• 4
  an itibariyle istifa ettiği haberleri verilmektedir

  --- alıntı ---

  galatasaray'da deprem

  24 ağustos 2010
  sarı-kırmızılı kulüpte yaklaşık 1 ay önce futbol şubesi sorumlusu haldun üstünel'in istifasından sonra devam eden kaos, bugün akşam saatlerinde cemal özgörkey ve murat canaydın'ın istifalarını kulübe göndermesi ile doruk noktasına ulaştı.

  yönetim içinde 2'nci başkan yiğit şardan ile uzun süredir anlaşmazlık yaşayan cemal özgörkey, galatasaray pazarlama aş yönetim kurulu başkanlığı'nı bıraktığını başkan adnan polat'a iletirken, bir süre önce yine polat'ın isteği ile yönetime giren merhum başkan özhan canaydın'ın oğlu murat canaydın da istifasını sundu.

  bilindiği gibi geçen sezon tasarlanan ve taraftarlarca çok beğenilen mor forma ile bu sene piyasaya sürülen somon renkli formaların mimarı olarak gösterilen özgörkey'in pazarlama şirketini bırakması, yönetim içindeki kavgayı da su üstüne çıkardı..

  başkan adnan polat'ın istifadan vazgeçirmeye çalıştığı cemal özgörkey'in kısa sürede galatasaray'daki yönetim kuruluğu üyeliğinden de istifa ederek özellikle yiğit şardan'a karşı bayrak açacağı ve başkanlığa adaylığını koyacağı ileri sürüldü.

  --- alıntı ---

  kaynak: maalesef hurriyet gazetesi
 • 5
  --- alıntı ---

  ''galatasaray'da çıbanın başı adnan polat. adnan sezgin yüzünden, haldun üstünel'i harcadı, yiğit şardan yüzünden cemal özgörkey'i harcadı. (gbkz: cemal'in de istifasının eli kulağında... ortalarda göründüğü yok. niye?) adnan polat'ın aleyhinde çok kötü şayialar dolaşıyor. 'adnan polat'ın ekonomik durumu bozuk. bu yüzden adnan sezgin ve yiğit şardan'dan kopamıyor' diyorlar. böyle bir durumu, bir kere daha söylüyorum, eskilerin lafını kimse unutmasın; "şüyuu vukuundan beter" derler. bu kadar dedikodunun içine düşmüşse bunların gerçek olup olmaması önemli değil.
  hıncal uluç

  http://www.fotomac.com.tr/...rijkaard_sov_yapiyor

  --- alıntı ---
 • 7
  --- alıntı ---

  mart 2008 tarihinden,bugüne kadar şeref ve gururla gsk yönetim kurulu üyesi sorumluluğunu taşıdım. bu zaman diliminde, sayın başkana, yönetim kuruluna ve genel kurul üyelerimize verdiğim sözleri yerine getirerek, galatasaray değerlerine olması gereken şekilde hizmet ettiğim inancında ve huzurundayım. yönetim kurulu içinde ise; ortak karar alamayarak, hedeflenmiş kurumsallaşma çalışmalarının çok uzağında kalarak, gsk kongre üyelerini temsil etmekten uzaklaştığımız düşüncesindeyim. olanlara kayıtsız kalıp, şartlar ve mazeretler öne sürmek, etiğimiz dışındadır. kamuoyu nezdinde, yorgun ve yıpranmış bir resime sığdırılmaya çalışılan, guruplaşmalara yönlendirilen galatasaray‘ı kabul edemeyiz. cemal özgörkey olarak görevime, herhangi bir gurup ya da oluşumla değil, seçilerek başladım. görevimden, ilk başladığım gün gibi hür irademle, hiçbir oluşuma bağlı kalmadan, öncelikle güzide kulübümüzün bilinçli veya bilinçsiz erozyona uğratılan değerlerimizi korumak için, doğrularım gereği ayrılıyorum.

  galatasaray camiası önünde, yönetimin,güven tazeleme gerekliliği kaçınılmazdır. örnek olma niyeti ile, 22 kasım 2010 tarihi saat 13.30 dan itibaren, yönetim kurulu üyeliğimden istifa etmiş bulunmaktayım. çabasının adı galatasaray olanların, galatasaray’ın önünü açacaklarını umuyorum.

  saygı ve sevgilerimle,
  cemal özgörkey

  --- alıntı ---

  http://fanatik.ekolay.net/...Detail_32_202600.htm
 • 8
  istifa etmesi ile en büyük hizmetlerden birisini yapmıştır galatasaray spor kulübüne.

  istifa dilekçesinde kulüpte olan biten herşeyi apaçık ortaya dökmüştür.

  yarın ki* yönetim kurulu toplantısından sonra kalan üyelerin kendisine eşlik etmesi kaçınılmazdır.

  şahsen ben istifa edecek en azından 3 - 4 kişi bekliyorum.

  tanım: adnan polat yönetiminin çözülme sürecine girdiğinin kanıtıdır.
 • 14
  galatasaray'ın yeni başkan adayı.

  --- alıntı ---

  kamuoyuna duyuru;
  değerli galatasaraylılar;
  uzunca bir süredir camiamızın yaşadığı sıkıntılar, yeni stadımıza kurucumuz ali sami yen’in adının verilmemesi ve 15 ocak 2011 gecesinde de yeni ali sami yen stadımızın açılışının doğru organize edilememesiyle en üst seviyeye ulaşmıştır. aradan geçen bunca gün ve saate karşı, bir açılışı yönetememiş ve ulusal krize çevirmiş olan galatasaray spor kulübü yönetimimiz, hala durumu galatasaraylılar lehine toparlayabilmiş değildir. tam hazırlanmadan, iletişim çalışmaları bitirilmeden, alınan aceleci kararlarla galatasaray’ı hak etmediği yerlere sürüklemişlerdir. buna hiç kimsenin hakkı olamaz. galatasaray başkanı’na yakışan, arkasında taraftarını ve davetlilerini bırakarak ayrılmak değil durum ne olursa olsun galatasaray’a sahip çıkmaktır. iyi organize olarak tamamlanabilecek bir açılış, maalesef iletişim eksikliği ve muhtemel krize hazırlanmamak, sonucunda da krizi yönetememekten dolayı bugün ülke gündemine oturmuştur. kameralarla suçlu arayanlar, galatasaraylılardan önce suçu kendilerinde aramalıdırlar. galatasaray, dünyada hiçbir kulübün sahip olmadığı ve olamayacağı bir geçmiş ve kültürden gelmektedir. nasıl ki bir insanın davranış özellikleri varsa, galatasaraylılarda da yüzyılların getirdiği davranış özellikleri vardır. bizler; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür galatasaraylılarız. galatasaray’ın yapısı sadece futbol kulübünden oluşmamıştır. bizi herkesten ayıran farklarımız hep olmuştur, olacaktır. ancak bu farkları bilerek ve buna göre hareket ederek bir bütün olabiliriz.
  22 kasım 2010’da, iki buçuk yıl görev aldığım yönetim kurulu üyeliğimden istifa etme nedenlerim arasında, genel kurul üyelerini temsil etmekten çok uzaklaştığımızı, ortak karar alınamadığını, kurumsallaşmanın gerçekleşmediğini belirtmiş ve “ olanlara kayıtsız kalmak, bahaneler ileri sürmek ahlakımız dışındadır’’ açıklamamla beraber, “bilinçli veya bilinçsiz erozyona uğratılan değerlerimizi korumak için doğrularım gereği ayrılıyorum’’ beyanatını vermiştim.
  galatasaray ‘ın bize miras değil gelecek yüzyıllara emanetimiz olduğu bilinci, ortak belleğimiz, ortak değerlerimiz adına, önümüzdeki ilk olağan veya olağanüstü seçim sürecinde, galatasaray spor kulübü yönetim bayrağını devralmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. saygı ve sevgilerimle,
  cemal özgörkey

  --- alıntı ---

  http://antoniobenerrivo.blogspot.com/...liga-adayligini.html
 • 18
  --- alıntı ---

  özgörkey, imza sayısının 2000'i geçtiğini ancak polat'ın halen her gün gazete ve radyolarda olduğunu söyledi.

  galatasaray'da yönetimden istifa eden ve başkanlığa adaylığını ilan eden cemal özgörkey açıklama yaptı.

  bülent yüksel'le sportif görüş programına katılan özgörkey "galatasarayımızın şu andaki görüntüsü olumsuz. başkan son derece agresif yapı sergiliyor. bu kavga hali, gerginlik ortamı 20 gündür sürüyor. dışarıdan izliyoruz ve son derece rahatsızız. galatasaray'ın üslubu değil" dedi.

  galatasaray eski başkanı faruk süren'in "galatasaray başkanı nasıl olsun?" sorusuna verdiği "ne aslan ne kuzu olsun. beyefendi olsun" cevabına da değinen cemal özgörkey, "yakın tarihimize baktığımızda rahmetli canaydın dışında bütün başkanlarımız hayatta. bunların ortaya koyduğu üslup vardır. yaşam ve duruşları vardır. galatasaraylı olarak bu duruştan feyz alırdık. bugün gelinen noktada bu yapının erozyona uğradığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

  "biz biz olmaktan uzaklaştik"
  22 kasım'daki istifasında da bu yapının etkili olduğunu dile getiren cemal özgörkey, "bu yönetimin kongre üyelerini temsil etmekten uzaklaştığını gördüm. geriye dönüp baktığımızda galatasaraylılar'ın ruhunda, kafasında olan o galatasaraylılık duruşu başkanlık duruşu değişmiş durumda. o kulübe bu kulübe benzedik tartışmalarına girmek istemiyorum; ama biz biz olmaktan uzaklaştık" dedi.

  "danişmanlar manipüle edildi"
  cemal özgörkey "mehmet helvacı ve siz başkan'la bu kadar farklı düşüncelere sahip olmanıza rağmen neden yönetime girdiniz?" sorusuna, "geçen mart ayında bizim ikinci dönemimiz başlamak üzere seçime girdik. yarım kalmış ve hala hedeflerimizde olan projelerimiz vardı. en üzerinde durduğum proje kurumsallaşma meselesiydi. bu projenin üzerinde ilk 2 sene çalışmıştık ve bir yere bağlayamamıştık. bu proje neticelenmeden bırakmak istemedik. biz bunları konuştuğumuz dönemlerde kulübün içerisinde kurumsallık çalışmalarını yönlendiren danışmanlık hizlmetleri veren şirketler vardı. bunlar yarı yolda bırakıldı. daha sonra da danışmanların da manipüle edildiğini görünce istifa ettim. galatasaray başkanı'nın her gün gazete, televizyon veya radyoda açıklama yapmasının galatasaraylılarca doğru kabul edilmediğini belirten cemal özgörkey, "adnan polat'ın anlattıklarının her bireye tuhaf geldiğinin farkındayım. ancak bir galatasaray başkanı'nın kendi şahsi görüşlerini her gün gazete ve televizyonlarda açıklama zorunda kalması kurumsallaşmaya uygun mu?" şeklinde cevap verdi.

  "istifa etmemesi mehmet helvaci'nin kendi yöntemidir"
  mehmet helvacı'nın istifa etmemesini de değerlendiren özgörkey, "istifa ederken sayın helvacı ile herhangi bir telkinimiz olmadı. biz yöntemleri daha önce de kendi aramızda konuştuk. istifa etme yöntemimin daha doğru olacağını savunarak istifa ettim. helvacı da mücadele etmek için içeride kalmayı savundu. galatasaray lisesi'nden bir geçmişimiz vardır. ama artık ikimiz de orta yaşta olan ve belli hayat görüşleri olan insanlarız. herhalde mehmet helvacı kendi yönteminin doğru olduğunu düşünüyor ve devam ediyor. benim yöntemim ise istifa. günü ve zamanı geldiğinde doğru gördüm ve istifa ettim. kongre üyeleri veya galatasaraylılar hangi yöntemin doğruluğuna karar verecek. sayın helvacı'nın kendisi bir hukuk profesörü. ben de iş adamıyım. benim kendi yöntemlerim var, onun da kendi yöntemleri. bunların hepsi tercih meselesi. hepimiz en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

  "bu jargonlardan hoşlanmiyorum"
  22 mart 2010'daki başkanlık seçiminde en çok oy alan üye olduğunun hatırlatılması ve galatasaray başkanı adnan polat'ın "galatasaray'da kendilerini ağır abi olarak adlandıran insanlar var. derin galatasaray deyimi ortaya çıktı" dediği kesimin desteğini alıp almadığının sorulması üzerine cemal özgörkey, "ağır abi, derin galatasaray jargonlarından hoşlanmıyorum. bunlar bilinçli olarak galatasaray'a sokulan kavramlar. bizim 500 yıllık ananemiz var. diğer yakıştırmalar, galatasaray'ın duruşuna yakışmayan söylemler. seçimlerde başkanlar aday oluyorlar. iki tane başkan adayımız vardı. bizler onların listesindeydik. diğer adaylar da adnan öztürk'ün listesinde seçime girdi. orada herkes önemli ama önemli olan başkan adaylarıdır. biz de verilen oylarla seçildik" dedi.

  "polat'in kazanmasinin sebebi g.saray'in teamülleri"
  "inan kıraç gibi isimlerin destek vermesi durumunda adnan öztürk kazanır mıydı?" şeklindeki soruya ise cemal özgörkey, "ben işin o tarafından bakmıyorum. projeler bazında bakıyorum. destekler kimden gelirse gelsin, her iki adayın veya kurumun ortaya koymuş olduğu projieler önemli. bir ikincisi bana kalırsa mevcut yönetim veya polat'a projelerini devam etme görevi verdiler. galatasaray'ın teamüllerinden bir tanesi de başkana ikinci şansı vermektir. sayın polat'ın tarihsel bir avantajı da vardı. polat'ın kazanmasının bir çok faktörü var. şu veya bu kişi adnan polat'ı desteklemese kazanamazdı şeklindeki sözler çok basit geliyor. galatasaray'da bir kişiye iki kez şans vermek galatasaray'ın genlerinde var. o genleri galatasaray'ın büyükleri koruyor" cevabını verdi.

  "polat seçimdeki mesaji aldi ama..."
  galatasaray başkanlık yarışında projelere de bakıldığının altını çizen cemal özgörkey, "öyle veya böyle yola çıkılmış galatasaray için önemli projeler vardı. galatasaray stadı, şirket birleşmesi çok önemli projeydi. bunların önemini belirtmek için sayın polat'ın ekibi tarihi oy aldı ama muhalefet de tarihi oy aldı. seçim bittikten sonra, sayın polat teşekkür konuşması yapmak için kürsüye geldi ve biz buradan ders çıkartacağız dedi. muhalefetin bu kadar oy alması aslında yine galatasaray genlerinde olan bir mesajdı. polat çıkıp bu mesajı alacağız dedi; ama hayat devam ettiğinde o dersin alınmadığı ortaya çıktı. o ders hayata geçirilmedi. netice itibariyle gerekli dersleri alacağı diyen kişiler bu söylemlerini rafa kaldırıyorlar demek ki. buradan çıkarılacak mesajları çıkarmıyorlar ve bu da kurumsallıktan uzak bir durum" şeklinde konuştu.

  "imza sayisi 2000'i aşti"
  seçimden bu yana yaklaşık 10 ay geçtiğini hatırlatan cemal özgörkey, "yönetimden 5 kişiyle yolların ayrılmasının bir anlamı olmalı. şu anda 3 kişi de yönetim kurulundaki görevinden istifa etmiş ancak yine yönetimdeler. 3 kişiye üstelik "onurlu bir şekilde istifa edin" denildi. şimdi düşünün ki yeni başkanlık seçimine 13-14 ay var. bu şekliyle yönetimin devam edeceğini zannetmiyorum" ifadelerini kullandı.

  genel kurula gidilmesi konusuna da değinen cemal özgörkey, "200-300 kişi bile toplanmaz denildi. şu anda 2000 kişinin imzası var. az bir süre kala ben adaylığımı açıkladım. adnan polat ve yönetim de genel kurul kararı alsınlar. eğer projeleri hayata geçirmişlerse, başarılılarsa ve kabul görüyorlarsa genel kurul kararı alsınlar. bunda neden bir sakınca görüyorlar ki. imzalarda noter onayı olsun ya da olmasın bu sayı da bir mesajdır. daha ibra etmeme konusu var... mali anlamda değil ama idari anlamda ibra etmeyeceklerin sayısı az değil. ibra etmemek tüzükte var. bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

  "en çok oy alan yönetici bensem..."
  cemal özgörkey son olarak aday olduğunuzu söylüyorsunuz, ekibiniz mutlaka bir çalışma yapmıştır, genel kurulun ne kadarlık kısmı şahsınıza oy verir, camiadaki yerinizi nerede görüyorsunuz sorusunu ise, "adnan polat'ın başkan olduğu son seçimde, en yüksek oyu alan yönetici bensem, bunun bir anlamı vardır herhalde" diye cevapladı.

  habertürk

  --- alıntı ---
 • 20
  --- alıntı ---
  galatasaray kulübü yöneticiliğinden istifa eden cemal özgörkey, galatasaraylıların fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler olduklarını dile getirerek, ''galatasaray camiasının genlerinde biat kültürü yoktur'' dedi.

  özgörkey, yaptığı yazılı açıklamada, kulübün zor günler geçirdiğini dile getirerek, burada tüm galatasaraylılara düşen acil görevin, birlik ve beraberlik içinde kulübü içine düştüğü bu zor durumdan bir an önce kurtarmak olduğunu kaydetti.

  galatasaray spor kulübü'nün üyelerine, çok değerli üyelerinden çeşitli öneriler geldiğini ifade eden cemal özgörkey, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''kulübümüz yeni bir yapılanma için yeni bir yönetim ve başkan ihtiyacı duymaktadır. 20 ocak 2011 tarihinde kulübümüzün en onurlu, en saygın makamına adaylığımı açıklamıştım. son günlerde arka arkaya yapılan açıklamalar karşısında, bu değerli göreve şartlar ne olursa olsun sonuna kadar talip olduğumu bir kez daha, çok sevgili ve değerli galatasaray camiasına bildirmekten onur duyuyorum. ben ve çalışma arkadaşlarım, çeşitli iletişim kanallarında kulübümüzle ilgili yapılan açıklamaları, şaşkınlıkla ve üzüntüyle karşılamaktayız. galatasaray camiasının bu zor dönemden çıkabilecek gücü kendi içinde mevcuttur. büyük galatasaray camiası hiç kimsenin veya grubun tekelinde değildir. 21. yüzyılın galatasaray'ının sağlam temellerini oluşturmak ve bunun için çalışmak tüm galatasaraylıların borcudur.''

  ''galatasaray camiasının genlerinde biat kültürü yoktur'' diyen eski yönetici özgörkey, şunları kaydetti:

  ''biz galatasaraylılar fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyleriz. her türlü yapıcı eleştiri hakkımızı sonuna kadar kullanırız. galatasaray camiasının zenginliği tek seslilikten değil, çok seslilikten, çoğulculuktan, katılımcılıktan ve dayanışmadan kaynaklanmaktadır. (gbkz: camiamızı oluşturan tüm gruplar adına konuşma hakkı hiçbir galatasaraylıya verilmemiştir). her galatasaraylının düşüncesi camiamız için önemli ve kıymetlidir ama bu düşünce, diğer düşüncelere ipotek koyma ve tek sesli bir davranış biçimine şartlandırma hakkına sahip değildir. galatasaray spor kulübü derneği'nin, kişisel borçlarla varlığını sürdürme gereksinimi yoktur ve uefa 2012 kriterlerine göre de zaten bu devir kapanmıştır. kulübümüz her türlü zorluğun altından kalkabilecek maddi ve manevi güce de sahiptir. tek gereksinimimiz kendi içinde tutarlı, vizyon sahibi, geleceğe dönük, genç fikirlerin katılımıyla kurumsallaşmış yeni bir galatasaray'ın temellerini atabilecek nitelikte, çağdaş ve uyumlu bir yönetime sahip olmaktır. galatasaray her zaman ilklerin ve devrimci düşüncelerin beşiği olmuştur. bu bağlamda ben cemal özgörkey, bir galatasaraylı için en onurlu görev olarak addettiğim galatasaray spor kulübü başkanlığı'na, tüm yukarıdaki gerekçeler nedeniyle talip olduğumu bir kez daha yineler ve kimseden icazet talep etmeden bu yolda sonuna kadar yürüyeceğimi değerli galatasaray camiasına açıklamaktan onur duyarım.''

  --- alıntı ---

  http://www.internetspor.com/...-acikladi-66192.html
 • 25
  seçimlerde şuan en kötü zamanındaki adnan polat adaylıgını koysa cemal özgörkey e karşı kazanır sözlük . hepimiz biliyoruzki bu adamın kazanma ihtimali sıfır . hepimizin bildigi gerçegi cemal bey biliyormu ? oda biliyor . peki neden bu televizyonlara baglanmalar ? galatasaray hakkında konuşmalar ? maalesef bu adam galatasaray ismini büyüklügünü kullanıp kendi reklamını yapmak peşindedir başkada birşey peşinde degildir . şu kötü zamanlarımızda sportif başarızlıktan sonra beni en çok üzen olay budur . tamam bu adam çıkarci bir insan olabilir fakat galatasaray ı kullanırken bir tane insan karşısına çıkıp durduramıyor bu adamı . derin galatasaray olarak ilan edilen inan kıraç yeni başkan ve yönetim kurulu oluşturmadan önce klubumuzdeki böyle pislikleri temizlemelidir .