• 640
  ciddi manada sansa yasiyoruz.

  kimsenin hakkinda bildigi birsey yok, surekli birbirlerini yalanlayan zitlikta haberlerle karsilasiyoruz.

  en basiti maske ornegi, biri tak der digeri takma, biri seni korur der, digeri virus yuvasi kendine daha cok zarari var der.

  buyuk orneklerden yola cikarsak da, rusya iyilessen de 90 gune kadar bulasabilir derken, ingiltere pozitif olsan da bulasmayabilir demeye getiriyor.

  en guzeli, babamin bir lafi vardi, sen once essegini saglam kaziga bagla, sonra allaha emanet edersin.

  siz bosvermeyin, elinizden geldigince koruyun kendinizi, onlemlerinizi alin, maskenizi takin*, elleriniz yikayin, bagisikliginizi diri tutmaya calisin, gerekliyse takviye alin.

  cunku sizi, sizden baska dusunen yok. hepimizi bu senaryoda toz tanesinden baska birsey degiliz.

  rusya ve ingiltere kaynaklari;

  https://tr.sputniknews.com/...rusu-bulastirabilir/

  https://www.bbc.com/...erler-dunya-54039797
 • 642
  alman spiegel dergisi brezilyanin bir çok milyonluk $ehrinde sürü bagisikliginin uygulandigindan bahsetti geçenlere. ölü sayisi son ölçümlere göre 800/1'e tekabul ediyor. buda %0.12 gibi oran olu$turuyor. ortalama bir grip 0.1-0.2 gibi bir öldürücü orana sahipken, insanlar neden hala saçmaliga kendini kaptiriyor anlamiyorum.

  madem öyle bundan sonra ben de siradan bir grip oldugumda 1. günden sonuncu güne kadar nasil bir süreçten geçtigimi anlatayim, hepimiz tedirgin olalim.

  aslinda herkes çevresine baksa yeter. korona'dan hayatini kaybeden kaç yakinin var.

  her yil açliktan dünya genelinde açliktan 30-40 milyon insan hayatin kaybediyor. bill gates gibi bazi iyi aile çocuklari insanlari laboratuvarlarda geli$tirdikleri virüslerle hasta yapip a$i geli$tirecegine kurdugu vakif ile afrikadaki açligi durdursun! ama yok, o insanlar aç kalsin ki, üzerinde deneyler yapabilelim! tok bir afrikali i$imize gelmez!!!

  daha fazla yazardim da, konumuz degil!
 • 643
  aşı bulunmadığı sürece sıkıntıları surecek hastalık. ya vücut bağışıklık kazanacak her kapan grip gibi atlatacak ya da böyle kayıplar verilmeye devam edilecek. sürü bağışıklığı olayı şimdilik yalan gibi gözüküyor. virüsü zaten kontrol altına almak imkansız. yani 3 ay tüm sistemini, hizmetini durdurup vaka sayısını 10'a indirsen bile bi işe yaramaz. etkileşimle tekrar artar. tüm dünya ile bağını kesmiş kuzey kore'de bile vaka çıkıyorsa.. başka diyecek sözüm yok.
 • 644
  ne kadar doğrudur bilmiyorum ama iddialara göre, bazı doktorlar bu virüsün ilk dalgada yaşattığı ağır ve ölümcül vakıalarda azalmalara doğru evrildiğini söylüyorlarmış. haftalar ve aylar önce, sözlükte bu virüs hakkında en etkili bilgileri veren arkadaşımız ocgunsson'un da tahmini bu yöndeydi yanlış hatırlamıyorsam. virüsün giderek etkinliği kaybedip, zamana karşı normalleşeceğini ve artık insanları etkilemeyeceğini düşünüyordu.

  şahsi görüşüm aşı için pek umutlanmamak lazım. allah ömür verirse hayatımızın 1-2 yılı daha böyle geçecek gibi. şu an ki duruma hep birlikte alışacağız sanırım.
 • 645
  dün itibarıyla mücadele etmeye başladığımız virüs.

  aslında hagi'nin anlattıklarından sonra bizim yaşamakta olduğumuz süreç neredeyse hiç sıkıntı arz etmemekte. eşimin sırt ve eklem ağrıları şikayetlerine koku alma kaybı şikayeti de eklenince eşim, geçtiğimiz salı akşamı test yaptırmaya karar verdi. yapılan test sonucunun pozitif çıkmasının ardından sağlık müdürlüğü çalışanlarınca ilaç getirildi ve her hangi bir ekstra test olmaksızın evde izole edildik.

  bana ve çocuklarımıza test yapılmadı dolayısıyla vaka olarak kayıtlara geçmedik. her hangi bir ekstra semptom ya da şikayet göstermemekle birlikte 14 günlük izolasyona başlamış olduk.

  durumu bizden çok daha kötü olan hastaların yanında bizim tecrübelerimizin pek bir önemi yok sanırım. zira eklem ağrısı, koku alma kaybı ve son olarak lezzet kaybının dışında bir görüntü yok henüz. lezzet kaybı hissi enteresan ki ben de anlamakta zorlandım. eşim son olarak şöyle tanımladı : "yediğim şeyin tatlı ya da tuzlu olduğunu anlayabiliyorum fakat ne yediğimi anlayamıyorum."

  hastalıkla mücadele eden herkese şifa dilerim.