• https://youtu.be/YTQgnJ43RVI?t=197 (3.17)

  oktay mahmuti'nin 3 eylül 2019 türkiye abd basketbol maçının son anlarında kaçan serbest atışlar hakkındaki yorumu. koçun basketbol anlayışı modern basketbol denen olguya zıttır, o daha çok old school olarak tabir edilen oyunu oynatmayı sever vs. fakat şunu herkes iyi bilmeli; oktay hoca, basketbolun felsefesi ve psikolojisi konularında avrupa'nın önde gelen spor adamlarından biridir. zaten son zamanlarda iskandinav ülkelerinde olsun, orta avrupa coğrafyasında olsun bu birikimini alt yaş kategorilerindeki oyunculara ve yeni nesil basketbol adamlarına aktarmakla meşgul. antrenörlük seminerlerine her zaman davet edilen biridir. dolayısıyla bu profildeki bir basketbol adamının söylediklerini dikkatle dinlemek faydamıza olacaktır.

  sözlükte girmeyince girmiyor diye bir başlık var. olmuyor hanımlar beyler, bazen olmuyor işte. sezon içerisindeki serbest atış yüzdeniz %90'ın üstünde de olsa, her allah'ın günü antrenman sonrası 500, 1000 neyse artık serbest atış da çalışıyor olsanız ol-mu-yor bazen. hele o kritik an psikolojisi denen şey var ya, mahvediyor diken üstündeki sporcuyu. örnekler:

  nba'de bu sezon %90,4 ile serbest atış atan danilo gallinari, 2019 fiba basketbol dünya kupası'nda italya'nın turnuvadaki kaderini çizecek serbest atışlarda 0/2 attı birkaç gün önce ispanya karşısında. aynı maçta bu sezon %90,3 ile serbest atış atan marco belinelli'nin 1/3'i var. danilo'yla marco'nun cedi'yle doğuş'tan daha iyi şutörler olduğunu belirtmeme gerek var mı?

  (bkz: abd milli basketbol takımı/#2763358): dün oynanan 11 eylül 2019 abd fransa basketbol maçının son anlarında kemba walker ve marcus smart ikilisi kullandıkları 5 serbest atışın yalnızca 1'ini sayıya çevirebildi.

  bir örnek de bizden olsun: https://youtu.be/yoqARc-S3G0?t=541 (9.01) sezon içerisinde %90'ın üstünde serbest atış atan milos teodosic'in karşılaşmanın en can alıcı noktasında 1/3 atması (sonuncusunu bilerek kaçırıp kaçırmadığı muamma).

  kaçar abiler, serbest atış kaçar. hele ki en stresli anlarda o biçim kaçar. winner karakterleriyle bilinen kobe bryant'lar da, lebron james'ler de, michael jordan'lar da kaçırır. "serbest atış ya bu, serbest atış alt tarafı, nasıl kaçırırsın"la açıklamaya çalışırsanız siz bu işi, eleştiriniz içi dolu olmayan bayat bir söylemden ileri gitmez.

  cedi hakkında bir diğer gülümseten söylem de şu olsa gerek: "çalışmüyür!" :( valla beyler, çalışmayan adamı nba'de, basketbolun en üst düzeyinde barındırmazlar bence. ayrıca pardon da, nereden biliyorsunuz olm adamın çalışmadığını? cem dizdar gibi konuşayım hatta; cedi'nin çalışmadığı konusundaki metafiziksel söylemlerinizi hangi kant diyalektiğiyle bağdaştırıp mevzubahis iddianızı varsayımsal bir hipotezden ziyade pratiğe döker bir vaziyet-i ahval içerisindesiniz? wtf? diyin onu bi' bağa, ühüh.

  avrupa'da oynadığı dönem luka doncic'in hemen arkasında rising star diyez2 ya da diyez3 olarak lanse edilen bir oyuncuya, nba'deki ilk senesinde hiç de fena süreler almayan bir sporcuya, nba'deki ikinci senesinde oynadığı takımın birkaç oyuncuyla birlikte neredeyse lideri konumudaki bir genç potansiyele "balon", "çöp", "overrated" etiketlerini uygun görmek zırcehaletten başka bir şey değil. kimseye zırcahil deme cüretini gösterecek değilim, sadece söylemlerin zırcahilce olduğunu ifade ediyorum ki eleştiriyi eleştirmek de hakkım herhalde, hı?

  hadi öpt.
 • 9 şubat 2018 atlanta hawks cleveland cavaliers maçında kariyer gecesini yaşayan oyuncu. ilk defa ilk 5 başladı. 16 sayı, 6 ribaund, 5 asist, 3 top çalma ile her istatistikte kariyer gecesini geçirdi. 38 dakika sahada kaldı. savunmada çok iyi işler yaptı, çok enerjikti. hücumda da lebron tüm takım gibi cedi'yi de iyi besledi. 9'da 6 ile şut attı. serbest atışlarda ise kötü performans gösterdi ve 7'de 2 ile oynadı. hızlı hücumlara çok iyi çıktı ve genelde faul almayı başardı. böyle devam etmesi dileği ile...
 • kendisi oyundayken genellikle jeff green, kyle korver, tristan thompson ve dwyane wade sahada oluyor. özellikle green, wade ve korver üzerinden oynuyor cavs hücumlarını cedi oyundayken ve herkes bench'ten gelip skor katkısı sağlamak istediğinden cedi'ye fazla top kullanma şansı kalmıyor. ciddi anlamda sıkışmamışlarsa da pas tercihi olarak görmüyor cedi'yi bu grup. ben de; bencilce katkı sağlamaya çalışan herbir cavs oyuncusuna gıcık oluyorum giderek *, pas versenize ulan şu çocuğa ): bir süre skor üretemediğinde de tyronn lue alıveriyor kenara. bu sefer de tyronn'u kalaylamaya başlıyorum.

  şans bulduğunda ise ülkece cedi'yle beraber şuta kalkıyoruz. muhtemelen de o baskıyı hissediyor cedi. ülke baskısını değil tabii fakat şuta kalktığında kesinlikle tamamen rahat değil kafası; o şutu sokmak zorunda olduğunu hissettiğinden, o şut girerse süresine de pozitif yansıyacağını bildiğinden -utah maçındaki gibi-... haliyle de bileğine yansıyor bu durum. topu elinden %100 bir özgüvenle çıkartamıyor. dün yine dip çizgiden üç sayıya kalktık mesela cedi'yle... kaçırdık.

  dün oyuna 6. adam olarak girdi. hücum setlerinde, perdelerde aktif rol aldı. pick&roll'ü sayı bulduğu iki hücumda da çok iyi uyguladı ve savunmacısını lebron'a ikili sıkıştırma olarak takarak boşa çıktı. lebron da boşa çıkan cedi'yi iyi besledi.

  jeanhuxley'e katılıyorum. çembere giderken özgüveni çok iyi cedi'nin. korkusuzca, karşısında kim hatta kaç kişi olursa olsun, hızlı hücumlarda hiç tereddüt etmeden yükleniyor çembere ve genellikle pozitif sonuçla ayrılıyor bu yüklenmelerden. bunu sete yerleşmişken de denemesi gerekli. dip çizgide aldığı her topu kaldırıp atmak yerine bir miktar daha içeriyi zorlamalı ki cedi zeki ve atletik bir oyuncu, içeri yüklenirken üzerine gelecek olan savunmadan sıyrılıp turnikeyi bırakabilir, savunmadan yardım gelmesi durumunda da boştaki arkadaşını rahatlıkla bulabilir. bu drive'lar kendisine çok daha fazla özgüven getirecektir. fakat yukarıda da söylediğim gibi kendisine gelen o nadir toplar, genellikle dip çizgide ve bomboş kaldığında eline ulaştığından kaldırıp atmayı istiyor...

  yine huxley'nin dediği gibi gurur duymamak imkansız. çaylak tabi... daha ligi tanıyor, tanıyacak, oyuna, ülkeye daha da adapte olacak, süresi de istatistikleri de artacak. bu sezon ne kadar olur bu? kestirmek çok zor fakat ilerleyen senelerde mutlaka çok daha iyi yerlere gelecektir.

  bol şans be cedi! *

  gece oynanan 6 ocak 2018 orlando magic cleveland cavaliers maçındaki performansı: https://youtu.be/_pihf7wpdBg

  cavs'in 127-131 kazandığı maçın özeti: https://youtu.be/UQGo-tYldjQ

  edit: tarih
 • ciddi ciddi süre alıyor nba'in belki de en geniş kadrosunda. belki takımın önemli bir oyuncusu olamayacak ama şu durumda bile kendisiyle gurur duymamak imkansız. isiah thomas da döndü (gerçi şu an dakika kısıtlaması ile oynuyor), rotasyon biraz daha genişledi. bugün yine de 13 dakika oynadı. istatistikleri önemli değil ama ben kendisine güvenini çok seviyorum bu çocuğun. umarım çok daha başarılı olur ve nba'de bir takımın önemli bir parçası haline gelir. bugünkü maçta kendisinin adeta bir kaleci edasıyla yaptığı şu asist üzerinden de bayağı geyik döndü.*

  https://twitter.com/...s/949821567952863232

  şu da lebron'un ve love'un tepkisi.

  https://twitter.com/...s/949821489204879360
 • https://twitter.com/...099084750213120?s=20

  --- alıntı ---

  bu akşam oynanacağımız cleveland cavaliers – chicago bulls maçında atılacak her 3 sayılık basket için elazığ’daki depremin mağdurlarına 100 amerikan doları bağışta bulunacağım. haydi, atabildiğimiz kadar atıyoruz! @cavs @chicagobulls @kizilay

  --- alıntı ---

  (bkz: çok güzel hareketler bunlar)

  edit: ilginç, farkındalık oluşturması nasıl kötü olabilir. tamam reklam kısmına katılırım ama her şeyin bu kadar değersizleştirilmesi saçma artık.

  https://twitter.com/...110828834992131?s=20

  --- alıntı ---

  yazılanların bir kısmını üzülerek okudum. ben her türlü yardımı hep gizli yapıyorum. bu sefer amaç özellikle gizli olmaması. belki iki takımdan birileri katılır, fazla bağış olur. ülkemizdeki depreme dikkat çekmiş oluruz, fena mı olur? bu kadar nefret iyi değil...

  --- alıntı ---

  cedi' ye katılmamak elde değil. her şeyi bu kadar eleştiren, kötüleyen bir ülke de yaşamak artık iyice tatsız bir hâl almaya başladı.

  edit 2: ikinci tweet eklendi.
 • 5 nisan 2018 cleveland cavaliers washington wizards maçında uzun zaman sonra ilk 5 çıkan oyuncu. hem george hill, hem de calderon sakatlanınca cedi ilk beş başladı. maçı 8 sayı, 2 ribaund, 3 asist, 2 top çalma ile tamamladı.

  maçı kazandıran harekete de cedi imza attı. son hücumu oynayan washington'dan topu çaldı ve attığı serbest atışlarla maça noktayı koydu. maç sonu da salonda cedi mikrofonun başına geçti.

  https://twitter.com/...084625022382081?s=19
 • serbest atış teknik olarak tarif ettiğimizde çok basit bir şey. mesafeniz hep aynı, önünüzde sizi engellemeye çalışan yok. her şey çok basit. ancak bu meret kaçıyor. dünyanın en iyi "clutch" oyuncuları da kaçırıyor. stephen curry gibi tarihin en iyi şutörü, normal sezon baz alındığında nba tarihinin (1200 serbest atışı geçenler içinde) en yüksek yüzdeli serbet atışçısı (2, 3 tane kaçırınca 2'ye 3'e falan düşüyorsun.) play off finalinde kaçırıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=tTwfhyAUY8A

  bu arada şöyle anlaşılmasını istemem. türk takımlarının özellikle milli takımlarımızın serbest atışları her dönem sıkıntı olmuştur. bu da eleştrilmesi gereken bir husustur. türk takımlarının kabul edilebilir aralıkların çok altında kaçırdığı tonla maç gerek hayal meyal gerek tamamen aklımda var. bu sorunun kesin çözülmesi gerek. ama zannedildiği kadar basit bir şey değil.

  hele hele zaten kuvvetli bir serbest atışı olmayan cedi ve berbat bir serbest atışı olan doğuş gibi oyuncular bataklığa girdi mi zorluk onlar için logaritmik artıyor.

  https://youtu.be/rGazC14XnKI?t=307 bu sayının tekniği serbest atıştan çok daha kolay. ama aynı maçta bunu yapabilen o son serbest atışları kaçırdı. insan olmanın şartı bu çünkü.

  bu arada cedi hakikatten de bahsi geçen 3 eylül 2019 türkiye abd basketbol maçı'nda kötü oynadı. 2 asist 4 ribound 15 sayı yapmış olmasına rağmen göz testine soktuğumuzda bunu net görebiliyoruz. benim derdim cedi'yi savunmak değil. formsuz bu ara. takımı bozmadan girmeye çalışıyor, liderliğini de yapmaya çalışıyor ama bir türlü ritmini yakalayamıyor. benim derdim "serbest atış" hadisesine bakış açısı. kesinlikle bizim basketbolumuzda bir problem var ama "çocuk oyuncağı, nasıl atamıyorsunu?" deyip de düzeltebileceğimiz bir şey değil.

  https://youtu.be/nAglEeiWcIM?t=2119

  not: dünya art arda serbest atış rekoru tom amberry tarafından 71. yaşında 2750 serbest atışla boş bir salonda kırıldı.
 • koçum benim!
  az önce sona eren 16 aralık 2017 cleveland cavaliers utah jazz maçında, aldığı sürede (22 dakika) çok iyi bir performans sergileyerek 5'te 4 ile 10 sayı buldu. 4 ribaund bir de top çalma ekledi ki o çaldığı top; utah'ın son anlarda maça ortak olmak için son şanslarından biriydi.
  ilk çeyrek sonunda oyuna girdi, 2. çeyrek ortalarında çıktı. 3. çeyrek sonunda tekrar girdi ve son çeyrekte sergilediği performansla birlikte tyronn lue kendisini oyundan çıkartmadı. bu arada utah maç boyunca farkın açılmasına izin vermedi. gayet kritik dakikalarda dahi sahada kaldı cedi.
  kaçan şutu; pota altında jerebko'dan yediği blokla geldi. hücumun devamında wade'e çok iyi bir pas çıkardı fakat wade asiste çeviremedi bu pası.
  savunma katkısı ve takıma verdiği enerji de çok iyiydi. 2'de 2 üçlük buldu. sezonun en iyi çaylak adaylarından donovan mitchell karşısında savunmada gayet sağlam durdu.
  sabahın şu saatinde aşırı keyiflenmemi sağladı aslan parçası.
  güzel, gidişat güzel...

  hücum performansı... https://youtu.be/iI96KilQM7c

  bu arada lebron james triple-double yaparak maçı bitirdi ve egale ettiği larry bird'ün 59 maçlık kariyer triple-double rekorunu geçmeyi başararak 6. sıraya tek başına yerleşti.
  cavs, kendi evleri quicken loans arena'daki maçı 109-100 kazandı.

  edit: link
 • maalesef her şeyi maddi olarak düşünen türk halkına fazla olan genç basketbolcu. yazık kardeşim yazık.

  bakın halka mal olmuş insanlar ile normal vatandaş arasında bir fark vardır. nasıl anlatayım lebron’un, kobe’nin, curry’nin ağzından çıkacak bir kaç söz çok büyük sonuçlara öncülük edebiliyor. bizim belki lebronumuz yok ama onun türkiye eşleniği olarak cedimiz var. ve böyle halka mal olmuş insanların başlattığı hareketleri maddi yönden değil manevi yönden ele almalıyız.

  ancak maalesef biz her şeyi “para” olarak gördüğümüz için böyle hareketleri anlayamıyoruz.
 • çok güzel bir gece geçirdi 9 şubat 2018 atlanta hawks cleveland cavaliers maçında. yukarda sevgili aslanaga istatistiklerini vermiş zaten...

  cleveland'ın geçirdiği devasa trade deadline günü sonucu henüz takıma katılmadı oyuncular. cedi, haliyle ilk beş başladı. çok ciddi süre aldı bu maçta ve ileride alacağı sürelere de pozitif etki edecek bir oyun sergiledi.

  cleveland taraftarının kendisini ne kadar sevdiği twitter'dan rahatlıkla görülebilmekte... genel kanı; koç lue'nun bugüne kadar bu denli süreyi neden cedi'ye vermediği yönünde...

  maçın yanlış hatırlamıyorsam 2. çeyreğinde cavs gm'i koby altman yayına katıldı ve uzunca bir süre cedi'den bahsettiler anlatıcılarla beraber. o da taraftarın cedi'ye olan sevgisinden, 16 yaşında profesyonel oluşundan, takım için ne denli önem arz ettiğinden, enerjisinden, katkılarından, katacaklarından, önünde uzun bir gelecek olduğundan vs. çok ciddi bir süre cedi'yi yorumladılar. hatta bir ara altman; cedi'nin ilk antrenmanlara çıkmaya başladığı zamanlarda (şut sokamayışından dolayıydı sanırım?) kendisinden baya bir endişelendiğini fakat zaman ilerledikçe tüm bu endişesini, cedi'nin, günden güne artan performansı, çalışma azmi, giderek kuvvetlenmesi ve işine olan saygısıyla kısa sürede yok ettiğini anlattı.

  oynadıkça güven kazanıyor. gerek maçtan maça gerekse oyun içinde. özellikle hızlı hücumlarda çembere nefis drive ediyor. aldığı sorumluluğu yerine getirdikçe artıyor özgüveni. rahat rahat top kullandığı zamanlar da gelecek, kaçırınca kafasına takmayacağı zamanlar...

  koçum benim, bileğine kuvvet!

  maç performansı... https://youtu.be/5HrLWv_ZAJk

  edit: maç sonu röportajı... https://youtu.be/pSOq5mzkOJ0 video altındaki yorumlara da bi' göz atın derim.
 • 2017-2018 sezonunda bizleri heyecanlandıran oyuncu. herkes gibi bende takımında çok fazla şansı olduğunu düşünmüyordum. yetenekleri kısıtlı evet ama eline bir fırsat geçti. onu da çok iyi kullandı. herkese kendini sevdirdi. takıma enerji ve neşe kaynağı oldu. bu sene daha fazlası olamazdı. ilerideki yıllarda daha fazla süre bulacak, özellikle yaşlı bir kadrosu var cavs'ın ve kadro değişecek. o zaman sorumlulukları da artacak ama cedi ilk sezonundan kendini kanıtladı diyebiliriz. tabi önünde daha uzun bir yol var ama inancı ve hırsı onu istediği yerlere taşıyabilir.

  2017-2018 sezonunda 61 maçta oynadı ve bunların 12 tanesinde ilk 5 çıktı. 11 dakikada, 3.9 sayı, 2 ribaund, 0.7 asist ortalamaları ile oynadı.

  bu arada sezonun son maçında* yedeklere süre verdikleri maçta cedi de kariyer rekorunu kırdı. 38 dakika oyunda kaldı ve 18 sayı, 7 ribaund, 6 asist ile oynadı. 3 istatistikte de kariyer rekorunu kırmış oldu.
 • nba'de yeni sezonda çıktığı iki maçın istatistikleri:

  @wolves, 35 dakikada 22s - 8a- 3r - 1tç
  @raptors, 33 dakikada 17s - 10r - 4a - 2tç

  bu iki maçta %52 genel saha içi, %67 üç sayı ve %62.5 serbet atış yüzdeleriyle oynadı.

  dikkat çeken iki noktadan ilki aldığı süreler, 33 dk ve 35 dk. koçu kendisine güveniyor, takım arkadaşları kendisine güveniyor ama her şeyden önce cedi cedi'ye güveniyor, parkedeyken büyük bir özgüvenle oynuyor. kaçırıyor, bir daha deniyor. pas hatası yapıyor, yine deniyor.

  dikkat çeken iki noktadan ikincisi serbest atış yüzdesi. %67 gibi gayet iyi bir yüzdeyle 3 yazan bir oyuncunun serbest atış yüzdesi %62.5 olmamalı, düşük. bu işin ideali %80 ve üstü olsa da cedi için %75 ve üstü de kabul (birden 80 ve üstüne çekmesi mümkün olmayabilir, adım adım).

  nba'deki iki wonderboy temsilcimizden şanslı olan taraf kendisi. furkan korkmaz ise yavrum, bahtsız. :( koçu oynatmıyor çocuğu bir türlü. kendisi için en hayırlı şey süre alabileceği bir takıma takaslanması olur, philly'de işi zor.

  yardıradur jedi!

  ekleme: performans videoları yuc11'den:

  raptors'a karşı: https://youtu.be/enGN68RBnm8
  wolves'a karşı: https://youtu.be/nH6hOgIhhM4
 • ilginç şekilde eleştirilen oyuncu. sessiz sedasız 50 bin lira bağışlasa, sonra ortaya çıksa "helal olsun" derdi herkes.

  şimdi bir farkındalık yarattı. benim gördüğüm kadarıyla 25 civarı isimden de destek geldi.

  ortalama 20 üzeri üçlük izlediğimiz bir lig nba. bağışçı başına yaklaşık 12 bin lira gelecek elazığ depremi için. toplamda da 250 bin liraya yakın bir yardım olacaksa kimin reklam yaptığı kimin şov yaptığı pek umrumda olmaz şahsen. deprem berbat bir afet. yeri geldiğinde bir ekmeğe, battaniyeye, sıcak sobaya, 10 liraya ihtiyacın oluyor. allah muhtaç etmesin ama ederse de böyle yardımları yetiştirsin imdadımıza.
 • çocuk kendince bir ates yaktı, elini taşın altına soktu. kampanya ile ilgili de aşağıdakileri söyledi. kendi adıma tesekkur ederim.
  --- alıntı ---
  maçta toplam 25 üçlük oldu. ben ve
  @larrydn22 toplamda 10.000 dolar bağışlıyoruz.
  @ardaturan, @nurisahin, @isilalben10, @yaziciyusuf97 her biri 2.500 dolardan 10.000 dolar.
  @zagortenay76 abi toplamda 250.000 tl,
  @abkadana 2.500 dolar katkı yapıyor. burada toplam 385.000 tl birikti.
  onun haricinde harçlığından, çocuğunun mama parasından, öğrenci bursundan gönlüne göre bağış yapacaklarını yazan binlerce güzel insanı da ekleyince deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yüzlerine ufacık bir gülümseme koyabileceğiz.
  ilginiz, alakanız ve duyarlılığınız için ne kadar teşekkür etsem az. iyi ki varsınız.

  --- alıntı ---
 • dün akşamki* halini görünce nba basketbolunun neden sporun en üst noktalarından biri olduğunu bir kez daha anladım. oradaki antrenman metotları, beslenme programları, sporcu dinamikleri bambaşka. cedi kardeşimiz de bu etkenlerden nasibini almış ve fiziğini anormal geliştirmiş ama anormal yani. elemanın omuz genişliği anadolu efes'teki halinin 1.5 katına çıkmış nerdeyse ki efes'teyken de gayet iyi bir fiziği vardı cedi'nin, düşünün artık. aynı şey furkan korkmaz için de geçerli; nerede o cılızımsı furkan, nerede yeni irileşmiş furkan...

  nba'deki bizon zencilerin arasında çok fazla dikkat çekmiyor belki bu gelişim(ler)i ancak avrupa'da bariz bir biçimde fark ediliyor söz konusu durum.

  ukrayna potasına* tek devrede 20 sayı bırakan jojuq: https://youtu.be/tZj2VSOMfV0