• 4
  fikirlerine katılmadığı insanlara "ezik" dememesi gerektiğini öğrenmesi gereken yazar. insanlara karşı böyle ifadeler kullanırsanız, sizin de aynı karşılığı aldığınızda kızmamalısınız. insanlara hakaret etmekle nereye varmaya çalışıyorsunuz?

  memleketin genel bir sorunu zaten bu. cümle kurmasını bilme, konuşmasını, anlatmasını bilme, empati yapmasını bilme, sağa sola küfür et. bu mudur yani olay? "budur" diyorsa aynısı gibi devam etsin.

  edit: keşke beyni yukarıdaki satırları "ben bilmem kocam bilir mantalitesindekilere, ezik diyenlere ofke saciyor. ilginc." gibi dahiyane sebep sonuç ilişkilerinin ötesinde kavrayabilseymiş. kendisi ve ailesi adına gerçekten de üzüldüm. allah anne babasına sabır versin. kendisi adına da üzülüyorum. sonuçta "anan zaaaaaaaaaaa xd" ya da "kocan zaaaxd" gibi cümlelerin ötesinde bir şey üretemeyen bir beyne sahip olmak zor olmalı.
 • 6
  sozlukte ne yazsa suna dusman buna garezi var diye yorumlanan yazar, halbuki kendisini tek ilgilendiren sari kirmizi renkler, diger bircok konu ilgimi cekmiyor, ilgimi ceken diger bircok sey disarida hayatin icinde. (bkz: aykut ercetin) ile ilgili kafa yormak ilgimi cekmiyor, ama birisi gelip de kendisine faydasi olmayan bir kaleciyi galatasaray in uzerine koyarsa, o zaman neden tepkimi gostermeyeyim? aynisi bazi eski kafali galatasaray lisesi mezunlarinin kendilerini galatasaray in uzerine koydugunda oldugu gibi.
 • 7
  (bkz: #1066066)

  şimdi cevadprekazi nickli şahsiyetin bu yazdıklarını yorumlayalım:

  galatasaray'ın kültürel dna'sında din temeli hiçbir zaman olmamıştır. bilime, sanata, edebiyata önem verilmiştir, bu dallarda da tarih boyunca ülkemizin önemli isimlerini de hep galatasaray lisesi yetiştirmiştir. aksini iddia ediyorsa feci şekilde yanılmaktadır kendisi.

  galatasaray'ın dna'sında tevfik fikret vardır, hem de ismi bu dna'nın temel taşlarında yazar, oğlu haluk'un ismi yazmaz. ama şunu da bilmen gerekir ki haluk din değiştirmiş olsa bile geçtiği dinde cemaati tarafından o kadar benimsenmiştir ve sevilmiştir ki piskopos olumuştur. ayrıca kendisi galatasaray'ın ve babasının gösterdiği hedefte başarılı olarak michigan üniversitesi makine mühendisliği'ni bitirmiştir.

  işin ilginç yanı ise sevgili sözlük yazarları, oğlu din değiştirdiği için köktendinci insanların tevfik fikret'e saldırmasının üzerinden neredeyse yüz yıl geçti, ama hala böyle insanlar bitmedi.*

  bu kişilere, tevfik fikret'in verdiği cevabı tarih-i kadim ve tarih-i kadim'e zeyl mısralarından okuyabilirsiniz. sen de oku cevadprekazi.
 • 8
  (bkz: #1066066)
  burdaki tepkisi akhisar macinda acilan pankart ile ilgili melih sabanoglunun, yorumuna degil, galatasaray i yorumlama tarzidir. abartilan kultur ile ilgili ben de bir ornek verdim. eger senin verdigin kulturu alan cocuk amerikada papazlik yapiyorsa ben o kulturu almayayim. bir de kultur alip/satmak artik islevini coktan yitirdi, kitaplar bilgi herseye ulasim cok kolay. evet senin okudugun liseden okumadim ama bu ulkenin en iyi okullarinda okudum, kendimi bildim bileli de bu renklere asigim. sirf bu yuzden, senin kulturunu de almam gerektigini soylemezsin. bu nasil vesayetci bir zihniyet yil olmus 2012 hala kendisini 15-18 yaslari arasinda bir liseye gitti diye ustun goren diger insanlari kucumseyen onlarin dusuncelerini yok sayan bir zihniyet var. hala kendini 19.yy da ulke de bir tane lise olan donemde zannediyor. bir fransizca konusunda kendini ustun gorebilirsin onu da ben almayayim:)
  (bkz: #1066121) burda da gelmis “ama haluk u hristiyan cemaati cok sevdi” falan demis, bu zihniyete ne desem bos cunku farkli frekanslarda konustugumuz her halinden belli.
  sadece tek cumle,
  papaz olursan hristiyan cemaati sever tabi ki.
  ama onemli olan vatanina milletine hayirli bir insan olmaktir.
 • 10
  bu arkadaşımız 12 nisan 2014 sivasspor galatasaray maçı'nda galatasaray golü yiyince fırsattan istifade selçuk umut burak diye başlık açıp "bugün sivası dağıtacak üçlü." diye bir entry girmişti. haliyle birkaç dakika sonra entry'si silindi. sözlük kuralarında yer alan entry'lerin silinme sebepleri başlığında bununla ilgili çok açık bir madde var: niteliksiz entry: b) sadece öngürü içeren entry’ler bu sebeple silinir.

  kurallara uygun bir şekilde entry'si silinmesi rağmen, birkaç dakika sonra yeniden benzer bir başlık açıp altına aynı şeyi yazdı. haliyle entry'si yeniden silindi. arkadaş yılmadı üçüncü kez aynı şekilde başlık açıp altına benzer şeyi yazdı. haliyle bu sefer entry'si silinmekle kalmadı üzerine ceza aldı.

  bunun üzerine arkadaş artık nasıl sinirendiyse ekşi sözlük'te aşağıdaki entry'i yazmış. benim de biraz önce gönderilen bir mesajtan sonra haberim oldu bu entry'den.

  --- alıntı ---

  selçuk burak umut üçlüsü diye başlık açtığım için ceza aldığım sözlük. hâlbuki

  abdul kader keita emmanuel eboue didier drogba üçlüsü
  ali sami yen metin oktay fatih terim üçlüsü

  gibi yüzlerce başlığı içermektedir.

  hatta

  umut bulut burak yılmaz ikilisi

  gibi ama yanlarına selçuk eklenemiyor, sizi gidi embesiller.

  sizin duruşunuzu sikeyim.

  http://oi60.tinypic.com/wiwr68.jpg

  --- alıntı ---

  normal zamanlarda bu tarz konularda cevap vermediğimi çoğu kişi bilir. ama bu sefer sınırlar fazlasıyla zorlanmış.

  1. girdiği entry'ler tamamen formata ayrkırı olduğu için silindi. entry'nin içeriği umrumuzda bile değil. bu sebeple benzer başlıklardan örnek vermesi oldukça saçma. zira kendisinin entry'si sözlük kurallarına göre net bir şekilde silinme sebebini içeriyor.

  2. entry'si silindikten sonra çok basit bir şekilde silinme sebebini moderasyona sorarak öğrenebilirdi. fakat onun amacı galatasaray golü de yedikten sonra, burak, selçuk ve umut'u tiye alarak ve hedef göstererek tam da istediği bir şekilde kaos ortamı yaratmaktı. ayrıca kendisi selçuk burak umut üçlüsü diye başlık açtığı için değil, ısrarla formata aykırı şekilde aynı entry'i girdiği için ceza aldı.

  3. bunu da geçtim; ilk maddede de belirttiğim gibi zaten entry'lerinin silinme sebebi çok açık; sözlük kuralarına uygun değil. böyle olduğunu bile bile yalan yanlış örneklerle kendini haklı çıkarmaya çalışmış.

  4. hepimiz burada galatasaray gölgesi altında toplanmışken ve iyi kötü galatasaray kardeşiliği ilkesine uygun şekilde hareket ediyorken başka bir platformda çirkin bir şekilde küfürler savurmuş.

  5. keşke kendisi başka platformlarda yalan-yanlış şeyler ortaya koyarak arkadan küfür etmek yerine, burada ulu orta bunları söyleyebilme yürekliliğine sahip olsaymış.

  6. cezası bittikten sonra bu konuyla ilgili tek bir kelam bile etmeden galatasaray sözlük'te yazmaya devam etmiş.

  bunların üzerine söyleyecek başka birşey yok. yazık...

  ekleme: bu entry kaleme alındıktan sonra ekşi sözlük'teki entry'sini inanılmaz bir süratle silmiş. olsun capsini almışlar zaten.
 • 12
  nick başlığı altındaki 12. entryi girdiğim yazar. 205 nick altı entrysi olan aziz matta ile bir münakaşaya girmiş sanırsam.

  (bkz: zenginin malı, züğürdün çenesini yorar)

  (bkz: #1668796)

  mantık bu mudur? böyle bir mantık mı vardır? allah kendisine zihin açıklığı versin, zira ziyadesiyle ihtiyacı var.

  edit: adam nick altında entry olmasıyla nick altına entry girmenin farkını bilmiyomuş meğer. biz de kimlerle muhattap oluyoruz. okuduğunu anlayamamak da bir maharet.
 • 21
  arkadaşı kovmuşlar, normaldir, bu platformda her ne şart olursa olsun örnek aydın yılmaz'a bile küfür etmeyeceksin. mahalletakimi olarak sayısız giriş yaptım, yüzlerce maç yazısı yayınladım, şimdi herkesin vakıf olduğu şeyleri zamanında yazdım, en kuvvetli, en başarılı zamanlarına fatih terim dosyasını açtım, galatasaray taraftarının 1 numaralı düşmanıdır diye yazdım, beni attılar. attıktan sonra kimbilir kaç kişi abi sen haklıymışsın dedi. ekibin çoğunu şahsen de tanırım, yemişliğimiz, top oynamışlığımız var. eskimahalletakimi olarak geri gel abi dediler. sözün özü, kul olacaksın, ben hoca olsam ben futbolcu olsam bana bile laf söyletmeyecekler. hadi oradan.
 • 22
  saçma sapan bir yazardı, duydum ki uçurulmuş.

  hemen hemen her konuyu liseye bağlaması kendisinin yazılarını okunmaz ve değersiz kılmıştı zaten.
  eleştirmek ayrı, ilgisiz bağlantılar kurup içindeki nefreti kusmak ayrı.

  liseden mi atmışlardı bu arkadaşı, neydi durum bilemem.

  bu arada neden uçurulduğunu da bilmiyorum, sadece sözlük adına nefes aldırıcı bir iş olduğunu söyleyebilirim.
 • 24
  sözlüğün kalitesini düşüren yazarlardandı. moderasyona da teşekkürlerimi yolluyorum çok doğru bir iş yaptılar. mükerrer entry'den kendisinin entry'leri silinse toplam 15-20 tane ya kalır, ya kalmazdı. aklınıza gelip gelebilecek her başlıkta selçuk inan'a saldırmışlığı vardır. abartmıyorum eğer maria sharapova başlığında entry'si varsa o da selçuk ile alakalıdır.

  (bkz: selçuk inan/@cevadprekazi)

  edit: bunu da deyince eleştirmek yassah mı diyorlar, kim, kime eleştirme diyor? sözlükte selçuk'u beğenmeyen birçok yazar var ama şikayet sadece kendisineyse bir durup düşünsün. her şeyin bir haddi, yeteri var ama.
 • 25
  sözlüğe hiç birşey katmayan, ilgisiz alakasız her türlü başlığın altında %80 selçuk inan %20 lise muhabbeti döndüren bir yazardı. hadi lise muhabbeti neyse de selçuk inan muhabbeti ciddi manada kabak tadı veriyordu. trollük seviyesine ulaşmıştı selçuk inan muhabbeti. selçuk'la uzaktan yakından alakası olmayan bir futbolcunun başlığında maestro falan yazıp selçuk'a sallayan birini görünce artık diyordum bu kesin cevadprekazi diye. selçuk kötü oynarsa, yada selçuk'un iyi oynuna rağmen puan kaybedersek ekürisi ile birlikte direkt selçuk'un başlığına doluşuyorlardı. bu selçuk muhabbeti artık tröllük seviyesine ulaşınca uçurulması pek sürpriz olmadı benim için. kendisinin selçuk inan'la kişisel bir problemi vardı sanırım. moderasyona verdikleri bu karar için kutluyorum.

  eleştirmek farklı şey, kin kusmak farklı bişey. sözlüğe sadece belli bir oyuncuya ilgisiz alakasız her türlü başlık altında kin kusmak için girmek ise bambaşka bişey.