali yükünü sırtlayacak sponsoru olmadığı için zaman zaman ekonomik anlamda sıkıntı yaşmıştı. ancak tur ilk kez 123 ülkede yayınlandığı için türkiye' nin tanıtımına katkı anlamında büyük bir başarıya imza attı.

  turu hafta içinde her gün 2 saat canlı, hafta sonunda ise özet yayınlarla 2 saat ekranına taşıyan eurosport' ta bir reklamın saniyesinin avrupa kıtası için değeri yaklaşık 100 euro. bu rakam diğer kıtalar için yarı yarıya azalıyor. toplamda 12 saat boyunca türkiye ile tarihi ve doğal güzellikleri eurosport' ta ve diğer anlaşmalı kanatlarla dünyada gündeme getirilirken yaklaşık 260 milyon euro' ya yakın bir reklam ve tanıtım gerçekleştirdi. trt de yaklaşık 30 saatlik bir yayınla turu ekrana getirdi. saniyesi 50 tl den yaklaşık 108 bin saniyelik bir yayın gerçekleştiren trt, yaklaşık 5.4 milyon tl lik bir tanıtıma imza attı.
 • 10
  türkiyedeki en güzel spor organizasyonlarından biri. daha da gelişerek devam ediyor. ne güzel yahu.

  --- alinti ---

  t.c. cumhurbaşkanlığının değerli himayelerinde türkiye bisiklet federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008 yılından bu yana fransa bisiklet turu standartlarında organize edilen cumhurbaşkanlığı türkiye bisiklet turu 46. yılında, uluslararası bisiklet birliği (uci) tarafından dünya bisikletinin şampiyonlar ligi olarak kabul edilen 2.hc (hors category) kategorisine yükselmeye hak kazandı.

  geçtiğimiz yıl eurosportta 1 hafta süresince, günde 2 saat canlı yayınlanan cumhurbaşkanlığı türkiye bisiklet turu, 24 farklı dilde, 123 ülkede izleyicilere ulaşarak, sportif değerinin yanısıra türkiyenin tarihi ve turistik değerlerinin de ön plana çıkarıldığı dünya çapında “marka bir etkinlik” haline geldi.

  türk bisikleti ve sporu için bu çok önemli gelişmeyi paylaşmak üzere türkiye bisiklet federasyonu 17 kasım 2009, salı günü türkiye spor yazarları derneği aydın doğan eğitim merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. toplantıya türkiye bisiklet federasyonu başkanı ve cumhurbaşkanı türkiye bisiklet turu organizasyon komitesi başkanı emin müftüoğlu ile birlikte bisiklet federasyonu, as başkanı ve cumhurbaşkanlığı türkiye bisiklet turu proje koordinatörü ve yarış direktörü abdurrahman açıkalın, turun organizasyon direktörü aydın ayhan güney, turun proje asistanı pınar arpınar avşar birlikte katıldılar. 45. cumhurbaşkanlığı bisiklet turu genel klasman birincisi güney afrikalı daryl impeyde toplantıya katılarak dünya bisikletinin bu tura verdiği önemin altını çizmiş oldu.

  --- alinti ---

  kaynak : http://www.bisikletfederasyonu.gov.tr

  not : copy paste ama düzeltmek için emek de var.*
 • 12
  bu sene 46.sı düzenlenen ve 11 nisan 2010 da istanbul da yapılacak ilk etap ile start alacak olan bisiklet turudur. bu organizasyonu trt ve eurosport kanalları canlı verecek olup dünyada 123 ülke izleyecektir. ayrıca istanbul da yapılacak ilk etap nedeniyle bazı yollar kapanacaktır. *

  --- alıntı ---

  46.cumhurbaşkanlığı türkiye bisklet turu etapları

  11 nisan: 1.etap, ıstanbul prolog (5.8 km)

  12 nisan: 2.etap: kusadasi-bodrum (181 km)

  13 nisan: 3.etap: bodrum-marmaris (166 km)

  14 nisan: 4.etap: marmaris-pamukkale (209 km)

  15 nisan: 5.etap: denizli-fethiye (221 km)

  16 nisan: 6.etap: fethiye-finike (194 km)

  17 nisan: 7.etap: finike-antalya (114.5 km)

  18 nisan: 8.etap: antalya-alanya (166 km)

  --- alıntı ---