• 3
  nba'in en düz takımlarından biri. yıllardır(charlotte bobcats'in de başından beri) bir atraksiyonları yok. ilk başlarda çok kötü takımlardı ama üst üste draftlarda ilk sıralardan seçerek biraz daha toparladılar. son yıllarda nba'de doğunun kötüleşmesiyle(bu sene hariç) orta sıra takımı haline geldiler. rahatlıkla nba'de draftların en başarısız takımı diyebiliriz. fazla araştırmadan bu kadar yıl üst üste iyi sıralardan bilmeyen bir adama seçtirtsen, zaten iyi olması beklenen oyuncular belli mutlaka daha iyi seçimler yapardı.

  birkaç sezondur da ne draftta iyi pozisyon alabilecek şekilde diplerde olabiliyorlar ne de bir şeyler yapabilecek kadar yükseklerde olabiliyorlar. oyuncularının çoğu orta sınıf. yıldızları olarak gördükleri al jefferson modern basketbol olan pace & space oyununa uygun değil, kemba walker ise overrated bir oyuncu. çok da dengesiz. bu sezon nicolas batum hamlesiyle takımın yaratıcılığını arttırdılar ve daha çok yönlü hale geldiler. koçları steve clifford fena işler başarmıyor. çok iyi diyemem ama bir iki sezondur charlotte'ta gelişim var. fakat dediğim gibi potansiyelleri çok sınırlı bir takım.

  bu sezonki draft seçimleri frank kaminsky kolejdeyken çok beğendiğim bir oyuncuydu. seçildiğinde de neredeyse herkes(başta kaan kural) fiyasko olarak değerlendirmişti. ben ise ümitliydim. net bir şekilde yanıldığım görünüyor şu ana kadar. ben kariyer açısından hala ümitliyim bakalım ne kadar daha yanılmaya devam edeceğim. :)

  özetle tertemiz bir revizyon olmadıkça bir yol olmaz charlotte'tan.
 • 6
  charlotte bobcats olduktan sonra ilk draftlarını 2004 yılında yaptılar. 15 sene boyunca açık ara ligin en kötü draft yapan takımı oldular. hiç abartmıyorum, hayatında basketbol izlememiş biri seçimleri charlotte yerine yapsa çok çok daha iyi seçerdi. tek tek ispatlıyorum 15 yılı:

  2004 yılında raymond felton'ı 2. sıradan seçtiler. charlotte seçtikten sonra sonra seçilenler:

  3. deron williams
  4. chris paul
  10. bynum
  17. danny granger
  30. david lee
  40. monta ellis
  45. lou williams
  57. gortat

  2005 yılında emeka okafor'u 2. sıradan seçtiler.

  3. ben gordon
  7. luol deng
  9. igoudala
  15. al jefferson
  26. kevin martin
  43. ariza

  2006 yılında adam morrison'ı 3. sıradan seçtiler.

  6. brandon roy
  8. rudy gay
  11. redick
  21. rondo
  24. lowry
  47. millsap

  2007'de 8. sıradan brandan wrightı seçtiler.

  9. noah
  12. thad young
  48. marc gasol

  2008'de 9. sıradan dj augustini seçtiler.

  10. brook lopez
  17. hibbert
  21. ryan anderson
  24. ibaka
  25. batum
  26. george hill
  35. deandre jordan
  45. dragic

  2009'da 12. sıradan gerald henderson'ı seçtiler.

  16. james johnson
  17. jrue holiday
  18. ty lawson
  19. jeff teague
  21. darren collison
  26. taj gibson
  27. demarre carroll
  42. beverley

  2010 yılında draft hakları takaslanmış.

  2011'de 9. sıradan kemba walker'ı seçtiler.

  11. klay thompson
  15. kawhi leonard
  16. vucevic
  19. tobias harris
  30. jimmy butler
  60. isaiah thomas

  2012'de 2. sıradan michael kidd-gilchrist'i seçtiler.

  3. beal
  6. lillard
  9. drummond
  35. draymond green
  40. will barton

  2013'te 4. sıradan cody zeller seçtiler.

  6. noel
  8. pope
  10. cj mccollum
  12. steven adams
  15. giannis antetekounmpo
  17. schroeder
  27. rudy gobert

  2014'te 9. sıradan vonleh'i seçtiler.

  10. payton
  12. saric
  13. lavine
  14. tj warren
  16. nurkic
  19. gary harris
  25. capela
  41. jokic

  2015'te 9. sıradan kaminsky seçtiler.

  11. myles turner
  13. devin booker
  40. josh richardson

  2016'da 22. sıradan malachi richardson'ı seçtiler

  29 dejounte murray
  36 malcolm brogdon

  2017'de 11. sıradan monk'u seçtiler.

  13. donovan mitchell
  14. adebayo
  19. john collins
  22. jarrett allen
  27. kyle kuzma
  38. bell
  45. brooks

  bu 15 yıl boyunca 2. turdan seçtikleri oyunculardan da verim alamadılar. tüm bu seçimlerin ortak özelliği taraflı taraflı herkesin ya o alınır mı o seçilir mi dediği isimleri inatla seçmeleri. son olarak dün 2018 draftında 11. sıradan seçim yapıyorlardı. ilk 10'da seçmeyen tüm takımların istisnasız en çok istediği oyuncu olan shai gilgeous-alexander'ı seçtiler. hayret charlotte ilk defa yapılması gerekeni yaptı derken bir baktık 1 dakika sonra 12. sıradan seçim hakkı + 2. tur draft hakkı karşılığında alexander'ı takasladılar...

  takımın sahibi michael jordan. takımın uzun süredir koçu olan steve clifford bu sezon takımdan ayrıldı ki steve clifford takıma iyi koçluk yaptı. hele oyunculardan verim alma konusunda süperdi. nba'de hamleleri koçlar değil takımın genel menajerleri yapıyor. bazıları koçlara danışıyor, bazıları pek danışmıyor. charlotte bu süreçte ne yaptı bilmiyorum. fakat takım sadece draft konusunda değil, sözleşmeler ve takaslar konusunda da berbat. yine herkesin rol oyuncusu olarak gördüğü batum'la 5 yıl 120 milyon dolarlık kontrat yaptılar. herkesin üzerine takım kurulmaz dediği kemba'nın üzerine takım kurdular.

  sonuç olarak iyi bir koça sahip oldukları dönemde berbat yönetilerek istisnasız her sezon fiyasko seçimlere imza atan takımdır.
 • 7
  bu sezon sonunda mantıklı birkaç hamle yapan takım. iyi de bir liderleri var. ilk beşlerini de tahmin etmek zor duruyor şu an.

  kemba walker
  malik monk/nicolas batum
  miles bridges/kidd-gilchrist
  marvin williams
  cody zeller

  beşiyle oynarlar diyorum ancak gördüğünüz gibi tahmin etmesi zor bir beşleri var. bridges ve monk iyi bir preseason geçiriyorlar. kemba hariç kimsenin yeri garanti değil gibi. rekabet iyidir.

  guillermo hernangomez
  tony parker
  bismack biyombo
  frank kaminsky
  jeremy lamb benchten katkı vermesi beklenen isimler.

  yaşlı kurt parker, kemba dinlenirken parkeye iq katsın diye alındı bu sene. içerde rekabet bol olacak bu sene. playoff gelirse şaşırmam ancak zor görüyorum. tahminim 9-13 arası bir sıra.
 • 8
  nba'in en zevksiz franchise'larından birindeyiz bugün. entry'e böyle başlanır mı? valla başlanır söz konusu charlotte'sa çünkü elde avuçta doğru dürüst bir sportif başarı yok. :( ama tarih, daha doğrusu organizasyonla ilgili güzel birkaç nüans var, giriyi bunlar süsleyecek zaten.

  e hadi başlayalım o halde.

  1988'e, hornets'in kurulduğu yıla gidiyoruz. franchise için ilk düşünülen isim charlotte spirit'tir (charlotte ruhu). george shinn (patron) ve sahibi olduğu grup takımın adını bu şekilde açıklar şehre ancak bölge insanı buna karşı çıkar. sebep şudur; charlotte orijinli yayın yapan evanjelik bir televizyon kanalının aynı isimli bir programı vardır. spirit ismi açıklandığında halk, bunun takımın popülaritesine zarar vereceğini düşünür ve ismin değiştirilmesini talep eder. bu istek kabul görür ve bir ad yarışması düzenlenir şehirde. yarışmada en çok zikredilen isimler cougars, crowns, hornets, knights ve stars olur. alernatifler arasında hornets tercihi açık ara fark atar diğer yazılanlara.

  peki hornets tercihi neden bu kadar çok benimsenir?

  bu bir saygı göstergesidir, tarihe bir selamdır. 1700'lü yılların sonlarında britanya'ya karşı ayaklanan amerikan kolonilerine (amerikan bağımsızlık savaşı) karşı büyük bozguna uğrar britanya kuvvetleri. britanyalı bir komutan o zamanki durumu "arı kovanının (hornet's nest) içinde bulmuştuk kendimizi" olarak nitelemiş. bu tabir (hornet's nest of rebellion) zamanla charlotte'a yapışır ve şehrin bir parçası haline gelir. işte tam olarak bu sebepten dolayı hornets ismi açık ara tercih sebebi olur.

  bu arada; hornet aslında eşekarısı demek. bee ne demek? o da arı demek ama şu ufakça, soktu mu görece zararsız olanlarından (alerjiniz varsa dikkat, götürür). wasp? o da eşekarısı ama bee'nin biraz büyüğü, hornet'in biraz küçüğü. bu fark o kadar ince bir çizgi ki (beslenmeleri, yaşam alanları vs. farklı bunların) araştırması bile yapılmış ve bbc bunu en basit şekliyle haberleştirmiş: https://www.bbc.co.uk/newsround/45194754

  charlotte hornets franchise'ının kuruluş öyküsü bu. yalnız organizasyon kısa sayılabilecek tarihinde arada bir charlotte bobcats ve bir new orleans hornets süreci yaşadı. new orleans kısmını pas geçiyorum zira çok gelgitli bir dönem; tuhaf tuhaf işler, taciz davaları falan fişman. ancak bobcats kısmına yüzeysel olarak değinmek isterim.

  (bkz: charlotte bobcats)

  hornets'in charlotte'ı terk edip new orleans'a yol alması sonrası charlotte'a kurulan franchise oluyor bu. 2004'te kurulup 2014'te kapanan (daha doğrusu hornets olarak devam eden) bu organizasyonun ismi hakkında iki ayrı hikaye var. farklı kaynaklarda ikisi de doğru olarak lanse edilmiş. ilki; bobcat denilen şu tatlılık abidesi: http://gss.gs/Vsa.jpg bir vaşak türü ve charlotte'ın bağlı olduğu kuzey carolina eyalatinin doğa simgelerinden biri. tip tatlı olsa da savaşçı ve yırtıcı bir tür. tercih sebebi de bu. ikinci hikaye; franchise'ın ilk sahibinin adı bob johnson (sonra michael jordan sahibi oldu takımın) imiş. rivayete göre bob bey, "para benim, takım benim, ismi de ben koyarım" egosuyla "bob's cat" yapmış güzelim organizasyonu. hatta o dönem yeni emekli olan steve kerr konuyla alakalı fikri sorulduğunda, "it sounds like a girls' softball team to me (kulağa bir kız softball takımı gibi geliyor)" şeklinde bir cevap vermiş.

  hangi hikaye doğru? valla bence ikisinin de doğruluk payı var. yorumu sana bırakıyorum dost.

  bitti beyler, entry bitti. bobcats'le birlikte hornets'in tarihinde herhangi bir grup, konferans ve doğal olarak nba şampiyonluğu bulunmuyor ama altta bolca hikaye mevcut. afiyet bal tatlı olsun.

  i'm out!

  derleme kaynağı: https://seyler.eksisozluk.com/...inin-ilginc-oykuleri
 • 9
  (bkz: #1882970)
  (bkz: #2449377)

  her sene bu takımı eleştiriyorum her sene inatla yine berbat şeyler yapmaya devam ediyorlar. nba'in açık ara en kötü, en ümitsiz kadrosuna sahipler ve buna rağmen salary capi 7 milyon dolar aşmayı başardılar. en yüksek kontrata sahip 6 oyuncusunun yaşları 30-26-25-26-33-25. valla helal olsun ne diyeyim. sadece koç seçimleri konusunda çok başarılar. steve clifford da geçen sene çat diye koç yaptıkları james borrego da müthiş koçlar. onun dışında dış transfer, iç transfer, draft hepsi berbat ötesi...

  geçen sezon her şeye rağmen bu takıma göze hoş gelen bir basketbol oynatmayı başarabilen james borrego'ya da tekrar saygılar sunuyorum. bu sene kemba walker da gitti.

  takımın sahibi michael jordan bu arada. oyunculuğunda takım arkadaşlarını fena şekilde dövecek kadar hırslıydı. takım sahipliğinde o da alıştı kaybetmeye. :(
 • 11
  michael jordan'ın sahibi olduğu, koç james borrego yönetiminde yeni sezona başlamak üzere olan doğu konferansı takımı.
  bir takım düşünün ki 16-17 yıllık draft geçmişinden çıkarabildiği tek oyuncu kemba walker olsun, onu da max kontrat vermemek için göndermiş olsun. yine bu takım ne kadar iyi bir oyuncu olsa da sakatlık geçmişi ortada olan ve en verimli yıllarını geride bıraktığından emin olunan bir gordon hayward'a 4 sene 120 milyon $ vermiş olsun. majesteleri ne yapmaya çalışıyor neyi amaçlıyor anlayan var mı bilmiyorum.
  nba draft 2020'de 3.sıraya sahiplerdi. zaten ilk 3 sıradan james wiseman, anthony edwards ve lamelo ball'dan kalanı seçeceklerdi. ellerine ball kaldı. potansiyelli bir oyuncu. abisi lonzo ball'a benziyor oyun stili. kimi otoriteler onun üzerine çıkacağını söylese de aksinini düşünenler mevcut. ben bu takım yapısında öne çıkabileceğini düşünüyorum. çünkü ikili oyunda işini kolaylaştıracak cody zeller, yarısaha hücumlarında yine üzerindeki sorumluluğu azaltacak bir hayward var takımda. bu sezon hornets'in durumuyla doğru orantılı bir performans gösterecektir kanaatindeyim.
  kısa 5 üzerinden transition temelli bir hücum anlayışına sahip olacaklar. bence takım yapısı da buna uygun play-in yarışında olacaklardır diye düşünüyorum.
  p.j. washington bu sezon yeni rolünü benimserse ve performansını arttırırsa bence çok önemli bir parça olacaktır. muhtemelen bu sezon daha sıklıkla 5 numarada izleyeceğiz kendisini.
  nicolas batum'u waive ettiler. o yüklü kontrattan çıkmak da pahalıya mal oldu. ve en az 3 sene daha bu kontratın yükünü taşıyacaklardır.
  bence bu sezon bütün kötü hamlelere karşın play-in yarışında olacaklardır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!